احمدی نژادمن رابرای شرکت درانتخابات متقاعدکرد
۱۳:۴۲ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

صادق زیباکلام

احمدی نژادمن رابرای شرکت درانتخابات متقاعدکرد

صادق زیباکلام نه تنها احتمال کاندیداتوری مشایی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده را بسیار بالا می‌داند، بلکه معتقد است اگر خاتمی رقیب مشایی نباشد، مرد مرموز دولت احمدی نژاد، رییس جمهور آینده ایران خواهد بود

به گزارش صاحب نیوز،سایت خودنویس(Khodnevis) در گزارشی نوشت: «صادق زیباکلام نه تنها احتمال کاندیداتوری مشایی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده را بسیار بالا می‌داند، بلکه معتقد است اگر خاتمی رقیب مشایی نباشد، مرد مرموز دولت احمدی نژاد، رییس جمهور آینده ایران خواهد بود. به گزارش عصر ایران، آقای زیباکلام برای علی لاریجانی و ولایتی و حداد عادل، در رقابت با مشایی هیچ شانسی قائل نیست و قالیباف را تنها راست‌گرایی می‌داند که ممکن است اسفندیار را از اسب بخت بر زمین سخت بیندازد.»

بنابر این گزارش، وی گفته است: «در میان یاران احمدی نژاد، فقط اسفندیار رحیم مشایی است که وزنه ای نسبتا قابل اعتنا برای رسیدن به مقام ریاست جمهوری است. یعنی پتانسیل رای آوردن دارد. کنار رفتن مشایی از ریاست دفتر رییس جمهوری و واگذاری سمتی تشریفاتی در ارتباط با جنبش عدم تعهد، نشان می‌دهد که احمدی‌نژاد مصمم است که مشایی دیگر درگیر کارهای اجرایی نباشد.»

این استاد دانشگاه در پایان هم اظهار داشته است: «اختلاف اصول‌گرایان سنتی و احمدی‌نژاد آن‌قدر زیاد شده است که قطعا احمدی نژاد هاشمی رفسنجانی و اصلاح‌طلبان را به علی لاریجانی و یا علی اکبر ولایتی ترجیح می‌دهد.»

با توجه به اینکه بسیاری اعتقاد دارند مشایی و خاتمی رد صلاحیت خواهند شد، به نظر می رسد این سخنان زیباکلام، ضمن اختلاف افکنی میان اصولگرایان، نوعی زمینه سازی برای جنجال آفرینی در انتخابات آتی است. یکی از حربه های اصلاح طلبان در انتخابات های گذشته این بوده است که با مطرح کردن چهره هایی که رد صلاحیت شدن آنها حتمی، تلاش می کنند با جنجال آفرینی، برای نظام هزینه سازی کنند و از طریق به خواسته های خود برسند. البته در این راه اصلاح طلبان تنها نبوده و از سوی رسانه هیا اپوزیسیون نیز همراهی می شوند.

گفتنی است پیش از این، سایت روزآنلاین (Roozonline) با انعکاس خبر تغییرات جدید در کابینه دولت دهم و تغییر سمت مشایی در خبری با عنوان "دورخیز مشایی برای ریاست جمهوری"نوشت: «اسفندیار رحیم مشایی با کنار رفتن از ریاست دفتر رئیس جمهوری ایران به عنوان رئیس دبیرخانه جنبش عدم تعهد منصوب شد.»

این سایت چند روز بعد، در خبری دیگر نوشت: «یک هفته پس از خروج "اسفندیار رحیم مشایی" رئیس دفتر [سابق] محمود احمدی نژاد از دولت و سپردن ریاست نهاد کم اهمیت دبیرخانه جنبش عدم تعهد به او و بالا رفتن احتمال کاندیداتوری این چهره جنجالی دولت، اخبار حاکی از آن است که مشایی به یکی از اصولگرایان گفته: "من قصد حضور در انتخابات را نداشتم تا اینکه احمدی نژاد من را متقاعد کرد و گفت اگر لازم باشد شهر به شهر برای رأی آوری تو خواهم رفت."»

سایت صدای آمریکا نیز با اشاره به تغییرات در صورت گرفته در دولت نوشت: «با اینکه در محافل سیاسی ایران از رحیم مشایی به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال آینده نام برده می شود اما او هنوز نامزدی خود را تایید نکرده است. مشخص نیست که پایان کار مشایی در دفتر احمدی نژاد در همین راستا و برای شرکت در انتخابات است یا خیر. براساس قوانین جمهوری اسلامی، مسئولان برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری می توانند در سمت خود بمانند.»

شبکه بی بی سی فارسی نیز طی گزارشی در 14 شهریور گفته بود: «در حالی که منابع رسمی اطلاع رسانی در ایران هنوز نامی از نامزدهای قطعی ریاست جمهوری نبرده اند، برخی از بولتن های داخلی در جناح معروف به اصولگرایان از "اسفندیار رحیم مشایی" رئیس دفتر محمود احمدی نژاد نقل کرده اند که او در جمع طرفدارانش اعلام آمادگی کرده و گفته در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده نامزد می شود. آقای رحیم مشایی در چند سال گذشته در مرکز انتقاد اصولگرایان از آقای احمدی نژاد قرار داشته است.»

جمشید برزگر، تحلیلگر سیاسی بی بی سی فارسی در همین رابطه اظهار داشت: «احتمالا صحبت های آقای رحیم مشایی که در ساختمان کوثر در جمع هواداران خودش بیان داشته، صحت دارد و او به هر حال همانطور که پیش از این هم مطرح شده بود، قصد دارد در انتخابات نامزد شود.»

به گزارش رادیو فردا، شبکه ایران وابسته به روزنامه دولتی ایران، نیز 8 آبان مدعی شد طبق یک نظرسنجی اسفندیار رحیم مشایی، محبوب‌ترین چهره سیاسی تهران است. شبکه ایران ادامه داده است که پس از مشایی ، محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران قرار دارد که نزدیک به ۲۱ درصد از کل آرا را کسب کرده است. البته ناگفته نماند که به نوشته سایت محدوده، از سایت‌های نزدیک به خبرگزاری فارس،‌ در مهر ماه امسال،‌ تعدادی از اعضای یک گروه "نظرساز" وابسته به تیم محمود احمدی نژاد بازداشت شده‌اند.»