cyber2
۱۸:۰۵ - سه شنبه ۱۳۹۲/۰۵/۱۵

سیاحت غرب /

پایگاه های تکنولوژی بزرگ و جاسوسی علیه مردم آمریکا!

امروزه بوسیله Accumulo جمع آوری اطلاعات شخصی افراد و قرار دادن اسم برخی از آنها بعنوان متهم در سازمان های امنیتی آمریکا ساده تر از دانلود یک موسیقی از itunes است…

تام بورگارت در مقاله می نویسد :

از زمانی که ارتباطات الکترونیکی میلیون ها شهروند آمریکایی به صورت مخفیانه کنترل می شد، بسیاری از مقامات اطلاعاتی این کشور از این عمل به صورت اقدامی قانونی یاد کردند.  این درحالی است که از دید عام مردم چنین اقدامی در واقع تبدیل کردن شهروندان عادی به شهروندان مجرم است. در تمامی این اتفاقات نباید از نقش بنگاه های تکنولوژی و ارتباط جمعی غافل شد.

از زمانی که افشاگر آمریکایی یعنی ادوارد اسنودن موضوعاتی را پیرامون کنترل غیرقانونی ارتباطات الکترونیکی و مخابراتی مردم آمریکا مطرح کرد یک موضوع مهم ذهن بسیاری را به خود مشغول کرد : اجرای چنین اقدام گسترده و پیچیده ای بدون هماهنگی دقیق و قراردادهای پرسود با شرکت های ارتباطی و تلفنی و سرویس های اینترنتی بزرگ امکان پذیر نمی باشد.

در گزارشی که پس از افشاگری این شخص در روزنامه گاردین به چاپ رسید این موضوع تایید شد که آمریکا با حدود 100 شرکت برای انجام این پروژه در ارتباط بوده است. اینها در حالی است که آمریکا به سبب وجود برخی مراکز بین المللی فعالیت های ارتباطی در خود همواره سود کلانی را بدست می اورد.

درست مشابه آنچه در زمان برنامه به کارگیری فیبرهای نوری در بریتانیا اتفاق افتاد برنامه ای بنام TEMPORA که در آن نیز انجام برخی فعالیت های جاسوسی مشخص شد و بسیاری از بنگاه ها و پایگاه های شرکت کننده در این پروژه سعی کردند تا نام خود را مخفی نگاه دارند ، چون از بدنامی در میان مردم نگران بودند.

با این تهدید های بوجود آمده علیه حریم شخصی افراد در آمریکا، و اینکه سازمان های اطلاعاتی از شرکت های اینترنتی می خواستند تا رمز دستیابی به تمامی مکالمات و ارتباط های تلفنی که برای جلوگیری از شنود تعبیه شده بود را در اختیار آنها قرار دهند یا اینکه به درخواست دولت رمزهای ذخیره شده در تلفن همراه شهروندان در اختیار سازمان های اطلاعاتی قرار داده می شد ، آیا باز هم مردم میتوانند به پایگاه های اطلاعاتی و ارتباط جمعی کشورشان اعتماد کنند؟

 موضوع دیگر این که شرکت مایکروسافت و دیگر پایگاه های تکنولوژی بزرگ به سازمان های اطلاعاتی آمریکا برای دست یابی به اطلاعات شخصی افراد ، کمک می کردند و جالب تر اینکه اینها اطلاعاتی بودند که توسط خود این شرکت ها برای مشتریان و شهروندان رمزگذاری می شده است.

مخفی شدن در آشکاری

بعد از اینکه مارک کلین کارمند شرکت AT&T  از کار استعفا داد در سال 2006 از همکاری این شرکت با سرویس های امنیتی آمریکا در جاسوسی در اطلاعات شخصی شهروندان پرده برداشت و بدین ترتیب مشخص شده حفظ اطلاعات شخصی افراد چندان اولویت مهمی در این شرکت ها نیست. او اولین کسی است که عنوان کرد سیستم های اطلاعاتی آمریکا در هر چیزی اعم از عکس ، ویدئو ، ایمیل  هر چیزی که فکر آن را می توان کرد در اطلاعات شخصی افراد کنکاش می کنند.

بر اساس گزارشی از روزنامه USA TODAY این موسسه بطور مخفیانه مکالمات تلفنی میلیون ها آمریکایی را ضبط و ثبت  کرده که این اطلاعات یکی از بزرگترین Database های دنیا را بوجود آورده است.

سه برنامه اصلی فاش شده برای این اقدام UPSTREAM, PRISM و  X-KEYSCORE نام دارد که ارتباط های داخلی را از طریق کابل های نوری و اطلاعات خارجی بین المللی را از طریق سرورهای اپل، گوگل ،یاهو  و مایکروسافت دخیره میکردند. شرکت های At&T و Sprint و Verizon شرکت هایی بودند که در این کار با سازمان های اطلاعاتی آمریکا همکاری کرده اند.

اما این Database بزرگ فقط می تواند مورد استفاده یک سازمان بزرگ قرار گیرد ، سازمانی که برای کنکاش و جاسوسی در این اطلاعات نیاز به دسته بندی و نظم دادن به آنهاست.

در میان اسامی رمز دار و اختصاری که اسنودن آنها را برای آگاهی مردم فاش کرده دیگر چه نام هایی به چشم می خورد؟

Bigtable از شرکت گوگل و Hadoop از شرکت یاهو دو سیستم بزرگ و عظیم برای ذخیره اطلاعات است که با برنامه قبلی برای ذخیره کردن چنین اطلاعات بزرگ بدست آمده از میلیون ها آمریکایی بکار رفته است.

بر  اساس گزارش ها سیستم big table از شرکت گوگل توانایی دارد تا اطلاعات بسیار زیادی در حدود پتا بایت را از چندین سرور مختلف در خود ذخیره کند. علاوه بر اطلاعات خود سایت و برنامه های مختلف گوگل مثل Google Earth قسمت اعظم باقی مانده این سیستم مربوط به اطلاعات کاملا طبقه بندی شده دیگری است که به سازمان امنیتی آمریکا برمیگردد.

Hadoop از شرکت یاهو نیز دقیقا چنین ویژگی هایی دارد.شرکت های دیگری که در این امور به یاری دولت آمریکا پرداخته اند می توان به Amazon,Ebay,Facebook,Twitter,IBM,AOL اشاره کرد.

اما چه کسی می تواند علاقه داشته باشد تا در میان این اطلاعات گسترده تک تک و بدور از چشمان تعقیب کننده کنکاش کند؟

بر اساس افشاگری های اسنودن میتوان این پاسخ را یافت، چه چیز با ارزش تر از تجارت این اطلاعات قیمتی برای گروه های شنود مختلف در سراسر دنیا می باشد ؟

جدای از استفاده های عملی و پزشکی که از داده های فراوان موجود در سایت های گوگل و یاهو ، زمانی که شرکت Ars technical  سیستم های ذخیره اطلاعات گوگل و یاهو را به داشتن امنیتی پایین هشدار داد این سازمان امنیتی آمریکا بود که سعی کرد تا با ارتقا سیستم ها به نسخه  Accumulo آنها را ایمن تر کند.

این برنامه به نحوی بود که امنیت هر قسمت از اطلاعات سیستم را به صورت جداگانه کنترل می کرد و اطلاعاتی را که نیاز نبود کاربر آنها را ببیند از دید او پنهان می ماند. این ها در حالی بود که کاربر یا برنامه به هیچ عنوان حتی نمی توانست از وجود یکسری اطلاعات باخبر شود.

سایت تکنولوژی Gitao می نویسد : Accumulo ابزار اصلی سازمان اطلاعاتی آمریکا است که بوسیله آن تمامی کنترل های مورد نیاز روی سیستم های ذخیره اطلاعات انجام می ‌شود.

برای مثال این سیستم می تواند موضوعی خاص را در میان ایمیل های شهروندان جست و جو کند و لیستی از ip های مربوطه را نمایان کند و یا می تواند شماره تلفن هایی که تنها دو شماره با تلفن های هدف اختلاف دارد را لیست کند. پس از جست و جو این ایمیل ها و شماره تلفن ها در مکان دیگری برای کابر سازمان اطلاعاتی ذخیره می شود تا در موقع مورد نیاز آنها را بررسی کند.

بر اساس گزارش از Associated press با انجام جست و جوی ایمیل و تلفن که با دو درجه اختلاف جست و جو می شوند برای پیدا کردن یک متهم یا تروریست اطلاعات شخصی 2.5 میلیون کاربر آمریکایی بررسی می شده است.

به گفته Ars  برنامه Accumulo دقیقا همان کاری را میکند که گوگل برای ایمیل شما انجام می دهد یا موتورهای جست و جو در موارد مختلف در اینترنت برای شما فراهم می کند و یا تلفن هایی که شما با آنها تماس می گیرید و در دفترتلفن خود می سازید.

امروزه بوسیله Accumulo جمع آوری اطلاعات شخصی افراد و قرار دادن اسم برخی از آنها بعنوان متهم در سازمان های امنیتی آمریکا ساده تر از دانلود یک موسیقی از itunes  است و این تنها پایگاه Sillicon Valley  نیست که در این بازی جاسوسی عمومی وارد شده است.

پایگاه  Palantirوابسته به CIA که دو سال پیش با ارزش 8 میلیارد دلار تاسیس شده و بعنوان شریک یکی از بانک های آمریکا توانست شرکت ویکی لیکس را تضعیف کند. این شرکت که تمامی خط مشی خود را از سازمان سیا آمریکا می گیرد با راه اندازی برنامه ای بنام Sqrrl سعی کرد تا تمامی نرم افزارهای جاسوسی ای که افسران همکار با ویکی لیکس از آن استفاده می کردند را از کار بیندازد.

بعد از آن این شرکت سعی کرد تا نسخه تجاری برنامه Accumulo را به شرکت های Dell,Map R,Amazon بفروشد.

دلیل جذابیت برنامه Accumulo برای فروشگاه های جاسوسی در آمریکا کاملا واضخ است. این برنامه با اندازه فوق العاده زیاد در کنار مراکز داده سازمان اطلاعاتی آمریکا کار می کند.

دلیل نقش قدرتمند تجزیه و تحلیل اطلاعات در Acummulo بدلیل این است که این برنامه می تواند با جست و جویی با سرعت نور در میان اقیانوسی از اطلاعات، رابطه پنهانی دو نفر را آشکار کند.

بر اساس گزارشی از wired   بطور متوسط روزانه 25 درصد از حساب های گوگل مستقیما وارد درگاه سیستم سازمان امنیتی آمریکا می شود و همچینین پایگاه  Mountain view به پلیس FBI و سازمان اطلاعات آمریکا اجازه داده تا وارد اطلاعات شخصی کاربرانشان شود. اما حال باید دید که این دید منفی مردم آمریکا نسبت به این سازمان ها و خدشه دار شدن حقوق مردم و آزادی های سیاسی چه هزینه هایی را برای دولت خواهد داشت؟