wh0rtdrw
۱۴:۳۴ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۵/۱۶

مشکلات ریخته گران

بی ثباتی قیمت ها ریخته گران اصفهانی را کلافه کرده است

یک کارشناس صنعت ریخته گری گفت: بی ثباتی و افزایش لحظه ای قیمت مواد اولیه سبب شده تا تولید در اصفهان دچار مشکل شود.

یک کارشناس صنعت ریخته گری گفت: بی ثباتی و افزایش لحظه ای قیمت مواد اولیه سبب شده تا تولید در اصفهان دچار مشکل شود.

به گزارش صاحب نیوز محمود رفیعیان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: هنوز وارد حیطه بسیاری از فرصت ها و زمینه های کار در این صنعت نشده ایم به عبارت بهتر ایران می تواند با توسعه این صنعت مادر به یکی از قطعه ریزان بزرگ برای کشورهای صنعتی جهان بدل شود.

این کارشناس صنعت ریخته گری و مدل سازی ادامه داد: کشور ترکیه از نظر دانش فنی این صنعت در حد ایران نبود اما صرفا به دلیل مجاورت با کشور های اروپایی و نیز درک صحیح از موضوع به یک قطعه ریز مهم برای کشورهای اروپایی تبدیل شده است.

رفیعیان با اشاره به ظرفیت اشتغال بالای این صنعت گفت: در شرایط مطلوب اقتصادی هر واحد ریخته گری معمولی مستقر در شهرک های صنعتی حداقل توان بکارگیری 150 نفر کارگر را دارد اما نکته ای که نباید فراموش کرد آن است که با توجه به اینکه ریخته گری دراستان اصفهان ظرفیت تولید قطعاتی با سفارشات میلیونی را نیز دارد می تواند زمینه ساز اشتغال خوبی در استان باشد.

وضعیت واقعی صنعت با آمارهای دولتی همخوانی ندارد

وی با اشاره به کاهش چشمگیر کارگران شرکت های ریخته گری در واحد های صنعتی استان اصفهان گفت: آمارهای اعلام شده در خصوص اعطای تسهیلات از طرف دولت به صنعتگران صحت ندارد چرا که با گذری در تمامی شهرک های صنعتی هر استانی و با مشاهده عدم رونق کار و نرخ پایین جذب کارگر می توان به این نکته پی برد.

این کارشناس صنعت ریخته گری و مدل سازی یادآور شد: اگر دولت قبلی به عده ای هم وام داده وامروز مدعی است که آنان این تسهیلات را در مسیر غیر واقعی مانند خرید املاک خرج کرده اند باز مقصر خود دولت است چرا که نظارت کافی و جدی در خصوص این امر از خود نشان نداده است.

رفیعیان با بیان اینکه سیاست گذاری کلان و منطقی صنعت باید ایجاد شود، گفت: ازدولت تدبیر و امید می خواهیم که از نتیجه مداخلات منفی و غیر منطقی دولت های گذشته استفاده کرده به نحوی کار صنعت و بازار را به خود فعالان این عرصه محول کند چرا که آنان بهتر از هر نهاد دیگری توان تنظیم و کنترل خود را دارند.

کمبود مواد اولیه وارداتی عامل کیفیت پایین است

وی در ادامه گفت: مشکلات عمومی صنعت کشور همانند تحریم ها ریخته گری را نیز بی نصیب نگذاشته است چرا که واردات انواع مواد اولیه مانند، فروسیلسس،گرانول، نیکل،کروم، مواد خاص کم سولفور که برای تولید فولاد و قطعات چدن داکتیل بکار می رود دچار مشکلات شدیدی شده که این امر برکیفیت کار این تولید کنندگان اثر سو گذاشته است.

مدیر عامل شرکت مدل سازی پگاه اظهارداشت: متاسفانه قیمت ها نیز در بازار هیچ ثباتی ندارد برای نمونه تولید کنندگان آلیاژهای برنز و برنج نیز به طور مداوم از افزایش بی رویه قیمت ها ناراضی هستند.

کیفیت ماسه های صنعتی کاهش یافته است

رفیعیان گفت: کشور ایران منابع زیادی از ماسه های معمولی برای ریخته گری های متداول و سنتی و نیز معادن خاص زیادی برای تولید ماسه های صنعتی با دانه بندی های گوناگون برای استفاده شرکت های بزرگ ریخته گری فولاد برخوردار است اما به دلیل مشکلات گوناگون این نوع ازماسه مورد نیاز نیز دارای خاک و ناخالصی شده است که این امر تاثیر منفی بر قطعات ساخته شده خواهد گذاشت./7432/