1353303_831
۱۱:۱۰ - پنجشنبه ۱۳۹۲/۰۵/۱۷

سیاحت غرب /

نگاهی دقیق تر به مذاکرات صلح فلسطین و رژیم صهیونیستی

یکی از مسایلی که باعث شده تا امید چندانی به حل موضوع اسراییل و فلسطین وجود نداشته باشد وجود فردی در تیم مذاکره اسراییل بنام مارتسن ایندیک است. شخصی که همواره در مذاکرات گذشته نیز باعث مسدود شدن راه مذاکرات صلح شده است

جاناتان کوک در مقاله با عنوان منطق نقص دار مذاکرات صلح میان اسراییل و فلسطین می نویسد :

شاید هنوز انتظارات به حد پر التهاب سال 1993 نباشد که منجر شد تا رهبران اسراییل و فلسطین در فضای سبز کاخ سفید با هم دست دوستی بدهند ، اما امیدهای الهام گرفته شده از این مذاکرات بسیار عمیق و ملموس خواهد بود.

مذاکرات صلح که طرفین این هفته برای انجام آن به توافق رسیدند قرار است در ماه آگوست ادامه پیدا کند. هرچند شواهد حاکی از آن است که نه محمود عباس و نه بنیامین نتانیاهو اعتقاد چندانی به رسیدن یک راه حل مناسب ندارند. هر کدام از طرفین سعی دارند تا در مذاکره شرکت کنند تا مبادا مورد سرزنش قرار گیرند که در مذاکرات صلح اختلال ایجاد کرده اند.

اما سخن هایی که در مورد عبارت : تغییر در حال رخ دادن است_ در این چند مدت مطرح شده است در روزهای پیش بواسطه نظر سنجی های انجام شده با تردید رو به رو شده است. نظر سنجی ها در کشور فلسطین نشان می دهد که تنها 8 درصد از مردم با اکراه به این مذاکرات و همچنین واسطه گری آمریکا خوش بین هستند. در اسراییل نیز آمار چندان امیدوار کننده نیست . 70 درصد از افراد عنوان کرده اند که امیدی به نتیجه خاص در این مذاکرات ندارند و بسیاری معتقدند نتانیاهو به هیچ عنوان حاضر نخواهد شد تا اسراییل را به قسمت های مختلف تقسیم کند.

اتحادیه اروپا نیز برای بهبود وضعیت و امیدواری به فلسطین در اقدامی پیش بینی نشده تصمیم دارد به پیش برد مذاکرات کمک کند. اتحادیه اروپا اعلام کرده است که د یگر در مناطقی که اسراییل آنها را به اشغال خود در آورده است سرمایه گذاری و هیچ حمایت مالی نخواهد کرد.

این موضوع می تواند یک قرص تلخی برای اسراییل باشد که مجبور است آنرا فرو دهد. این در حالی است که اسراییل سعی کرده تا اروپا را در قبال این حرکت تنبیه کند.   در هفته گذشته ارتش اسراییل اجازه ورود نمایندگان اتحادیه اروپا به نوار غزه را نداد و تمامی پروژه های اتحادیه اروپا در ناحیه C را متوقف کردند.

هر چند این اقدام اروپا به نوعی اسراییل را آزار داده اما می توان آنرا راهی دانست که نتانیاهو را به سمت میز مذاکره سوق داده است.

اسراییل و حامیان آنها در سال های اخیر این عقیده را در کشور خود ترویج داده اند که وجود تاکتیک های جنگی و استفاده از تحریم ها و بایکوت ها در سایر کشورها همواره اسراییل را به حق خود خواهد رساند. نباید از نقش آمریکا و اروپا در این امر چشم پوشی کرد که همواره سعی کردند از زمان نشست اسلو در 20 سال گذشته تاکنون با سازش و رفتار خوش رویانه با اسراییل این عقاید را در آنها القا کنند.

اقدام اتحادیه اروپا نتانیاهو را مجبور کرد تا برای حفظ ظاهر سیاست های دولت خود تن به شرکت در مذاکرات صلح دهد و بطور جالبی در سخنان خود اعلام کرده که ادامه دادن سیاست های شدید در اسراییل این کشور را در دنیا منزوی خواهد کرد. با اینکه بارها از علاقه خود به پیگیری خواسته های مطلق اسراییل در سیاست های خود سخن گفته است.

یکی از هراس های اسراییل وضعیت کشور فلسطین بعد از انجام مذاکرات خواهد بود. کشوری که بتواند با کمک اتحادیه اروپا تحریم ها و سخت گیری هایی را به اسراییل وارد کند و یا اینکه فلسطین به عنوان یک عضو رسمی در سازمان ملل شروع به فعالیت کند و دشوار تر ازهمه اینکه فلسطین پس از این مذاکرات از رهبران و سران اسراییل بدلیل جنایت های جنگی به دادگاه های بین المللی شکایت کند.

برای محمود عباس این اقدام پاسخی است برای کسانی که به او انتقاد می کردند و همچنین نگرانی او از این بابت که اعلام کرده بود مذاکره بی نتیجه به وجهه فلسطین ضربه خواهد زد تا حدودی کمتر خواهد شد و اقدام اتحادیه اروپا باعث شد تا محمود عباس عنوان کند اکنون موقع شروع مذاکرات است.

برخلاف همیشه آمریکا نیز چندان توجهی به نارضایتی اسراییل به تصمیم اروپا نشان نداده است و یکی از مقامات آمریکا گفته : اروپا به ما فرصت داده تا بتوانیم مذاکرات صلح را ادامه دهیم.

یکی از مسایلی که باعث شده تا امید چندانی به حل موضوع اسراییل و فلسطین وجود نداشته باشد وجود فردی در تیم مذاکره اسراییل بنام مارتسن ایندیک است. شخصی که همواره در مذاکرات گذشته نیز باعث مسدود شدن راه مذاکرات صلح شده است.

یکی از افراد تیم مذاکره فلسطین در مقاله ای در الجزیره در سال 2011 از وجود سد دیگری در راه مذاکرات خبر داده بود. وی عنوان کرده است که در مذاکرات هیچ کدام از تصمیم های اتخاذ شده نمی تواند زیپی لیونی از تیم مذاکره اسراییل را راضی کند.

 همه این مسایل در حالی اتفاق می افتد که اسراییل همچنان به ساخت و سازهای غیر قانونی خود ادامه می دهد و اسراییل اذعان داشته که در آینده نیز قصد دارد 1000 ساختمان دیگر نیز بسازد.  وجود یک خط راه آهن می تواند به راحتی این ساختمان ها را به جاهای دیگر اسراییل متصل کند و دسترسی به آنها را آسان تر سازد.

علی رقم ادامه مذاکرات صلح جان کری اعلام کرده این مذاکرات یک سال، یک سال و نیم ، دو سال و یا هر مدت طول خواهد کشید تا به نتیجه برسد.

این زمان تا کی به طول خواهد کشید؟

نکته جالب دیگر که از طمع نتانیاهو برای گرفتن بیشتر سرزمین های فلسطینی نشئت می گیرد حاکی از آنست که اسراییل قصد دارد 100000 نفر فلسطینی باقی مانده در سمت چپ ناحیه C را که در طول این سالها همواره مورد آزار اذیت قرار گرفته اند به عنوان شهروند اسراییلی معرفی کند.

وی قصد دارد با این حرکت آمریکا و اروپا را برای ادامه دادن ساخت و ساز غیر قانونی خود همراه سازد و این یعنی دیگر هیچ ممانعتی برای افزایش ساخت وساز غیر قانونی وجود نخواهد داشت.