fetriyeh
۲۱:۴۱ - پنجشنبه ۱۳۹۲/۰۵/۱۷

امام جمعه اصفهان:

زکات فطره امسال نیز به ازای هر نفر ۳ هزار تومان است

امام جمعه اصفهان همزمان با روز پایانی ماه رمضان گفت: امسال نیز مانند سال گذشته زکات فطره برای هر نفر سه هزار تومان است.

به گزارش صاحب نیوز به نقل از دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان، آیت الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد همزمان با روزهای پایانی ماه مبارک رمضان با اشاره به روایتی از پیامبر اکرم (ص) اظهار داشت: حضرت رسول (ص) روزه گرفتن در ماه رمضان را عامل دور شدن شیطان از انسان می‌داند همان طور که شرق از غرب دور می‌شود و او را چنان عصبانی می‌کند که سیاه می‌شود.

این مسئول در ادامه روایت بر صدقه دادن به ویژه در این ماه، توبه کردن، مراقبت از اعمال و انجام عمل صالح تأکید کرد و گفت: برای هر چیز زکاتی است و زکات بدن و جسم روزه است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با توجه به همزمانی ماه رمضان با فصل تابستان به روایتی از امام صادق (ع) اشاره و افزود: هر کس برای خدا و با نیت خالص یک روز از روزهای گرم را روزه بگیرد و تشنگی بر او عارض شود، خداوند هزار ملک را موکل می‌کند که او را نوازش کنند و وقت افطار را به او بشارت دهند.

وی ابراز امیدواری کرد که در این ماه دعاها مستجاب، اعمال مردم مورد قبول و توبه‌هایشان پذیرفته شده باشد چرا که در روایت آمده، کسی که در ماه رمضان توبه اش پذیرفته نشده باشد باید منتظر ماه رمضان سال بعد باشد مگر اینکه روز عرفه را درک کند.

طباطبایی‌نژاد در مورد زکات فطره خاطرنشان کرد: زکات فطره بر همگان واجب است و ارتباطی به گرفتن یا نگرفتن روزه ندارد.

این مسئول ادامه داد: هر فرد بالغی که توانایی پرداخت را داشته باشد مکلف است زکات فطره خود و همه عیالات خود را ولو کودک شیر خواره باشد، بپردازد.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان خاطرنشان کرد: میزان زکات معادل سه کیلوگرم گندم یا جو یا برنج یا خرماست که با احتساب گندم تقریبا به ازای هر نفر 3 هزار تومان می‌شود.

وی در مورد زمان پرداخت زکات فطره اضافه کرد: زکات فطره را باید از اذان مغرب شب عید تا قبل از خواندن نماز عید و برای کسانی که نماز نمی‌خوانند تا ظهر روز عید پرداخت کرد.

عضو مجلس خبرگان رهبری تأخیر در پرداخت فطریه را جایز ندانست و اذعان داشت: نمی‌شود زکات فطره را کنار گذاشت و بعد پرداخت کرد مگر اینکه شخص خاصی مدّ نظر باشد که در آن زمان در دسترس نیست لذا باید نیت کرد و برایش کنار گذاشت.

به گزارش فارس، دفتر نماینده ولی فقیه و امام جمعه اصفهان در اطلاعیه‌ای ضمن قبولی طاعات و عبادات میهمانان ضیافت الهی اعلام کرد؛ نماز عید سعید فطر اصفهان به امامت حضرت آیت الله طباطبایی‌نژاد نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان راس ساعت 7/30 صبح در میدان  امام (ره) اقامه می‌شود.

در ضمن به دلیل برگزاری نماز عید سعید فطر نماز جمعه برگزار نمی‌شود.