ذوب آهن
۰۸:۰۵ - شنبه ۱۳۹۲/۰۵/۱۹

ذوب آهنی که دارد ذوب می شود/ ذوب آهنی که نباید ذوب ­شود

بعد از گذشت ۳ هفته از آغاز لیگ ۱۳ ام، تیم فوتبال ذوب آهن نمایش ضعیفی از خود نشان داده است. این تیم تنها یک امتیاز کسب کرده و ۶ گل دریافت کرده و با تفاضل گل ۴- در رده پانزدهم جدول قرار دارد…

صاحب نیوز- احسان فقیهی

بعد از گذشت 3 هفته از آغاز لیگ 13 ام، تیم فوتبال ذوب آهن نمایش ضعیفی از خود نشان داده است. این تیم از 3 بازی تنها یک امتیاز کسب کرده و 6 گل دریافت کرده و با تفاضل گل 4- در رده پانزدهم جدول قرار دارد.
ذوب آهنی که سال گذشته به علت مشکلات مالی تا حد انحلال پیش رفت و سرمربی توانای خود منصور ابراهیم زاده را از دست داد و نتوانست بازیکنان تاثیرگذار خود نظیر شهاب گردان و محمد قاضی را حفظ کند؛ بازی های لیگ را ضعیف شروع کرد و آن را ضعیف ادامه داد تا جایی که مسئولین باشگاه در اقدامی عجولانه فرهاد کاظمی را جانشین رسول کربکندی کردند. این تعویض در نتایج ذوب آهن تغییرات چشمگیری ایجاد نکرد و این تیم تا آخرین روزهای لیگ 12ام برای بقا در لیگ برتر می جنگید و توانست با اختلافی اندک آلومینیوم هرمزگان را پشت سر بگذارد و به پلی آف برود. ذوب آهنی که چند سال قبل نایب قهرمان جام باشگاه های آسیا شده بود اکنون می بایست برای بقا در لیگ برتر در مرحله پلی آف بازی کند. مرحله ای که به هیچ وجه در شأن ذوب آهن نبود.
در حالی که تیم ذوب آهن به هماهنگی مطلوب دست پیدا کرده بود و با بازی های خوب خود در هفته های پایانی لیگ رقبا را زمین گیر می کرد باز هم مسئولین این باشگاه سرمربی خود را تغییر دادند.
این بار ماموریت به سرهنگ یاوری سپرده شد. پیرمرد با تجربه فوتبال که در چند سال اخیر بهترین گزینه جانشینی برای همه ی تیم هایی بود که سرمربی خود را برکنار می کردند. اولین ماموریت او پیروزی مقابل پاس همدان در بازی های پلی آف بود که این سرمربی با تجربه به خوبی از عهده ی این کار برآمد و ذوب آهن در لیگ برتر ماندنی شد اما باز هم مسئولین ذوب آهن سرمربی خود را تغییر دادند و این بار لوکا بوناچیچ هدایت ذوب آهن را به عهده گرفت.
در حالی که ذوب آهن خیلی کم تر از سایر تیم ها برای آماده شدن در لیگ 13ام وقت داشت و با توجه به این¬که اکثر بازیکنان تاثیرگذار لیگ برتر تیم فصل جدید خود را انتخاب کرده بودند و ذوب آهن برای یارگیری در فصل نقل و انتقالات با مشکل مواجه شده بود و حتی بعضی از بازیکنان تاثیرگذار خود نظیر پیام صادقیان را از دست داده بود به نظر می رسید که باشگاه ذوب آهن محمود یاوری را در سمت سرمربی ابقا کند تا حداقل بتواند از شناخت او نسبت به بازیکنان و تجربه او که می توانست تنها برگ برنده ذوب¬آهن باشد استفاده کند اما این گونه نشد و یاوری جای خود را به لوکا بوناچیچ داد.
لوکا بوناچیچ با دستیاری وینگو بگوویج در تیم فولاد خوزستان کار خود را در ایران شروع کرد. نقطه ی اوج کارنامه او قهرمانی با سپاهان در جام حذفی و لیگ برتر و همچنین نایب قهرمانی در جام باشگاه های آسیا و حضور در لیگ جهانی است. اما باید توجه داشت که در واقع وضعیت در باشگاه سپاهان کاملا متفاوت است و این باشگاه سپاهان است که مربیان مختلف را به افتخارات گوناگون قهرمانی می رساند. به طوری که کرانچار و قلعه نوعی نیز به یمن حضور در این باشگاه توانسته اند افتخاراتی را کسب کنند.
در حقیقت به جز موارد ذکر شده بوناچیچ هیچ گاه موفقیتی کسب نکرده و آمد و رفت های او در لیگ ایران که گاهی از نظر وی در سطح نازلی قرار دارد او را به یک ایران گرد تبدیل کرده است.
بدیهی است که بوناچیچ در ذوب آهن کار سختی دارد. از برطرف کردن نقاط ضعف در خطوط دفاعی گرفته تا ایجاد انسجام و هماهنگی بین بازیکنان و از همه مهم تر برگرداندن خودباوری به آن ها.
باید دید این مرد کروات می تواند ناجی ذوب آهن باشد و ذوب آهن را به جایگاه اصلی خود بازگرداند یا این که باید منتظر تصمیم زود هنگام دیگری از مدیران باشگاه ذوب آهن باشیم.