دکتر حسن روحانی
۰۹:۴۰ - یکشنبه ۱۳۹۲/۰۵/۲۰

یک تحلیل شخصی از رئیس جمهور جدید ایران در مواجهه با سیاست های خارجی

مشکلاتی که ذکر شد، باعث شده همه ی کارشناسان اذعان داشته باشند که وضعیت خارجی ایران طی سه دهه ی گذشته، پیچیده ترین وضعیت را دارد…

صاحب نیوز- سعید عباسی

حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب ایران که در تاریخ 24 خرداد 1392 و کمتر از 3 ماه پیش به ریاست جمهوری برگزیده شد، از ابتدا شعار میانه روی، اعتدال و پرهیز از افراطی گری را جزو شعارهای اصلی خود قرار داد. از مسائل بی شمار داخلی که آقای روحانی با آن روبرو خواهد بود که بگذریم، به مسائل کم و بیش مهم تری در مسائل بین المللی خواهیم رسید. “مسئله هسته ای” و در پی آن تحریم های بی سابقه ای که علیه ایران وضع شده است. چالشی اساسی که رئیس جمهور با آن روبروست و جدای از راه حلی که برای آن خواهد داشت، طریقه ی برخورد با این مسئله است که همه منتظرند تا آن را ببینند… در واقع آقای روحانی برای حل این مشکل با چندین مسئله فرعی دیگر روبروست؛ عدم انسجام جامعه جهانی، یکی از آنهاست. کشورهایی مثل کره شمالی، چین و روسیه بنا به دلایلی با تحریم ایران و قطعنامه مخالف اند. دلایلی که بیشتر بوی خودخواهی و دفاع از منافع خود را می دهند تا دفاع از حقانیت ایران. مسئله دیگر اختلاف خود آمریکا و رژیم صهیونیستی است. اولی راه را در تحریم ها و گفتگو و فشار و دومی در مرحله اول فشار و تحریم و در مراحل بعدی جنگ مستقیم و حمله به تأسیسات اتمی می بیند. در این شرایط راضی کردن جامعه جهانی، سخت تر می شود. در مراحل بعدی اختلافات داخلی ایران است. گروه هایی هم در داخل و هم اپوزیسیون خارج از کشور، روحانی را در این مسئله تقریبا منفعل می دانند و تصمیم گیرنده های اصلی را، مقامات بالاتر از او و به طور مشخص “رهبر ایران” می دانند… گروه هایی که روحانی را در راه رسیدن به ریاست جمهوری حمایت کردند، به این امید که شرایط حال حاضر در گفت و گوها کاملا تغییر کند، این کار را انجام دادند و اگر تغییری نبینند، خود تغییر خواهند کرد… سیاست هسته ای ایران در جهان هم اکنون  بیشتر زیر ذره بین قرار می گیرد. از طرف دیگر روحانی با کشورهای مخالف غرب و موافق سیاست های ایران از جمله هند، چین و روسیه که هرسه از ابر قدرت های اقتصادی دنیا هستند، می تواند مکاتبات و تعامل گسترده تری را داشته باشد و از این طریق با غرب مبارزه کند.

از سیاست هسته ای که بگذریم به مسائلی همچون سوریه و حزب الله می رسیم. در صورتی که حکومت اسد ساقط شود، دو احتمال وجود دارد. 1- حکومت سنی مذهب و مخالف با حکومت ایران به قدرت رسیده و اهداف استراتژیک ایران در سوریه به خطر می افتد. 2- یک حکومت کرد تشکیل می شود که در آن صورت با هرج و مرج و تفکر تشکیل یک کشور واحد کرد به همراه کردنشینان عراق و کردهای ایران اوضاع بدتر هم خواهد شد. به هر حال بهترین گزینه برای ایران بدون شک بشار اسد است. حسن روحانی باید تلاش کند ابتدا یک عراق یکپارچه و همسو با ایران با محوریت حکومت شیعی داشته باشد و پس از آن سوریه را از وضع فعلی نجات دهد و در عین حال مراقب جنگ سنی و شیعه در این دو کشور باشد.

مشکلاتی که ذکر شد، باعث شده همه ی کارشناسان اذعان داشته باشند که وضعیت خارجی ایران طی سه دهه ی گذشته، پیچیده ترین وضعیت را دارد. تحریم ها علیه ایران، عدم پرداخت بسیاری از مطالبات از جمله از جانب هند که به دلیل تحریم ایران مجبور شده به ایران کالا بفروشد، درگیری های سوریه، مسئله ی کهنه ی هسته ای، وضعیت بسیار ناپایدار در افغانستان و کشورهای دیگر منطقه و بسیاری دیگر از مشکلات باعث به وجود آمدن این وضعیت شده و به دنبال خود، مشکلاتی را هم در داخل کشور آورده است که واقعا اگر مردم ایران آن را تحمل نمی کردند، چه بسا ایران عزت خود را پایمال شده می دید و اکنون گرفتار ذلت بود.

به هرحال باید منتظر ماند و دید، آیا حسن روحانی می تواند در این 4 سال پیروز باشد یا خیر. زمان همه چیز را نشان خواهد داد…