tqycf8qj
۱۱:۵۵ - دوشنبه ۱۳۹۲/۰۵/۲۱

علت کمبود آب

گرمای هوا و کمبود آب اصفهان را تب دار کرد

تابستان امسال برای اصفهان سخت آغاز شد مرگ زاینده رود برای چندمین بار رقم خورد،گرمای ۴۵ درجه هوا شهروندان را کلافه کرد و کمبود آب به مشکلات اضافه شد و همه دست به دست هم داد تا حال و هوای این روزهای اصفهان تب دارشود

به گزارش صاحب نیوز مدیر عامل آب و فاضلاب استان اصفهان در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر اینکه از ابتدای تابستان تا کنون نه تنها صرفه جویی را شاهد نبوده ایم بلکه افزایش مصرف باعث شد تا درهفته های اخیر بعضی از مناطق شهر دچار قطعی طولانی مدت آب شوند، اظهار داشت: سرانه مصرف هر شهروند در 24ساعت باید تنها 150لیتر باشد اما در روزهای اخیر با افزایش مصرف سرانه تولید آب به  300لیتر در ثانیه رسیده و این به معنای مصرف دو برابری شهروندان است.

هاشم امینی در ادامه افزایش مصرف را اصلی ترین علت قطعی آب شهر دانست و گفت: درحال حاضر نه تنها عدم صرفه جویی بلکه نصب پمپ به صورت مستقیم بر شبکه خانگی باعث شده همین میزان آب موجود در شبکه به برخی از منازل سریز شود و ما بقی منازل 24 ساعت و یا حتی بیشتر بی آب بمانند.

وی همچنین با تاکید بر اینکه صرفه جویی 10تا  15درصدی شهروندان می تواند اصفهان را از بحران جدی در مدت زمان باقی مانده از فصل گرم سال نجات دهد، یاد آور شد:در شرایط کنونی حجم آب چاه های فلمن از 2500 لیتر به 800 لیتر رسیده و غیر از تصفیه خانه بابا شیخ علی از چاه هایی که منابع مناسب تامین آب به شمار می روند نیز استفاده شد تا نیاز شهروندان برطرف شود اما همه حجم آب تولید شده در مدت زمان کوتاهی به مصرف می رسد و حتی با کمبود هم روبرو هستیم.

وی با اشاره به احتمال ادامه این بحران گفت: با کاهش درجه حرارت هوا امکان بهبود شرایط وجود دارد اما با توجه به خشکسالی سالهای اخیر مدت زمان هوای گرم افزایش داشته و صرفه جویی باید در برنامه شهروندان گنجانده شود تا جیره بندی در زمان باقی مانده از فصل گرم سال در دستور کار قرار نگیرد.

مدیران برای توضیح درجلسه علنی شورا حاضر شوند

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان نیز با گلایه از کم آبی و قطعی ادامه دار آب در برخی از مناطق شهر گفت:در شرایط کنونی باید برای تامین آب فکری کرد و مدیریت آب و فاضلاب و دیگر مدیران مرتبط با موضوع کم آبی برای همفکری و توضیح در جلسه علنی شورای اسلامی شهر حاضر شوند.

فتح الله معین افزود: مشکل آب اصفهان یکی از تهدیدات مهم و اساسی این شهر است که در چند سال گذشته تمام زندگی مردم را به خطر انداخته است.

وی با ابراز تاسف د رمورد اینکه جاری بودن زاینده رود فصلی شده و این مسئله باعث می شود تا در فصل های گرم سال که شهروندان بیشترین نیاز آبی دارند با کمبود رو برو شوند، خاطرنشان ساخت: برداشت های غیر قانونی از زاینده رود در حال حاضر بسیار چشم گیر است و لازم است برای برون رفت از بحران کنونی جلوی برداشت های غیرمجاز گرفته شود و برنامه ریزی ها و اقدامات برای تامین آب صورت گیرد.

مدیریت واحد بر زاینده رود وجود ندارد

مدیر کل ستاد بحران استان اصفهان نیز با تاکید بر اینکه مدیریت واحد بر رودخانه زاینده رود وجود ندارد، افزود: برداشت ها از این رودخانه به حداکثر خود رسیده و این نشان از عمق بحران دارد که باید مدیریت صحیح شود .

منصور شیشه فروش با اشاره به اینکه در بسیاری از صنایع که در اصفهان شکل گرفته اند به خاطر پر آبی اصفهان بوده اما در حال حاضر این منابع آبی برای تامین آب شرب نیز کافی نیست، یادآورشد: مدیریت استان برای تامین آب شرب مورد نیاز تمام تلاش خود را کرده است اما رفع بحران کنونی نیاز به همکاری شهروندان و صرفه جویی بیش از این را دارد.

شیشه فروش گفت: درحال حاضر بیشتر کارشناسان برای انتقال آب به این استان اصفهان توافق دارند و برای رفع نیاز آبی استان باید نزدیک به یک میلیارد متر مکعب آب به اصفهان منتقل شود