images
۰۹:۵۰ - سه شنبه ۱۳۹۲/۰۵/۲۲

بازتاب رأی اعتماد به کابینه در مطبوعات جهان

متن و حواشی نشست روز گذشته مجلس شورای اسلامی برای بررسی صلاحیت کابینه پیشنهادی حسن روحانی، موضوعی است که از روز گذشته تاکنون مورد توجه شمار بسیاری از مطبوعات و رسانه‌های جهانی قرار گرفته است.

به گزارش صاحب نیوز به نقل از تابناک متن و حواشی نشست روز گذشته مجلس شورای اسلامی برای بررسی صلاحیت کابینه پیشنهادی حسن روحانی، موضوعی است که از روز گذشته تاکنون مورد توجه شمار بسیاری از مطبوعات و رسانه‌های جهانی قرار گرفته است. ادعاهای وزیر جنگ سابق رژیم اسرائیل درباره ایران و آمادگی قزاقستان برای میزبانی مذاکرات ایران و ۱+۵، از جمله دیگر مطالب مهم مربوط به ایران در مطبوعات بین‌المللی است.

280265_536

خبرگزاری «رویترز» که گزارشی را از نشست دیروز منتشر کرده، تمرکز خود را بر حضور روحانی در مجلس قرار داده و از دفاع روحانی از گزینه‌های خود برای کابینه در جلسه مجلس سخن گفته است.

این خبرگزاری می‌نویسد، حسن روحانی گفته، کابینه خود را با هدف غلبه بر بحران اقتصادی ایران و پایان دادن به انزوای دیپلماتیک کشور تشکیل داده است. رویترز اشاره می‌کند که بیشتر وزرای پیشنهادی روحانی، تکنوکرات‌های باتجربه‌ای هستند که در دوره رؤسای جمهور پیشین خدمت کرده‌اند؛ اما بخش محافظه‌کار مجلس‌ با شماری از آن‌ها مخالف است. در ادامه این مطلب به برخی موضع‌گیری‌های مطرح ‌علیه کابینه پیشنهادی روحانی، به ویژه نوشته‌های تند حسین شریعتمداری در روزنامه کیهان اشاره شده است.

280264_710

سایت شبکه خبری «فاکس نیوز» نیز گزارشی را در همین زمینه منتشر کرده و ‌مفصل‌تر‌ به مباحث مطرح ‌در نشست روز گذشته پرداخته است. فاکس‌نیوز می‌نویسد، انتخاب‌های روحانی برای کابینه‌ با مخالفت‌های شدید اعضای «فوق محافظه‌کار» مجلس ایران روبه‌رو شده و در این میان، وزرای پیشنهادی آموزش و پرورش، علوم، مسکن و نفت بیشتری ‌از انتقادات را به سبب آنچه نقش آن‌ها در وقایع پس از انتخابات سال ۲۰۰۹ (۱۳۸۸) خوانده شده، متوجه خود کرده‌اند.

فاکس نیوز به اظهارات برخی نمایندگان در مخالفت با کابینه روحانی اشاره کرده، ولی بر این باور‌ است از آنجا که شمار زیادی از نمایندگان نام خود را برای دفاع از انتخاب‌ها ثبت کرده‌اند، احتمالاً روحانی برای کسب رأی اعتماد کابینه کار دشواری پیش روی نخواهد داشت.

280266_417

اما در این میان، مطبوعات و رسانه‌های اسرائیلی نیز از منظر خاص خود به کابینه روحانی پرداخته‌اند و همچون همیشه، ادعاهایی را متوجه دولت جدید ایران کرده‌اند. در این رابطه، روزنامه «جروزالم پست» این بار نوک پیکان حملات خود را متوجه حسین دهقان، وزیر پیشنهادی دفاع کرده و مدعی شده، وی از جمله افرادی بوده که در بمب‌گذاری پایگاه تفنگداران دریایی آمریکا در لبنان در سال ۱۹۸۳ دخیل بوده است.

این روزنامه ادعا می‌کند، دهقان در آن سال، فرمانده‌ای بوده که وظیفه نظارت بر فعالیت‌های حزب الله در لبنان را بر عهده داشته و در این کشور به همراهی حزب الله، حملاتی را علیه ارتش رژیم اسرائیل سازماندهی کرده است. در همین راستا، واقعه انفجار پایگاه آمریکایی‌ها در لبنان نیز حمله‌ای بوده که از سوی وی و حزب الله ترتیب داده شده است.

280267_273

در میان دیگر مطالب، باید به اظهاراتی اشاره کرد که وزیر جنگ سابق رژیم اسرائیل درباره ایران بیان کرده است. به نوشته سایت خبری «آروتز شوا»، ایهود باراک به تازگی در مصاحبه‌ای با شبکه خبری «سی‌ان‌ان» اظهار داشته، رژیم اسرائیل در مواضع خود در قبال ایران جدی است و به نفع ایران است که به این مواضع و گفته‌ها توجه کند!

وی اظهار داشت: «همه ما می‌گوییم که همه گزینه‌ها روی میز است و ما مصمم هستیم که جلوی هسته‌ای شدن ایران را بگیریم». باراک افزوده ایران باید‌ به «برنامه نظامی هسته‌ای» خود پایان دهد و بداند ‌در صورت ‌انجام ندادن این کار، چه پیامدهایی در انتظارش خواهد بود.

280268_577

در پایان سایت خبری «کازینفورم» قزاقستان از آمادگی این کشور برای میزبانی دور جدید گفت‌و‌گوهای هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ خبر داده است. به نوشته این سایت، «کایرات عمراف»، معاون وزیر خارجه قزاقستان، روز گذشته اظهار داشته ایران پیشنهاد این کشور برای میزبانی مذاکرات با ۱+۵ را پذیرفته است.

وی گفته دولت این کشور پیشنهاد برگزاری این گفت‌و‌گو‌ها را ارائه کرده و این پیشنهاد با استقبال ایران روبه‌رو شده است. هفته گذشته و در حاشیه مراسم تحلیف حسن روحانی نیز رئیس‌جمهور قزاقستان بر آمادگی کشورش برای میزبانی این مذاکرات تأکید کرده بود.