13920513192300808936423
۱۱:۲۵ - سه شنبه ۱۳۹۲/۰۵/۲۲

لحظه به لحظه با دومین روز جلسه اعتماد مجلس به وزرای پیشنهادی روحانی

دومین روز بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی از صبح امروز آغاز شد، جلسه علنی نوبت عصر مجلس ساعت ۱۴ آغاز شد

8:15 جلسه علنی مجلس شورای اسلامی از دقایقی پیش با حضور بیش از 214 نماینده مجلس آغاز شد. بر این اساس در زمان آغاز جلسه علنی، 75 نماینده در صحن حضور نداشتند.

رسیدگی به صلاحیت وزرای پیشنهادی همچون روز گذشته، در دستور کار جلسات صبح و عصر امروز مجلس قرار دارد.

حجت‌الاسلام حسین سبحانی‌نیا عضو هیئت رئیسه مجلس اسامی نمایندگانی که تا ابتدای جلسه علنی صبح امروز پارلمان در صحن علنی مجلس حضور نداشتند را به شرح زیر قرائت کرد:

-علی اکبر آقایی نماینده مردم سلماس

-علی ایرانپور نماینده مردم مبارکه

-عباس پاپی‌زاده نماینده مردم دزفول

-حمیدرضا پشنگ نماینده مردم خاش

-موسی‌الرضا ثروتی نماینده مردم بجنورد

-یعقوب جدگال نماینده مردم چابهار

-عبدالکریم حسین‌زاده نماینده مردم نقده و اشنویه

-مؤید حسینی صدر نماینده مردم خوی

-امیر خجسته نماینده مردم همدان

-سیدرمضان شجاعی کیاسری نماینده مردم ساری

-سلیمان عباسی نماینده مردم گنبدکاووس

-علی عبدالله‌زاده نماینده مردم فردوس

-ایرج عبدی نماینده مردم خرم‌آباد

-محمدعلی مددی نماینده مردم میانه

-علی مطهری نماینده مردم تهران

-سیدموسی موسوی نماینده مردم لامرد

-ایرج ندیمی نماینده مردم لاهیجان

** دفاع آخرین موافق برنامه‌های وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش

مهرداد لاهوتی نماینده مردم لنگرود در آغاز جلسه علنی صبح امروز مجلس در موافقت با رای اعتماد به محمدعلی نجفی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش با بیان اینکه از زحمات حمیدرضا حاجی‌بابایی وزیر قبلی آموزش و پرورش که در زمان تصدی مسئولیت زحمات زیادی کشیدند تشکر می‌کنم، گفت: یکی از دوستان مخالف رای اعتماد به آقای نجفی دیروز اعلام کرد که آموزش و پرورش که از یادگاران شهیدان باهنر و رجایی است در زمان تصدی آقای نجفی به اهداف لطمه خورده است و بنده می‌خواهم پاسخ این دوستان را بدهم.

وی خطاب به نمایندگان مخالف محمدعلی نجفی گفت:‌ فراموش کرده‌اید که در زمان آقای نجفی او مورد تائید شهیدان رجایی و باهنر بود و به عنوان وزیر علوم آنها فعالیت کرد؟

نماینده مردم لنگرود ادامه داد: تعدادی از دوستان تاکید داشتند که آقای نجفی چقدر با حوزه آموزش و پرورش ارتباط داشته در حالی که در دوره آقای نجفی بحث نماز در مدارس با همکاری حجت‌الاسلام قرائتی پایه‌گذاری شد، لذا این چه فرمایشی است که شما می‌گویید.

لاهوتی تصریح کرد: دوستان به مدارس غیرانتفاعی اشاره کردند در حالی که هیچکس مردم را اجبار به ثبت‌نام فرزندانشان در مدارس غیرانتفاعی نمی‌کند و این مدارس ایجاد شده تا بار مالی دولت را کم کند. چه اشکالی دارد بدون اینکه دولت هزینه‌ای بپردازد، مدارسی هم وجود داشته باشند؟ لذا در زمان آقای نجفی مدارس غیرانتفاعی افتتاح شد و آثار خوبی به همراه دارد.

وی ادامه داد: سوال ما این است که صندوق ذخیره فرهنگیان، خانه‌های فرهنگیان و درمانگاه مخصوص فرهنگیان در زمان چه کسی افتتاح شد؟ معلوم است که در زمان این آدم بزرگ و عالم که تصدی وزارت آموزش و پرورش را به عهده داشت، کارها صورت گرفت.

نماینده مردم لنگرود افزود: یکی از دوستان گفت که از آقای نجفی سوال کردند کاندیدا شو و او گفته کسی کاندیدا می‌شود که به نظام اعتقاد داشته باشد. اما ما می‌گوییم این چه حرفی است که شما می‌گویید. این افراد سرمایه‌های نظام هستند، نباید سرمایه‌های نظام را در زباله‌دان تاریخ بیندازیم. کسی که معاون رئیس‌جمهور و وزیر دولت شهید رجایی بوده و به عنوان مشاور شهید چمران فعالیت می‌کرده، آیا به نظام اعتقادی ندارد؟ این حرف‌ها نهایت بی‌انصافی است.

لاهوتی با بیان اینکه نجفی دارای تعهد، تخصص و تجربه است، گفت: مگر می‌شود او تعهدی نداشته باشد؟ اصلا مگر امکان دارد در مورد کابینه از دستگاه‌های نظارتی استعلام نکرده باشند؟ لذا آقای نجفی فردی متعهد به شمار می‌رود.

وی تصریح کرد: شوراهای آموزش و پرورش و کاهش تصدی‌های دولت از افتخارات دوره آقای نجفی است. در این دوره پژوهشکده، یک دانشگاه، صد آموزشگاه فنی و حرفه‌ای و سازمان کودکان استثنایی تأسیس شد. نمی‌خواهم بگویم دیگر وزرا کاری نکردند، اما آقای نجفی با تدبیر و تعهد تصمیمات خوبی اتخاذ کرد.

نماینده مردم لنگرود همچنین گفت: در برنامه‌ای که آقای نجفی تقدیم مجلس کرده، از 22 محور آن 20 محور آن در راستای اجرای برنامه پنجم توسعه است. این میزان توجه به قانون برنامه در برنامه‌ هیچ‌یک از وزرا نبوده است.

لاهوتی همچنین تاکید کرد: تعدادی از دوستان مخالف اعلام کردند که آقای نجفی از آسیب‌دیدگان فتنه بازدید کرده، در حالی که ایشان بر اساس مصوبه شورای شهر و به اتفاق اعضای آن و یک هیئت از این خانواده‌ها بازدید کرده است. شورای شهر مصوب کرد و آقای نجفی به اتفاق عده‌ای از اعضای شورای شهر از این خانواده‌ها بازدید کردند و بعد از این بازدید گزارشی را تنظیم و تقدیم رهبر معظم انقلاب کردند.

وی ادامه داد: در گزارش آقای نجفی به دفتر رهبر معظم انقلاب آمده که همه خانواده‌ها از اقشار متوسط و ضعیف بودند و البته بسیاری از این خانواده‌ها سابقه حضور در جبهه و ایثارگری را داشتند و البته گزارش این هیئت بعد از ارسال به دفتر مقام معظم رهبری توسط حضرت آیت‌الله گلپایگانی به شورای امنیت کشور ارسال شد که دوستان مخالف اینگونه مسائل را عنوان می‌کنند، بی‌رحمی و بی‌انصافی است.

** محمد علی نجفی متخصص است

نماینده مردم لنگرود با بیان اینکه محمدعلی نجفی از نظر تعهد و مراحل خود را طی کرده و دارای تخصص است، اظهار داشت: دوستان گفتند که آقای نجفی دکترا ندارد. مگر می‌شود کسی دکترا نداشته باشد و بعد بگوید دکترا دارم؟ او همچنین دارای سابقه ایثارگری است.

لاهوتی با تاکید بر اینکه امروز فرهنگیان چشم به راه تصمیم مجلس هستند، افزود: جامعه فرهنگیان نجفی را قبول دارند، چرا که او در دوره خود با تدبیر و تفکر وزارت آموزش و پرورش را اداره کرد . فرهنگیان تماس‌های زیادی با ما می‌گیرند و انتظار دارند که به نجفی رای بالایی دهیم.

وی همچنین اظهار داشت: امروز اقتصاد فرهنگیان دغدغه همه است و او با سابقه‌اش در سازمان مدیریت می‌تواند مشکل اقتصاد فرهنگیان را حل کند.

نماینده مردم لنگرود تاکید کرد: آموزش و پرورش نیاز به یک تحول و تغییر دارد و آقای نجفی در برنامه‌های خود به اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش اعتقاد دارد و آن را دنبال می‌کند. ما معتقدیم او به دلیل تجربه‌ای که دارد، می‌تواند این تحول را دنبال کند.

*** دفاعیات محمد علی نجفی

محمدعلی نجفی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در دفاع از برنامه‌ها و دیدگاه‌هایش برای تصدی این وزاتخانه در صحن علنی مجلس گفت: بنده به استفاده از تجارب گذشته و پیروی از اندیشه در برنامه راهبردی آموزش و پرورش اعتقاد دارم.

وی ادامه داد: یکی از ضعف‌هایی که در گذشته به آن گرفتار بودیم، فقدان برنامه راهبردی در وزارتخانه آموزش و پرورش بوده که در سالهای گذشته برخی تصمیمات ضد و نقیض نیز بر این اساس گرفته و اجرا شده است.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش تصریح کرد: اسناد بالادستی همواره قابل احترام و با ارزش است. این اسناد از نظر علمی و فنی تصویب شده و در اختیار آموزش و پرورش قرار گرفته است.

نجفی در ادامه اظهار داشت: سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و سیاست‌های کلی این وزارتخانه که به تائید رهبر معظم انقلاب در سال جاری رسیده است، از برنامه‌های مهم این وزارتخانه است که باید اجرا شود.

وی در همین زمین تاکید کرد: بنده معتقدم که این اسناد باید در 20 سال آینده، اساس کار تمامی اقدامات وزارت آموزش و پرورش قرار گیرد. اجرای اهداف این اسناد باید به دور از شتاب‌زدگی صورت گیرد. بنده معتقدم که باید برای دستیابی به اهداف سند تحول بنیادین و سیاست‌های کلی آموزش و پرورش، از نیروهای کارشناسی و کارآمد استفاده شده و این افراد به استخدام درآیند.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش ادامه داد: به کارگیری نیروهای کارآمد در آموزش و پرورش باعث می‌شود که آنها نقشه راهی تهیه کنند تا اهداف سند تحول و سیاست‌های کلی محقق شود. به اعتقاد من مهمترین بخش برنامه‌های در این حوزه متمرکز شده است.

نجفی در ادامه افزود: بنده معتقدم که باید مجمعی از نخبگان برای بررسی اهداف سیاست‌های کلی و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش تشکیل شود. اعمال اصلاحات در صورت لزوم، تهیه نقشه راه برای سند و نیز بازنگری در آن باید هر 5 سال یکبار انجام شود.

وی اضافه کرد: برنامه‌های بنده یک برنامه 4 ساله است. 59 برنامه در برنامه تقدیمی بنده پیش‌بینی شده که 57 بند آن به سند تحول و سیاست‌های کلی وزارت آموزش و پرورش استناد دارد. همه اجزای سند در برنامه بنده برای این وزارتخانه پیش‌بینی شده است.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش تاکید کرد: بنده معتقدم که هدف آموزش و پرورش تربیت است که اگر تربیت ضعیف شود، اصل آموزش و پرورش مهمل است. بحثی که در آن زمان در آموزش و پرورش داشتیم، تلفیق فعالیت‌های تربیتی بود. نظر ما این بود که مدیر، معلم و ناظم هم وظایف پرورشی دارند. معاونت پرورشی در زمان بنده منحل نشده است.

نجفی در ادامه تصریح کرد: معاونت پرورشی در وزارت آموزش و پرورش حدود 6 سال پس از بنده و در زمان وزرای بعدی منحل شد که البته آقای مظفر به عنوان وزیر پس از بنده می‌تواند این موضوع را شهادت دهد. از نظر تفکر اسلامی، آموزش و پرورش باید هدفش تربیت باشد. از نمایندگان می‌خواهم که صفحه 51 گزارش بنده را بیشتر مطالعه کرده و در آن دقت داشته باشند، زیرا این موضوعات در آن عنوان شده است.

وی در ادامه افزود: ما به آموزش و پرورش هویت فنی و علمی دادیم. بنده معتقدم که تربیت در نظام اسلامی باید دین محور باشد. روح و جان همه آموزش و پرورش باید دینی باشد، اما این روح دینی باید مبتنی بر تعالیم دینی باشد. بنده معتقدم که با تحمیل نمی‌شود، دانش‌آموز را دیندار کرد. اگر اینطور باشد دانش‌‌آموز دین‌گریز می‌شود.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش ادامه داد: من بهترین پیشنهادات را از آمریکا حتی قبل از فارغ التحصیلی داشتم، اما 35 سال است که به عشق انقلاب و کار با شهید چمران تحصیل خود را در خارج از کشور رها کرد‌ه‌ام  و به ایران آمده‌ام، برخی سخنان که علیه بنده عنوان می‌شود منصفانه نیست.

نجفی اضافه کرد: آقایان قرائتی و محسنی‌اژه‌ای در معاونت تربیتی آموزش و پرورش در زمان بنده فعالیت کردند که می‌توانند شهادت دهند. برخی از فرهنگیان از بازگشت بنده به آموزش و پرورش خوشحال هستند.

وی تصریح کرد: در دوره بنده فعالیت آموزش دینی اوج گرفت. در این دوره اقداماتی در حوزه فرهنگ نماز و قرآن شکل گرفت. فرهنگ نماز و ایجاد نمازخانه در زمان وزارت بنده در آموزش و پرورش ایجاد شده است. علت اینکه نخواستم رئیس‌جمهور شوم این بود که نمی‌خواستم در بین مردم از خودم دفاع کنم.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش ادامه داد: دکتر حدادعادل در زمان وزارت بنده مسئولیت پژوهش کتب درسی را بر عهده داشت که وی می‌تواند در مورد اقدامات دینی بنده در وزارت آموزش و پرورش و محتوای کتب درسی شهادت دهد. انحلال تربیت معلم توسط بنده یک تهمت است. بنده به تربیت معلم هویت بخشیدم.
نجفی در جلسه علنی امورز مجلس

– من نمیخواستم بیایم. تکلیف کردن روحانی و اصرار معلمان باعث شد بیایم. حدود 700 معلم به من ایمیل زدند. به من گفتند ختم قرآن کردیم که بیایی. شمامیخواهید رای بدهید یا ندهید باید حجت شرعی داشته باشید.

در این چند روز تمام سعی‌ام را کردم که سوال نمایندگان را جواب بدهم.

– من زمانی که رهبری رئیس جمهور بودند و موسوی نخست‌وزیر، در سال 67 آمدم آموزش و پرورش. مرتضی محمدخان شاهد است که ایشان فرمودند امروز موسوی به شما پیشنهادی می‌کند امروز و شما رد نکن. پیشنهاد وزارت بود. من به خاطر مقام معظم رهبری وزیر شدم.

– من در دانشگاه شریف تدریس می‌کردم، یک کلمه حرف سیاسی نمی‌زدم.

** از طرف هیچ ستادی در جلسه با مقام معظم رهبری شرکت نکردم؛ دفتر رهبری مرا دعوت کرد

– درباره فتنه 88، جزو فعالان سیاسی در سال 88 بودم. روز سه‌شنبه بعد از انتخابات از دفتر رهبری تلفن شد و گفتند بیایید در جلسه ای شرکت کنید. من از طرف هیچ ستادی در جلسه شرکت نکردم، به دعوت دفتر مقام معظم رهبری رفتم. آقا خودشان جلسه را اداره میکردند و خودشان وقت می‌دادند. بعد از پیشنهادات ما، جمع‌بندی ایشان این بود که نباید خلاف قانون کار کنیم. قانون شورای نگهبان را مسئول کرده. گفتند شورا برود بررسی کند حرفشان فصل الخطاب است. من قبل از فرمایش رهبر انقلاب در 29 خرداد هم  مطیع فرمایشات ایشان بودم.

** در هیچ کدام از راهپیمایی‌های قبل و بعد از 29 خرداد شرکت نکردم

من در هیچکدام از راهپیمایی‌های سال 88 قبل و بعد از 29 خرداد شرکت نکردم.

– ما سعی کردیم آبی روی فتنه بریزیم که خاموش شود. برخی بنزین ریختند و هنوز هم می ریزند.

– قبل و بعد مصاحبه‌ام درباره صحبت‌های کروبی را نمی‌گویند. ما شایعه را بررسی کنیم بگوییم دروغ است بهتر است یا لاپوشانی کردن و کشاندن به رسانه های ضدانقلاب.

– می گویند شما با میدان 9 دی مخالف بودی. اگر می‌گویید دلیلش را هم بگویید. می‌خواستند اسم میدان حق شناس را به میدان 9 دی تغییر دهند که من به این خاطر مخالف بودم و گفتم میدان و خیابان دیگری را 9 دی نام بگذارید.

– من یک تحلیلگر و فعال سیاسی هستم و بینش سیاسی داشتم و دارم اما معتقدم در نظام اجرایی کشور و بخصوص آموزش و پرورش، اعمال بینش و سلیقه سیاسی ظلم به نظام است و در آموزش و پرورش خیانت به امانت مردم است.

– هیچگاه در طول فعالیت‌های اجرایی خودم، بینش سیاسی خود را دخیل نکردم. فراجناحی عمل کردم.

هیچکدام از وزرای پیشنهادی به آقای روحانی تحمیل نشدند.

آقای زاهدی گفته بود نظر اعضای کمیسیون آموزش، یکی از اعضای کمیسیون است برای وزارت آموزش و پرورش. من همین را به آقای روحانی منتقل کردم. ایشان تکلیف را به دوش خود من گذاشتند.

-هیچ توقعی ندارم که رای بدهید یا ندهید. بر اساس حجت شرعی و وجدان خود تصمیم بگیرید.

– اگر رای آوردم سعی می‌کنم با مجلس تعامل کنم. آمده شده‌ام برای سوختن پای نظام.

ما آماده سوختن برای نظام هستیم.

– شرکتی‌ها هم زمان من نبوده است.

*** ساعت 9:17: بررسی رای اعتماد به وزیر پیشنهادی ارتباطات آغاز شد

** بهروز نعمتی؛ مخالف وزیر پیشنهادی ارتباطات

– آقای واعظی یک دیپلمات شناخته شده است و اطلاعات وی از ارتباطات به دهه 60 بازمی‌گردد نه امروز.

** مدرک دانشگاهی واعظی ارتباطی با وزارت ارتباطات ندارم

– وی فارغ التحصیل علوم سیاسی از دانشگاه ورشو است و تخصص وی ارتباطی با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ندارد.

– درباره واگذاری شرکت مخابرات و سهام این شرکت، آیا این واگذاری را محق واگذاری می‌دانید.

(9:30 حسن روحانی رئیس‌جمهور وارد صحن علنی مجلس شد)

– شما برای صنایع مهم و مناطق الکترونیکی که باید ایجاد شوند، از جمله منطقه الکترونیکی فارس چه برنامه‌ای دارید.

– بابت برخی کج‌رفتاری های روز گذشته شرمنده مردم هستیم و اگر سیاست این است که ما افراد را تخریب کرده و افرادی که برای خدمت امده‌اند را زیر پا له کنیم، ننگ و نفرین بر این سیاست.

حسینی؛ مخالف وزیر پیشنهادی ارتباطات

– نمایندگان می‌دانند که رهبر انقلاب در یک دهه گذشته موکدا بر استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات را به همه توصیه کرده‌اند. باید جامعه اطلاعاتی هوشمند و کاهش هزینه‌های ارتباطی را ساماندهی کنیم.

– توجه به ضرورت توسعه زیر ساخت‌ها، ارتقا سطح آموزشی از نکات مهم برنامه‌های واعظی است. البته ایجاد فضای رقابتی برای ارئه خدمات به مردم نیز از جمله دیگر برنامه‌های وی است.

-توسعه صنعت در راستای تولید داخلی و انجام سیاست‌گذاری درست و توجه به برنامه‌ریزی صحیح و توجه به تولیدات داخلی در حوزه صنعت فناوری اطلاعات از دیگر برنامه‌های وزیر پیشنهادی ارتباطات است.

** غلامرضا کاتب؛ موافق وزیر پیشنهادی ارتباطات

– اگر تغییرات پیوسته ساختاری و پی در پی اتفا نمی‌افتاد امروز این قدر وزارت ارتباطات مظلوم واقع نمی‌شد.

– وزیر پیشنهادی ارتباطات تخصص و تجریه بین‌المللی لازم برای این مدیریت این وزارتخانه را دارد. اتفاقا امروز که کشور ما مشکل دیپلماسی را دارد، یک نفری که سابقه دیپلماسی را دارد می‌تواند به دولت کمک کند.

– امروز دیگر در روستاها ما مشکل ارتباطی نداریم بلکه قصد داریم که اینترنت را به روستاها ببریم و این همان نکته‌ای است که در برنامه‌های آقای واعظی وجود دارد.

** علی اصغر زارعی؛ مخالف وزیر پیشنهادی ارتباطات

– وزیر پیشنهادی ارتباطات 27 سال اخیر را در عرصه سیاسی و مسائل بین‌المللی بوده است. نتیجه گیری می‌کنم که تخصص آقای واعظی برای مجموعه صنایع مخابرات و الکترونیک، با تحصیلات قبل از انقلاب، اساسا کافی نیست و حتی آشنایی اولیه با مبانی آن، کفایت مدیریت عالی این صنعت را نمی‌کند.

آنچه که امروز در ارتباطات به کار می گیریم با آنچه که در گذشته به کار می‌گرفتیم، خیلی متفاوت است.  امروز مخابرات فضایی، ماهواره و رمزنگاری ها چیزهایی نیست که بشود با معلومات گذشته آنها را پیگیری کنیم.

– بعید می دانم که آقای واعظی اصلا از کارخانه ها و صنایع الکترونیکی بازدید و یا با مدیران آنها دیدار کرده باشد. تجارت و دولت الکترونیک نیز از مسائل جدید امروز است و بنده یقین دارم که نسبت به این مسائل کاملا بیگانه است.

– به نظرم وقتی آقای واعظی به عنوان وزیر پیشنهادی ارتباطات انتخاب شد، خودش هم تعجب کرده است. وی با این عرصه آشنایی ندارد.

** سبحانی‌فر؛ موافق وزیر پیشنهادی

– صنایع الکترونیکی شیراز در طمان آقای واعظی طراحی شده و بیش از 5 هزار نفر آنجا اشتغال داشتند.

وی ادمه داد: برنامه‌هایی که آقای واعظی آن را ارائه کرده، دارای نقاط ضعف جدی است که باید مورد نقد و تجدیدنظر قرار گیرد. بنابراین من ایرادات خود به برنامه‌های آقای واعظی در قالب چند سوال مطرح می‌کنم.

این نماینده مجلس افزود: آقای واعظی شما به عنوان یک دیپلمات شناخته شده در مجامع بین‌المللی و داخلی هستید که در دهه 60 از مجموعه وزارت ارتباطات خارج شدید در حالی که امروز رویکردها و پیشرفت‌های وزارت ارتباطات با گذشته متفاوت است و باید به گونه‌ای رفتار شود تا تحولات جدی که در این وزارتخانه ایجاد شده از سوی وزیر مدنظر قرار گیرد.

نعمتی بر همین اساس تصریح کرد: آقای واعظی پس از دورانی که از وزارت ارتباطات فارغ شد در دانشگاه تهران و ورشو در رشته علوم سیاسی تحصیلات خود را ادامه داد و مشخص است که به کل از موضوع ارتباطات منفک شده‌اید که فکر می‌کنم نقاط ضعف برنامه‌های شما هم از این منظر باشد.

وی با اشاره به برنامه‌های این وزیر پیشنهادی گفت: در حال حاضر مرکز پژوهش و تحقیقات وزارت ارتباطات به عنوان یک مجموعه توانمند از مجموعه وزارت ارتباطات جدا شده است و این مجموعه می‌تواند به عنوان مبدأ در یکی از اساسی‌ترین وزارتخانه‌ها مدنظر قرار گیرد، اما شما در برنامه ‌های خود هیچ اشاره‌ای به این مرکز پرظرفیت و تاثیرگذار نکرده‌اید.
بهروز نعمتی مخالف وزیر پیشنهادی ارتباطات

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: همچنین در مورد سازمان فضایی، مجلس به صورت قانون به این مجموعه رای داده که زیرمجموعه وزارت ارتباطات باشد اما شما در برنامه‌های خود هیچ اشاره‌ای به این سازمان نکردید در حالی این مجموعه با این ظرفیت عظیم می‌تواند بسیاری از برنامه‌های شما در وزارت ارتباطات را محقق کند.

وی تصریح کرد: آیا ضروری نبود که در برنامه‌های خود فکری برای این سازمان می‌کردید. همچنین در مورد شورای عالی فضای مجازی هم برنامه‌ای به صورت شفاف و روشن ارائه نکرده‌اید و در واقع از این وقت مهم غافل شدید چرا که توجه به این شورای عالی که از تاکیدات مقام معظم رهبری بوده جز وظایف ذاتی وزارت ارتباطات است، اما نگاه شما در برنامه‌های ارائه شده به این شورا یک نگاه بسیار مختصر و جزئی است.

نعمتی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: بیش از 50 درصد مردم کشور ما در روستاها زندگی می‌کنند و ما نمی‌توانیم بگوییم به دلیل اینکه بخش خصوصی در روستاها سرمایه‌گذاری نمی‌کند، ما باید این موضوع را ساقط کنیم. چرا که با این حساب باید به روستا زاده‌ها گفت که نمی‌توانند از فناوری و فضای مجازی در روستاها استفاده کنند، لذا توجه به ITC روستایی وظیفه ذاتی دولت و وزیر وزارت ارتباطات است و باید به آن پرداخته شود.

وی تاکید کرد: آیا بحث امیدی که آقای روحانی می‌گوید تنها امید به شهری‌ها است؟ حداقل شما در بخش خودتان به عنوان یک بخش راهبردی نباید این امید را به مردم بدهید؟ خیلی بد است که امروز یک روستازاده نتواند از پیشرفت‌های ارتباطی استفاده کند و دولت این بستر را برای آنها فراهم نکند.

این عضو کمیسیون صنایع مجلس همچنین تصریح کرد: موضوع بعدی که وزرای قبلی هم به آن توجه‌ای نکرده‌اند و شما هم در برنامه های خود به آن اشاره نکردید، بحث میلیاردها تومان ودیعه مردم در نزد شرکت مخابرات و وزارت ارتباطات است؛ شرکت مخابرات را با پول مردم واگذار کرده‌اند اما معلوم نیست که با این پول که حق‌الناس است قرار است چه کار کنید. میلیاردها تومان پول مردم نزد این وزارتخانه است و باید از سود آن به مردم برگردانده شود اما متاسفانه در برنامه‌های شما هیچ اشاره‌ای به این پول نشده است.

نعمتی در ادامه سخنان خود گفت: اگر قرار است به عنوان مسئول یک وزارتخانه به امور ارتباط مردم بپردازیم، باید به وجود اپراتورهای دیگر نیز فکر کنیم؛ البته اکنون اپراتورها به صورت لجام گسیخته کار خود را انجام می‌دهند و هیچ نظارتی هم روی آنها نیست که دولت باید این نظارت را داشته باشد و تمام اعمال حاکمیت‌ها بر روی این اپراتورها باید از سوی دولت باشد، اما متاسفانه شما به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات هیچ برنامه‌ای در این زمینه ارائه نداده‌اید.

وی اضافه کرد: در خصوص واگذاری و سهام شرکت مخابرات نیز باید به صورت صریح اعلام کنید که آیا شرکت مخابرات را برای واگذاری محق می‌دانید یا خیر و آیا سهام این شرکت را شرکت ممتازه بر می‌شمارید یا خیر .لذا از وزیر پیشنهادی می‌خواهم به این سوالات به صورت صریح پاسخ دهد.

نماینده مردم اسدآباد در این بخش از سخنان خود که همزمان با ورود حجت‌الاسلام روحانی به صحن علنی مجلس بود بار دیگر خطاب به رئیس‌جمهور کشورمان تاکید کرد که من با برنامه‌ها و خود دولت مخالفتی ندارم و اکنون به عنوان مخالف برخی از برنامه‌های وزیر پیشنهادی ارتباطات پشت تریبون هستم، البته می‌تون این برنامه‌ها را چکش‌کاری و بازنگری مجدد کرد و همچنین رایزنی دولت و مجلس بهبود بخشید.

نعمتی سخنان خود را خطاب به وزیر پیشنهادی ارتباطات اینچنین ادامه داد که نسبت به شرکت مخابرات در برنامه‌های پیشنهادی شما توجه‌ای نشده. همچنین نحوه سرمایه‌گذاری نکته‌ای است که باید به آن توجه شود اما متاسفانه سرمایه‌گذاری‌ها در بخش ارتباطات به شدت آسیب دیده و در این زمینه به گونه‌ای رفتار شده که نتوانستیم حداقل‌ها را در نظر بگیریم.

وی ادامه داد: همچنین توجه به حقوق کارگزاران مخابراتی یکی دیگر از تکلیف‌های قانونی است که وزارت ارتباطات باید به آن توجه کند، اما برنامه شما در این زمینه نکته حائز اهمیتی ندارد.

نماینده مردم اسدآباد در پایان سخنان خود تاکید کرد: بداخلاقی‌هایی که روز گذشته در جلسه بررسی برنامه‌های دولت و کلیات کابینه صورت گرفت، ما را شرمنده مردم کرد و من می‌خواهم بگویم که اگر سیاست تخریب دیگران است و سیاست یعنی اینکه افرادی را که برای خدمت به اینجا آمده‌اند له کنیم، پس بر این سیاست ننگ باد.

(9:30 حسن روحانی رئیس‌جمهور وارد صحن علنی مجلس شد)
رئیس‌جمهور دقایقی پس از ورود به جلسه علنی امروز

حسینی؛ مخالف وزیر پیشنهادی ارتباطات

سیدباقر حسینی نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس در موافقت با رای اعتماد به محمود واعظی پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفت: ابتدا لازم می‌دانم با توجه با نوع برخوردهایی که دیروز در مجلس صورت گرفت و ادبیاتی که به کار رفت از ملت بزرگوار ایران و رهبری معظم انقلاب اسلامی عذرخواهی کنم.

وی افزود: مجلس خانه ملت است و باید شأن این جایگاه حفظ شود. بنابراین خواهش می‌کنم که همکاران عزیز به گونه‌ای صحبت کنند که باعث ناراحتی رهبر انقلاب و شادی دشمنان نشود و مؤدبانه، محترمانه و منطقی مطالب خود را بیان کنند و تقوای در گفتار را لحاظ کنند.

نماینده مردم زابل اظهار داشت: انتخابات حماسی ریاست جموری و حضور ارشمند و لبیک به ندای رهبر معظم انقلاب از سوی نمایندگان باید منجر به توسعه شود و به بهترین شکل مهم به این حماسه سیاسی مردم پاسخ داده شود و لذا نمایندگان باید با عمل کردن به وظایف قانونی خود حجت شرعی داشته باشند و شرایط فعلی انقلاب اسلامی را در نظر بگیرند و دست‌به‌دست هم دهیم تا دولت هر چه سریعتر تشکیل شود.

حسینی تصریح کرد: بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات مشتمل بر زیرساخت‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات و این وزارتخانه وظیفه کلان هدایت و مدیریت این عرصه مهم را به عهده دارد. نمایندگان به خوبی می‌دانند که رهبر معظم انقلاب در یک دهه گذشته مفهوم جدیدی را درباره پیشرفت عدالت کشور مطرح فرمودند و موکدا بر بهره‌گیری از ظرفیت‌های حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید داشتند.

وی تاکید کرد: در حال حاضر شاخص‌های آمادگی الکترونیکی جامعه خوب نیست و باید ارتقا پیدا کند و ما باید جامعه اطلاعاتی هوشمند برای ایجاد اشتغال مناسب و کاهش هزینه‌های عمومی و ملی کشور برای نیل به اهداف فراهم کنیم.

نماینده مردم زابل با اشاره به سوابق وزیر پیشنهادی ارتباطات گفت: وی دوره کارشناسی و تحصیلات تکمیلی خود را در رشته الکترونیک و مخابرات به اتمام رسانده و در سال 58 در دوران وزارت شهید قندی فعالیت کرده است و در سمت‌های مدیریتی از جمله معاون مخابراتی وزیر پست و تلگراف و تلفن فعالیت کرده است و همچنین رئیس هیئت مدیره شرکت مخابرات از سال 60 تا 65 بوده است. در مدت حضور واعظی در شرکت مخابرات چالش خروج 2 هزار نفر از کارشناسان و مستشاران آمریکایی حل و به جای آنها کارشناسان متخصص داخلی به کار گرفته شدندو در این دوره شورای برنامه‌ریزی مخابرات تشکیل شد.

حسینی ادامه داد: محمود واعظی در سخت‌ترین شرایط سیاسی کشور در دوران جنگ تحمیلی به ارائه سرویس و خدمات مناسب و پتشیبانی از فعالیت‌های مورد نیاز جنگ پرداخت و در همین دوران گذار از شبکه آنالوگ به دیجیتال پایه‌گذاری کرد.

وی همچنین در وزارت امور خارجه سمت‌های معاونت را به عهده داشت و شناخت خوبی از تحولات جهانی دارد که این فرصت مناسبی برای حضور ارتباطات در عرصه‌های جهانی و به دست گرفتن فرصت‌ها است تا شاید بتوان به استفاده از منابع فرکانسی و ماهواره‌ها اقدام کرد.

نماینده مردم زابل افزود: مهمترین نقطه قوت برنامه‌های محمود واعظی پررنگ بودن اجرای برنامه پنجم توسعه است و در برنامه‌های او این موضوع به صورت چشمگیر وجود دارد و این برنامه‌ها منطبق با برنامه پنجم توسعه است.

حسینی تاکید کرد:‌ توجه به توسعه زیرساخت‌ها و صنایع بومی و دسترسی بیشتر مردم به فضای ارتباطاتی از دیگر برنامه‌های آقای واعظی است. همچنین از دیگر نقاط قوت ایجاد فضای رقابتی برای شرکت‌های ارائه کننده خدمات اینترنتی است که از طریق اجرای صحیح اصل 44 حاصل می‌شود.

وی اظهار داشت: یکی دیگر از برنامه‌های وزیر پیشنهادی ارتباطات توسعه صنعت ارتباطات مبتنی بر توان داخلی است و در خصوص بومی‌سازی و حمایت از تولید داخلی برنامه‌های بسیار خوبی تدارک دیده شده است و برنامه خوبی برای حمایت از تشکل‌های صنفی در حوزه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دارند. همچنین ارائه مقالات علمی و شرکت در سمینارها و نمایشگاه‌های تخصصی کفایت می‌کند که آقای واعظی علاقه زیادی به عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات دارد.

** غلامرضا کاتب؛ موافق وزیر پیشنهادی ارتباطات

– اگر تغییرات پیوسته ساختاری و پی در پی اتفا نمی‌افتاد امروز این قدر وزارت ارتباطات مظلوم واقع نمی‌شد.

– وزیر پیشنهادی ارتباطات تخصص و تجریه بین‌المللی لازم برای این مدیریت این وزارتخانه را دارد. اتفاقا امروز که کشور ما مشکل دیپلماسی را دارد، یک نفری که سابقه دیپلماسی را دارد می‌تواند به دولت کمک کند.

– امروز دیگر در روستاها ما مشکل ارتباطی نداریم بلکه قصد داریم که اینترنت را به روستاها ببریم و این همان نکته‌ای است که در برنامه‌های آقای واعظی وجود دارد.

** علی اصغر زارعی؛ مخالف وزیر پیشنهادی ارتباطات

– وزیر پیشنهادی ارتباطات 27 سال اخیر را در عرصه سیاسی و مسائل بین‌المللی بوده است. نتیجه گیری می‌کنم که تخصص آقای واعظی برای مجموعه صنایع مخابرات و الکترونیک، با تحصیلات قبل از انقلاب، اساسا کافی نیست و حتی آشنایی اولیه با مبانی آن، کفایت مدیریت عالی این صنعت را نمی‌کند.

– آنچه که امروز در ارتباطات به کار می گیریم با آنچه که در گذشته به کار می‌گرفتیم، خیلی متفاوت است.  امروز مخابرات فضایی، ماهواره و رمزنگاری ها چیزهایی نیست که بشود با معلومات گذشته آنها را پیگیری کنیم.

– بعید می دانم که آقای واعظی اصلا از کارخانه ها و صنایع الکترونیکی بازدید و یا با مدیران آنها دیدار کرده باشد. تجارت و دولت الکترونیک نیز از مسائل جدید امروز است و بنده یقین دارم که نسبت به این مسائل کاملا بیگانه است.

– به نظرم وقتی آقای واعظی به عنوان وزیر پیشنهادی ارتباطات انتخاب شد، خودش هم تعجب کرده است. وی با این عرصه آشنایی ندارد.

** سبحانی‌فر؛ موافق وزیر پیشنهادی

– صنایع الکترونیکی شیراز در طمان آقای واعظی طراحی شده و بیش از 5 هزار نفر آنجا اشتغال داشتند.

– با شناخت عمیقی که روحانی از واعظی داشته و شناختی که واعظی از روابط بین‌الملل و ارتباطات دارد، مورد توجه رئیس جمهور قرار گرفت.

– برنامه‌ریزی حول محور سند چشم انداز و ایجاد شبکه ملی ارتباطات از جمله مهمترین محورهای برنامه ای واعظی است.

– توجه به پهنای بایند و در دسترس قرار دادن اینترنت پر سرعت نیز از جمله دیگر برنامه‌های وزیر پیشنهادی ارتباطات است.

– در بسیاری‌ از شهرهای کوچک بانک مرکزی کد تاسیس شعب بانک را نمی‌دهد لذا باید از طریق پست بانک و دولت الکترونیک این مشکل را حل کنیم.

– ما موقعیت بسیار استراتژیکی در منطقه داریم و متاسفانه از این موقعیت استفاده نکرده‌ایم و دیگران آمده‌اند و می‌گویند که شما “هاب” منطقه شوید.

** دفاعیات محمود واعظی

– معتقدم باید فضای رقابتی را در دسترسی به شبکه‌های ثابت تقویت کرده و در مجامع منطقه‌ای بیشتر حضور داشته باشیم.

– ایجاد توازن خدمات در حوزه ملی براساس توجه ویژه به مناطق محروم و روستایی با بکار گیری حداکثر ظرفیت از جمله برنامه های بنده است.

– با توجه به اینکه تخصص تحصیلی بنده مخابرات و الکترونیک بود، همواره در این دورانی که در کار سیاست خارجی بودم، سعی می کردم که از تخصص خود عقب نباشم بلکه مطالعه کرده و رصد می کردم.

– تحول در حوزه ارتباطات باعث شد که بنده خود را به روز نگه دارم.

– با تخصص‌ها آشنایی دارم و می‌توانم یک زبان مشترک با متخصصان این حوزه داشته و این امر می‌تواند کمک‌کار بنده در تصمیم گیری‌هایم باشد.

– اینکه واگذاری مخابرات براساس اصل44 درست بوده یا نه، بنده این قضاوت را به دستگاه های متولی واگذار می‌کنم ولی معتقدم که اگر اصل44 به درستی اجرا شود، به شکوفایی اقتصاد کشور کمک زیادی می‌کند.

در ارتباط با فتنه، به برخی عملکرد احمدی‌نژاد به ویژه در حوزه سیاست‌خارجی انتقاد داشتم و به طور خصوصی این مسائل را به وی گزارش دادم.

**جوابیه مدیر مسئول هفته نامه 9 دی به اظهارات یک نماینده

ضرغام صادقی عضو هیئت رئیسه مجلس در جلسه علنی صبح امروز بهارستان، جوابیه حمید رسایی مدیر مسئول هفته نامه 9 دی در پاسخ به مطالب مطرح شده توسط تعدادی از نمایندگان را قرائت کرد که متن کامل آن به شرح ذیل است:

هفته نامه 9 دی که تاکنون 111 شماره آن منتشر شده رسانه‌ای است مستقل که به هیچ حزب و جریان سیاسی وابستگی ندارد و مورد حمایت مالی هیچ جریان خاصی نیست.

استقبال عمومی نیز از این هفته نامه به اندازه‌ای است که در برخی از استان‌ها با فروش 100 درصدی مواجه می‌شود امورات این نشریه مانند برخی از نشریات دیگر از راه فروش نشریه و قبول آگهی، قناعت و تدبیر در هزینه‌ها می‌گذرد و مانند همه نشریات دیگر از کمک های رسمی و قانونی نهادهای ذیربط استفاده می‌کند.

هفته نامه 9 دی مانند حماسه 9 دی جیبش بسته و دهانش باز است و همین خصلت بارزترین دلیل بر استقلال این نشریه است. نویسندگان این نشریه عمدتا نیروهای جوان و انقلابی هستند که بدون هیچ توقعی در این نشریه قلم می‌زنند.

9 دی نشریه ای بدون خطا نیست ولی به مواضع اصولی خود افتخار می‌کندو بدیهی است صراحت مستندات آن برخی جریانات سیاسی را عصبانی کند.

حمیدر سایی

مدیرمسئول هفته نامه 9 دی

*** بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی اطلاعات

** بهرام بیرانوند؛ مخالف وزیر پیشنهادی اطلاعات

– خوشحال می‌شدیم که رئیس جمهور در ادامه جلسه علنی بررسی کلیات نیز در نشست حضور می‌یافت.

– همه وظایف وزارت اطلاعات تخصصی بوده و عدم تجریه مدیر آن با این امور، زیان‌بار است.

** عبدالهی؛ موافق وزیر پیشنهادی اطلاعات

– همان طور که رهبرا نقلاب فرمودند، باید همه به شکل گیری دولت باید کمک کنیم. چالش‌های پیش روی دولت یازدهم نیازمند تدبیر است.

حجت الاسلام علوی به بیش از 30 کشور سفر کرده و از نزدیک با این کشورها آشناست.

** حمید رسایی؛ مخالف وزیر پیشنهادی اطلاعات

– باید حرمت نهادی مثل شورای نگهبان را نگه داشت چرا که این نهاد دو بار صلاحیت وزیر پیشنهادی اطلاعات را رد کرده است. عدم آشنایی با وزارتخانه ای مثل اطلاعات  چه آسیب‌هایی خواهد داشت؟

– در جریان مجلس ششم اصلاح‌طلبان منتقد جدی هاشمی رفسنجانی بودند و حتی می گفتند که وی قاتل است (قتل‌های زنجیره‌ای)؛ ما منتقد هاشمی هستیم اما مثل برخی اصلاح‌طلبان نمی‌گوییم قاتل است.

– به جای آقای علوی برنامه نوشته و در کازیو نمایندگان گذاشته‌اند.

– در سال 76 هم به بهانه قتل های زنجیره ای، وزارت اطلاعات را زدند. نیروی انتظامی را در رسانه‌ها و مطبوعات، کسی معرفی کردند که دانشجویان را از بای بام به پایین پرت می‌کند.

** هادی قوامی؛ موافق وزیر پیشنهادی اطلاعات

– آیا باید فرار را در دولت یازدهم به قرار تبدیل کنیم یا به فرار بیشتر؛ نمایندگان محترم بدانند که آقای علوی 4 سال سابقه مرتبط با وزارت اطلاعات در کمیسیون تخصصی در مجلس داشته است.

** جواد هروی؛ موافق وزیر پیشنهادی اطلاعات

– آقای علوی نماینده مجلس، عضو مجلس خبرنگان و نماینده ولی فقیه در سازمان عقیدتی سیاسی ارتش بوده است.

– دولت‌های بیگانه اقداماتی را برای مقابله با نظام اسلامی انجام می‌دهند و باید با این اقدمات مقابله کرد.

جلسه علنی نوب عصر مجلس آغاز شد

** دفاعیات حجت‌الاسلام علوی

حجت‌الاسلام سیدمحمود علوی وزیر پیشنهادی اطلاعات در ادامه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت یازدهم در دفاع از خود در صحن علنی مجلس اظهار داشت: سرآغاز سخن سپاس از مرجع، رهبر، مراد و استادم مقام معظم رهبری است که خدمتگزاری این سرباز کوچکشان در سنگر خطیر و حساس وزارت اطلاعات با پیشنهاد ریاست محترم جمهوری را اجازه فرمودند.

وی ادامه داد: از برادر بزرگوارم ریاست محترم جمهوری که این برادر کوچک خود را قابل همکاری و همراهی تشخیص دادند نیز سپاسگزارم و از شما برادران و خواهران ارجمند نماینده مجلس که پس از معرفی با لطف و بزرگواری و محبت خویش این برادر کوچک خود را شرمنده کردید نیز سپاسگذارم.

وزیر پیشنهادی اطلاعات این وزارتخانه را نهادی خطیر و حساس دانست که از نقشی بی‌بدیل در تمام عرصه‌های کشور برخوردار است و گفت: این حساسیت مورد توجه مجلس محترم شورای اسلامی قرار گرفته که پس از تصویب قانون وزارت، ماده واحده‌ای به آن افزوده و شرط تحصیلات در حد اجتهاد و چند شرط دیگر را در مورد وزیر به آن اضافه کرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، علوی خاطرنشان کرد: دقت در شرایط مذکور نشانگر آن است که مجلس برای وزیر اطلاعات بیشتر به نقشی راهبردی عنایت داشته که تضمینی بر حرکت وزارت در چارچوب شرع مقدس اسلام قانون و بر محور ارزشهای اخلاقی باشد. ناگفته پیداست که شرط تحصیلات در حد اجتهاد برای وزیر به معنای اعمال نظرات فقهی وزیر در وزارت نیست، بلکه مشی و مرام و نظرات فقهی مقام معظم رهبری حجت شرعی متبع در فرآیند فعالیت وزارت است و شرط تحصیلات در حد اجتهاد وزیر شرط لازم برای درک و شناخت دیدگاه فقهی معظم‌له و اعمال آن در وزارتخانه است.

وی تصریح کرد: بنده 10 سال در درس خارج فقه مقام معظم رهبری شرکت کردم  و با دیدگاه‌ها و نظرات ایشان آشنا هستم. برخی گفتند آقای روحانی تناسب را در انتخاب وزرا رعایت نکرده، اتفاقا وی تناسبات را خوب در نظر می‌گیرد و تصمیماتش بی‌حکمت نیست، چرا که وقتی قصد داشتند برای استقبال از میهمانان خارجی افرادی را معین کنند، به بنده گفت به استقبال رییس‌جمهور سودان برو! (خنده حضار)

وزیر پیشنهادی اطلاعات در ادامه افزود: آنچه ریاست‌جمهوری را به پیشنهاد این حقیر برای وزارت اطلاعات وا داشت، استحضار وی از پیشینه بنده بود که همواره در ارتباط با ماموریت‌های وزارت اطلاعات بودم. بنده در کمیسیون خاص تدوین قانون وزارت اطلاعات در مجلس اول شورای اسلامی عضو فعال بودم و هنوز جزئیات آن جلسات را در ذهن دارم.


در حاشیه جلسه علنی امروز

علوی اظهار داشت: اینکه نهاد اطلاعاتی، سازمان و یا وزارت باشد و یا وزیر و معاون مشاور باشد و اگر سازمان باشد وابسته به رهبری و یا قوه قضائیه باشد و یا حتی علت اینکه نام آن وزارت اطلاعات باشد و یا وزارت اطلاعات و امنیت همه در خاطر بنده مانده است.

وی خاطرنشان کرد: بنده در ادوار اول، دوم و چهارم مجلس مخبر و نایب رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی بودم که کمیسیون تخصصی وزارت اطلاعات بود و همچنین در مجلس پنجم نایب رییس کمیسیون سیاست خارجی بودم که پیوند تنگاتنگی با بخشی از وظایف وزارت داشت. همچنین در سال‌های 68 تا 70 معاون نظارت و بازرسی سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بودم که ماموریت‌های آن با بخشی از ماموریت‌های وزارت اطلاعات سنخیت دارد و 3 دوره 3 ساله ریاست سازمان عقیدتی سیاسی ارتش را بر عهده داشتم و به ابعاد ماموریت آن از جمله سامانه تائید صلاحیت مکتبی با ویژگی‌های سرعت، صرفه‌جویی و دقت سامان دادم که مورد تشویق مقام معظم رهبری قرار گرفت و روزآمد کردن سیستم بازرسی سازمان عقیدتی سیاسی ارتش  و عضویت در کمیسیون سیاسی اجتماعی مجلس خبرگان رهبری که با بخش از ماموریت‌های وزارت اطلاعات سنخیت دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، وزیر پیشنهادی اطلاعات یادآور شد: پس از پیشنهاد بنده به عنوان وزیر اطلاعات از سوی آقای روحانی، اضافه بر شناخت کلی که از فرآیند شکل‌گیری وزارت و فراز و فرودهای آن داشتم، طی جلسات پرشماری با همه کسانی که دستی در وزارتخانه داشتند، بر وضع کنونی وزارت اشراف کلی یافته و برنامه‌ خود را برای اداره این وزارتخانه تقدیم مجلس کردم.

علوی در ادامه سخنان خود به 2 نسخه‌ای بودن برنامه‌ وزیر اطلاعات به نمایندگان اشاره کرد و گفت: یکی از این نسخه‌ها در واقع یادداشت‌هایی بود که در یک جلسه مشورتی برای پیشنهاد بنده جهت تدوین برنامه تنظیم شده بود و آن را به اشتباه منتشر کرده بودند که این نسخه اصلا چارچوب برنامه را ندارد.

وی ادامه داد: بنده رویکردهای ملی و سازمانی خود و نیز اهدافی در سطح ملی در حوزه‌های خارجی، ضدجاسوسی و امنیت در عرصه‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و فنی مطرح ساخته و همچنین در برنامه خود اهدافم را در ارتباط با سازمان وزارت و عناوین برنامه‌های اجرایی متذکر شدم.

وزیر پیشنهادی اطلاعات تصریح کرد: در جهت تحقق جامعه امن موضوع مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام و ابلاغی مقام معظم رهبری، اجرایی شدن فرمان 8 ماده‌ای امام (ره) در صیانت از حقوق مردم و فرمان هشت ماده‌ای مقام معظم رهبری در مبارزه با مفاسد اقتصادی، همت کاملی در وزارت اطلاعات به کار گرفته خواهد شد.

علوی تلاش در جهت تعامل و هماهنگی با جامعه اطلاعاتی، دولت، رییس‌جمهور، ارائه مشاوره اطلاعاتی به مدیران نظام، افزایش اعتماد مردم به وزارت،دفاع از حقوق عامه،عدم دخالت در حریم خصوصی افراد، نهادینه کردن امنیت پایدار بدون امنیتی کردن کشور، توسعه هدفمند همکاری اطلاعاتی و بکارگیری هوشمندانه دیپلماسی پنهان در سیاست خارجی با کمک دستگاه رسمی کشور و بکارگیری ظرفیت‌های مردمی جهت تقویت امنیت ملی را از جمله رویکردهای ملی خود در مدیریت وزارت اطلاعات عنوان کرد.

وی درباره رویکردهای درون‌سازمانی خود در وزارت اطلاعات نیز تصریح کرد: حفظ جایگاه و نقش حاکمیتی وزارت اطلاعات در پرتو هدایت و رهنمودهای مقام معظم رهبری و در مرحله بعد حفظ استقلال وزارت و جلوگیری از تاثیرپذیری آن از جریان‌های سیاسی، تقویت نگاه ملی و فراجناحی و حرفه‌ای در سطح وزارت، رعایت موازین شرعی، قانونی و اخلاقی در اقدامات اطلاعاتی، صیانت از پرسنل و سازمان در مقابل تهدید و آسیب حفاظتی، تدوین منشور اخلاق حرفه‌ای، توسعه و حفظ سرمایه انسانی با آموزش مستمر، مهارت‌آفرینی و بهره‌گیری از فناوری و روزآمد کردن دستگاه در فرآیند اطلاعاتی و ایجا نشاط و امید در بین کارکنان از رهگذر توجه به تعالی معنوی و نیاز به حق معیشتی و رفاهی آنها از جمله این رویکردهای درون سازمان است.

به گزارش تسنیم، وزیر پیشنهادی اطلاعات در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: اگر امروز در کشورمان امنیت حاصل شده ثمره مجاهدت خاموش سربازان گمنام امام زمان (عج) در وزارت و سایر نهادهای امنیتی و انتظامی است. کارکنان وزارت از کلیت نظام در عرصه جنگ نرم حراست و صیانت می‌کنند و متقابلا کلیت نظام باید از آنها حمایت کند و این مهم در بیان و عمل مقام معظم رهبری تجلی خاصی دارد و از مهمترین وظایف وزیر این دستگاه همین است واز خداوند مسالت دارم که من را در حمایت از سربازان گمنام امام زمان (عج) یاری کند.

علوی اظهار داشت: مردم ما مسلمان هستند و سربازان گمنام بخشی از همین مردم. بدیهی است که انطباق وظایف سازمانی آنها با احکام شرع اسلام از مهمترین دغدغه آنها باشد و این امر بر وزیر دستگاه است که با حساسیت تمام نسبت به شرع‌محوری دستورات سازمانی اهتمام داشته باشد و این نکته‌ای است که بارها مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار گرفته و این طلبه کوچک عبور از احکام شرع را با هیج توجیهی نخواهد پذیرفت و بر انطباق کلیه فعالیتها با احکام شرع پای خواهد فشرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، وی افزود: وزارت اطلاعات ما که  مقتدرترین تشکیلات امنیتی در خاورمیانه و دنیا است، گره خوردن اقتدار با اخلاق قانون  ضامن احساس آرامش و فضای روانی پاک  در جامعه است و بر همین مبنا بنده حاکمیت اخلاق در این وزارتخانه را از وظایف خویش می‌دانم تا تهمت، انتقام‌جویی، سوءظن و افترا به ساحت این وزارتخانه راه نیابد.

وزیر پیشنهادی اطلاعات، نیروی انسانی متدین، متعهد، متخصص و متبحر را از ارزشمندترین ظرفیت‌های وزارت اطلاعات دانست و افزود: وزارت اطلاعات علاوه بر تامین نیروی انسانی مورد نیاز بخشی از دستگاه‌های اجرایی، نیروی انسانی کیفی را نیز تامین می‌کند، از این رو برای اداره این وزارت نیازی به جذب نیرو از بیرون نیست و بنده در صورت کسب رای اعتماد نه با اتوبوس، بلکه با دوچرخه به وزارت اطلاعات می‌روم و با مدیران کارآمد همانجا و همکاری سایر کارکنان این وزارتخانه وظایف سازمانی را انجام می‌دهم.

** موسوی‌نژاد؛ مخالف وزیر پیشنهادی اقتصاد

حجت‌الاسلام مهدی موسوی‌نژاد نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی در مخالفت با برنامه‌های علی طیب‌نیا وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی، گفت: آقای طیب‌نیا یک انسان شایسته، خلاق، اقتصاددان و ارز‌ش‌مدار است که مورد قبول اکثر اقتصاددانان مجلس است و برادر عزیزمان آقای مصباحی‌مقدم گفت که دو دهه با آقای طیب‌نیا سابقه آشنایی دارد.

در این میان علی لاریجانی خطاب به طیب‌نیا گفت: شما باید مخالفت کنید.

موسوی‌نژاد در ادامه اظهار داشت: البته گفتن محاسن و مزیت‌های یک فرد منافاتی با مخالفت برنامه‌های یک وزیر نیست. متاسفانه ما در مخالفت‌ها یاد گرفته‌ایم که صفر تا صد یک فرد را طرد کنیم و یا محکوم کنیم و زیر سوال ببریم و یا یک نفر را کاملا حمایت کنیم و تا صد برسانیم.

وی تصریح کرد: وزارت اقتصاد مجموعه‌ای است که سیاستگذاری در عرصه اقتصادی را به عهده دارد و لوکوموتیو قطار حماسه اقتصادی است. سوال ما این است که جایگاه وزارت اقتصاد در تیم آقای روحانی چیست و کجاست؟ آیا مانند سابق وزارت اقتصاد یک مجری محض خواهد بود یا سیاستگذاری خواهد کرد؟

نماینده دشتستان ادامه داد: ما معتقدیم وزارت اقتصاد فرمانده و لیدر اقتصاد کشور است. سوال ما این است که آیا در مجموعه اقتصادی این دولت وزارت اقتصاد این جایگاه را دارد؟

به گزارش خبرگزاری تسنیم، موسوی‌نژاد تاکید کرد: متاسفانه در گذشته رئیس‌جمهور نظریه‌پردازی می‌کرد و وزیر اقتصاد متاسفانه فقط یک مجری بود و سوال ما این است که آیا قرار است این اتفاق مجددا ادامه داشته باشد؟ تیم اقتصادی دولت آقای روحانی که یکی از آنها دکتر طیب‌نیا و دیگری نوبخت است، قطعا باید با همدیگر هماهنگ باشند تا بتوانند برنامه‌های دولت را پیش ببرند و مشکلات معیشتی مردم را حل کنند. لذا نباید بی‌توجه نسبت به وزارت اقتصاد باشیم، چرا که مشکل عمده معیشت مردم به همین موضوع بر می‌گردد.

وی گفت: یکی از مشکلات ما همواره این بوده که نظام پولی کشور انحصاری بوده و اجازه رقابت در نظام پولی و بانکی داده نشده و به همین دلیل از قبل اجازه نداده‌اند که بانک‌ها خارجی در کشور تاسیس و امکان رقابت آزاد به وجود بیاید. حتی مجوزهایی را که در جهت تاسیس بانک‌ها دادند، مجوزهایی بود که منبعث از رانت بود.

نماینده دشتستان با بیان اینکه اگر آن زمان اجازه رقابت را می‌دادند امروز شاهد تاثیرگذاری تحریم‌ها بر اقتصاد کشور نبودیم و چنین اختلاس‌هایی بوجود نمی‌آمد، تصریح کرد: متاسفانه در شبکه بانکی شفافیت بوجود نیاوردند و به همین دلیل همیشه شاهد بعضی از اختلاس‌ها بودیم. اختلاس 3 هزار میلیاردی و برخی اختلاس‌ها به دلیل نبود رقابت در نظام پولی کشور اتفاق افتاد.

موسوی‌نژاد با اشاره به اهمیت هدفمندی یارانه‌ها اظهار داشت: در بحث هدفمندی یارانه‌ها در میانه راه هستیم و نه امکان بازگشت به مرحله اول را داریم و نه امکان توقف و با توجه به محدودیت‌ها و تحریم‌ها در کشور سوال ما این است که شما چه سازوکاری برای اجرایی کردن فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها دارید؟ سوال دیگر ما این است که چه برنامه‌ای برای متوازن کردن توزیع ارتباطات در مناطق محروم دارید؟

** عبدالهی؛ موافق وزیر پیشنهادی اقتصاد

رضا عبداللهی نماینده مردم ماهنشان در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی عصر امروز مجلس با عنوان نخستین موافق برنامه‌ها و صلاحیت  وزیر پیشنهادی اقتصاد اظهار داشت: آقای طیب‌نیا حدود 27 سال است که در دولت‌های مختلف حضور دارند و بنده هم 26 سال که نماینده مجلس هستم و در این مدت از آقای طیب‌نیا شناخت دارم.

وی ادامه داد: کشور ما دارای ظرفیت‌ها و سرمایه‌های بسیاری است و حداقل سالی 250 میلیارد دلار از نفت و گاز به اقتصاد ایران تزریق می‌شود، اما اینکه چرا نتوانسته‌ایم رشد اقتصادی کشور را افزایش دهیم و جلوی تورم و بیکاری را بگیریم، به دلیل این است که حکومت و دولت نباید به این اندازه در اقتصاد تاثیر گذار باشند و باید اجازه دهیم تا مردم هم نقش خود را ایفا کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، این نماینده مجلس تصریح کرد: در طول جمهوری اسلامی نرخ بیکاری همواره 2 رقمی بوده و رشد اقتصادی نیز در تمام این سالها از 1.03 دهم درصد فراتر نرفته است و دلیل آن هم این است که دولت و حکومت بیش از اندازه در اقتصاد نقش آفرین بوده اند.

عبداللهی اضافه کرد: راه حل مشکلات اقتصادی کشور تنها یک نسخه است و آن این که باید کارها را به کاردان بسپریم و بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی از جمله تولید و صنعت باید به مردم سپرده شود. همچنین تا زمانی که اصل 44 به درستی اجرا نشود وضع به همین منوال خواهد بود.

وی با اشاره به برنامه‌های طیب‌نیا گفت: در برنامه‌های وزیر پیشنهادی اقتصاد بیشترین توجه به کاهش تورم بوده که این نکته مثبتی است، چرا که تا تورم کاهش نیابد، امکان سرمایه گذاری اتفاق نمی‌افتد. همچنین کاهش ارزش پول ملی و نوسانات ارزی هم حول محور تورم به وجود می‌اید.

عبداللهی در پایان تاکید کرد: در محافل علمی و اقتصادی همه آقای طیب‌نیا را به عنوان طبیب تورم می‌شناسند و قریب به اتفاق اقتصاددانان مجلس هم از آقای طیب‌نیا حمایت کرده اند.

** فولادگر؛ موافق وزیر پیشنهادی اقتصاد

حمیدرضا فولادگر نماینده مردم اصفهان و رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی در جلسه علنی عصر امروز مجلس طی سخنانی در موافقت با وزیر پیشنهادی اقتصاد اظهار داشت: دلیل موافقت من با آقای طیب‌نیا به دلیل برنامه‌های وی و برنامه‌های اقتصادی دولت است و تا زمانی که آقای طیب‌نیا در مسیر امام و اجرای این برنامه‌ها حرکت کند، ما نیزاز وی حمایت می‌کنیم.

وی افزود: بنده سالیان زیادی است که آقای طیب‌نیا را می‌شناسم و در واقع از دوره دبیرستان با وی همکلاس بوده‌ام. همچنین آقای طیب‌نیا با عنوان یک صاحب نظر در بحث‌های اقتصادی مطرح است و برنامه‌های ارائه شده از سوی وی می‌تواند بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور را حل کند.

این نماینده مجلس تصریح کرد: حدود 64 حکم از احکام 66 گانه برنامه پنجم در برنامه‌های پیشنهادی طیب‌نیا وجود دارد که نشان دهنده انطباق برنامه‌های وی با برنامه پنج ساله پنجم است.

فولادگر با بیان اینکه تسلط علمی طیب‌نیا با سابقه اجرایی نیز همراه بوده است، گفت: آقای طیب‌نیا از سال 65 کار خود را در دولت شروع کرد و در همه دولت‌های گذشته بوده است. بنابراین سوابق علمی وی همراه با کار اجرایی بوده و به این دلیل رئوس برنامه‌های ایشان با قوانین کلی از جمله برنامه پنجم و اصل 44 منطبق است.

وی در  پایان تاکید کرد: رئیس و نواب رئیس سه کمیسیون اقتصادی، برنامه و بودجه و ویژه حمایت از تولید ملی، طیب‌نیا را تایید کرده‌اند و بقیه دوستان اقتصادی مجلس هم حمایت قاطع خود را از طیب‌نیا اعمال کرده اند.

 

** دفاعیات طیب‌نیا

علی‌ طیب‌نیا وزیر پیشنهادی اقتصاد و دارایی در نوبت جلسه عصر امروز مجلس در دفاع از برنامه‌های خود، ضمن تشکر از نمایندگان در ارائه دیدگاه‌ها و راهنمایی‌های خود اظهار داشت: هر چند چالش‌هایی که اقتصاد ایران با آن روبروست، چالش‌هایی پیچیده و بزرگ هستند، اما امید ما به فضل الهی و عزم دولت تدبیر و امید و حمایت نمایندگان و ظرفیت‌های فراوان جامعه به مراتب بزرگ است.

وی افزود: اقتصاد ما از کاستی‌های ساختاری رنج می‌برد، اقتصاد مبتنی بر درآمد نفتی توان اقتصاد و رونق تولید را با آسیب‌های جدی مواجه ساخته است و فشارهای ناشی از تحریم این نارسایی‌های مزمن را تشدید کرده است.

وزیر پیشنهادی وزارت اقتصاد با اشاره به نامگذاری سال‌های گذشته با عناوین اقتصادی، خاطر نشان کرد: در این جایگاه شریف اعلام می‌کنم نیازمند دستیابی به یک توافق جمعی و یک اجماع ملی هستیم تا جلوه‌ای ناب و فراموش‌نشدنی از عزم ملی را در سامان‌بخشی اصولی به اقتصاد کشور و رونق تولید آشکار سازیم. برای سامان‌ بخشیدن به اقتصاد و روشن کردن چراغ تولید باید مجموعه وزارت امور اقتصادی و دارایی و تمام سازمان‌های زیرمجموعه آن با نگاه راهبردی در جهت این هدف هماهنگ و هم راستا شوند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، طیب‌نیا ادامه داد: برای تولید و رونق روزافزون،‌  تجارت و کسب و کار در ایران نیازمند مواردی از جمله نظام گمرکی نوین، نظام بانکی خدمتگزار تولید، نظام بیمه‌ای کارآمد متنوع و رقابتی، نظام مالیاتی جامع و شفاف، بازار سرمایه توسعه یافته با ابزارهای متنوع، نظام سیاستگذاری منسجم و قاعده‌مند، محیط کسب و کار قانونمند، شفاف و مشوق، سرمایه‌گذاری خارجی کافی، هدایت شده و رو به رشد هستیم

وی توسعه بخش خصوصی، ارتقای رقابت‌پذیری فعالیت‌های اقتصادی، کاهش انحصار، بهبود محیط کسب و کار، تاکید بر اجرای صحیح سیاست‌های کلی اصل 44، توسعه نهادهای حقوقی، مالی و سیستم‌های نظارتی و تنظیمی مورد نیاز و تحکیم حقوق مالکیت فردی، راهکارهای اولویت‌دار دولت عنوان کرد و گفت: در حوزه سیاست‌های مالی حداقل کردن اثر نوسانی درآمد حاصل از فروش نفت بر مخارج دولت، کاهش تدریجی وابستگی طراز عملیاتی بودجه دولت، استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای تامین مالی ارزی طرح‌های سرمایه‌گذاری، تخصیص منابع حاصل از صادرات نفت برای توسعه زیرساخت‌های مولد و پربازده و استقرار نظام بودجه‌ریزی عملیاتی از راهکارهای دولت خواهد بود.

وزیر پیشنهادی اقتصاد با اشاره به برنامه‌های دولت در عرصه سیاست‌های پولی و بانکی اظهار داشت: تقویت نقش تنظیمی و نظارتی و افزایش درجه استقلال بانک مرکزی در انتخاب ابزارهای پولی در دستور کار دولت قرار خواهد گرفت. سیاست پولی دولت تدبیر و امید با هدف کنترل تورم در میان‌مدت از طریق کنترل نقدینگی خواهد بود. کنترل پایه پولی از طریق حذف اثرگذاری منابع پایه پولی، اثرپذیری پایه‌پولی از سیاست‌های مالی و عملیات بودجه‌ای دولت برای کاهش تدریجی بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی از دیگر تصمیمات دولت خواهد بود.

طیب‌نیا هدایت پس‌انداز خانوارها به سمت تولید از طریق ایجاد انگیزه در بازار پول و سرمایه، همگام با کنترل تورم نیز از دیگر تعهدات دولت عنوان و اضافه کرد: بهره‌گیری صحیح از ظرفیت عقود مالیه اسلامی، توسعه زمینه رقابت در نظام بانکی کشور، تقویت بازار سرمایه از طریق توسعه ابزارها و نهادهای لازم،‌بهره‌گیری از روش‌های متنوع تامین مالی مسکن به ویژه تشکیل بازار اوراق رهنی، فعال کردن نهاد ساماندهی مطالبات معوق از دیگر برنامه‌های دولت یازدهم در  عرصه سیاست‌های پولی و بانکی است.

وی افزود: در زمینه سیاست‌های ارزی و تجاری دولت خود را متعهد می‌داند با اعمال کنترل بر رشد نقدینگی و رفع تدریجی عدم قطعیت‌های غیر اقتصادی نوسانات نرخ ارز را کاهش دهد. همچنین سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز همگام با کنترل تورم را در یک فرآیند تدریجی اجرا کند و به ایجاد ثبات در نرخ حقیقی ارز و جلوگیری از تقویت محصول آن به منظور توسعه صادرات غیر نفتی پایبند باشد.

وزیر پیشنهادی اقتصاد در بخش دیگری از سخنانش خود در خصوص قانون هدفمندی یارانه‌ها تصریح کرد: در این بخش سیاست دولت ادامه اجرای هدفمندی‌یارانه‌ها مطابق قانون و تامین کسری منابع سال جاری از محل اجرای احکام قانون بودجه است. در خصوص اجرای مرحله دوم بعد از اصلاح بازار پول و بازار ارز و برقراری تعادل و آرامش و ثبات در بازارها و پس از ارزیابی عملکرد مرحله اول با تاکید بر هدفمندی پرداخت‌های نقدی، افزایش کارآیی بنگاه‌ها و استفاده از منابع حاصله جهت توسعه نظام تامین اجتماعی و به ویژه بیمه بهداشت و بیمه بیکاری اقدام خواهد شد.

طیب‌نیا افزود: در خصوص تعادل و هماهنگی در تیم اقتصادی دولت لازم به ذکر است که شاید برای اولین بار بعد از انتخاب دکتر روحانی به عنوان رئیس‌جمهور ،کارگروهی متشکل از اقتصاددانان برجسته و مجرب تشکیل گردید و اولویت‌ها و خطوط راهنما و جهت‌گیری‌های کلی سیاست‌های اقتصادی دولت تنظیم شد. بر اساس این هماهنگی در رویکرد سیاست‌های اقتصادی، هماهنگی در تصمیم‌گیری راجع به سیاست‌های اقتصادی و هماهنگی در اجرای آن مد نظر است و قطعا انتخاب همه اعضای ستاد اقتصادی دولت و همین‌طور رئیس کل بانک مرکزی بر اساس این برنامه و به صورت کاملا هماهنگ صورت خواهد گرفت و انشاءالله یکی از هماهنگ‌ترین کابینه‌ها تشکیل خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، وی اهتمام به اصلاحات ساختاری و نهادی و بازنگری سیاست‌های اقتصادی و مقابله موثر با تحریم‌ها را اجزای گریز‌ناپذیر و به هم پیوسته هر برنامه موفق برون رفت از شرایط کنونی عنوان کرد و گفت: به یقین متناسب با ماهیت این عوامل، چنین برنامه‌ای ترکیبی از لایه‌های کوتاه‌ مدت، بلند مدت و میان مدت را در خود دارد. وزارت امور اقتصادی و دارایی نقشی مهم و موثر در تدوین و از آن مهم‌تر اجرای چنین‌ برنامه‌ای دارد.

وزیر پیشنهادی اقتصاد افزود: در صورتی که با رای مثبت شما نمایندگان محترم مجلس مورد اعتماد مردم بزرگوار ایران برای پذیرش این مسئولیت قرار گیرم، خود را متعهد به ارتقای ظرفیت‌های وزارت امور اقتصادی و دارایی برای ایفای چنین نقشی می‌دانم. اینجانب در صورت مفتخر شدن به رای اعتماد نمایندگان محترم خود را متعهد می‌دانم که در همه حال اجرای قانون را نصب‌العین خود و مجموعه تحت تصدی قرار داده و به سهم خود در جهت نهادینه‌سازی قانون‌گرایی و قانون‌مداری تلاش کنم.

طیب‌نیا با بیان اینکه سیاست‌های کلی نظام را به عنوان چارچوب کلان و راهبردی تصمیمات، برنامه‌ها و فعالیت‌های وزارت اقتصاد در نظر داشته گفت: مراقبت‌های لازم را در جهت نیل به اهداف سند چشم‌انداز و هدف‌های مورد نظر و تایید نظام جمهوری اسلامی ایران در حوزه ماموریت خود به عمل می‌آورم. تعامل فعال با مجلس شورای اسلامی و دستیابی به دیدگاه‌های مشترک را شرط ضروری توفیق در سامان‌دهی ماموریت‌های خود می‌دانم. از قاعده‌مندی و انضباط در سیاست‌گذاری‌‌ها و تصمیم‌گیری‌های اقتصادی با تمام توان مراقبت می‌کنم و نهایتا عدالت به مفهوم عدالت درآمدی، عدالت منطقه‌ای و عدالت بین نسلی را شرط پایداری و بقای جامعه و معیاری برای سنجش همه تصمیمات و اقدامات تلقی کنم و به عنوان پیش‌فرض و اصل اساسی در همه امور به آن توجه داشته باشم.

وی در پایان گفت: به استحضار می‌رسانم که فرآیند کسب رای اعتماد وزرا از نمایندگان محترم مجلس و نیز نظارت مستمر آنان بر عملکرد دولت بخشی از ثمرات مبارزات بیش از یکصد‌ساله مردم ایران از انقلاب مشروطه تاکنون است که باید آن را ارج نهاد و به تقویت آن اهتمام نمود. اعتقاد قلبی و راسخ اینجانب آن است که همدلی، تعامل، تشریک مساعی، هم‌اندیشی و گفت‌وگوهای عمیق با نمایندگان محترم ملت بزرگ و شریف ایران در مجلس شورای اسلامی می‌توان بار سنگین آمال ملت و پیشرفت و تعالی کشور و افزایش راحتی و آسایش مردم را پاسخی درخور و شایسته داد.

خدایا چنان کن سرانجام کار

که خشنود باشی و ما رستگار

وی همچنین در پاسخ به سوال قاضی‌پور کارت پایان خدمت خود را به نمایندگان ملت نشان داد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها گفت: برنامه کلی دولت این است که این مرحله بعد از برقراری آرامش در بازار پول و انشاءالله مهار نسبی تورم و برقراری آرامش در بازار ارز اقدام بکنیم و قطعا در یک تعامل مثبت و سازنده با مجلس عمل خواهد شد. در مرحله دوم نیز پرداخت‌های نقدی انشاءالله به صورت هدفمند صورت خواهد گرفت و متوجه اقشار هدف خواهد بود و سمت ترمیم و توسعه نظام تامین اجتماعی و ایمنی بهداشت و درمان خواهد رفت.