هاشمی روحانی
۱۰:۳۳ - سه شنبه ۱۳۹۲/۰۵/۲۲

به بهانه معرفی کابینه دکتر حسن روحانی

تصمیم گیران حقیقی یا مجازی؟

در کشوری که سن اکثریت آن را جوانان کمتر از ۳۵ سال تشکیل می دهد و کاندیدای منتخب نیز بر ضرورت استفاده از این ظرفیت تأکید دارد، چگونه است که ناگهان کابینه وی متوسط سن ۶۲ سال را تجربیه می کند؟

 صاحب نیوز- جواد نجفی

در کشوری که سن اکثریت جمعیت آن را جوانان کمتر از 35 سال تشکیل می دهد و بسیاری از این جوانان  دارای تحصیلات عالیه دانشگاهی می باشند و نیز همین جوانان به عنوان اکثریت رأی دهنده در انتخابات شرکت می کند و کاندیدای انتخاب شده نیز بر ضرورت استفاده از این ظرفیت تأکید دارد، حال چگونه است که ناگهان کابینه وی متوسط سن 62 سال را تجربیه می کند؟ آیا با چابک سازی و تحرک جهت سر و سامان دادن به اوضاع اقتصادی منافاتی ندارد؟ اینها و مطالب بسیار دیگر، موضع منتقدان به رئیس جمهور کنونی می باشد. اما آیا خود رئیس جمهور از این موضوع اطلاعی ندارد؟ به نظر نگارنده ریشه این ابهامات و سوالات را باید در مشاورین و گروه های تصمیم گیرنده حقیقی؛ نه مجازی کابینه جستجو کرد که در تصمیم گیری های کلان کشور بر اساس منافع شخصی نه ملی تصمیم گیری می کنند.

 بالا و پایین نمودن قیمت ارز و سکه؛ باندهای گسترده ساخت و ساز و مافیای اقتصادی که برخی از سیاسیون گرداننده آن هستند مطمح  نظر می باشد.

دوستی تعریف می کرد که زمانی در قوه قضائیه در اوایل انقلاب دارای منصبی بود و در خصوص پرونده هشت شهریور (انفجار نخست وزیری) تحقیق می نمود. یکی از نزدیکان همین سیاسیون (بعضاً به چریک پیر نیز معروف است) به وی پیشنهاد تصدی یک کارخانه عظیم را می دهد تا از ادامه تحقیق دست بردارد و باقی ماجرا… و برای نگارنده دیگر جای تعجب ندارد آنهایی که در سال های 60 می توانند کارخانجات عظیم را تملک کنند آیا بعد از سی و چند سال نمی توانند بسیاری از سکان های اقتصادی کشور را از طریق همین رانتها تصاحب کنند؟ وزارت پولساز نفت که شریان حقیقی اقتصاد کشور از طریق آن احیا می گردد آیا مجدداً در تصاحب همان گروه ها و باندها قرار نخواهد گرفت؟ و آیا رئیس جمهوری که خود منتقد کاندیدای فعلی تصدی وزارت نفت می باشد توان و جرأت مخالفت با آنها را دارد؟ اینها مسائل پشت پرده ای می باشد که اجازه می دهد رئیس جمهور کشور تحت فشارها هر آنچه تقسیم بندی نانوشته کابینه است را تنها نظاره کند و گاهی نیز همراهی!!

در پایان جمله معروفی را بیان می کنم تا آینده کابینه فعلی را با هم نظاره کنیم. هنگامی که آقای خاتمی پس از پایان دوره اول با رئیس دفتر خود دعوا می کند و از او می خواهد که برود وی در جواب می گوید تو مرا نیاورده ای که بخواهی مرا برکنار کنی؛ جمله ای که رئیس دفتر یک رئیس جمهور به خود رئیس جمهور عنوان می کند!