فناوری
۱۴:۴۴ - سه شنبه ۱۳۹۲/۰۵/۲۲

ایجاد شبکه ایمن و پرسرعت بین دستگاه های اجرایی استان اصفهان

یکی از مهمترین دستاوردهای دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت استانداری اصفهان در چهار سال گذشته ایجاد شبکه ایمن و پر سرعت بین دستگاه های اجرایی استان با استفاده از فناوری بی سیم ( wireless ) است…

به گزارش صاحب نیوز، معاون دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت استانداری اصفهان به ایرنا گفت: هدف از اجرای پروژه فناوری بی سیم، ارائه سرویس اینترانت با پهنای باند ۱۰ مگابیت بر ثانیه برای همه ادارات استان اصفهان است.
احسان شهیر افزود: این شبکه که ۱۰ شهرستان اصفهان، شاهین شهر و میمه، برخوار، لنجان، فلاورجان، خمینی شهر، نجف آباد، تیران و کرون، مبارکه و شهرضا را پوشش می دهد، برای ارتباط پرسرعت بین سازمانی و اجرای سرویس های ارزش افزوده ایجاد شده است.
وی با اشاره به اینکه ۲۵ نقطه از ادارات در هر شهرستان و ۶۴ نقطه از ادارت کل استان به این شبکه متصل شده است افزود: در مجموع ۳۱۴ نقطه تحت پوشش این شبکه قرار گرفته است.
وی راه اندازی سرویس ویدئوکنفرانس بین ۱۰۰ دستگاه و سازمان دولتی، بهینه سازی موتور پرتال استان و راه اندازی سرویس های جدید همچون سرویس جامع قران کریم ، تالار گفت و گو و اخبار را از دیگر اقدامات دفتر فناوری اطلاعات استانداری در چهار سال گذشته برشمرد.
وی با اشاره به پیاده سازی شبکه داخلی استانداری اصفهان با استفاده از آخرین فناوری های موجود با اعتباری بالغ بر سه میلیارد و ۵۰۰ ریال گفت: بازنگری، به روز رسانی و جمع آوری اطلاعات روندهای خدماتی ۴۵ سازمان مشتمل بر ۷۵۰ روند و ارائه آن در سامانه خدمات الکترونیک پرتال اصفهان در سطوح اطلاع رسانی و ارائه فرمهای الکترونیکی نیز از دیگر دستاوردهای این دفتر است.
شهیر، راه اندازی اولین موتور جستجوی بومی استانی بنام پارس جو به آدرس www.parsjoo.ir جهت تسهیل جستجوی شهروندان در فضای وب و ارائه اطلاعات هدفمند ، معتبر و به دور از آسیبهای فضای مجازی را از دیگر اقدامات دفتر فناوری اطلاعات استانداری اصفهان در دولت دهم برشمرد.
وی با اشاره به پیگیری احداث، تجهیز و ساماندهی ۳۸۴ دفتر پیشخوان دولت و زمینه سازی ارائه خدمات برخی دستگاههای اجرایی مانند ثبت احوال، تامین اجتماعی، خدمات درمانی، ثبت اسناد، شرکت توزیع برق، شرکت آب و فاضلاب، مخابرات پست و پست بانک توسط این دفتر گفت: ارزیابی وبگاه های دستگاههای اجرایی و شرکت های دولتی و نهادهای عمومی با هدف بروزرسانی و ارتقاء سطح خدمات الکترونیکی سامانه های مجازی نیز از جمله عملکردهای این دفتر بوده است.
معاون دفتر فناوری اطلاعات استانداری اصفهان گفت: طراحی شبکه اینترانت استان با اتصال بیش از یکهزار و ۴۰۰ مرکز دولتی و عمومی و طراحی و راه اندازی مرکز داده استان و ارائه خدمات میزبانی امن جایگاههای اینترنتی و نرم افزارهای کاربردی نیز از اقدامات این دفتر در دولت دهم است.
شهیر، تدوین سند راهبردی توسعه فاوا استان اصفهان را یکی از مهمترین دستاوردهای این دفتر دانست و افزود: این نقشه برای مدیریت و همگرایی در حرکت به سمت بهره گیری از فناوری اطلاعات و ارتباطات و جلوگیری از اقدامات موازی در سطح استان با تعریف ۵۴ پروژه کلان و پیش بینی ۸۸ اقدام ضروری تدوین شده است.
وی برنامه ریزی برای ارتقاء امنیت شبکه ۱۰۸ دستگاه اجرایی استان بر اساس سند ملی فضای تبادل اطلاعات (افتا) و تعمیق اتوماسیون های اداری و سیستم های بدون کاغذ در سطح دستگاه های دولتی و راه اندازی سرویس های جدید ارتباطی همچون ویدئوکنفرانس و تلفن اینترنتی را از دیگر خدمات این دفتر در دولت دهم عنوان کرد.
وی تاکید کرد: اصفهان همواره یکی از استانهای پیشرو در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات بشمار می آید و در دولت دهم نیز در همین راستا اقدامات و خدمات ارزشمندی اجرا و ارائه شده است.