38147_607
۰۹:۳۸ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۵/۲۳

نقش ناطق نوری در تصمیمات روحانی

پیام تبریک ناطق، حضور دو باجناقش در حلقه اول روحانی، شایعه ایفای نقش وی در ترکیب دولت و استانداران و انگیزه وی برای تشکیل حزب فراگیر و سخنان اخیرش در شبهای قدر کافی است تا این سوال مطرح شود که آیا ناطق نوری دوره ای جدید از فعالیت سیاسی را آغاز خواهد کرد؟

به گزارش صاحب نیوز به نقل از نما، روزهای قبل از انتخابات دفتر ناطق نوری شاهد رفت و آمد کسانی بود که از وی برای نامزدی در انتخابات دعوت می کردند؛ اما پاسخ وی مشترک بود. او حضورش در انتخابات را غیر مفید می دانست مگر آنکه از سوی رهبری از وی خواسته شود.

زمانی که روحانی نامزد انتخابات شد، حمایت ناطق نوری از وی به صورت عملی آشکار شد. سابقه رفاقت طولانی مدت، نائب رییسی روحانی در دوره ریاست مجلس ناطق و … همچنین نزدیک تر بودن سن آنها سبب شده بود تا بسیاری معتقد باشند تاثیر ناطق نوری بر وی بسیار بیشتر از هاشمی است.

در مقطع چینش کابینه نیز نام ناطق نوری بارها در خبرها شنیده می شد. خبرهایی که حکایت از مشاوره ناطق به روحانی در سطوح عالی تا سطح استانداران داشت. حتی متن پیام ناطق نیز گویای رویکرد وی در چگونگی چینش کابینه بود، او به تصریح از فراخوان مجدد نیروهای با تجربه و فن سالاران (همان تکنوکراتها) سخن گفته بود.

اما در کنار همه این موارد حضور دو باجناق ناطق نوری در فهرست همراهان تحلیف روحانی قابل توجه است. عباس آخوندی که همچون ناطق نوری داماد آیت الله رسولی محلاتی است، در کارنامه اش معاونت اسبق سیاسی وزارت کشور در دوران وزارت ناطق نوری و وزیر مسکن دوران هاشمی رفسنجانی همزمان با ریاست ناطق بر مجلس دیده می شود. باجناق دیگر وی سید محمدعلی شهیدی است که مدیر کل وزارتخارجه در دوره خاتمی و معاون سابق کنسولی، مجلس و امور ایرانیان وزارت خارجه دوره احمدی نژاد بود. نام شهیدی در فهرست همراهان رییس جمهور در مراسم تحلیف ارائه شده بود.

آخوندی یکی از نمایندگان موسوی در جلسه با رهبری پس از ادعای تقلب بود، جلسه ای که وی اذعان کرد تقلبی در کار نبوده است و اشکال آنها موارد دیگری است؛ اما پس از آن حاضر نشد این موضوع را رسما اعلام کند. این موضوع به تازگی از سوی رهبر معظم انقلاب در جلسه افطار با دانشجویان یادآوری شد.

شیوه همراهی اخیر ناطق نوری با محمد خاتمی رقیب دیرینه اش از یک سو و شیوه حضور وی در پشت پرده دولت روحانی را اگر در کنار علاقه وی برای تشکیل یک حزب فراگیر در نیمه دهه هشتاد با برخی بقایای حزب جمهوری اسلامی قرار دهیم، کافی است شکستن سکوت چندین ساله اش در روزهای اخیر را هم به یاد آوریم تا این سوال مطرح شود که آیا ناطق نوری دوره ای جدید از فعالیت سیاسی را آغاز خواهد کرد؟