حسن عابدینی
۱۳:۲۹ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۵/۲۳

حسن عابدینی:

تروریسم به برچسبی ویژه مسلمانان تبدیل شده است

حسن عابدینی در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: امروز تروریسم نه یک واژه جهانی، بلکه به برچسبی ویژه مسلمانان تبدیل شده و این از جمله کارهایی است که توسط رسانه ها انجام می شود…

به گزارش خبرنگار صاحب نیوز، دکتر حسن عابدینی روز گذشته در نشست فرهنگی طرح ضیافت اندیشه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به بررسی موضوع ماهواره و زمینه های نظری آن در نظام بین الملل و ایران پرداخته و گفت: این پدیده حدود دو دهه است که تمام فرهنگ و اقتصاد و نظام بین الملل را تحت تاثیر خود قرار داده است.

وی با اشاره به برخی از مبانی نظری این موضوع بیان داشت: سه درصد از افرادی که جهان را هدایت می کنند سه محور کلی را در نظام بین الملل در نیمه دوم قرن بیستم و پس از پایان جنگ جهانی دوم ایجاد کرده اند که اولین محور آن که با سردمداری ایالات متحده آمریکا مطرح شده نظامی گری مبتنی بر بمب اتم است که پس از آن در راستای همین نظامی گری، پیمان های نظامی هم در شرق و غرب به وجود آمد.

مدیر کل اخبار خارجی رسانه ملی لیبرال دموکراسی را دومین محور کلی عنوان نمود و افزود: تئوری فوکویاما به عنوان مبدع نظریه پایان تاریخ نیز دلالت بر همین بحث دارد زیرا بر اساس این دیدگاه در پایان تاریخ همه، زیر مجموعه فرهنگ لیبرال دموکراسی خواهند بود و سایر خرده فرهنگ ها از بین خواهند رفت.

عابدینی سومین محور را اقتصاد مبتنی بر بازار آزاد دانست و ادامه داد: بر اساس این مساله نیز در همین دوران نهادهای مختلفی برای جا انداختن این مفهوم از جمله سازمان تجارت جهانی، بانک جهانی و صندوق بین المللی پول تاسیس شد.

انقلاب اسلامی ایران دین را به عرصه زندگی بازگرداند

وی در ادامه با اشاره به سقوط اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 گفت: اما با سقوط شوروی سه موضوع دیگر مطرح و جانیشن شد که اولین آن ها دیانت مبتنی بر ارزش های خدا محور بود چرا که هم از دوران رنسانس به بعد دین از جامعه به حاشیه رانده شد و هم در حکومت شوروی دین زدایی در جامعه صورت گرفت.

این کارشناس ارشد مسائل رسانه تاکید کرد: اما با پیروزی انقلاب اسلامی ایران، دین به عرصه زندگی بازگشت چرا که در حالی که تا قبل از پیروزی انقلاب در ایران در نظریات بین الملل دین را به عنوان مبانی یک انقلاب حساب نمی کردند اما پس از پیروزی انقلاب جایگاه دین در این امر روشن شد و به همین واسطه روابط بین الملل دگرگون گردید.

عابدینی دومین محور را جهانی سازی مبتنی بر توسعه پایدار خواند و بیان داشت: در جهان امروز شاهدیم که شاید موراد غیر فراگیر همچون آنفولانزای مرغی سریع حالت جهانی به خود می گیرد و این جا این پرسش مطرح می شود که این کار توسط چه افراد و سازوکارهایی انجام می شود.

وی همچنین لفظ تروریسم را یکی دیگر از مثال های این موضوع عنوان کرد و افزود: امروز تروریست بودن به عنوان یک برچسب تنها به مسلمانان چسبانده شده و این واژه جهانی نیست برای مثال زمانی که خالد اسلامبولی، انور سادات را ترور کرد سریع به عنوان یک تروریست از او یاد شد اما هنگامی که در زمان نزدیک به آن حادثه اسحاق رابین توسط ایگال در اسرائیل ترور شد هیچ کسی آن را حرکت تروریستی نخواند بلکه از آن به عنوان حرکت یک جوان افراطی در قتل اسحاق رابین یاد کردند.

قدرت هنرمندانه موضوع دستکاری ذهن افکار عمومی جهان است

مدیر کل رسانه های خارجی رسانه ملی ضمن اشاره به نقش رسانه ها در دستکاری افکار عمومی، ارتباطات مبتنی بر رسانه های فراگیر را سومین محور مطرح شده دانست و گفت: دو محور اول برای موفق شدن به رسانه نیاز دارند و این ارتباطات مبتنی بر رسانه های فراگیر است که زمینه محقق شدن آن ها را فرهم می کند.

عابدینی با بیان اینکه طی گذشت زمان از قرن بیستم به قرن 21، قدرت از حالت سخت به قدرت نرم و سپس به قدرت هوشمند و پس از آن به قدرت هنرمندانه تبدیل شده است ادامه داد: قدرت هنرمندانه موضوع دستکاری ذهن افکار عمومی است بدون اینکه خود افراد حس کنند که ذهن آن ها دستکاری شده است.

وی همچنین به تغییر روش ساختار حکومت ها و دولت ها طی همین بازه زمانی اشاره نمود و گفت: در گذشته از اشکال سخت همچون کودتا، شورش، انقلاب و جنگ داخلی و خارجی برای تغییر حکومت ها استفاده می شد اما امروزه از روش های نرمی همچون اصلاحات، جنبش های اجتماعی، جنگ نرم و انقلاب های مخملی برای رسیدن به این منظور استفاده می شود.

راه اندازی140 شبکه ماهواره ای فارسی زبان طی 13 سال گذشته

این کارشناس ارشد مسائل رسانه در این راستا ماهواره را یکی از ابزارهای اصلی جنگ نرم عنوان نمود و افزود: از حدود 350 ماهواره ای که در فضا فعالیت می کنند 35 ماهواره با دربرگیری حدود 1200 شبکه فضای ایران را پوشش می دهد و از سال 1379 که اولین شبکه ماهواره ای فارسی زبان در ایران مشاهده شد طی 13 سال گذشته نزدیک به 140 شبکه فارسی زبان راه اندازی شده است.

عابدینی با اشاره به اختصاص بودجه های کلان به این شبکه ها، آن ها را در حوزه سیاسی، آموزشی، فروش کالا، مذهبی، سرگرمی و فیلم و سریال دسته بندی نمود و تصریح کرد: یکی از اصلی ترین این حوزه ها فیلم و سریال است که مهمترین ابزار برای قدرت هنرمندانه است چرا که طی بلند مدت امکان دستکاری افکار عمومی را بدون برانگیختن واکنش های شدید داراست.

وی با تفکیک سیاست های اعلامی از سیاست های اعمالی رسانه ها گفت: برای مثال بسیاری از فن آوری ها برای ایران تحریم است اما تجهیزات فیلترشکن و تجهیزات ارتباطی و اطلاع رسانی مشمول تحریم نیست و این جا علت این تفاوت در رویکردها مشخص می شود.

تضعیف مبانی هویتی مردم ایران از اهداف دیپلماسی عمومی آمریکاست

این استاد دانشگاه همچنین به سخنان معاون دیپلماسی عمومی وزیر امر خارجه آمریکا اشاره کرد و افزود: خانم ساننشاین اعلام کرده است که باید به جای سیاست تغییر رژیم در ایران، سیاست فلج کردن حکومت را در پیش بگیریم و در این راستا می توانیم با استفاده از شبکه های ماهوراه ای زمینه انزوای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ایران را فراهم کرده و علاوه بر تضعیف بنیان های هویتی مردم ایران، از الگو شدن این کشور برای سایر مردم منطقه خاورمیانه جلوگیری کنیم.

عابدینی ادامه داد: در این راستا فعالیت کردن درباره شکاف های قومیتی و مذهبی، شکاف بین حاکمیت و مردم، کم کردن وحدت ملی، حوزه ادیان و مکاتب، ایجاد تزلزل در نظام خانواده و ترویج خانواده های لجام گسیخته و فعالیت در حوزه جوانان از جمله سوژه ها و موضوعات چنین شبکه های ماهوراه ای است.

وی در پایان به ضرورت آگاهی از مبانی و حوزه های فعالیت رسانه های همچون ماهواره ها به منظور کاستن از تبعات منفی آن تاکید کرد و گفت: برای رقابت با این رسانه ها نیاز به حضور بیشتر نخبگان و افراد متعهد در زمینه رسانه و برنامه ریزی بیشتر در این زمینه احساس می شود تا جذب مخاطب به چنین رسانه هایی و بالتبع اثرات سوء آن ها کاهش یابد.