IMG09453232
۱۳:۰۶ - شنبه ۱۳۹۲/۰۵/۲۶

افتتاحی ناتمام برای هجده سالگی یک ورزشگاه!

اواخر دهه ۶۰ شمسی و در زمان مدیریت علیرضا رحیمى در اداره کل تربیت بدنى استان اصفهان طرح احداث دهکده المپیک اصفهان به تصویب رسید تا عملیات احداث دهکده المپیک اصفهان بر روى کاغذ کلید بخورد.

به گزارش صاحب نیوز از اصفهان ، مرداد سال 1375 عملیات اجرایى این پروژه انجام شد و فاز نخست استادیوم فوتبال به مرحله بهره‌بردارى رسید و کار به گونه‌اى پیش رفت که سپاهان توانست در دهه 80 از این ورزشگاه استفاده کند، اما نقص‌هاى موجود در فاز نخست استادیوم مسئولان را ملزم به آغاز ساخت فاز دوم ورزشگاه کرد.
در ادامه براى رفـع مشکلات و نواقص ورزشگاه نقش‌جهان، فاز دوم ورزشگاه از سال 86 و این بار با تغییر مدیریت از هیئت امنا به شرکت توسعه و تجهیز اماکن ورزشى کشور و با مدیریت سازمان تربیت بدنى عملیات همچنان ناتمام تکمیل فاز دوم آغاز شد.
نخستین مرتبه فاصله زمانى دو ساله براى بهره‌بردارى از این ورزشگاه اعلام شد تا طبق این برنامه ورزشگاهى 70هزار نفره در سال 88 در اختیار فوتبال اصفهان قرار بگیرد.
در بازه زمانى سپرى شده بودجه‌هایی از ردیف‌هاى اعتبارى مختلـف بـه این ورزشگاه اختصاص یافت، اما تاخیرهاى چند باره و مشکلات پیش‌بینى شده و غیر پیش‌بینى نشده بر سر راه سبب شد تا بودجه در نظر گرفته شده در سال 88 به پایان برسد و در سال 89 نیز اتفاق خاصی در مورد این ورزشگاه انجام نشد.
مدیریت نقش جهان از این شاخه به اون شاخه!
پروژه نقش جهان  چند سالى نیمه کاره رها شد تا اینکه دولت مصوب کرد که به دلیل تامین نشدن منابع مالى پروژه از هیئت امنا گرفته و به سازمان تربیت بدنى انتقال پیدا کند، اما با عدم موافقت هیئت امنا، بحث انتقال مدیریت پروژه یک سال طول کشید تا این که سرانجام به طور رسمى سازمان تربیت بدنى متولى تکمیل ورزشگاه بزرگ نقش جهان شد و مسئولیت اجرایى را به شرکت توسعه و تجهیز اماکن ورزشى سپرد.
بـا انتقال مدیریت پروژه به شرکت توسعه و تجهیز، طرح ورزشگاه 75 هزار نفره آماده و بر مبناى طرح هزینه اجراى آن 10 مـیلـیارد تومان برآورد شد و پیمانکارى اصفهانى مسئول مستقیم اجراى پروژه شده و براساس برنامه‌ریزى انجام شده مقرر شد فاز دو نقش جهان در مدت 18 ماه آماده تحویل و بهره‌بردارى شود.
در ابتدا قرار بود پروژه بتنى انجام شود، اما مشکل کمبود سیمان در کشور و نیاز زیاد فونداسیون پروژه به سیمان و اصرار مدیریت استان براى سرعت گرفتن عملیات احداث، تصمیم گرفته شد که اسکلت اصلى از بتون به فولاد تبدیل شود. اما تغییرات سازه و تغییراتى که در نقشه طرح صورت گرفت، هزینه پروژه را افزایش داد و تکمیل نقش جهان در موعد مقرر انجام نشد.
به درازا کشیدن مراحل تکمیل ورزشگاه نقش جهان، مدیران اصفهانى را به این نتیجه رساند که خواستار انتقال مدیریت ورزشگاه نقش جهان به اصفهان شوند.
شرکت توسعه و تجهیز اماکن ورزشى ایران مدیریت تمامی پروژه‌هاى ورزشى در دست انجام کشور را در اختیار داشت و تغییرات پى‌ در پى مدیریت این شرکت این ذهنیت را به وجود آورد که در صورت انتقال مدیریت ورزشگاه نقش جهان به اصفهان، این پروژه به اولویت نخست استان تبدیل شده و با استفاده از ظرفیت موجود در استان، در زمان کوتاه‌ترى نسبت به مدیریت از راه دور تهرانى‌ها به سرانجام می‌رسد.
از همین رو و پس از مدت‌ها گمانه‌زنى، اردیبهشت سال 89 به طور رسمى بحث انتقال مدیریت به استان مطرح شد و این انتقال مدیریت به اصفهان نظرهای مخالف و موافق بسیارى را به همراه داشت.
مـخالفان معتقد بودند تکمیل یک ورزشگاه بزرگ از عهده استان خارج است و اگر شرکت توسعه که متولى ساخت و ساز امـاکن ورزشى در کشور است، نتواند این پروژه را به انجام برساند، پس توان استانى نیز قادر نخواهد بود، در مقابل موافقان مدیریت که جمعیت بیشترى را تشکیل مى‌دادند، قد علم کند و تنها راه حل ممکن براى بازشدن گره سردرگم نقش جهان را انتقال مدیریت آن به استان عنوان مى‌کردند.
دى ماه سال 89 على سعیدلو رئیس وقت سازمان تربیت بدنى موافقت خود براى تفویض انتقال مدیریت ورزشگاه بزرگ نقش جهان به استان اصفهان را اعلام کرد.
در شـرایـطى که ورزش دوستان اصفهانى منتظر بودند با مدیریت استان، تکمیل ورزشگاه شتاب بگیرد، اعلام شد با توجه به اختلافاتى که بین شرکت توسعه و تجهیز و پیمانکار ورزشگاه نقش جهان اصفهان به دلیل عدم تسویه حساب سازمان تربیت بدنى و مسئولان شرکت توسعه و تجهیز ، پیش آمده ،مذاکرات براى تفویض مدیریت به بن بست خورد است.
پس از تغییراتی که در رأس اداره کل ورزش و جوانان استان اصفهان صورت گرفت، اهتمام بیشتری برای تکمیل این ورزشگاه انجام شد. در این زمان استاندار اصفهان نیز به شدت پیگیر به سرانجام رسیدن این پروژه بود، زیرا ورزشگاه 18 ساله نقش جهان در ردیف پروژه‌های مهر ماندگار قرار داشت و باید تا پایان دولت دهم به بهره‌برداری می‌رسید.
با این حال سفر رئیس جمهور به اصفهان برای افتتاح چند طرح عمرانی، داستان دیگری را برای نقش جهان رقم زد؛ در این سفر مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه پیشنهاد خرید ورزشگاه نقش جهان را به رئیس جمهور ارائه کرد که با موافقت ضمنی وی همراه شد، اما این تصمیم هم راه به جایی نبرد.
روند پیشرفت عمرانی این ورزشگاه در طول یک سال گذشته با پیگیری‌های صورت گرفته از سوی مدیر‌کل ورزش و جوانان استان اصفهان و حمایت و مساعدت مسئولان استانی پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشت و به طور تقریبی شکل و شمایل یک ورزشگاه تکمیل شده را به خود گرفت اما دوران کار دولت دهم هم به پایان رسید اما ورزشگاه نقش جهان به نتیجه نرسید.
دولت یازدهم هم روی ورزشگاه حساسیت دارد
اهمیت ورزشگاه نقش جهان و حساسیت رسانه‌‌ها و افکار عمومی موجب شده بود تا افکار عمومی جامعه نسبت به این ورزشگاه حساس شوند، تا جایی که برخی تکمیل نشدن ورزشگاه نقش جهان را پاشنه آشیل دولت دهم در اصفهان دانستند .
روند تکمیل ورزشگاه بزرگ نقش جهان مطلوب نیست و آنهم به دلیل اختلاف جزئی بین پیمانکار و کار فرما است که وقفه درکار بوجود آورد.
مدیرکل ورزش و جوانان استان اصفهان می گوید: ورزشگاه بزرگ نقش جهان پس از چندسال توقف به طور مجدد با پیگیری مسئولان استانی و کشوری به مرحله‌ای رسیده که صندلی‌های طبقه اول درحال نصب شدن است.
محمدرضا محمدجواهری می افزاید: سال گذشته با پیگیری‌ها و حمایت‌هایی که انجام شد توانستیم 12 میلیارد اعتبار بودجه که برای ورزشگاه نقش جهان در ردیف وزارت ورزش وجوانان قرار گرفته بود بطور کامل دریافت و به پروژه تزریق کنیم، همچنین 3 میلیارد تومان از استانداری به پروژه تزریق کردند که در مجموع 15 میلیارد تومان درسال 91 به این پروژه تزریق شد.
وی ادامه می دهد: ساختمان VIP ورزشگاه نقش جهان مراحل پایانی نازک کاری را طی می‌کند، صندلی‌های طبقه اول 90 درصد آن نصب شده و به طور احتمال تا آخر این هفته به پایان می‌رسد و علاوه بر این‌ها اسکوربورد ورزشگاه نیز نصب شده است.
محمدجواهری به مشکل کم‌آبی اشاره کرد و افزود: اخیراً اعلام شد که مشکل کم‌آبی چمن را آزار می‌دهد که دراین زمینه پیگیری‌هایی انجام دادیم و با رایزنی‌هایی که با شهردار منطقه هفت انجام شدقول جبران این کمبود  قصد دارند این کمبود برای تامین آب مخزن ذخیره آب چمن داده است.
به گفته وی، این استادیوم تنها استادیوم مسقف کشور است و شاخک‌های سایبان آن هر چه زودتر نصب می شود.
ورزشگاه نقش جهان دو مدیرکل می‌خواهد
در شرایطی که تاریخ‌های متناقضی برای بهره‌برداری از ورزشگاه نقش جهان اعلام می‌شد، که مهم‌ترین آن به وعده خردادماه معاون اول رئیس جمهور و استاندار اصفهان و می‌توان اشاره کرد اما سرانجام افتتاح این ورزشگاه به عمر دولت دهم وصال نداد تا بی‌مهری به مهر ماندگار نقش جهان بیشتر رخ نشان دهد.
مدیرکل ورزش و جوانان استان اصفهان پیرامون تاریخ افتتاح ورزشگاه نقش جهان می گوید: ما نباید به دنبال تاریخ افتتاح باشیم بلکه باید پیگیر آن باشیم که این پروژه درزمان مقرر افتتاح شود،اما فاز دوم ورزشگاه نقش جهان تا پایان مردادماه با حضور وزیر ورزش و جوانان به بهره‌برداری می‌رسد.
به گفته وی ، پروژه ورزشگاه نقش جهان دو مدیرکل می‌خواهد، یکی “مدیرکل‌ پروژه” که باید به دنبال برطرف کردن مسائل مربوط به معرضان باشد، چراکه این مجموعه با داشتن هزار و پانصد معارض برای تسویه حساب به 200 میلیارد تومان پول نیاز دارد و دیگری ” مدیر کل ورزشگاه” زیرا در حال حاضر با آماده شدن  35هزار صندلی نصب شده، مهیا شدن چمن، آماده شدن پیست تارتان و VIP و سرویس‌های بهداشتی و یکی از پارکینگ‌ها، شرایط مهیای بهره‌برداری شده و امکان برگزاری یک دیدار دوستانه را دارد.
آنچه مسلم است اینکه ورزشگاه نقش جهان شرایط بسیار حساسی را پیش رو دارد و می‌طلبد در مقطع فعلی که در آستانه تغییر و تحولات در جمع مدیران استانی و ورزشی هستیم، نمایندگان مردم اصفهان در مجلس احساس مسئولیت کرده و نگذارند تا اتمام کامل فازهای نقش جهان ، این پروژه دچار وقفه شود.