images
۱۰:۲۲ - یکشنبه ۱۳۹۲/۰۵/۲۷

ترجمه اختصاصی صاحب نیوز /

ایالات متحده; کشوری که بخاطر کارهایش تحت فشارهای جامعه جهانی قرار دارد

با اقدام اخیر ارتش مصر در کشتار مردم و در پی آن استعفای محمد البرادعی در مخالفت با سیاست های دولت مورد حمایت ارتش، وضعیت مصر از آنچه ثبات سیاسی و دموکراسی نامیده می‌شود فاصله بسیار زیادی پیدا کرده است.

بلک و روبرت در مقاله ای با عنوان کشته شدن 278 نفر از مردم تنها در یک روز، فشارهای جهانی را بر آمریکا برای توقف کمک نظامی به ارتش بیشتر کرده است در این باره می نویسند :

کاخ سفید همچنیان در حال “نظاره کردن” وضعیت بحرانی در سوریه است تا جایی که محمد البرادعی برای اعتراض به این کشتارها از سمت خود استعفا داده است.

آمریکا در این روزها خود را رهبر همه جهان برای ابراز نگرانی در مورد طریقه برخورد دولت مصر با مخالفان عنوان می کند و در حالی که این خشونت ها را محکوم کرده، همگان شاهد کشتار بی سابقه مردم در مصر در عرض یک روز از زمان برکناری محمد مرسی بوده اند.

کاخ سفید پس از این رویداد عنوان کرد که “دنیا در حال تماشا کردن است”. اما هیچ نشانه‌ای از این که آمریکا اقدام ارتش علیه محمد مرسی را یک کودتا بداند وجود ندارد. زیرا اگر اینطور باشد  بصورت اتوماتیک طبق قانون کنگره آمریکا این کشور مجبور خواهد بود کمک های 1.3 میلیارد دلاری خود به ارتش مصر را متوقف کند.

سخنگوی کاخ سفید می‌گوید : خشونت ها تنها راه مصر را برای رسیدن به یک ثبات سیاسی و رسیدن به یک دموکراسی دشوارتر می کند اقدامی است درست برخلاف آنچه دولت موقت برای برقراری صلح مد نظر دارد.

با اقدام اخیر ارتش مصر در کشتار مردم و در پی آن استعفای محمد البرادعی در مخالفت با سیاست های دولت مورد حمایت ارتش،  وضعیت مصر از آنچه ثبات سیاسی و دموکراسی نامیده می‌شود فاصله بسیار زیادی پیدا کرده است.

انجمن اتحاد ملی در مصر برای حمایت از عدالت و حقانیت از تمام مردم مصر خواسته تا برضد آنچه قتل عام تلقی کرده اند به خیابان ها بیایند. این انجمن توسط گروه اخوان المسلمین حمایت می‌شود که از زمان برکناری محمد مرسی علیه کودتای نظامی دست به اعتراض زده اند. آنها این روزها خواستار اعتراض عمومی تر علیه اقدامات خشونت بار ارتش هستند.

در میان کشته ها دختر 17 ساله یکی از رهبران اخوان المسلمین نیز بوده است. بسیاری از افراد بلندپایه این حزب نیز بازداشت شدند. وزارت بهداشت و درمان مصر خبر از کشته شدن235 نفر و زخمی شدن حدود 1400 نفر دادند. وزارت کشور هم تایید کرده که 42 افسر پلیس نیز در درگیری ها کشته شدند. انجمن ضد کودتای مصر هم تعداد کشته شدگان مردم را 2000 نفر اعلام کرده اند.

اخبار حاکی از این است که درگیری ها در سایر شهرهای مصر نیز وجود داشته است. در سوهاگ در 200 کیلومتری قاهره یک کلیسا به آتش کشیده شد و در اسکندریه 10 نفر کشته شدند.

البرادعی پس از استعفای خود از دو راهی قرار گرفته بر سر راه سکولارها و لیبرال ها پس از برکناری مبارک در سال 2011 سخن می گوید. او اذعان داشته نمی توانسته در دولتی باشد که با سیاست هایش مخالف است و از نتایج اقدامات ارتش نگران است.

در راستای اقدامات خشن ارتش آمریکا رهبران دنیا به مخالف با آنها خواستار رفتار ملایم تر در مقابل معترضان شدند. انگلستان، اتحادیه اروپا و سازمان ملل این اقدام را محکوم کردند.  ایران نیز از به راه افتادن جنگ  داخلی دیگر این بار در مصر ابراز نگرانی کرده است.