1vtkrcl3
۱۰:۰۷ - یکشنبه ۱۳۹۲/۰۵/۲۷

اصفهانی‌ها از امروز اعتبار طرح‌های انتقال آب را تامین می‌کنند

شورای شهر اصفهان صبح امروز -شنبه ۲۶ مرداد ماه- میزبان محمدعلی طرفه،‌ مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان بود تا در خصوص لایحه پیشنهادی “افزایش دریافت هزینه‌های آب‌رسانی از متقاضیان احداث واحدهای مسکونی و غیر مسکونی جدید به منظور اختصاص به اعتبار طرح‌های تامین آب استان” صحبت کند.

به گزارش صاحب نیوز به نقل از ایسنا، طرح پیشنهادی از شرکت آبفای اصفهان امروز در حالی با اکثریت آرا در شورای اسلامی شهر اصفهان به تصویب رسید که فتح الله معین تدوین لایحه را به دلیل مخدوش بودن اختیار قانونی شورا برای افزایش عوارض،‌ عدم اطلاع از وضعیت مالی شرکت آب و فاضلاب استان در یک سال و خام بودن لایحه، مناسب ندانست اما به گفته داوودی که به عنوان موافق لایحه صحبت ‌کرد تصویب آن در جهت حمایت از مردم اصفهان است.

اصفهان در سال 95 نیاز به طرح‌های جدید آبی دارد

طرفه در این جلسه با اشاره به اینکه مصوبات ساخت تونل سوم کوهرنگ سال گذشته به تصویب رسید،‌ اظهار کرد: طرح‌های انتقال آب معمولا با هزینه‌های زیادی همراه است و بر اساس مصوبه دولت قرار شده تا 70 درصد هزینه طرح‌های تامین آب استان از طریق بخش خصوصی و 30 درصد آن از طریق بخش دولتی تامین اعتبار شود.

وی با بیان این‌که در طرح‌های انتقال آب از فلات مرکزی و طرح بهشت‌آباد بخشی از اعتبار از طریق فروش اوراق مشارکت تامین شد، افزود: برای ادامه کار نیاز به پشتوانه مالی است و با توجه به این‌که پیش‌بینی شده طرح تا پنج سال آینده به بهره برداری برسد، هزینه‌ای بالغ بر سه هزار میلیارد نیاز است.

وی ادامه داد: مشکلی که وجود دارد با توجه به توسعه جمعیت شهری به نظر می‌رسد اجرای این طرح حداکثر تنها بتواند پاسخ گوی نیاز فعلی اصفهان به آب شرب را تامین کند و برای آینده این منطقه نیاز به اجرای طرح‌های دیگر تامین آب نیز وجود دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه استان اصفهان افزود: آبی که توسط تصفیه خانه‌های آب شرب اصفهان تامین می‌شود به سختی می‌تواند نیاز فعلی اصفهان را تامین کند و با توجه به توسعه‌ای که وجود دارد نیاز به طرح‌های دیگر نیز هست که در این راستا مطالعات تامین آب از سد زاینده رود آغاز شده و در کنار آن مطالعات تونل گلاب دو نیز برای تامین آب شرب اصفهان در حال پیگیری است.

وی با اشاره به این‌که بهره برداری از طرح‌های تامین آب استان در مدت زمان مقرر الزامی و برای تحقق این امر نیاز به تامین اعتبار است، ادامه داد: صنایع بزرگ،‌ مبالغ تامین شده از عوارض آب شرب پتانسیل‌هایی است که می‌توان از طریق آن اعتبار طرح‌های انتقال آب در استان را تامین کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه استان اصفهان با اشاره به تامین اعتبار از طریق دریافت عوارض از شهروندان در طرح‌های اجرایی گذشته در استان گفت: احداث جاده اصفهان – کاشان و طرح انتقال آب از چشمه لنگان نیز از طریق تصویب عوارض آغاز شده است.

طرفه با اشاره به این‌که برای تامین اعتبار این طرح‌ها می‌توان از اراضی مازاد ارگان‌های دولتی نیز استفاده کرد،‌ ادامه داد: در صورت تغییر کاربری مناسب این اراضی ارزش آن‌ها افزایش یافته و با درآمد حاصل از فروش و یا در اختیار پیمانکار قرار دادن آن‌ها می‌توان بخش از هزینه اجرای طرح را تامین کرد.

وی اضافه کرد: رقمی که شرکت آبفا از این طریق به این طرح‌ها اختصاص می‌دهد برای شروع کار مهم است اما مسئله مهم این است که با اختصاص این عوارض بتوان اهداف قابل توجهی از این طرح‌ها را به نتیجه رساند، اما اگر در کوتاه مدت نتوانیم طرح را به بهره برداری برسانیم قطعا تعریف این عوارض موجه نیست.

وی تصریح کرد: باید توجه داشت مبالغی که از طریق دریافت عوارض به این طرح‌ها اختصاص می‌یابد ارقامی نیست که بتوان با آن یک پروژه چند صد میلیارد تومانی را به نتیجه رساند و اگر قصد تامین اعتبار از این طریق است باید بررسی‌های بیشتر انجام شود تا اهداف این طرح‌ها به نتیجه برسد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان با بیان این‌که در سال 95 اصفهان برای تامین آب شرب و سایر مصارف شهری نیاز به طرح‌های جدید تامین آب دارد،‌ خاطرنشان کرد: فرصت چندانی برای تعریف این طرح‌ها وجود ندارد، بهشت آباد به عنوان یک طرح پنج ساله تعریف شده است به همین دلیل به تامین اعتبار متناسب با این زمان‌بندی‌ها نیاز است و قطعا عملیاتی کردن این طرح‌ها نیاز به پیگیری و تامین اعتبار مناسب دارد.

آیا‌ آبی برای انتقال از طریق تونل‌ها وجود دارد؟

در ادامه این جلسه غلام‌رضا شیران صحبت‌های خود در خصوص این طرح را با این سووال آغاز کرد که آیا آبی برای انتقال از طریق تونل‌هایی که احداث می‌شود وجود دارد؟ زیرا عرضه آب بسیار محدود است. آیا قرار است آب جدید تولید شود؟

این عضو شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: انتقال آب به اصفهان اگر با کاهش آب سایر مناطق همراه باشد هنر نیست،‌ هنر این است که شیوه‌های صحیح مصرف و صرفه جویی آب در فرهنگ نهادینه شود.

فولاد توسعه می‌یابد اما تونل سوم هنوز اجرایی نشده است!

پس از شیران،‌ مصطفی بهبهانی آب را یکی از دغدغه‌های اصلی اصفهان عنوان کرد و گفت: از زمان بنای اصفهان همواره آب از رشته کوه‌های زاگرس به فلات مرکزی و مناطق حاصل خیز در جریان بوده و این امر اجتناب ناپذیر است.

رییس کمیسیون عمران، شهر سازی و معماری شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان این‌که سالانه 14 میلیارد متر مکعب آب در استان چهارمحال و بختیاری جریان می‌یابد،‌ تصریح کرد: تنها 10 درصد از این آب به سمت اصفهان می‌آید در حالی که جمعیت اصفهان بیش از چهار میلیون نفر و جمعیت چهارمحال در حدود 800 هزار نفر است.

بهبهانی با اشاره به این‌که انتقال آب به کاشان،‌ یزد و توسعه صنایع از اهداف تونل سوم کوهرنگ بود درحالی‌که این طرح هنوز اجرا نشده اما آب به این امور اختصاص یافته است، ادامه داد: آغاز ساخت تونل سوم چه زمانی است؟ من اطلاع دارم یک توسعه هزار میلیارد تومانی برای فولاد مبارکه برنامه‌ریزی می‌شود، ما این توسعه‌ها را انجام می‌دهیم و پس از آن برای اجرای طرح‌های انتقال آب مردم را تحت فشار می‌گذاریم، متاسفانه دخل و خرجمان با هم یکی نیست.

تامین اعتبار از طریق عوارض فقط سرو صدا دارد

در ادامه محمود محمدی، عضو دیگر شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به عدم صحبت نمایندگان اصفهان در مجلس به عنوان موافقت و یا حتی مخالفت با وزاری پیشنهادی گفت: باید از آقای قاضی نماینده مردم ارومیه تشکر کنیم که در خصوص زاینده‌رود از وزیر پیشنهادی نیرو سووال پرسید.

وی ادامه داد: دولت جدید کار خود را آغاز کرده است و جا دارد نمایندگان اصفهان در خصوص آب تعامل بیشتری با دولت و وزرای جدید داشته باشند.

این عضو شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به این‌که در کمیسیون تلفیق پنج راهکار برای تامین اعتبار مورد نیاز طرح‌های آب مطرح شد که دریافت عوارض مورد چهارم و یا پنجم بود، گفت: برای تامین اعتبار این طرح‌ها در مرحله نخست باید از توان دولت، استانداری و نمایندگان مجلس استفاده کرد زیرا یک تا دو میلیاردی که از این طریق از مردم به دست می‌آید در مقابل هزینه اجرای این طرح‌ها مانند پول خرد است که سر و صدا زیادی دارد اما عملکردش ناچیز است.

وی تصریح کرد: برای انجام این طرح‌ها بهتر است از اعتبار دولتی استفاده کرد و امیدوارم تصویب چنین مصوباتی ما را از اقدامات اساسی که در این حوزه می‌توانیم انجام دهیم دور نکند.

به گزارش ایسنا، در ادامه این جلسه فتح‌الله معین با بیان این‌که برای اجرای طرح بهشت آباد در ابتدا یک میلیارد دلار اعتبار تعریف شده بود، اظهار کرد: اگر قرار بود این طرح در پنج سال به بهره‌برداری برسد کافی بود سالانه به 200 میلیون دلار بودجه دولتی به آن اختصاص می‌یافت که با توجه به بیش از 100 میلیارد دلار درآمد سالانه نفتی در چند سال اخیر این مبلغ بسیار ناچیز است.

این عضو شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: متاسفانه به دلیل عدم تلاش مدیران استانی و نمایندگان اصفهان در مجلس و یا به دلایل دیگر اختصاص این بودجه به اصفهان محقق نشد و در حال حاضر نیز اختصاص سالانه 200 میلیون دلار به این طرح برای دولت کار آسانی است.

وی ادامه داد: شما می‌خواهید برای تامین اعتبار طرح‌های انتقال آب مجوز تجاری بدهید، ارتفاع فروشی و تراکم فروشی کنید و دستتان را تا آرنج در جیب مردم ببرید تا آبی به اصفهان منتقل شود که تامین آن یکی از وظایف دولت است.

این عضو شورای اسلامی شهر اصفهان خاطرنشان کرد: صنایع بزرگ استان مانند ذوب آهن، صنایع دفاع،‌ فولاد مبارکه و سیمان به خاطر جریان رودخانه به وجود آمدند و می‌توان بخشی از سود آن‌ها را برای تامین اعتبار این طرح‌ها اختصاص داد،‌ اجرای این طرح‌ها با دریافت عوارض سوءاستفاده از نجابت مردم است.

وی اضافه کرد: ما در جریان طبیعی محیط زیست دست بردیم و اکنون جریمه این دخالت را از مردم می‌گیریم،‌ چرا مردم اصفهان هزینه احداث تونل بهشت‌آباد و گلاب را بدهند؟ سالانه میلیاردها تومان برای تامین آب شرب تهران هزینه می‌شود اما مردم این شهر یک ریال پول نمی‌دهند.

معین افزود: اگر تنها مازاد افزایش مالیات وصولی اصفهان به طرح‌های تامین آب اختصاص می‌یافت تمام این طرح‌ها باید تاکنون اجرا می‌شد. داستان ما مانند مردمی است که به جای این‌که چکش را از دست دیوانه‌ای که شیشه‌ها را می‌شکند بگیرند،‌ دنبال شیشه بر درجه یک می‌گردند.

وی با بیان این‌که این فشارها به دلیل تخریب اصفهان در مرکز است، خاطرنشان کرد: می‌توان اعتبار طرح‌های تامین آب را از صندوق ارزی اختصاص داد، اصفهان 20 نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد و متاسفانه هنگام بررسی صلاحیت وزیر نیرو یک موافق و یا یک مخالف از نمایندگان اصفهان صحبت نکرد!

این عضو شورای اسلامی شهر اصفهان خاطرنشان کرد: تامین آب شهر در تمام ابعاد جزء وظایف دولت است و اگر دولت این وظیفه خود را انجام ندهد به مردم اصفهان ظلم شده است.

صنایع 3 درصد از تولید را به طرح‌های انتقال آب اختصاص دهند

عباس حاج رسولی‌ها، رییس شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در این جلسه با اشاره به این‌که 3 درصد از تولید صنایع بزرگ اصفهان باید به طرح‌های انتقال آب و کشاورزی اختصاص داده شود، گفت: متاسفانه با وجود سود قابل توجه سالانه کارخانه‌ای مانند فولاد مبارکه مستقیما به خزانه دولت واریز می‌شود این مجموعه سهم کمی در تامین اعتبار طرح‌های انتقال آب دارد.

بهشت‌آباد تا نیمه دوم سال جاری بهره‌برداری می‌شود

پس از صحبت‌های رییس شورای اسلامی شهر اصفهان طرفه در ادامه با اشاره به این‌که در خصوص آب سه مولفه اساسی وجود دارد، گفت: تامین آب، انتقال آب، سدسازی و تولید آب سه مولفه اصلی و در کنار آن مبحث مهمی مانند مدیریت مصرف آب مطرح می‌شود.

وی ادامه داد: این‌که آب انتقالی در چه بخش مصرف شود برنامه وسیع و پارامترهای مختلفی دارد، ما در بخش مصرف چه در بخش شرب، چه در کشاورزی و چه در صنعت بر خلاف این‌که مقام معظم رهبری تغییر الگوی مصرف را عنوان کرده بودند بسیار ضعیف عمل کردیم.

وی با اشاره به این‌که واقعی کردن قیمت آب صنایع استان و تعریف کاربری جدید برای زمین‌های بدون استفاده ارگان‌ها و فروش این اراضی از راه‌های تامین اعتبار مورد نیاز برای طرح‌های انتقال آب است،‌ تصریح کرد: قطعا در کنار این برنامه‌ها باید از توان دولت نیز استفاده کرد،‌ سال گذشته دولت 6 هزار میلیارد تومان اعتبار از محل فروش سهام شرکت‌های دولتی به پروژه‌های عمرانی استان‌ها اختصاص داد که تلاش در این زمینه فراتر از توان ما است و مدیران استانی و شهری باید در این زمینه گام بردارند زیرا این پتانسیل در اصفهان وجود دارد.

وی در پایان با اشاره به این‌که تنها 13 متر از تونل بهشت آباد باقی مانده است، افزود: بهشت آباد نیمه دوم امسال به بهره برداری می‌رسد و علاوه بر آن مطالعه طرح‌های تامین آب از طریق سد زاینده رود نیز آغاز شده است.