13920527000225_PhotoA
۱۰:۰۹ - دوشنبه ۱۳۹۲/۰۵/۲۸

یکه‌تازی سایت‌های غیرمجاز

سایت‌های همسریابی در فضای اینترنت

با وجود اینکه هیچ‌گونه مجوزی برای راه‌اندازی سایت‌‌های مرتبط با ازدواج صادر نشده، اما سایت‌های همسریابی همچنان در فضای اینترنت یکه‌تازی می‌کنند، در حالی که این سایت‌ها این روزها به بستری برای سودجویی و برخی سوءاستفاده‌ها تبدیل شده‌اند.

به گزارش تیم رصد صاحب نیوز

هنوز رسم و رسومات ازدواج سنتی به کلی تغییر نکرده و خیلی از بزرگترها و البته جوانان به یاد دارند که بستر ازدواج‌ها در گذشته از خانواده‌ها و به خصوص در محافل زنانه انجام می‌گرفت و فامیل‌های درجه یک، نخستین کسانی بودند که فکر دختران و پسران دم بخت فامیل می‌افتادند و با رایزنی‌هایی که داشتند برای جوان‌های فامیل بساط ازدواج را فراهم می‌کردند.

حالا اما در نبود مادربزرگ‌ها و بزرگان فامیل و محله این سایت‌ها و مراکز همسریابی هستند که سعی دارند جای خالی آنها را پر کنند، اما بزرگ‌ترهایی که کارشان از سر خیرخواهی بود کجا و مراکزی که خیلی‌هاشان تنها از جنبه اقتصادی به این موضوع می‌پردازند کجا.

از طرفی ازدواج در این روزها به‌هم ریخته است، چراکه جوان‌ها دیگر خانواده سنتی را نمی‌خواهند و از طرفی چارچوب زندگی مدرن را هم بلد نیستند، این است که به مراجعی برای همسریابی روی می‌آورند که البته چندان نتیجه‌بخش نیست.

*چاره‌ای برای سایت‌های غیر مجاز همسریابی اندیشیده نشده است

حدود پنج سال پیش بود که بحث راه‌اندازی سایت‌های همسریابی به صورت اینترنتی مطرح شد و مسئولان در سال 87 به این فکر افتادند که این مراکز را راه‌اندازی کنند. همچنین سازمان وقت ملی جوانان هم موظف شد تا طرحی را برای ساماندهی مراکز همسریابی تهیه کند تا این‌که بالاخره مجوز آن از سوی وزارت ورزش و جوانان صادر شد، البته پیش‌نویس این آیین‌نامه سال گذشته توسط دفتر برنامه‌ریزی ازدواج و تحکیم بنیان خانواده وزارت ورزش و جوانان تهیه و در دی‌‌ماه به دولت تقدیم شد که پس از انجام مراحل کارشناسی در آبان‌ماه سال‌جاری به تصویب رسید.

البته گفته می‌شود، پس از بررسی‌های انجام شده توسط وزارت ورزش و جوانان، نتیجه کار به جایی ختم شد که صلاح بر این دیده شد که هیچ مجوزی برای سایت‌های همسریابی صادر نشود، چراکه ضرر کار با توجه به حواشی که ایجاد می‌کرد بسیار بیشتر از منفعت آن بود، اما با وجود اینکه هیچگونه مجوزی برای راه‌اندازی سایت‌‌های مرتبط با ازدواج از جمله صیغه صادر نشده بود، اما سایت‌های غیرمجاز همسریابی همچنان در فضای اینترنت یکه تازی می‌کنند.

سایت‌های همسریابی «سایت‌هایی که به هیچ عنوان نمی‌توانند کارکرد خوبی داشته باشند، چراکه اگر بنا بر آشنایی است افراد در بسیاری از مکان‌های دیگر و بهتر می‌توانند با یکدیگر آشنا شوند، هرچند فرهنگ تعدیل‌شدنی است، اما با این قبیل کار‌ها، به بدترین شکل در حال تعدیل‌ شدن است و نباید کاری کرد که به ابتذال کشیده شود».

*سایت‌های همسریابی بستری برای سودجویی تبدیل شده است

سایت‌های همسریابی چه از نوع مجوزدار و چه از نوع بدون مجوز راهکار چندان مناسب و نتیجه‌بخشی برای حل مسائل مربوط به ازدواج در جامعه نیستند و صدور مجوز برای این سایت‌ها از سوی دولت در راستای تصدی‌گری بیشتر است و این سایت‌ها درحالی این روزها به بستری برای سودجویی و برخی سوءاستفاده‌های جنسی تبدیل شده‌اند که نهادهای مسئولان صدور مجوز برای این سایت‌ها را تکذیب و عنوان می‌کنند که چنین مجوزی برای سایت‌های مجازی صادر نمی‌شود.

هرچند این سایت‌ها اهداف خود را با استفاده از آیه‌های الهی بیان می‌کنند که اعتماد افراد را جلب کنند، اما در پس این ماجرا‌ها درصدد گرفتن پول‌های کلان از افراد و کسب درآمد هستند که افراد را به یکدیگر معرفی می‌کنند؛ اما اکثر این معرفی‌ها نه تنها منجر به ازدواج نمی‌شود، بلکه بابی را برای دوستی و کلاهبرداری برای افراد سودجو باز کرده است.

فردی که برای شکایت به سازمان ورزش و جوانان استان اصفهان و معاونت جوانان مراجعه کرده بود در شکایت خود چنین عنوان کرد که پس از درخواست ازدواج موقت به این مراکز خانمی را به من معرفی و مبلغ یک میلیون تومان هم طلب کردند که من این پول را پای حساب این مراکز ریختم و با خانمی هم که به من معرفی کرده‌ بودند دو بار مراجعت کردم که پس از آن متوجه شدم این مرکز مبلغ 700 هزار تومان را خودش برداشته و مبلغ جزئی زیر 10 هزار تومان را به آن خانم داده که پس از اطلاع از این کلاهبرداری به سازمان ورزش و جوانان مراجعه کردم و اکنون با غیرمجاز بودن این سایت با گوشی خاموش آن خانم مواجه شدم.

خانم دیگری که او هم شاکی است، گفت: این مرکز با گرفتن مبلغی 10 پسر را برای ازدواج با دخترم به ما معرفی و در عمل هیچ کدام برای خواستگاری مراجعه نکردند.

*موافق مراکز همسریابی دختران و پسران هستیم

رئیس گروه ساماندهی امور جوانان اداره‌کل ورزش و جوانان استان اصفهان در این مورد گفت: با بالا رفتن سن ازدواج دختران و پسران باید یک سری مراکز برای ازدواج باشد که امر همسریابی را انجام دهند،چراکه بسیاری از دختران و پسران محجوب مبنای اعتقادی و مذهبی دارند و خودشان به دنبال پیدا کردن همسر نمی‌روند.

مسعود کریمی تأکید کرد: البته لازم است، نظارتی برای این مراکز انجام شود، اما هیچ ارگان دولتی مسئولیت مراکز همسریابی را قبول نمی‌کند، چراکه تضمین شده نیست و مجوزی هم صادر نمی‌شود.

رئیس گروه ساماندهی امور جوانان اداره‌کل ورزش و جوانان استان اصفهان تصریح کرد: مراکز همسریابی باید از سازمان ورزش و جوانان مجوز داشته باشند و مقرر شده با هماهنگی پلیس فتا از مهرماه جاری هرکس مجوز سازمان ورزش و جوانان را گرفته باشد، فعالیت مشاوره‌ای ازدواج انجام دهد، در غیر اینصورت پلمپ می‌شود.

*سایت‌های همسریابی پاتوق دوستی‌های نافرجام

البته ناگفته نماند که بیشتر این سایت‌های غیرمجاز همسریابی نه تنها به امر ازدواج نمی‌پردازند؛ بلکه فعالیت آنان بیشتر جنبه سرگرمی داشته و به نوعی تبدیل به سایت‌های دوست‌یابی شده‌اند.

رئیس پلیس فتا استان اصفهان نیز در این مورد اذعان کرد: پرونده‌های بسیاری در پلیس وجود دارد که بیشتر شاکیان آن را زنان و دختران تشکیل می‌دهد که از این افراد به بهانه‌های مختلف سوءاستفاده و اخاذی شده است؛ در حالی که برای هیچ سایت اینترنتی همسریابی در کشور مجوزی برای فعالیت در این خصوص صادر نشده است.

وی ابراز داشت: عواملی همچون جمعیت شهری و فردگرایی جوانان در فضای سایبری، بالا رفتن سن ازدواج دختران و روی آوردن به سایت‌های همسریابی سبب این قضیه می‌شود که سایت‌های اجتماعی نظیر فیس‌بوک را نیز در این دوست‌یابی و همسریابی و به مکانی برای اغفال، سوءاستفاده و اذیت و آزار کسانی که به هر عنوان به فکر همسر مناسب در این فضا هستند، نباید نادیده گرفت.

گفته می‌شود که سایت‌های همسریابی بسیاری از اطلاعات کاربران را به صورت غیرواقعی درج کرده و حتی ممکن است افراد خود را در شغل و سنی غیرواقعی معرفی کنند و این در حالی است که در چنین فضایی ارتباط بیشتر به تعمیق مسائل عاطفی و انحراف رفتاری منتهی می‌شود.

در کشور ما هنوز فرهنگ استفاده مناسب از چنین فضایی وجود ندارد و به نظر می‌رسد، اینگونه‌ آشنایی در موارد بسیاری با دروغ و فریب همراه هستند، از این رو کار‌شناسان در زمینه فروپاشی خانواده به مسئولان درباره ظهور و رواج پدیده‌ای به نام همسریابی اینترنتی نیز هشدار می‌دهند و آن را از جمله عوامل بروز اختلاف میان زوج‌های جوان می‌دانند.

هرچند با تغییر روش‌ سنتی ازدواج وارد سبک جدید همسرگزینی مدرن شدیم که سبک و سیاقی متفاوت با گذشته دارد، اما باید این نکته را در نظر بگیریم که با خروج از روش‌های سنتی ازدواج و افزایش سن جوانان مجرد وجود مراکز همسرگزینی و همسریابی امری لازم است؛ به شرطی که چارچوب کار مشخص و موارد اخلاقی در آن رعایت شود.

نویسنده: نفیسه رهداری