دکتر موسی نجفی
۱۴:۰۴ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

معرفی اجمالی کتب دکتر موسی نجفی

مطالعه و فهم تاریخ معاصر ایران، لازمه فهم و بصیرت سیاسی

دکتر موسی نجفی چهره ای که برای اهل فکر و مطالعه، شناخته شده است و اخیرا برای عموم نیز شناخته تر شده.
وی صاحب کرسی نظریه پردازی علمی ست و نظریه مهم و قابل تاملی با عنوان تکوین و تکون هویت ایرانیان دارد.

محمد علی فولادگر- دکتر نجفی شخصی ست که در عین تخصص و مهارتش در فهم، ارائه و تولید مباحث علوم سیاسی و تاریخی، پایبند به انقلاب و آرمانهای عمیق اسلامی و ارزشی است؛ و نخبگی او در فضای علوم انسانی سبب نشده که ژست روشنفکری یا اپوزویسیون خاصی به خود بگیرد یا خود را از جامعه و مردمش جدا ببیند. روحیه صمیمی و باصفای او نیز برای کسانی که با او گفتگو داشته اند، قابل توجه است.

وی از دو دهه پیش اقدام به تألیف مقاله و کتاب­های زیادی نموده و هم­اکنون از اساتید مبرز علوم سیاسی دانشگاه تهران و از تحلیل گران برجسته تاریخ معاصر ایران است.

نکته­ای که قابل توجه است و در فرمایشات رهبری معظم انقلاب نیز دیده می­شود، تاثیر و اهمیت مطالعه و بررسی تاریخ، به خصوص دو برهه تاریخی خاص است. یکی برهه تاریخ صدراسلام و تاریخ امامت و یکی برهه تاریخ معاصر پنج قرن اخیر ایران.

تاثیر و اهمیت این مطالعه و بررسی در فهم تاریخ به ما کمک می­کند و ما بهتر می­توانیم با مسائل روز خودمان نیز روبرو شویم.

تلاش دکتر موسی نجفی و هم­چنین محلی مانند خانه مشروطیت اصفهان نیز بر همین بوده که با یافتن فهم تاریخی، مسائل امروز دنیای سیاست و اجتماع و فرهنگ ما بهتر حل و فصل شود.

در طول دوسال اخیر نشر آرما به همت خانه مشروطیت اصفهان و پژوهشگاه علوم انسانی، اقدام به چاپ کتبی از ایشان در زمینه های تمدن، هویت و تاریخ نموده است. آنچه پیش روی شماست معرفی اجمالی از چهار کتاب منتشره این نشر می باشد:

 تمدن برتر

تمدن اسلامی آن نقطه مورد نظری ست که در چندسال اخیر در فرمایشات رهبری انقلاب بارها مورد تاکید قرار گرفته است. نهضت، نظام و تمدن اسلامی سه مرحله ایست که این هدف را نشانه می­رود. کشور ما مرحله نهضت اسلامی را پشت سر گذاشته و از پس صدسال مبارزه توانسته است به نظام جمهوری اسلامی دست یابد. هم­اکنون نیز با نظام­سازی قصد دارد به تدریج وارد مرحله تمدن اسلامی شود.

تمدن برتر عنوان کتابی ست که حول این موضوعات بحث می­کند. و نویسنده با سخنرانی ها، مقالات و مصاحبه های خود، این مفاهیم را برای خوانندگانش تبیین می نماید.

 بصیرت تاریخی

وقایع این سال­های کشورمان نشان داد که ما تا چه حد، نیاز به بصیرت سیاسی داریم. حال که به اهمیت بصیرت در شناخت راه درست و مواضع صریح پی برده­ایم باید بدانیم که این بصیرت نیاز به بصیرت تاریخی دارد. یعنی تاریخ طریق راه یافتن به آن بصیرت است.

ایران در صد سال گذشته شاهد وقایع فراوانی بوده است که دقت در آن ها موجب می­شود وضعیت امروز خود را بهتر بشناسیم و بتوانیم با بصیرت بیشتری تصمیم بگیریم. کتاب بصیرت تاریخی، اثری ست که مطالعه تاریخ معاصر را به ما می­آموزد، به نحوی

که برای خونندگانش بصریت افزا باشد. این خود نکته مهمی ست که تاریخ خواندن هم باید آموزش داده شود. مخصوصا تاریخ معاصر ما که اصول خاصی را دنبال می­کند.

.

 تاریخ معاصر ایران

حدود پنج قرن پیش بود که با آغاز صفویه، ایران امروز با محوریت تشیع تشکیل شد. تاریخ معاصر ایران عنوان کتابی ست که مروری بر این پنج قرن پر فراز و فرود دارد و با تاکید بر مهم ترین تحولات تاریخی مانند جنگ ایران و روس، تحریم تنباکو، نهضت مشروطه، ملی شدن نفت و انقلاب اسلامی، ما را به تفکر و تحلیل در این زمینه ها دعوت می­کند.

شاید همیشه به دنبال کتابی بوده­ایم که با حجمی نه آن چنان طولانی بتواند تاریخ معاصر کشورمان را به صورت تحلیلی بیان کند. این کتاب به نظر می­آید در انجام این امر، موفق بوده و پیشنهاد بسیار خوبی برای علاقه­مندان و دغدغه­مندان می­تواند باشد.

 مشروطه شناسی

بیش از صدسال پیش پدران ما در این مرز و بوم علیه ظلم و استبداد به پا خواستند و با رهبری روحانیت بیدار شده، نهضت مشروطه شکل گرفت. نهضتی که در آغاز با حمایت مراجع بزرگ زمان به پیش رفت اما به مرور زمان با نفوذ عناصر وابسته به انگلستان و محافل فراماسونری، راه خود را گم کرد و از بدنه مردم جدا شد.

نهضت مشروطه بعنوان یکی از زمینه­های انقلاب اسلامی، مسئله بسیار مهم و قابل تاملی است. زمینه­ای که هم مقدمات انقلاب را فراهم کرد و هم البته به ما درس عبرت داد که شرط پیروزی یک نهضت چیست؟

مشروطه شناسی عنوان کتابی است که موجب شناخت تخصصی مشروطه، جریان­های موثر و علت گم شدن مسیر آن می­شود. با مطالعه این کتاب شاید بهتر دریابیم که  بسیاری از مباحث آن سال­های ایران، هم­اکنون نیز به با شباهت هایی، بحث روز است.

دنیای تاریخ و بخصوص همین دو برهه­ای که مورد تاکید رهبری انقلاب است (تاریخ اسلام و تاریخ معاصر) علاوه بر تاثیرات مثبتی که ذکر شد، دارای جذابیت­های خاصی نیز هست. پس خوب است که وارد این دنیا شویم و از برکات خیر آن استفاده بریم.