زاینده رود
۱۴:۱۴ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

جاری شدن آب در تشنه رود

با باز شدن سد زاینده رود، پیش بینی می شود طی دو روز آینده زاینده رود تشنه، بار دیگر زنده شود. ایمنا با مخابره خبر باز شدن دریچه های سد زاینده رود در ۱۵ فروردین ماه، پیش بینی کرده است در روز ۱۸ فروردین ماه زاینده رود پرآب می شود. البته هنوز از حجم خروجی سد

صاحب نیوز- سرویس اجتماعی: با باز شدن سد زاینده رود، پیش بینی می شود طی دو روز آینده زاینده رود تشنه، بار دیگر زنده شود. ایمنا با مخابره خبر باز شدن دریچه های سد زاینده رود در ۱۵ فروردین ماه، پیش بینی کرده است در روز ۱۸ فروردین ماه زاینده رود پرآب می شود. البته هنوز از حجم خروجی سد و این که چه میزان آب به اصفهان برسد اطلاع دقیقی نیست چرا که زاینده رود طی ۱۱ ماه گذشته خشکی را تجربه کرده و به تبع میزان هدر رفت آب در این مسیر بالا خواهد بود. (ایمنا، ۱۵ فروردین 92)

این در حالی است که مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اصفهان به ایرنا گفته است: اکنون حجم آب پشت سد زاینده رود 350 میلیون متر مکعب و میزان آب ورودی به آن نیز 70 میلیون متر مکعب بر ثانیه است. وی میزان خروجی آب برای مصارف شرب و صنعت را 15 میلیون متر مکعب بر ثانیه عنوان و تصریح کرد: استان اصفهان با کمبود آب به میزان 500 میلیون متر مکعب در پشت سد زاینده رود مواجه است. وی به کنترل و توقف تخصیص آب جدید در سال جاری اشاره و اضافه کرد: سازمان آب منطقه ای استان درصدد کنترل آب مصرفی و میزان تقاضاست.

طرفه با بیان اینکه تاکنون مصوبات خوبی برای حل مشکل کمبود آب این استان تصویب شده است، اظهارکرد: مصوبات وزارت نیرو ضمانت اجرایی دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اصفهان همچنین خواستار تسریع در اجرای طرح های تامین آب این استان شد.

وی با بیان اینکه تامین آب شرب شهروندان در اولویت قرار دارد، افزود: امسال بخشی از نیازهای کشاورزان با کشت بهاره تامین می شود. این مقام مسوول از کاهش 30 تا 40 درصدی آب در سال جاری نسبت به سال نرمال خبر داد و گفت: اداره کل هواشناسی استان اعلام کرده که در بهار شاهد نزولات آسمانی خواهیم بود که می تواند بخشی از انتظارات کشاورزان استان را مرتفع کند. طرفه همچنین گفت: امسال برای کشت پاییزه کشاورزان برنامه توزیع آب نخواهیم داشت. (ایرنا، 15 فروردین 92)

اما در کمال شگفتی «فردا» مطالبی منتشر کرد که در آن اعلام شد: در ماجرای خشکی آب زاینده رود و برهم ریختن منظره زیبای سی و سه پل استانداری اصفهان مقصر است و این موضوع به شهرداری اصفهان هیچ ربطی ندارد. اما شهرداری و شورای شهر پیگیر این موضوع هستند و درخواست های بسیاری از استانداری داشته اند.

رئیس شورای شهر اصفهان در گفتگو با این سایت در پاسخ به این سوال که چه عاملی سبب خشک شدن رودخانه زاینده رود شده، عنوان کرد: کم بود آب، مصرف زیاد آب و بارندگی کم از جمله عوامل اصلی در خشکی این رودخانه بوده است.

حاج رسولیها درباره فوائد بازگشت آب به رودخانه زاینده رود اینگونه توضیح داد: شهر اصفهان به شدت به آب این رودخانه نیاز دارد. علاوه بر زیبایی چهره سی و سه پل، آب رودخانه زاینده رود موجب بازگشت تولید، افزایش محصولات کشاورزی، بهبود اقتصاد، ایجاد شرایط مناسب آب و هوایی برای شهر و بهتر شدن شرایط  فضای سبز و باغات داخل شهر می شود (فردا، 15 فروردین 92).

پیش از این نیز معاون سیاسی امنیتی استاندار اصفهان در نشستی با حضور معاون وزیر نیرو و مسئولان دستگاه‌های اجرایی مرتبط استان که به منظور بررسی مشکلات کشاورزان استان در استانداری اصفهان برگزار شد، از جاری شدن آب زاینده رود در نیمه دوم فروردین‌ماه جاری خبر داده بود.

محمدمهدی اسماعیلی با اشاره به اینکه مطالبات مردم شرق اصفهان در حال اجرا شدن است، افزود: مهم‌ترین مطالبه مردم و کشاورزان شرق اصفهان جاری شدن آب زاینده رود برای کشت بهاره بود که نیمه دوم فروردین ماه عملی می‌شود.

معاون سیاسی امنیتی استاندار اصفهان با بیان اینکه همه مطالبات مردم شرق اصفهان در رابطه با خشکسالی و خشک شدن رودخانه زاینده رود در حال اجرا شدن است، تصریح کرد: به دلیل اجرای پروژه ساماندهی رودخانه از بالادست تا پایین دست به منظور جلوگیری از هدر رفت آب، باز شدن رودخانه به این تاریخ موکول شد.

اسماعیلی افزود: این مسئله بهانه‌ای شد تا کشاورزان برای کشت بهاره زمان و فرصت بیشتری داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه خط قرمز مهم ما تأمین آب شرب برای حدود 5.5 میلیون نفر در استان اصفهان و استان‌های هم‌جوار است که از آب حوضه زاینده رود استفاده می‌کنند، تاکید کرد: باید برنامه ریزی به گونه‌ای صورت پذیرد که ضمن رعایت این خط قرمز، آب مورد نیاز بخش کشاورزی و صنعت نیز در حد امکان تأمین شود.

 معاون سیاسی، امنیتی، اجتماعی استانداری اصفهان با اشاره به اینکه فولاد و ذوب‌آهن مشکل جدی برای تأمین آب دارد، تأکید کرد: با وجود اینکه همه افراد موافق تداوم اشتغال در این دو مرکز صنعتی هستند اما از طرفی نیز باید منطق بر مصرف آب حاکم شود.

وی افزود: مدیریت واحد بر حوضه زاینده‌رود تا حد زیادی مشکلات را کاهش داده است و اکنون مصرف آب در بالادست، استان یزد، بخش صنعت و شرب کنترل می‌شود.

اسماعیلی با اشاره به اینکه مصارف آب در سه حوزه شرب، صنعت و کشاورزی است، گفت: با اجرای یک برنامه انقباضی شامل کاهش آب مصرفی در بخش شرب، آب انتقالی به یزد، مصرف آب در بالادست و آب مصرفی در صنعت توانستیم آب مورد نیاز برای کشت بهاره کشاورزان عزیز را تأمین کنیم.

وی ادامه داد: کشاورزان لازم است الگوی کشتی متناسب با حجم آب جاری را انتخاب کنند تا بتوانیم کشت بهاره مناسبی را داشته باشیم.

 معاون سیاسی استانداری اصفهان همچنین اضافه کرد: همچنین اکنون بحث وصول مطالبات عوارض پالایشگاه نیز مطرح است که می‌توان بخشی از آن را در احداث خط لوله‌ای برای انتقال آب به شرق اصفهان استفاده کرد.

 وی در مورد اختصاص بخشی از آب انتقالی به یزد گفت: این آب می‌تواند بخشی از مصارف آب شرب و حتی کشاورزی صنعتی ورزنه را نیز تأمین کند.

معاون وزیر نیز در این جلسه با اشاره به اینکه اجرای خط دوم لوله انتقال آب به یزد وابسته به اجرای طرح فلات مرکزی است، افزود: اگر طرح انتقال فلات مرکزی اجرا نشود، خط دوم نیز عملی نمی‌شود.

وی همچنین بر اجرای طرح‌های آبیاری پیشرفته از جمله آبیاری قطره‌ای و بارانی جهت کشاورزی پایدار در منطقه شرق اصفهان تأکید کرد (فارس، 11 فروردین 92).

گفتنی است طی ماه های پایانی سال گذشته نارضایتی‌های کشاورزان اصفهان از وضعیت تخصیص آب به آنها سبب قطع انتقال آب به استان یزد شد. این ماجرا با ورود نیروهای انتظامی و متفرق نمودن کشاورزان پایان یافت. هر چند به جراحت تعدادی از کشاورزان اصفهانی نیز منتهی گشت.

در روزهای بعد، برخی از نمایندگان استان یزد در صحن مجلس تذکراتی را ارائه کردند که تشدید شدن شرایط موجود را به دنبال داشت. آن زمان نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نمایندگان استان یزد باید به جای تشدید این اختلافات همکاری‌های لازم را داشته باشند. این نماینده با اشاره به اینکه برخی از صحبت‌های آنها درست بوده، اما برخی دیگر از صحبت‌هایشان نوعی کم لطفی به استان اصفهان بوده است، اضافه کرد: این مسئولان باید به جای این مباحث مشکل موجود را به صورت ریشه‌ای برطرف کنند (فارس، 13 اسفند 91).

همچنین چندی بعد نماینده مردم لردگان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه آب جزو انفال است، اذعان داشت: ایشان فرمودند که آب جزو انفال است و متولی آن باید وزارت نیرو باشد، بر همین اساس ما مطیع امر مقام معظم رهبری هستیم و بر اساس اصل ولایت‌پذیری بر مدیریت واحد آب تاکید داریم. جلیل تصریح کرد: در همین راستا از وزارت نیرو انتظار داریم که با عدالت‌محوری از دخالت دیگران در مدیریت آب جلوگیری کند و در تخصیص آب، مدیریت درستی را به کار گیرد (فارس، 19 اسفند 91).

 باشگاه نویسندگان: محمد ارزانی