کاروان های راهیان نور با طعم انتخابات
۱۴:۱۵ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

کاروان های راهیان نور با طعم انتخابات

امسال کاروان های راهیان نور، حال و هوای دیگری داشت؛ کاروانیان در حالی پا در جای پای شهدا و ایثارگران ۸ سال دفاع مقدس می گذاشتند که نسیم بهاری با عطر «فاطمیه» می وزید.

 

 به گزارش صاحب نیوز به نقل از ایرنا، با این حال به دلیل مشکلاتی چون کاهش بودجه، از تعداد کاروان های نهادها و سازمان ها کم شده بود و حضور داوطلبانه مردم در سرزمین های نورانی یادگار دفاع مقدس بر «حضور رسمی» سال های پیش، توفق داشت. در این میان اما، داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری و هواداران آنها نیز کوشیدند جای پایی درمیان کاروانیان بیابند و طعم سیاست را با فرهنگ ایثار و شهادت بچشند. اما اینکه اقدامشان چقدر مبتنی بر قانون بود و چقدر در این حضور موفق بودند، قابل تأویل است.

**تبلیغات زودهنگام

در حالی که هنوز تا زمان ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری هم فرصت باقی است و اساساً طبق قانوان انتخابات، پس از بررسی صلاحیت داوطلبان و اعلام رسمی نامزدهای واجد صلاحیت، زمان تبلیغات آغاز می شود، تعدادی از داوطلبان شرکت در انتخابات از ماه ها پیش تبلیغات خود را آغاز کرده اند. تبلیغاتی که دامنه آن به کاروان های راهیان نور هم کشید.

در ایام نوروز برخی از مسافران نورزی حاضر در مناطق عملیاتی 8 سال دفاع مقدس، در زیر پهنه آفتاب تابان خوزستان، نه تنها شاهد سایه سنگین برخی از این داوطلبان بودند بلکه در مواردی آشکارا شاهد سخنرانی های انتخاباتی و حتی اقلام تبلیغاتی بودند. تبلیغاتی که البته چندان هم موفق نبود و در مواردی نتیجه ای وارونه داشت. تا جائی که در مواردی مثلاً سعی یکی از داوطلبان برای سخنرانی در مسجد با واکنش منفی نمازگزاران، ناکام می ماند یا تقویم های انتخاباتی داوطلبی دیگر به عنوان سندی از تبلیغات زودهنگام و غیر قانونی تسلیم نهادهای مسئول می گردید.

**سنگین ترین حضور؛ خیانت نمی کنم

محسن رضائی شاید از فعال ترین داوطلبان برای حضور در مناطق عملیاتی بود. وی این حضور فعال را از روزهای پایانی اسفندماه آغاز کرد و ضمن سخنرانی های متعدد، دیدارها و گفت وگوهای مکرری با اصحاب رسانه ها داشت. وی شامگاه یکشنبه 27 اسفند به دفتر سرپرستی یک خبرگزاری رفت و با خبرنگاران چند رسانه گفت وگو کرد و از جمله گفت: «معتقد به فدرالیسم اقتصادی و توجه جدی به اقوام هستم.»

وی طی سخنانی که معنای توجیه تبلیغات زودهنگام را نیز داشت گفت: «نگران فعالیت ضعیف جناح های سیاسی هستم بنابراین باید در فروردین و اردیبهشت ماه این ضعف را جبران کرد.» اما در عین حال تصریح کرد: «مردم برای انتخابات سال 92 آمادگی خوبی دارند و با این وضعیت 30 میلیون رأی می توانیم داشته باشیم.»

رضائی چهارم فروردین به شهرستان شوشتر رفت تا در اجتماعی با عنوان «همایش بزرگ مردمی» در مصلای نماز جمعه برای تعدادی از شیوخ عرب و لر سخنرانی کند. سپس در مسجد آل طیب شوشتر سخنرانی کرد و در عین انتقاد شدید از دولت احمدی نژاد گفت: «در امور مدیریتی عقل و درایت مهم است. نباید طوری حرفی بزنیم که کارهای دولت های قبلی تخریب شود. درست و به موقع حرف زدن، رعایت قانون و صداقت در گفتار و عمل لازمه دولتمردان اسلامی است.»

رضایی همچنین به مسجد حجت شهرستان هفتگل رفت تا درباره «اقتصاد مقاومتی» سخنرانی کند. پنجم فروردین ماه هم در مصلای دزفول گفت: «مسئله اقتصاد با خواندن 2 کتاب و سر دادن شعار حل نمی شود.» همان روز به شهرستان اندیمشک هم رفت تا برای حدود 500 نفر از مردم در مسجد محمدی سخنرانی کند. ششم فروردین در یک همایش با حضور 100 نفر وضعیت کشور را «اسفناک» خواند و گفت: «بعد از جنگ به مدت 20 سال در حوزه اقتصادی مطالعه و کار کردم و دانش آن را دارم و می توانم ایران را از بن بست اقتصادی خارج کنم.» او به خرمشهر، شوشتر، مسجد سلیمان، شاوور و الوان نیز رفت و در همه این شهرستان ها سخنرانی کرد.

رضایی هفتم فروردین با ورود به خرمشهر در مسجد امام رضا (ع) برای حدود 300 نفر سخنرانی کرد. سپس در صحن مسجد جامع خرمشهر سخن گفت. بعد در یادمان شهدای شلمچه در جمع کاروان های راهیان نور، صحبت کرد و ضمن انتقاد شدید از سیاست خارجی و برنامه های فرهنگی و اقتصادی دولت، گفت: «می توانیم به دوران حاکمیت جهان و فرهنگ سازی ایران قبل از اسلام بازگردیم چرا که ژن های ایرانیان تغییر نکرده و همان توان قبلی را دارند. چرا آقای احمدی نژاد 700 میلیارد دلار درآمد نفتی در چند سال اولیه دولتش خرج بیهوده کرد؟ اگر من جای ایشان بودم 400 میلیارد آن را ذخیره می کردم. من اگر روی کار بیایم علاوه بر یارانه موجود، یارانه سبز به کشاورزان می دهم.»

راستی مبادا کسی گمان کند نظر رضائی درباره «بازگشت به ایران قبل از اسلام» ارتجاع یا مکتب انحرافی است!

رضایی پنجشنبه هشتم فروردین در جمع حدود 200 نفر از همشهریانش در مسجد سلیمان گفت: «من دست تمام دولت های قبلی را می بوسم… من سال 84 برای آنکه نگویند محسن رضایی وحدت شکن است، از گود رقابت انتخابات کنار کشیدم، اما امروز اگر من در صحنه انتخابات حاضر نشوم به ملت ایران خیانت کرده ام. باید به لشکر کشی ها و منازعات داخلی پایان دهیم و راه حل آن تشکیل یک دولت امید و فراگیر است… با دورویی، شعار، فکرهای کوچک و عوام فریبی و تحقیر و تخریب دیگران مشکلات حل نمی شود… من با مطالعه 20 ساله بر روی اقتصاد برای تحول اساسی اقتصاد و مدیریت وارد صحنه انتخابات می شوم.»

رضایی در مصلای نماز جمعه اهواز هم گفت: «من دنبال ریاست نیستم. من سرباز رهبرم و ریاست برای ما جز یک سلاح جهت مبارزه اقتصادی چیزی دیگر نیست. در انتخابات سال 84 از انتخابات کنار کشیدم تا به دیگران فرصت بدهم اما می بینم انتظارات ملت تحقق پیدا نمی کند، افرادی مثل من نمی توانند فقط نظاره گر باشند و کاری نکنند. لذا احساس تکلیف کردم ودیدم اگر وارد صحنه انتخابات نشوم به ملت خیانت کرده ام.»

رضایی در اغلب این شهرها با خبرنگاران همان خبرگزاری، گفتگوی تبلیغاتی داشت. در بهبهان به آن خبرگزاری گفت: «کشور مثل پرنده است که یک بال آن اقتصاد و بال دیگرش سیاست است. بال اقتصاد ایران برای پرواز ضعیف است… بسیاری از اراضی ایران در 300 سال گذشته [در جنگ ها] از بین رفت و به همین دلیل اقتصاد تضعیف شد.»

**در جستجوی جایی برای سخنرانی

حسن روحانی دیگر داوطلب احتمالی هم در تعطیلات نوروزی طی سفر به مناطق مختلف عملیاتی خوزستان در جستجوی فرصت هایی برای بیان دیدگاه های انتخاباتی خود بود.

هماهنگی سفر روحانی به خوزستان را یک هیأت با سرپرستی «جاسم جادری» نماینده ادوار گذشته در مجلس شورای اسلامی و از اعضای اصلی حزب اعتماد ملی و مسئول ستاد عشایر عرب مهدی کروبی در انتخابات سال 88 و همچنین از داوطلبان رد صلاحیت شده در انتخابات دوره نهم مجلس انجام می داد.

روحانی در دومین روز از سال نو به مسجد صاحب الزمان شهر سوسنگرد رفت و در جمع حدود 45 نفر از مردم، با بر شمردن سوابق خود در دوران انقلاب اسلامی گفت: معتقد به تشکیل دولت با تمام سلایق و جناح ها هستم.

روحانی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب، بارها از اقدامات و کارهایش اظهار رضایت نموده اند، گفت: «من روستایی زاده ام و دردهای مردم را چشیده ام. هدف من از ورود به انتخابات، خدمت به مردم است.»

وی روز بعد که جمعه بود، به شهرستان هویزه رفت و در مصلا بین دو نماز دقایقی کوتاه سخنرانی کرد و گفت: نفت سرمایه خدادادی است که اگر به نحو احسن از آن استفاده نشود این نعمت به نغمت تبدیل می شود.

روحانی سپس به اتفاق هیأت همراه به زیارت بنای یادبود و مزار مقدس شهدای هویزه رفت ولی متولیان محل مانع سخنرانی وی در آنجا شدند.

حسن روحانی همچنین چهارم فروردین ماه با حضور در منطقه تجاری و اقتصادی بندر ماهشهر از شرکت های پتروشیمی شیمیایی رازی، مارون و امیرکبیر بازدید کرد. در این بازدید تعدادی از کارگزاران دولت هاشمی از جمله غلامرضا آقازاده، محمدرضا نعمت زاده، اکبر ترکان و چند تن از مسئولان ترکیه ای شرکت پتروشیمی رازی، حسن روحانی را همراهی می کردند.

برخی زمزمه ها از احتمال تأمین هزینه های انتخاباتی روحانی توسط این شرکت ها حکایت داشت.

پنجم فروردین ماه روحانی به خرمشهر رفت و قصد داشت در مسجد جامع خرمشهر سخنرانی کند اما با عدم استقبال امام جمعه خرمشهر و مردم مواجه شد. وی که برای نماز جماعت ظهر و عصر در این مسجد حاضر و مهیای سخنرانی شده بود با ترک امام جماعت مسجد -حجت الاسلام موسوی- که امام جمعه آن شهر می باشد، مواجه شد.

گفتنی است این اتفاق در حالی صورت گرفت که طبق برنامه همه ساله، مراسم های مسجد جامع خرمشهر برای کاروان های راهیان نور به گونه ای است که بین دو نماز، سخنرانان و مداحان مطرح برنامه اجرا می کنند. اما به دلیل حضور حسن روحانی برنامه معمول سخنرانی حجت الاسلام ماندگاری هم برگزار نشد.

**پاک و خدمتگزار

محمدحسن ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس هم در روزهای اخیر تمایل خود را برای کاندیداتوری ابراز و شعار انتخاباتی خود را «پاک باش و خدمتگزار» اعلام کرده است.

وی در ایام نوروزی به خوزستان رفت و ضمن بازدید از مناطق عملیاتی به راهیان نور همراه شد. وی در جمع خادمان شهدای مناطق عملیاتی خوزستان در معراج شهدای قرارگاه کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح پادگان شهید علی محمودوند اهواز طی سخنانی گفت: «کشور ما نیازمند نیروهای با تجربه و با توان مدیریتی بالا است. کسانی که صادقانه و با اراده بالا تصمیم به خدمت ملت عزیز ایران گرفته اند برای خدمت بیشتر از این خود را آماده کنند.»

وی ضمن به احوالات و خصوصیات برادر بزرگوارش، آزاده سرافراز، مرحوم «حجت الاسلام سید علی اکبر ابوترابی فرد» گفت: جنس ایشان، جنس خدمت به مردم بود. خادمان شهدا هم باید خودشان را برای خدمت به مردم مهیا کنید.

**خدمت بی منت

محمدباقر قالیباف، شهردار تهران و عضو ائتلاف 2+1 نیز در ایام نوروزی با حضور در خوزستان، در مناطق عملیاتی حاضر شد. وی در شهرستان آبادان، ضمن بازدید از منطقه عملیاتی والفجر 8 و یادمان شهدای این عملیات در اروندکنار برای کاروان های راهیان نور سخنرانی کرد و گفت: «از مهم ترین ویژگی های رزمندگان این است که اگر به کسی خدمتی می کردند هیچ گاه بر او منت نمی گذاشتند. اگر کسی به هر دلیل به رزمندگان ما بی مهری و قدر نا شناسی می کرد آن را فراموش می کردند و دلگیر نمی شدند. در جبهه چنین این طور نبود که کسی بخواهد جواب کار خطای فردی دیگری را بدهد، بلکه همیشه به یاد خدا و آماده شهادت بودند.»

گزارش هایی از توزیع برخی اقلام تبلیغاتی از جمله توزیع رایگان کتاب «جمهوری اسلامی» با مقدمه محمد باقر قالیباف در میان برخی شهرهای جنوبی حکایت دارد.

**حفظ روحیه ایثار و شهادت

مهدی چمران عضو شورای شهر تهران که از وی نیز به عنوان یکی از داوطلبان احتمالی یاد می شود ضمن حضور در مناطق عملیاتی خوزستان حضور یافت. وی البته سخنرانی تبلیغی درباره انتخابات نداشت و در اظهاراتش ضمن اشاره به برکات راه اندازی کاروان های راهیان نور گفت: بازدید از بقایای دفاع مقدس ادامه تاریخ نیک ما بوده و حماسه های آن دوران را برای ما یادآوری می کند. باید روحیه ایثارگری و شهادت طلبی حفظ شود.

وی افزود: یادآوری وقایع دفاع مقدس، سبب تقویت مقاومت در مقابل دشمنان می شود.

**توزیع اقلام تبلیغاتی برای پورمحمدی

مصطفی پورمحمدی هم مدتی است حضور خود در انتخابات را رسماً اعلام کرده و با تکرار انتقادهای خود از دولت، مسئولان را به «رعایت قانون» توصیه می کند. با این حال، کاروان های راهیان نور، در ایام نوروز شاهد تبلیغات فعال و زودهنگام مبلغان او بودند.

مسئولیت ستاد انتخاباتی وی در استان خوزستان را نجف صادقی از کارکنان مناطق نفت خیز جنوب برعهده گرفته است. وی که اخیرا مشاور مدیر کل اداره بازرسی استان خوزستان شده است طی هفته های اخیر در جستجوی افرادی برای تصدی مسئولیت ستاد انتخاباتی پورمحمدی در شهرستان های این استان بود. صادقی قرار است با همکاری ابوالقاسم فدعمی رییس سابق مخابرات شهرستان اهواز و معاون اسبق اداری مالی شرکت مخابرات خوزستان، پوشش تبلیغاتی پورمحمدی را در این استان انجام دهد.

گزارش های محلی گرایش سیاسی فدعمی را دوم خردادی توصیف می کنند.

در ایام نوروز اقلام تبلیغاتی پورمحمدی علناً بین کاروان های راهیان نور توزیع می گردید. از جمله این اقلام، تقویم سال 92 بود که در آن جمله ای از وی مبنی بر اینکه «نباید در برابر تحریم تسلیم شد. باید تدبیر کرد. اهل گفت وگو هستم حتی با مخالف.» درج گردیده است. در یکی دیگر از این اقلام همراه با تصویر پورمحمدی، جلوه های تبلیغاتی بارزی درج گردیده است. از جمله به صراحت از وی با عنوان «رئیس سازمان بازرسی کل کشور و داوطلب انتخابات ریاست جمهوری» یاد شده است.

برای از شرکت کنندگان کاروان های راهیان نور، نمونه هایی از این اقلام تبلیغاتی را برای نهادهای مسئول ارسال کرده و از تبلیغات زودهنگام و غیر قانونی هواداران وی گلایه کرده اند.

**برگردیم به قانون

مردم کشورمان «سال حماسه اقتصادی و حماسی سیاسی» را با عطر فاطمیه(س) آغاز کردند و امید دارند انتخابات «به توفیق الهی، به کمک پروردگار، با همت ملت ایران، با مشارکت گسترده تحقق پیدا کند… در انتخابات، همه سلیقه ها و جریان های معتقد به جمهوری اسلامی شرکت کنند.» (مقام معظم رهبری. حرم رضوی. 1 فروردین 1392)

تا انتخابات حدود دو ماه دیگر باقی است. همه فعالان سیاسی به ویژه کاندیداها برای هرگونه فعالیت انتخاباتی باید به مدار قانون بازگردند. کسی که دیوار تبلیغات انتخاباتی خود را کج نهاد، ممکن است تا انتخابات و حتی فردای پس از آن این مسیر انحرافی را ادامه دهد.

«همه باید تسلیم رأی قانون باشند. در مقابل قانون تمکین کنند. آن حوادثی که در سال 88 پیش آمد – که برای کشور ضرر داشت و ضایعه آفرین بود – همه از همین ناشی شد که کسانی نخواستند به قانون تمکین کنند…» (همان) اینها جملاتی ساده و روشن از بیانات نوروزی امام خامنه ای است که با وجود فعالیت زودهنگام داوطلبان و هواداران آنها، در ذهن کاروان راهیان نور و آحاد مردم مرور می شود.