cimg3658
۰۸:۵۲ - شنبه ۱۳۹۵/۰۸/۷

گفتگو با محقق و نویسنده جوان طب سنتی؛

انتشار اولین کتاب جامع و تخصصی حمام درمانی/ آرزویم احیای سنت‌های اسلامی و ایرانی است

اولین کتاب جامع و تخصصی حمام درمانی توسط پژوهشگر و نویسنده طب سنتی سید ابوالفضل حسینی با مقدمه دکتر میر سید محمد مواظب چاپ و روانه بازار شد.

به گزارش صاحب نیوز، اولین کتاب جامع و تخصصی حمام درمانی توسط پژوهشگر و نویسنده طب سنتی سید ابوالفضل حسینی با مقدمه دکتر میر سید محمد مواظب چاپ و روانه بازار شد.

کتاب فوق کاملاً تخصصی و درمانی است و با نگاهی به آداب حمام از نگاه اطباء سنتی ایرانی چون بوعلی سینا، جرجانی، عنصرالمعالی و رساله ذهبیه حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام است.

گفتگوی کاشان اول با این پژوهشگر جوان که حدود یک دهه به تحقیق و مطالعه در این عرصه پرداخته، حاوی نکات ارزشمندی در رابطه با آشنایی بیشتر با شخصیت او و سایر ابتکارات و تحقیقات وی است.

چگونه به طب سنتی علاقه‌مند شدید و به عبارتی جرقه اول چگونه زده شد؟

سال ۸۵ بود که در راه بازگشت به منزل به یک نمایشگاه کتاب برخوردم و در آنجا کتاب «سیاهدانه و عسل» از استاد دریایی، نظرم را به خود جلب کرد. آن را خریدم و شروع به مطالعه کردم و پس از آن با سی‌دی‌های استاد خدادادی آشنا شدم و آنها را هر شب در زیرزمین خانه‌مان گوش می‌دادم و رفته رفته به طب سنتی علاقه‌ زیادی پیدا کردم. البته یک واقعه‌ای هم پدید آمد که علاقه من را به طب سنتی فوق‌العاده بیشتر کرد و باعث شد تا این رشته را به طور جدی دنبال کنم.

پدرم به خاطر عفونت ریه در بیمارستان بستری شده بود و اتفاقاً یکی از هم تختی‌های او سی‌دی استاد خدادادی را به من داد و من ۱۰ شب هر بار دو ساعت از آن را گوش می‌کردم، خلاصه پس از ۲۱ روز پدرم را مرخص کردند و نتوانستند برای او کاری بکنند.

من تصمیم گرفتم رژیم خاصی را که از سخنرانی‌های استاد خدادادی یاد گرفته بودم در مورد پدرم اجرا کنم که باید سه روز فقط آب عسل و لیموترش و ترکیب سیب رنده شده مخلوط با عسل می‌خوردند که با اجرای این رژیم تمام عفونت‌های بدن پدرم پاک شد و هفت سال پس از آن زندگی کرد با اینکه همه می‌گفتند او دیگر رفتنی است.

خاطره جالب دیگر اینکه طبق آنچه که از گوش دادن سی‌دی‌ها یاد گرفته بودم به پزشک پدرم گفتم که خود شما میکروب را در گوشت کشت می‌دهید تا آنتی‌بیوتیک متناسب با آن را انتخاب کنید پس چرا غذای پدرم که بیماری عفونی دارد آب گوشت و غذاهای گوشتی است که بیماری او را شدیدتر می‌کند.

آن پزشک چه واکنشی نشان داد؟

با حراست تماس گرفت که این آقا را به خاطر دخالت در امر پزشکی از بیمارستان بیرون کنید!

cimg3668

خیلی خب، سوالاتم را دنبال می‌کنم؛ در این رشته چه استادانی داشته‌ای؟

اولین استاد من دکتر مواظب بوده است و از تمام اطبای طب سنتی در ایران به طور غیر حضوری استفاده کرده و سی‌دی‌های آنها را گوش دادم و نسخه‌های آنان را بررسی کرده‌ام و یک دوره‌ای مقید بودم که اگر ۱۰۰ هزار تومان پول دستم می‌آید ۵۰ هزار تومان آن را کتاب‌های مرجع طبی بخرم.

دکتر مواظب از معدود اطبایی است که دوره طب سنتی را نزد استاد ناظم گذرانده‌اند و احیاگر طب سنتی در منطقه کاشان هستند و با برگزاری کلاس‌های آموزشی طب سنتی، شاگردان برجسته‌ای را تربیت کردند.

استاد مواظب از نظر عاطفی خیلی مرا پشتیبانی می‌کند و اگر هر سوال و تحقیقی داشته باشم پل ارتباطی مرا با سایر اساتید کشور برقرار کرده و به راحتی به من نامه می‌دهد؛ حتی برای تحصیل در دانشگاه طب سنتی ارمنستان که موسس آن پروفسور خیراندیش است به من نامه دادند تا بدون امتحان در آنجا مشغول تحصیل شوم.

پس چرا نرفتید؟

هزینه‌های بالایی داشت؛ ترمی هفت میلیون که ۱۴ ترم آن بیش از ۱۰۰ میلیون تومان هزینه در برداشت و یکی از ناکامی‌های زندگی من همین بود که با اینکه در دانشگاه ارمنستان پذیرفته شدم اما به خاطر هزینه آن موفق به ادامه تحصیل نشدم. [ناراحتی بر چهره سید ابوالفضل نقش بست]

photo_2016-10-28_23-25-49

آیا از نظام آموزشی گلایه‌ای هم دارید؟ اینکه به طور افراطی مدرک محور است و به خلاقیت‌های جوانان ارجی نمی‌نهد؟

این سوال من از مسئولان و نظام آموزشی کشور است که چرا جوانی مثل من که از ۲۲ سالگی تا الآن که ۳۲ سال دارم روی این فرمول‌ها و تحقیقات وقت گذاشته‌ام نباید حمایت شوم و حتی یک میلیون وام هم برای چاپ کتاب به من ندهند؟! و دست آخر مجبور شوم که لوازم شخصی خود را بفروشم تا هزینه چاپ کتاب خود را فراهم کنم و این در حالی است که بعضی از داروهای من را اطبای مشهور طب سنتی در مطب خود تجویز می‌کنند و حتی پروفسور خیراندیش بر این کتاب تقریظ نوشتند که در چاپ‌های بعدی به کتاب اضافه خواهد شد؛ اما متاسفانه نظام آموزشی و پزشکی نه تنها من، که به طور کلی به موضوع طب اسلامی ایرانی توجهی ندارند.

انگیزه گردآوری و تنظیم کتاب تخصصی حمام درمانی چگونه به ذهنت رسید؟

یک روز در کلاس استاد مواظب ایشان بحث شراب رضوی را مطرح کردند، برایم خیلی جالب بود که اهل بیت (ع) در طب چه سخنان و دستورات با ارزش و زیبایی دارند و به طب اسلامی علاقه‌مند شدم.

وقتی وارد طب اسلامی شدم دیدم که طب سنتی در برابر طب اسلامی، طب ناقصی است چرا که دستورات امامان معصوم، کامل و بدون احتمال خطاست اما در نظرات بزرگانی چون ابن سینا احتمال اشتباه و خطا وجود دارد.

برای مطالعه و تحقیق در مورد شراب رضوی با کتاب «رساله ذهبیه امام رضا علیه السلام» آشنا شدم و با مطالعه این کتاب، خلاصه تمام کتاب‌های طب سنتی را در آن دیدم و آن روز بود که آرزو کردم برای هر بند از این رساله یک کتاب بنویسم و فصل حمام این رساله توجه من را به خود جلب کرد و جرقه تهیه کتاب حمام درمانی از آنجا شروع شد.

چرا که در طب اسلامی طبق فرمایش معصوم علیه السلام علت بیماری‌ها بر سه قسم است؛ دم، بلغم و تلخی خون که منظور سودا و صفرا است، که هر یک راه درمانی دارد و راه درمان بلغم، حمام (تعریق) است پس می‌توان گفت راه درمان یک سوم از بیماری‌ها حمام بر اساس آداب طب اسلامی ایرانی است.

تا اینکه از سال ۱۳۹۱ شروع به تحقیق و مطالعه تخصصی در مورد حمام کردم و چه شب‌هایی که تا نماز صبح مشغول مطالعه و جمع‌آوری مطلب بودم که بالای چهار هزار صفحه مطلب جمع کردم که گزیده آنها یک کتاب ۲۴۰ صفحه‌ای شد.

چرا اینقدر طولانی شد؟

به خاطر وسواسی بود که برای جمع‌آوری مطالب داشتم. برای مثال صفحات آخر این کتاب به توضیح لغات تخصصی حمام‌درمانی در طب سنتی اختصاص دارد.

کتاب‌های مختلف از ابن سینا، زکریا، حکیم مومن، جرجانی، کیکاوس بن اسکندر و… را بررسی کردم و همچنین آداب حمام در مکاتب و آیین‌های مختلف از جمله یهود، بودا و درمان انواع بیماری‌ها و اقسام آبزن‌ها را تحقیق و جمع‌آوری کردم.

photo_2016-10-28_22-51-48

این کتاب از چه قسمت‌هایی تشکیل شده است؟

بخش اول این کتاب به تعریف و تبیین آب می‌پردازد، بخش دوم جایگاه حمام و لوازم آن را تبیین می‌کند، بخش سوم به طور تخصصی به حمام‌درمانی می‌پردازد که اصلی‌ترین بخش کتاب محسوب می‌شود، بخش چهارم به بررسی نظرات حکیمان ایرانی در خصوص دلک (ماساژ) است و بخش پنجم به حمام در آیینه احادیث اختصاص دارد.

یکی از آروزهای من این بود که احادیث طب اهل بیت علیهم السلام را جمع‌آوری کرده و منتشر کنم؛ که در پایان همین بخش احادیث کتاب حمام درمانی به این حدیث اشاره کرده‌ام که معصوم علیه السلام فرموده‌اند که اگر مردم زیبایی‌های سخن ما را می‌فهمیدند از ما پیروی می‌کردند.

آیا برای چاپ این کتاب مشکل مالی هم داشته‌اید؟ آیا کسی به شما کمک کرد؟

به جاهای مختلفی نامه نوشتم تا حمایتم کنند اما جواب ندادند و این کتاب را با هزینه شخصی چاپ کردم و نصف هزینه را هم چک داده‌ام که اگر پول آن فراهم نشود مجبور خواهم شد با تمام علاقه‌ای که به دوچرخه‌ام دارم آن را بفروشم به خاطر اینکه من دوچرخه‌سوارم و به آن علاقه زیادی دارم.

به غیر از تالیف این کتاب آیا ابتکار و پژوهش دیگری هم داشته‌ای؟

موارد زیادی است که به یک مورد آن اشاره می‌کنم؛ سال ۹۲ روی فرمول داروی سنگ کلیه کار می‌کردم که روی ۹۰ درصد کسانی که برای آنها تجویز کردم جواب داد. این فرمول را با دکتر بنفشه خواه معاونت غذا و دارو، دکتر حسینی معاونت درمان و دکتر مروجی مطرح کردم و به صورت پروپوزال به واحد تحقیقات و حمایت طرح‌های بالینی بیمارستان شهید بهشتی (ره) ارائه دادم که پس از یک سال این طرح تصویب شد و تائیدیه علمی گرفت و پزشکانی چون دکتر سید عباس سید مظفری، خانم دکتر چیت سازیان، خانم دکتر مصداق نیا آن را تایید علمی کردند.

گفتید دوچرخه سوار هم هستید؛ دیگر چه هنرهایی دارید؟

در اوقات فراغت تذهیب (هنر نگارگری ایرانی) کار می‌کنم و بعضی از نمونه کارهایم را می‌توانید در این اتاق ببینید و علاوه بر آن مدرک داوری ورزش باستانی ایرانی هم دارم و به طور کلی به مسائل سنتی ایرانی علاقه دارم و دوست دارم که احیاء شوند.

به عنوان حرف آخر آیا پیشنهادی به مسئولان شهری در حوزه احیاء سنت‌های ایرانی اسلامی دارید؟

ضمن تشکر از شهرداری کاشان به خاطر خدماتی که در سطح شهر انجام می‌دهند اما متاسفانه حمام‌های سنتی کاشان با وجود فواید بیشماری که برای مردم دارند به موزه تبدیل شده‌اند در حالی که می‌توان آنها را مثل حمام حاج محمد آران و بیدگل راه‌اندازی کرد تا مردم از آن استفاده کنند.

cimg3662

cimg3664

photo_2016-10-28_22-52-42

انتهای پیام/ کاشان اول/ الف