IMG03530640
۱۰:۰۶ - یکشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۲۹

بزرگترین اشتباه تاریخی هاشمی

هاشمی رفسنجانی کاندیدایی است که نتیجه هشت سال دولت او به وجود آمدن اصلاحات بود که ارزش‌های انقلاب اسلامی و آرمان‌های امام و رهبری را زیر سوال بردند.

به گزارش صاحب نیوز به نقل از تریبون مستضعفین از زمان ثبت‌نام هاشمی رفسنجانی برای انتخابات ریاست جمهوری تا به الان اعتراض ها و عکس العمل های زیادی نسبت به این اقدام وی صورت گرفته است. به نظر میرسد هاشمی رفسنجانی این بار یک بازی دو سر باخت را آغاز کرده است که می‌تواند پس از سال‌ها تلاش و مجاهدت پایان غم‌انگیزی را برای وی رقم بزند.

برخی از آخرین مواضع مطرح شده در خصوص حضور هاشمی رفسنجانی در عرصه انتخابات ریاست جمهوری را در زیر مرور میکنیم:

کهولت سن هاشمی اجازه کشورداری را به وی نمی‌دهد

محمد دهقان، نماینده مجلس، با تاکید بر اینکه مردم ایران روحیه برگشت به عقب را ندارند، اظهار کرد: اگر چه شورای نگهبان وظیفه احراز صلاحیت نامزدهای انتخابات را بر عهده دارد؛ اما به عقیده بنده هاشمی صلاحیت حضور در صحنه انتخابات را ندارد.

این نماینده مجلس افزود: یکی از مسائل مهم کهولت سن هاشمی بوده که اجازه کشور داری را به نحو صحیح به وی نمی‌دهد، ریاست جمهوری جایگاهی اجرایی بوده که نیازمند تکاپو و نشاط است و هاشمی با کهولت سن خود صلاحیت کشورداری را ندارد.

هاشمی نباید در صحنه انتخابات می‌آمد و بهترین کار این بود که در این سن به نوشتن خاطرات خدمت خود به نظام می‌پرداخت.

هاشمی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران نیازمند حضور افراد جدید برای تنفس هوای تازه است، تصریح کرد: باید افراد جدید روی کار بیایند تا هوای تازه را در رگ نظام به جریان بیندازند.

دهقان گفت:« ملت ایران به آزموده شده‌ها دوباره بر نمی‌گردد و هاشمی اقبال در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم ندارد.

نتیجه هشت سال دولت هاشمی به وجود آمدن اصلاحات بود

جمیری ، نماینده بوشهر نیز در پاسخ به سوالی در مورد حضور هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری به استقبال رسانه‌های بیگانه از این اتفاق اشاره کرد و گفت: مردم می‌دانند گروه‌ها و دسته‌های سیاسی که به حمایت از هاشمی رفسنجانی برخاسته‌اند این کار را برای تقویت نظام و با نگاه امام و رهبری انجام نمی‌دهند.

نماینده بوشهر بیان کرد: هاشمی رفسنجانی کاندیدایی است که نتیجه هشت سال دولت او به وجود آمدن اصلاحات بود که ارزش‌های انقلاب اسلامی و آرمان‌های امام و رهبری را زیر سوال بردند.

جمیری افزود: این مجموعه تا نفی اسلامیت نظام با توهین به مقدسات و تحلیل ناکارآمدی دین و حکومت دینی پیش رفتند.

وی تاکید کرد: اصلاحات با به میدان آوردن هاشمی رفسنجانی به دنبال احیای مجدد خود بوده و تلاش می‌کند مجددا در عرصه سیاسی حاضر شوند.

نماینده بوشهر اضافه کرد: اصولگرایان در این بین باید برای موفقیت از تکثر نامزدها بپرهیزند و با وفاق و همدلی بر اساس معیارهای امام و رهبری کاندیدای خود را معرفی کنند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه جریان هاشمی و مشایی را یکی یا در تقابل هم می‌دانید عنوان داشت: نظام مقدس جمهوری اسلامی اصول و مبانی مشخصی دارد که رهبری نقش هدایتگری جامعه را براساس همین اصول و مبانی برعهده دارد.

بزرگ‌ترین اشتباه تاریخی هاشمی، کاندیداتوری در انتخابات است

محمدی، مشاور سابق وزیر امور خارجه با اشاره به تعطیل کردن داوطلبانه مرکز غنی‌سازی نطنز در دوره اصلاحات که به منظور نشان دادن حسن نیت صورت گرفته بود بیان داشت: غرب وقتی این عقب‌نشینی را دید خواستار تعطیلی مراکز دیگر در اصفهان و اراک و حتی آزمایشگاه‌های هسته‌ای در دانشگاه‌های ایران شد.

محمدی با تاکید بر اینکه نباید فریب کسانی را خورد که راه حل مشکلات را تسلیم در برابر آمریکا می‌دانند گفت:« کوتاه آمدن و ایجاد رابطه با آمریکا تنها بر وابستگی‌ها می‌افزاید و مشکلات اقتصادی را حل نمی‌کند».

مشاور سابق وزیر امور خارجه با بیان اینکه بزرگ‌ترین اشتباه تاریخی هاشمی، کاندیداتوری در انتخابات کنونی است اظهار کرد: با توجه به مسائلی که در رابطه با اسرائیل و دوستی با آمریکا توسط هاشمی مطرح شده، او نمی‌تواند در انتخابات موفق باشد.

هاشمی در فتنه ۸۸ نقش مستقیم داشت

حجت‌الاسلام سید مهدی موسوی‌نژاد ، نماینده دشتستان ،با اشاره به حضور هاشمی رفسنجانی در ۷۹ سالگی افزود: توقع نداشتیم که ایشان وارد صحنه شوند و شورای نگهبان باید توجه ویژه داشته باشد و بدون هیچ اغماض و مصامحه صلاحیت ایشان را مورد بررسی قرار دهد.

وی خاطرنشان کرد: هاشمی در فتنه ۸۸ نقش مستقیم داشت و بدون مدیریت ایشان فتنه ۸۸ به وجود نمی‌آمد و در حال حاضر افکار عمومی به این سمت است که شورای نگهبان این مسئله مهم را در احراز صلاحیت هاشمی لحاظ کند و سپس تصمیم‌گیری کند.

موسوی‌نژاد تصریح کرد: هاشمی رفسنجانی به دلیل سوابقی که در انقلاب دارد و به دلیل جایگاه فعلی ایشان نباید مسایل مربوط به فتنه ۸۸ در مورد ایشان نادیده گرفته شود و افکار عمومی منتظر لحاظ کردن این مسئله در احراز صلاحیت‌ها هستند.

وی اضافه کرد: مردم کمترین اغماض و مصامحه در مورد هاشمی را از شورای نگهبان انتظار ندارند و مردم منتظرند که رفتارهای وی در فتنه ۸۸ و درگیری‌های بعد از انتخابات و هر گونه رفتار خلاف قانون ایشان مورد بررسی قرار گیرد.

در دوران هاشمی رفاه عمومی مورد توجه قرار نگرفت

موسی‌الرضا ثروتی،نماینده مجلس، با اشاره به اینکه دولت‌ها به اقتضای زمان خود اقداماتی را انجام دادند، اظهار داشت: نگاه هاشمی رفسنجانی در زمان مدیریت اجرایی کشور تولید، اشتغال‌زایی و ثروت بود.

وی ادامه داد: در دولت هاشمی در جریان ایجاد تحولات، واگذاری‌هایی انجام شد، اما به دلیل اینکه قانون واگذاری به صورت شفاف وجود نداشت، بخشی از واگذاری‌ها از مسیر اصلی منحرف شد.

ثروتی گفت: چند شرکت در دولت هاشمی واگذار شد و صاحبان شرکت‌ها پس از آن کارگران را اخراج کرده‌اند و سپس این شرکت را فروختند.

این نماینده مجلس گفت: این نوع واگذاری در دوره ریاست‌جمهوری هاشمی رفسنجانی به کشور آسیب رساند.

وی با اشاره به سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی کشور، خاطر نشان کرد: هم اکنون شرکت‌های واگذار شده موظفند حداقل به مدت ۵ سال کارگران را حفظ کنند و سپس حق ندارند کارخانه‌ها را تغییر کاربری دهند.

وی ادامه داد: اصل ۴۴ قانون اساسی محکم‌کاری‌هایی را در رابطه با چگونگی واگذاری‌ها انجام داده است.

ثروتی با اشاره به اقدامات دولت هاشمی تصریح کرد: در این دوره سعی شد، تا تولید و اشتغال افزایش یابد، در ۱۵ سال قبل از انقلاب اسلامی رشد اقتصادی ۱۱٫۵ درصد و تورم نیز ۵٫۵ درصد بود. که پس از انقلاب و در دوره هاشمی رفسنجانی رشد اقتصادی ۷٫۵ و تورم به بیش از ۲۵ درصد افزایش یافت.

وی ادامه داد: در زمان آقای خاتمی تورم کاهش (۲۰ درصد) داشت و به تبع آن رشد اقتصادی نیز کاهش پیدا کرد.

ثروتی ادامه داد: در این دوره شاهدیم که تورم افزایش و رشد اقتصادی کاهش می‌یابد؛ اشتغال‌زایی در دوره آقای هاشمی و خاتمی به مراتب بیش از زمان آقای احمدی‌نژاد بود.

ثروتی تاکید کرد: احمدی‌نژاد مدعی است ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار شغل ایجاد کرده، اما به طور میانگین طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ۲۰۰ هزار شغل با بیمه تأمین اجتماعی به طور سالانه ایجاد شده است.

ثروتی با اشاره به عدم توجه به رفاه عمومی مردم در دولت هاشمی تصریح کرد: در دوره هاشمی هزینه‌ها چند‌برابر و پول‌های زیادی هم خرج شد، اما رفاه عمومی و فاصله طبقاتی مورد توجه قرار نگرفت.

آمدن هاشمی یعنی بازگشت به تورم ۵۰ درصد

ابوالفضل چمندی، دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان،گفت: مسئله با اهمیت که جنبش دانشجویی خود را موظف می‌داند آن را تبیین کند شاخص‌هایی است که بایستی رئیس‌جمهور آتی آنها را داشته باشد و هیچگونه بازگشتی به عقب نداشته باشد و آمدن هاشمی رفسنجانی یک بازگشت به عقب محسوب می‌شود. از ابتدای انقلاب تاکنون دولت‌هایی که بر سر کار آمدند نقاط قوت و ضعف متفاوتی داشتند اما همگی سیر صعودی برای رسیدن به آرمان‌های نظام و انقلاب را طی کردند. به همین دلیل حضور هاشمی را نه تنها مایه پیشرفت کشور که آن را یک عقبگرد در تمام حوزه‌ها می‌دانیم.

چمندی با تاکید بر اینکه آمدن هاشمی یعنی بازگشت به اقتصادی که تورم ۵۰ درصدی را به مردم ارائه کرد و به جای برقراری عدالت در طبقات مختلف جامعه شکاف طبقاتی را افزایش داد، افزود: در دولت هاشمی رفسنجانی ثابت شده است که فضای بسته‌ سیاسی شکل گرفته بود که هیچ گونه انتقادی به دولت پذیرفته شده نبود و آمدن هاشمی رفسنجانی در سال ۹۲ در تناقض با دموکراسی در ایران خواهد بود.

اظهار نظر هاشمی در مورد اسراییل متناقض خط امام است

سیدراضی نوری، نماینده مردم شوش، نیز اظهار کرد: در دوران فتنه ۸۸، هاشمی رفسنجانی رفتاری شفاف نداشت و بسیار دو پهلو و گاهی اوقات نیز جانبدارانه برخورد کرد و به این دلیل باید این رفتارها مدنظر باشد و در تائید صلاحیت وی توجه بیشتری شود.

وی با اشاره به شرایط خانوادگی هاشمی رفسنجانی تاکید کرد: هاشمی رفسنجانی در شرایط کنونی در وضعیت مناسبی نیست و از نظر خانوادگی مشکلات زیادی دارد که از این بین می‌توان به پرونده مهدی و فائزه هاشمی اشاره کرد.

نماینده مردم شوش، با اشاره به اینکه هاشمی در دوران پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ اقدامات مشکوکی انجام داده است، گفت: نوشتن نامه بدون سلام به رهبر معظم انقلاب از جمله اقدامات مشکوک وی به شمار می‌آید.

نوری  تاکید کرد: هاشمی رفسنجانی در روزهای گذشته عنوان کرده است که ایران با رژیم صهیونیستی سر جنگ ندارد، در صورتی که این اظهار نظر متناقض خط امام است و ایران اسلامی به دلیل غاصب بودن اسرائیل با این نظام تروریستی سر جنگ دارد.

وی با اشاره به مبانی فکری ایران در مقابل رژیم صهیونیستی خاطرنشان کرد: ایران به دلیل مسائل اعتقادی با رژیم صهیونیستی سر جنگ دارد و در این باره مسائل سیاسی بعدی کمتری نسبت به مسائل اعتقادی دارد.

قابل ذکر است علی اکبر هاشمی رفسنجانی در روزهای گذشته در جمع برخی وبلاگ‌نویس‌ها عنوان کرده است که ایران با رژیم صهیونیستی سر جنگ ندارد و این مسئله مسئله‌ای بین اعراب است.

هاشمی با گفتمان توسعه اقتصادی از مبانی انقلاب فاصله گرفت

علی اسلامی، دبیر دفتر تحکیم وحدت  با مذموم شمردن قدرت‌طلبی و منفعت اظهار داشت: جامعه برای اینکه به اهداف و آرمان‌های خود برسد باید در آن گردش نخبگانی شکل بگیرد و در کشور ما که کشور مردم‌سالاری دینی است نیز گردش نخبگانی در سطح رئیس‌جمهور هر چهار سال صورت می‌گیرد.

وی افزود: این نگاه که برخی احساس می‌کنند که خودشان تنها منجی کشور هستند و اینکه تنها خودشان می‌توانند کشور را اداره کنند، نگاه غلطی است و این کار باعث می‌شود فضای بسته‌ای در کشور بوجود بیاید.

اسلامی ادامه داد: از طرف دیگر در کشور جوانی مانند ایران به نظر نمی‌رسد کسی که در سنین پیری به‌سر می‌برد بتواند در رأس قوه اجرایی، کشور جوان ایران را اداره کند. بعضی از کاندیداها که بالای ۸۰ سال سن دارند در این شرایط نیاز است افرادی به نگهداری آنان بپردازند تا آنان به اداره کشور مشغول شوند.

دبیر تحکیم وحدت با تاکید بر لزوم تربیت نیروهای جوان و کارشناس در سیستم مدیریت کشور خاطرنشان کرد:

وقتی ما مشاهده می‌کنیم افرادی که ۸ سال رئیس‌جمهور بودند و حال مجددا بدنبال گرفتن کرسی ریاست‌جمهوری هستند، نشان از این دارد در دورانی که آنان قدرت را در دست داشتند نتوانستند نیروهای کارآمدی را تربیت کنند و یا اجازه رشد به آنان بدهند که حال دوباره می‌خواهند قدرت را در دست بگیرند.

علی اسلامی در پایان سخنان خود با اشاره به اینکه تشابهات مشایی و هاشمی بیش از تفاوت آنان است، گفت: هاشمی با گفتمان توسعه اقتصادی که در دولت خود پیاده‌ می‌کرد، از مبانی و اصول انقلاب و نظام زاویه‌ گرفت و مشایی نیز با طرح مباحثی از جمله مکتب ایرانی، با اصول و ارزش‌های انقلاب زاویه ‌پیدا کرد و این تشابهات نشان می‌دهد امکان قطب‌بندی بین آنان وجود ندارد.

هاشمی نمی‌تواند از ایجاد اشتغال حرفی بزند

حسین الله‌کرم رئیس شورای هماهنگی حزب‌الله و تحلیلگر مسائل سیاسی ، با اشاره به اینکه سیاست اقتصادی هاشمی باعث به وجود آمدن طبقه مرفهین بی درد شد، تصریح کرد:‌ در دولت آقای هاشمی متأسفانه در خصوصی سازی با نوعی فساد و رانت‌خواری مواجه بودیم و برای اینکه بتواند تورم ۴۹ درصدی را کنترل کند به سمت برخی سیاست‌های اقتصادی نادرست رفت که شاهد افزایش قیمت دلار از ۶۰ تومان به ۱۱۰۰ تومان بودیم و باعث افزایش ۱۰۰ برابری رشد نقدینگی بودیم که به هیچ وجهی با توجه به این سیستم اقتصادی انتظار کاهش گرانی‌ها و کاهش تورم در شرایط کنونی نمی‌رود.

وی خاطرنشان کرد: به هر حال سیاست تعدیل اقتصادی دوران آقای هاشمی باعث شکاف طبقاتی و از بین رفتن ارزش‌های اسلامی به سمت ارزش‌های سرمایه‌محور و افزایش نقدینگی و تورم بودیم که باعث شکل‌گیری اعتراضات گروهی در مشهد و اسلامشهر و شهرهای دیگری مواجه شدیم که با دخالت رهبری و کنترل نقدینگی این مشکلات تا حدودی برطرف شد.

الله کرم در پایان خاطرنشان کرد: بنابراین آقای هاشمی نمی‌تواند از ایجاد اشتغال حرفی بزند زیرا ایشان در زمان دولت سازندگی نتوانست مشکلات اقتصادی را برطرف کند و در این زمینه تجربه خوبی ندارد.

۸۰ سالگی سنی نیست که فرد بتواند به چابکی به امور کشور رسیدگی کند

سیروس محمودیان هم امروز در روزنامه وطن امروز در یادداشتی نوشت: بر همگان روشن است شرایط ۸۰ سالگی حکم می‌کند در بحث مدیریت کلان کشور، افراد در سایه بدون کمترین مسؤولیت اداری یا پاسخگویی به ملت اداره امور را در دست داشته باشند. وقتی فرد ۸۰ ساله رئیس‌جمهور شود باید پذیرفت دیگرانی که به او نزدیک‌تر هستند به جای او اداره کشور را عملا برعهده خواهند گرفت. اگر بار دیگر بر واژه ۸۰ سالگی و شرایط جسمانی فرد در این سن توجه شود هر انسان منصف و عاقلی حکم روشن می‌دهد که اصولا ۸۰ سالگی سنی نیست که فرد بتواند به چابکی به امور کشور گسترده و جوانی مثل ایران رسیدگی کند. فقط مطالعه گزارشات واصله در یک روز کاری حداقل ۷،۶ ساعت زمان مفید می‌خواهد. افزودن لزوم شرکت در جلسات نفسگیر چند ساعته کارشناسانه و دید و بازدید‌های داخلی و خارجی عینا از نامناسب بودن سن ۸۰ سالگی برای انجام دقیق وظایف محوله به یک رئیس‌جمهور حکایت دارد.

هاشمی حتی در صورت پیروزی در انتخابات نیز نخواهد توانست مانند دوره های پیشین خود در دهه هفتاد ریاست جمهوری کند زیرا کهولت سن و شرایط جسمانی وی مانع از آن خواهد شد که بتواند وظایف مرسوم یک رئیس جمهور را به درستی انجام دهد. لذا رشته امور عملاً در اختیار اطرافیان اصلاح طلب وی قرار خواهد گرفت. پس هاشمی تنها می تواند در نقش مجرایی برای بازگشت اصلاح-طلبان به قدرت عمل کند اما در ادامه یارای ایستادگی در برابر برنامه های آنان را نخواهد داشت.