n00260206-r-b-006
۱۳:۱۸ - پنجشنبه ۱۳۹۵/۰۹/۲۴

در کنگره بزرگداشت آیت الله مظاهری مطرح شد

هجرت آیت الله مظاهری به اصفهان سراسر برکت بوده است/ مردم اصفهان قدردان شخصیت آیت الله مظاهری هستند

کنگره نکوداشت شخصیت آیت الله العظمی مظاهری صبح امروز در سالن اهلبیت اصفهان، با حضور علما، شخصیت ها کشوری و استانی و نمایندگان بیوت مراجع برگزار شد.

به گزارش خبرنگار صاحب نیوز، کنگره نکوداشت شخصیت آیت ا… العظمی مظاهری صبح امروز در سالن اهل‌بیت اصفهان، با حضور علما، شخصیت‌ها کشوری و استانی و نمایندگان بیوت مراجع برگزار شد.

آیت ا… طباطبایی نژاد از اعضای هیئت‌رئیسه اول کنگره با اشاره به روایاتی که علما را به‌عنوان ستاره و باعث هدایت می‌دانند تصریح کرد: روی زمین، مردم همواره باید در کنار علما باشند و گمان نکنند احتیاجی به علما ندارند بلکه در مسائل اساسی باید راه را از علما دریابند و اگر این چراغ‌های نورانی نباشند حتی راه‌یافتگان ادامه راه را گم خواهند کرد.

امام‌جمعه اصفهان مصداق این روایت را در اصفهان آیت ا… مظاهری خواند و گفت: بعد از فوت برخی شخصیت‌ها نظیر آیت ا… صافی و آیت ا… خادمی و آیت ا… صادقی نیاز بود محوریت اصلی در اصفهان ایجاد و همین مسئله باعث شد علما و مردم از رهبر معظم انقلاب بخواهند که آیت ا… مظاهری از حوزه علمیه قم به  اصفهان بیاید.

ایشان هجرت آیت ا… العظمی مظاهری از قم به اصفهان را نوعی ایثار خواند و ادامه داد: فردی که در آستانه مرجعیت است هیچ‌گاه از این حوزه به‌جاهای کوچک‌تر نمی‌رود ولی ایشان دریا را رها کرد و به حوزه‌ای کوچک‌تر عزیمت کرد.

آیت ا… طباطبائی نژاد بابیان ویژگی‌های شخصیتی آیت ا… مظاهری تصریح کرد: ایشان شخصیت جامعی دارد چون در جهات مختلف کارکرده‌اند؛ ایشان همه کرسی‌های علمی خود را رها کردند و پاسخ به خواسته مقام معظم رهبری را اجرا کردند و همان‌گونه که در دیدگاه‌ها و بیانات خود هم‌بارها گفته‌اند و از مقام معظم رهبری اسم برده‌اند.

امام‌جمعه اصفهان بابیان تعبیر رهبری عظیم الشان انقلاب پیرامون حوزه علمیه اصفهان گفت: رهبر معظم انقلاب حوزه اصفهان را صدف حوزه علمیه قم خواندند چون این حوزه باعث تحول در فقه و دارای فراورده‌های علمی و دینی و کتب در فقه و فلسفه و حدیث است.

هجرت آیت ا… مظاهری به اصفهان سراسر برکت بوده است

آیت ا… رضا استادی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هم در بیاناتی با اشاره به حدیثی از امام صادق علیه‌السلام گفت: ما باید اگر کار خوب را دیدیم حتماً از آن تعریف و تمجید کنیم و در مقابل کار بد را ملامت کنیم.

وی با اشاره به رواج واژه برکت بین مردم اضافه کرد: اصل هجرت و مجموعه سخنرانی‌های 60 ساله آیت ا… مظاهری سراسر برکت بوده است چراکه این حجم افراد پای درس و سخنرانی ایشان و همچنین نو بودن سخنانشان نشانه برکت است.

آیت ا… استادی اضافه کرد: از آغاز قرن سوم کتاب‌های اخلاق فراوانی در حوزه‌های علمیه داشته‌ایم ولی 10 جلد از این کتاب‌ها بیشتر مورد رجوع علما و  طلاب بوده است؛ بااین‌حال، حضرت آیت ا… العظمی مظاهری به همه آن‌ها ایراد وارد می‌دانند و مستند می‌فرمایند که همان‌گونه که همه‌چیز ما از قرآن و اهل‌بیت است پس باید اخلاقمان هم از آیات و روایات باشد نه از اخلاق حکام.

این مدرس عالی حوزه علمیه قم به استدلال آیت ا… مظاهری در این زمینه اشاره کرد و گفت: روی صحبت حضرت آیت ا… مظاهری این است که اگر قرار است کتاب اخلاقی داشته باشیم باید همان خالص مکتب خودمان باشد و این نقطه عطفی در علم اخلاق است.

وی افزود: اینکه تنها در یک‌سوم ابتدایی کتاب اخلاق ایشان دو هزار آیه و 1300 روایت می‌آید نشان از اهمیت موضوع دارد.

در ادامه آیت ا… موسوی جزایری نماینده ولی‌فقیه در استان خوزستان خاطره‌ای از همراهی حضرت آیت ا… مظاهری با ایشان در بحث پوشش چادر و هشدار معظم له به مسئولان دولتی تعریف کرد.

تداوم حیات دولت به حیات فقاهت و هویت دینی ما بستگی دارد

وزیر فرهنگ و ارشاد هم در این کنگره ضمن اشاره به قدردانی مردم و مسئولان از خدمات ارزنده مرجعیت، گفت:  امیدواریم همه ما قدردان خدمات روحانیت و مرجعیت به‌ویژه شخص آیت‌الله مظاهری باشیم.

سید رضا امیری با اشاره به پیام رئیس‌جمهور و معاون اول رئیس‌جمهور و هم‌زمان حضور وزیر فرهنگ و ارشاد در این کنگره گفت: دولت روحانیت را چشمه زلالی می‌داند که همه انسان‌های تشنه در همه ادوار می‌توانند از آن سیراب شوند و تداوم حیات دولت و نظام اسلامی به حیات فقاهت و هویت دینی ما بستگی دارد.

وی با تأکید بر شخصیت اخلاق محور آیت ا… العظمی مظاهری بیان کرد: امروز از شخصیتی تجلیل می‌کنیم که پرچم‌دار اخلاق است و این نکته را یادآور می‌شود که در اصفهان همگی باید وفادار به شعار اخلاق، معرفت، فضیلت و دیانت باشند چراکه تاریخ اصفهان همواره نقطه کانون تمدن ایران اسلامی بوده است.

وزیر ارشاد بابیان اینکه هم‌اکنون دین و فقاهت در رأس امور است گفت:  باید اقدام جدیدی بر اساس تبیین ابعاد حرکت نوین اسلامی آغاز شود و  نسل جوان امروز بیش از هر زمان دیگری به محراب، منبر و راهنمایی‌های فضلا و علما نیاز دارد تا به اخلاق و فضائل آنان دست یابد.

صالحی امیری افزود:  زیست‌فرهنگی باید از مجرای دین به جامعه تزریق شود تا دژ مستحکمی در مقابل فرهنگ بیگانه به وجود آید تا فرهنگ ما که همان فرهنگ اخلاق اسلامی است بیش‌ازپیش ترویج داده شود.

وی گفت: باید ریشه‌های ارتباط علما، فضلا و حوزه‌های علمیه را با نسل جوان بیش‌ازپیش مستحکم کرد تا غرب نتواند هویت ما را از بین ببرد؛ امروز باید پیش از آنکه دیگران را مؤاخذه کنیم از خود بپرسیم که برای نسل جوان چه کرده‌ایم و بهتر است که خود را مؤاخذه کنیم.

صالحی امیری خاطرنشان کرد: نظر دولت این است که برای حرکت به سمت قله‌های توسعه و پیشرفت، به هدایت روحانیت و فقاهت نیاز است چراکه این روحانیت است که می‌تواند جامعه ما را به‌سوی قله‌های رفیع اخلاق برساند.

مردم اصفهان قدردان شخصیت آیت ا… مظاهری هستند

رئیس ستاد کنگره بزرگداشت آیت ا… العظمی مظاهری هم  در این مراسم با اشاره به حضور علما و نمایندگان مراجع در این کنگره، این حضور را نشان از اهمیت جایگاه این مرجع تقلید خواند و گفت: شخص حضرت آیت ا… مظاهری با این کنگره مخالف بودند و تنها با قسمت احیای آثار علمی موافقت کرده‌اند که این نشان از تواضع و فروتنی ایشان است.

حجت‌الاسلام ارزانی به نامه تاریخی رهبر معظم انقلاب به آیت ا… العظمی مظاهری در تاریخ نهم آذر 74 اشاره کرد و افزود: مردم اصفهان قدردان این شخصیت علمی و دینی هستند و این خصلت اصفهانی‌ها هست که این شهر را به نصف جهان تبدیل کرده است.

در ادامه دکتر بانک معاون رئیس‌جمهور، پیام دکتر حسن روحانی به این کنگره را قرائت کرد.

آیت ا… مظاهری، مصلحی دوراندیش و مرجعی وحدت‌بخش است

استاندار اصفهان هم در این مراسم ضمن خیرمقدم گوئی به حاضران گفت: با برگزاری این کنگره خواستیم ارادت قلبی خود را به حضرت آیت ا… مظاهری  ابراز کنیم.

رسول زرگرپور تصریح کرد:  ایشان مصلحی دوراندیش و مرجعی وحدت‌بخش در اصفهان هستند و مورد رجوع مسئولان قرارگرفته‌اند؛ مسئولان وقتی به اصفهان می‌آیند یکی از اصلی‌ترین برنامه‌هایشان دیدار با ایشان است.

وی ادامه داد: در همین راستا دکتر جهانگیری هم برای این کنگره  دست‌نوشته‌ای سراسر احساس  صادر کردند.

در ادامه زرگرپور متن پیام معاون اول رئیس‌جمهور را قرائت کرد.

بسیاری از اهل فضل نمی‌دانند ایشان غیر از علوم فقهی آثار علمی دیگری هم دارند

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم هم در این کنگره به همراه شدن این کنگره با جمع‌آوری و احیای آثار این مرجع تقلید اشاره کرد و گفت: زمانی که محضر ایشان رسیدیم هدف اصلی را احیا و معرفی آثار علمی ایشان بیان کردیم چراکه بسیاری از اهل فضل در حوزه و دانشگاه هنوز نمی‌دانند ایشان غیر از علوم فقهی آثار علمی در شاخه‌های دیگر هم دارند.

حجت‌الاسلام واعظی افزود: نسل جدید ما باید بیشتر با آثار ایشان آشنا شوند و روحانیون هم الگو بگیرند.

وی به موسوعه آماده‌شده در این زمینه هم اشاره و تصریح کرد: این موسوعه آماده‌شده نیاز به تکمیل دارد و همچنین درس‌های تفسیری و تفصیلی ایشان هم باید به مجموعه اضافه شود و همه‌کسانی که می‌توانند به کمک بیایند تا این موسوعه به سراسر کشور فرستاده و مورداستفاده قرار گیرد.

انتهای پیام/ع