m-032
۱۴:۰۳ - یکشنبه ۱۳۹۵/۱۰/۴

۵ دی ماه ۱۳۱۳دیده به جهان گشود

زادروز استاد فلسفه و حکمت ایران حکیم غلامحسین ابراهیمی دینانی

استاد، حکیم، پروفسور و اندیشمند بنام و چهره ماندگار ایران زمین، غلامحسین ابراهیمی دینانی فیلسوف ایرانی است که در تاریخ ۵ دی ۱۳۱۳ برابر ۲۶ دسامبر ۱۹۳۴ در درچه اصفهان چشم به جهان گشود.

به گزارش صاحب نیوز به نقل از درچه نیوز؛ پنجم دی ماه ۱۳۱۳ برابر ۲۶ دسامبر ۱۹۳۴ مصادف با زاد روز استاد فلسفه غلامحسین ابراهیمی دینانی فیلسوف ایرانی است.

استاد دینانی در روستای دینان، از توابع درچه خمینی شهر اصفهان به دنیا آمد و  عمده شهرت وی به علت پژوهش در حکمت اشراق و سهروردی و احیای آن در سال‌های اخیر است.

Tajalli e Tazeh

وی با بررسی تمامی آثار و نوشته‌های شیخ شهاب‌الدین سهروردی تا کنون چندین کتاب مهم در رابطه با فلسفه و افکار این فیلسوف ایرانی نگاشته‌است. هم اکنون استاد بازنشسته گروه فلسفه دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران و در دانشگاه‌های تهران، تربیت مدرس، دانشگاه مذاهب اسلامی و دانشگاه آزاد اسلامی به تدریس فلسفه اشتغال دارد.

ابراهیمی دینانی همچنین عضو پیوسته فرهنگستان علوم ایران است. او در سال ۱۳۸۴ با کتاب دفتر عقل و آیت عشق، ۱۳۸۵ با کتاب درخشش ابن رشد در حکمت مشاء و ۱۳۸۹ با کتاب فلسفه و ساحت سخن برنده جایزه کتاب سال شد.

دینانی در مدرسه حجتیه قم به تحصیلات حوزوی پرداخته و در آن مدت مقام معظم رهبری از افراد هم بحث و هم حجره‌ای اش بوده‌است. وی همچنین از شاگردان رهبر کبیر انقلاب امام خمینی (ره)  و علامه طباطبایی بوده و شاهد مباحث فلسفی هانری کربن و علامه طباطبایی بوده‌است.

انتهای پیام/ الف