drsabohi2
۱۰:۰۶ - یکشنبه ۱۳۹۵/۱۰/۱۲

مدیر شبکه بهداشت و درمان عنوان کرد:

کشتارگاه معضل اصلی مطرح در کارگروه بهداشت سمیرم/ طرح تحول سلامت در این شهرستان نیمه فعال است

بیشتر از ۵۰ درصد لوازم آرایشی بهداشتی موجود در بازار مصرف سمیرم قاچاق و غیر بهداشتی است. کشتارگاه سمیرم همچنان در صدر معضلات مورد بررسی در کارگروه بهداشت این شهرستان است

به گزارش صاحب نیوز، مدیر شبکه بهداشت و درمان سمیرم با اشاره به رایج شدن مغازه های عطاری در جامعه اظهار کرد: در گذشته این صنف زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت مشغول به فعالیت بود اما از چند ماه گذشته با توجه به صحبت های انجام شده فعالیت آنان زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی قرار خواهد گرفت و برای اجرایی شدن آن در انتظار دستورالعمل هستیم.

علی اصغر صبوحی روز یکشنبه در نشستی با خبرنگاران گفت: از چند سال گذشته در دانشگاه های علوم پزشکی طب سنتی به عنوان یک رشته راه اندازی شده که در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز این رشته ارائه می شود و دانشجویانی هم اکنون مشغول به تحصیل در این رشته هستند.

این مسئول، پشتیبانی بیمه های درمانی، برخی مسائل بهداشتی تولید و نگهداری و رقابت بین پزشکان را از مهمترین مشکلات پیش روی طب سنتی عنوان کرد و افزود: طب سنتی و گیاهان دارویی نیازمند زمینه هایی همچون پذیرش عمومی برای رشد و تحت پوشش قرارگرفتن بیمه ای است.

وی با اشاره به برگزاری گشت های مداوم بازرسان شبکه بهداشت از صنف لوازم آرایشی و بهداشتی خاطر نشان کرد: گزارش ها متاسفانه نشان دهنده وجود بیش از ۵۰ درصد لوازم آرایشی و بهداشتی قاچاق در بازار سمیرم است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان سمیرم تصریح کرد: در برخی مغازه ها علاوه بر لوازم آرایشی بهداشتی قاچاق و غیر بهداشتی، داروهای غیر مجاز نیز کشف شده که منجر به ارسال پرونده متخلفان به تعزیرات و پلمپ برخی از این مغازه ها شده است.

وی توزیع لوازم آرایشی و بهداشتی و داروهای قاچاق و غیر بهداشتی را بازی با سلامت عمومی دانست و گفت: عوارض این رویدادها در چند سال آینده مشخص خواهد شد و ما خواستاریم مسئولان در این زمینه به کمک بازرسان بخش سلامت آمده و اجازه برخورد قانونی با متخلفان را سلب نکنند.

علی اصغر صبوحی با اشاره به فعالیت چهار مطب عمومی و چهار مطب دندان پزشکی در شهر سمیرم بیان کرد: کارشناسان نظارت بر درمان در دوره های سه ماهه از مطب ها بازدید و با تخلفاتی همچون پروانه ای غیر مجاز و طبابت در رشته های خارج از تخصص برخورد خواهند کرد.

وی افزود: مطب های متخلف پس از شناسایی با آماده سازی گزارش برای برخورد های قانونی پرونده سازی شده و به تعزیرات استان برای پیگیری و برخورد معرفی می شوند.

این مقام مسئول با اشاره به مشکلات بهداشتی برخی مطب ها گفت: استیجاری بودن این مطب ها یکی از مشکلات حل نشدن این موضوع است که در این زمینه ما از بخش خصوصی برای فعالیت و بهبود وضعیت موجود استقبال می کنیم.

وی سمیرم را دارای ۱۳ منطقه مشخص شده طرح تحول سلامت عنوان کرد و افزود: شبکه بهداشت درمان شهرستان سمیرم امروزبا ۲۷۰ پرسنل، ۲۶ خانه بهداشت، یک مرکز سلامت شهری و سه پایگاه سلامت درحال فعالیت و خدمت رسانی در راستای نظام تحول سلامت است.

دکتر صبوحی با گلایه از کمبود پزشک در این منطقه اظهار کرد: متاسفانه با توجه به تشکیل پرونده طرح تحول سلامت توسط مراقب سلامت در پایگاه های سلامت شهری، پرونده ها نیمه کاره مانده و طرح تحول سلامت در سمیرم ناقص مانده است.

وی مشکل اصلی نیمه کاره ماندن طرح تحول سلامت در شهرستان سمیرم را استقبال نکردن پزشکان عنوان کرد و تصریح کرد: در این زمینه حتی با بخش خصوصی نیز قرارداد بسته شد اما متاسفانه هنوز پزشکی در پایگاه های سلامت جذب و بکارگیری نشده است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان سمیرم با انتقاد از وضعیت کشتارگاه شهر سمیرم گفت: این وضعیت برای سلامت مردم خطرآفرین بوده و متاسفانه حرکت مناسبی برای صنعتی شدن کشتارگاه سمیرم برداشته نشده است.

وی با اشاره به تخصیص بودجه تملک دارائی برای احداث یک کشتارگاه صنعتی در سمیرم اظهار کرد: با توجه به محقق نشدن این بودجه، کشتارگاه صنعتی در سمیرم رها شده و برای آن کاری نشده است که امیدواریم مسئولان هر چه سریعتر برای حل این مشکل فکری اساسی و عملیاتی انجام دهند.

این مسئول بهدداشتی با توجه اهمیت سلامت غذایی گفت: استفاده از پسآب فاضلاب شهر سمیرم برای آبیاری کشاورزی مناسب نیست و از این پس آب باید صرفا جهت مصارفی همچون آبیاری چمن ها یا درختان غیر مثمر استفاده شود.

وی تاکید کرد: باید جلوی استفاده باغداران و کشاورزان از این پساب گرفته شود.

انتهای پیام/ الف