salmanifard001
۱۱:۵۸ - دوشنبه ۱۳۹۵/۱۰/۱۳

بخشدار مرکزی خبر داد؛

تدابیر ویژه فریدونشهر برای روستاهای دوردست در زمستان‌های سخت

ذخیره غله و سوخت مورد نیاز در روستاها و نگهداری از مادران باردار در بیمارستان فریدونشهر پیش از زمان زایمان، بخشی از اقدامات تدبیر شده برای زمستان روستاهای این شهرستان است.

به گزارش صاحب نیوز، زمستان فصلی است که محرومیت بیشتر در شهرستان فریدونشهر به چشم می آید. وقتی یک روستایی در روستاهای پشتکوه دوم بیمار می شود و حتی جاده و آمبولانس برای حمل او به بیمارستان شهر وجود ندارد.

لذا طی گفتگوهایی بر آن شدیم تا از مسئولان شهرستان، شرایط و وضعیت مردم محروم روستاهای فریدونشهر در فصل زمستان را جویا شویم.

بخشدار مرکزی فریدونشهر در گفتگو با پونه زار از تأمین سوخت و غله مورد نیاز روستاهای پیشکوه و پشتکوه این شهرستان برای فصل زمستان خبر داد.

محمدتقی سلمانی فرد همچنین از اختصاص دادن یک دستگاه بولدوزر برای باز کردن حدود 35 کیلومتر از جاده های منطقه پشتکوه دوم خبر داد که با بسته شدن گردنه کلوسه درر بارش ها، کولاک ها و بهمن های زمستانی ارتباطشان با دیگر مناطق قطع می شود.

poshtkooh

وی همچنین از تهیه لیست مادران باردار منطقه پشتکوه سخن به میان آورد تا تحت نظر بوده و یک هفته قبل از تاریخ زایمانشان به طور ویژه آن ها و همراهشان به بیمارستان حضرت رسول اکرم(ص) فریدونشهر منتقل کرده و در آنجا تا زمان زایمان به رایگان از ایشان نگهداری شود.

بخشدار مرکزی فریدونشهر افزود: این لیست 30 نفره بوده که تاکنون 12 مادر باردار به این شیوه به بیمارستان منتقل شده و فرزند خود را به دنیا آورده اند و تاکنون هیچ مورد مرگ مادر و یا فرزند اتفاق نیافتاده است.

سلمانی فرد با بیان این که همه مسئولان شهرستان با جان و دل تمام تلاش خود را برای رفاه حال شهروندان به ویژه روستانشینان به کار خواهند بست، ادامه داد: هم اکنون 18 مادر باردار از روستاهای بهرام آباد، بندر، مصیر، پشندگان، کلوسه و دورک تحت نظر هستند تا قبل از تاریخ زایمان به فریدونشهر انتقال داده شوند.

وی از رایزنی با بنیاد علوی برای تهیه یک دستگاه آمبولانس ویژه روستاهای پشتکوه دوم خبر داد و افزود هم اکنون 38 پروژه در روستاهای فریدونشهر در حال اجراست که به علت شرایط نامناسب آب و هوایی فعلا متوقف شده اند و در اردیبهشت ماه با آغاز فصل کاری از سر گرفته خواهند شد.

مدیرعامل شرکت تعاونی دهیاری های فریدونشهر هم در گفتگو با پونه زار از آمادگی این شرکت تعاونی برای برفروبی معابر روستایی خبر داد و اظهار کرد: تدابیر لازم در خصوص برف روبی معابر روستاهای شهرستان با طرح زمستانی شرکت تعاونی دهیاری ها اندیشیده شده است.

احمد بهرامی تصریح کرد: این طرح همزمان با تجهیز امکانات موجود اعم از یک دستگاه لودر، دو دستگاه بیل بکهو، یک دستگاه تراکتور مجهز به تیغه برف روب، یک دستگاه گریدر و تانکر سوخت رسان با آغاز بارش های زمستانی آغاز و تا پایان بارندگی ها ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره به این که این طرح همه روستاهای دهستان عشایری تا روستاهای قلعه سرخ و دره سیب و همه روستاهای دهستان برف انبار تا روستای چقا را پوشش می دهد، گفت: شرکت تعاونی دهیاری ها با اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای کاملا هماهنگ بوده و تقسیم کار برای برفروبی راه های مناطق پیشکوه و پشتکوه صورت گرفته است.

یگان طرح زمستانی شرکت تعاونی دهیاری‌های فریدونشهر

یگان طرح زمستانی شرکت تعاونی دهیاری‌های فریدونشهر

محسن مقدسی، رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای فریدونشهر، هم با بیان این که عملیات برفروبی معابر اصلی ورودی شهرستان و معابر روستایی با آغاز بارش ها شروع می شود، گفت: امسال در هیچ موردی از بارش ها با تلاش شبانه روزی اکیپ های راهداری، گردنه کلوسه به عنوان تنها راه ارتباطی هفت روستای پشتکوه دوم بیش از یک روز بسته نمانده است.

در سال آبی جاری بیش از 270 میلیمتر باران و برف رحمت الهی در فریدونشهر باریده است که حدود 36 درصد بالاتر از میانگین بلندمدت بارش ها در این بازه زمانی بوده است و ادامه این روند، نوید سال پرآبی را می دهد.

فریدونشهر به عنوان غربی ترین شهرستان استان اصفهان مرز بین حوزه آبریز سد دز و سد زاینده رود بوده و موقعیت و جغرافیای این منطقه، این شهرستان را به عنوان منبع آبی استان قرار داده است و پرآبی فریدونشهر برکتی است که بخش های غربی، مرکزی و شرقی استان اصفهان را پوشش می دهد. میانگین یک سال زراعی کامل در فریدونشهر حدود 580 میلیمتر است.

انتهای پیام/ پونه زار/ الف