قیمت ارز
۱۰:۲۲ - چهارشنبه ۱۳۹۵/۱۰/۱۵

بی‌توجهی دلار به وعده‌های کاهش نرخ ارز

افزایش قیمت دلار در بازار ارز بعد از آن شدت گرفت که رییس کل بانک مرکزی از روند کاهشی این ارز طی روزهای آینده خبر داده بود ولی طبق اذعان فعالان ارزی حاضر در خیابان فردوسی طی روزهای گذشته تقاضا برای خرید دلار افزایش یافته است.

به گزارش صاحب نیوز، بازی دلار در بازار آزاد همچنان ادامه دارد و در حالی که به نظر می‌رسید با توجه به سیگنال‌هایی که از سوی بانک مرکزی به بازار مخابره شده نرخ این ارز شاخص در بازار، روند کاهشی در پیش بگیرد، مقاومت دلالان و فعالان رسمی و غیررسمی ظاهرا مانع از آن شده و روز گذشته هم در بازار آزاد شاهد رفت و برگشت دلار به سطح مقاومتی 4 هزار تومانی بودیم.

معاملات بازار آزاد ارز روز سه‌شنبه در حالی آغاز شد که بسیاری از صرافی‌های میدان فردوسی به عنوان قلب این بازار، از اعلام نرخ خودداری کردند، سرانجام حدود ساعت 9 صبح خبر رسید که بانک مرکزی دلار را با نرخ 3920 تومان به صرافی‌ها عرضه کرده و از آن به بعد بود که سیر صعودی ارز در بازار آغاز شد و برای مدتی در حدود یک ساعت یعنی بین ساعت 11 تا 12 به بالای 4 هزار تومان هم رسید البته در ادامه معاملات دلار از قله 4 هزار تومانی کمی پایین آمد و نرخ‌ها در این بازار روی عدد 3950 تومان بسته شد.

بی‌توجهی نرخ دلار در بازار آزاد به وعده‌های کاهش نرخ در حالی است که چند روز قبل بانک مرکزی از معرفی صرافی‌های متخلف به مقامات قضایی خبر داده بود و قرار است معامله‌گران کلان هم مشمول مالیات شوند. ازسوی دیگر معاون اول رییس جمهور هم چند روز قبل «دستور‌العمل ساماندهی معاملات در بازار ارز» را ابلاغ کرده است که براساس آن صادرکنندگان عمده مکلف به فروش ارزهای حاصله بر اساس سیاست‌های بانک مرکزی شده‌اند و همچنین قرار است، واردکنندگان مواد اولیه و ماشین‌آلات هم بتوانند تقاضاهای ارزی خود را با نرخ حدود 3600 تومان از طریق صرافی بانک‌ها تامین کنند.

به باور کارشناسان اگر نرخ دلار در بازار آزاد به این اقدامات و وعده‌ها همچنان بی اعتنا باشد، در نهایت شاهد پدیده مخرب ارز سه نرخی، در بازار خواهیم بود و این در حالی است که یکی از برنامه‌های بانک مرکزی در سال‌های اخیر برای مدیریت بازار ارز حرکت در جهت تک نرخی کردن ارز، برای از میان برداشتن رانت و افزایش شفافیت در بازار بوده است.

هیجانات بازار ارز تخلیه می‌شود؟

افزایش قیمت دلار در حالی است که در هفته‌های اخیر رییس کل بانک مرکزی بارها وعده کاهش قیمت‌ها را داده است و اعلام کرده که روند افزایشی قیمت‌ها پایدار نخواهد بود. با‌این وجود اگرچه این اظهارات تا حدودی قیمت دلار را تا 3 هزار و 800 تومان نیز رساند، اما هیجانات بازار بار دیگر غالب شده و نرخ‌ها باز هم صعودی شد. وعده‌های کاهش نرخ دلار در بازار ارز البته فقط از سوی رییس کل بانک مرکزی داده نشده و محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت و بسیاری دیگر از مقامات ارشد اقتصادی کشور، از ناپایداری نرخ‌های فعلی ارز در بازار سخن گفته‌اند.

بخشی از افزایش نرخ ارز از نظر کارشناسان اقتصادی مربوط به تقویت نرخ دلار در بازارهای جهانی و در مقابل سایر ارزها است اما این افزایش از نظر کارشناسان عبور نرخ برابری دلار در برابر ریال از 3800 تومان را نمی‌تواند توجیه کند. تقاضای فصلی و بی انضباطی صادرکنندگان عمده در زمینه عرضه هم از دیگر عوامل افزایش‌های اخیر نرخ در بازار است که به باور کارشناسان با کاهش تقاضای فصلی و با توجه به ابلاغیه معاون اول رییس جمهور در مورد صادرکنندگان عمده، اثرات این عوامل باید از بازار تخلیه می‌شد. اما ظاهرا اثرات هیجانی و روانی افزایش نرخ ارز با توجه به سابقه تاریخی آن، در بازار کشورمان در حدی است که همچنان به مقاومت در بازه قیمتی بالای 3900 تومان ادامه می‌دهد.

افزایش قیمت دلار در بازار ارز بعد از آن شدت گرفت که رییس کل بانک مرکزی از روند کاهشی این ارز طی روزهای آینده خبر داده بود ولی طبق اذعان فعالان ارزی حاضر در خیابان فردوسی طی روزهای گذشته تقاضا برای خرید دلار افزایش یافته و همین امر تشدید تلاطم‌های بازار را به همراه داشته است. تعدادی از صراف‌های تهرانی درباره وضعیت بازار ارز به تسنیم این‌طور توضیح دادند: «عرضه بانک مرکزی به صورت روزانه انجام می‌شود ولی حجم تقاضا برای خرید ارز بالاتر از عرضه است.» یکی از صراف‌ها البته به کم شدن عرضه ارز از سوی بانک مرکزی در روز  گذشته اشاره کرد و  گفت: «با توجه به سال نوی میلادی انتظار می‌رفت قیمت دلار تغییر کند ولی این روزها نوسانات بیشتر از قبل شده است.»

تب بازار کی فرو می‌نشیند؟

به باور برخی کارشناسان بازار ارز کشور با‌فروکش‌کردن تقاضای مسافرتی برای ژانویه، مدیریت اربیتراژ دلار آمریکا با کشورهای همسایه، کاهش قیمت حواله درهم امارات، کاهش تقاضای احتیاطی، سفته‌بازی و تبدیل دارایی، افزایش فروش‌های ارزی و کاهش نرخ معاملات امروزی و فردایی از یکسو و افزایش عرضه ارز توسط ازسوی بانک مرکزی از سوی دیگر روند نزولی به خود خواهد گرفت، اما اثرگذاری این عوامل در بازار نیاز  به زمان دارد و اگر بانک مرکزی می‌خواهد به کاهش نرخ دلار در بازار سرعت بدهد باید میزان عرضه به بازار را افزایش دهد. محمد ارباب‌ افضلی، کارشناس‌ پژوهشکده پولی‌و بانکی در این باره با بیان اینکه بانک مرکزی هم صبوری کرد تا یک مقدار اثر این شوک‌های کوتاه مدت در بازار تخلیه شود تا در صورت لزوم مداخله کند، گفت: « این شوک‌ها گذرا است و خیلی افسار گسیخته نبوده به هر حال دلار با توجه به تفاوت نرخ تورم داخلی و خارجی تاثیرات مستقیم در بازار دارد و باید همواره رصد شود. هرچند نرخ تورم در کشور به زیر 10درصد رسیده اما این نرخ همچنان نسبت به سایر کشور‌ها بالاست و در مقاطعی با ثابت شدن نرخ ارز زمینه فشرده شدن فنر دلار ایجاد می‌شود و با‌‌ رها شدن این فنر قیمت‌ها بالا می‌رود.»
وی با اشاره به اینکه دلار نقش پیشرو در بازارهای جهانی دارد؛ گفت: «درهم امارات و سایر ارز‌ها نیز در بازار همسو با نرخ دلار افزایش پیدا می‌کنند و به مرور بر سایر حوزه‌ها نیز تاثیر می‌گذارند.»

انتهای پیام/ حمایت/ الف