photo_2017-01-05_15-03-10
۱۰:۲۰ - شنبه ۱۳۹۵/۱۰/۱۸

دادستان خبر داد:

کاهش زمین های تغییر کاربری شده در گلپایگان/ فعالیت خبری کانال های بدون مجوز جرم است

علیان بیان کرد: همه ی کانال هایی که مجوز فعالیت خبری در این فضا ندارند به آنها اخطار داده شده و مسدود می شوند.

به گزارش صاحب نیوز، دادستان گلپایگان تصریح کرد: فعالیت خبری کانالهای فاقد مجوز، جرم است
نجفعلی علیان در گفت و گویی به سوالات خبرنگار ما درباره کانالهای غیر مجاز خبری، میزان تغییر کاربری اراضی در گلپایگان و پرونده های زمین خواری شهرستان پاسخ گفت و در مورد خرید و فروش اراضی ملی هشدار داد و از مردم خواست که در هنگام معاملات خود از طریق ادارات مربوطه استعلام کنند.

متن این گفتگو به این شرح است:
پرونده شکایت شورای اسلامی شهر گلپایگان از برخی پرسنل وعوامل شهرداری به کجا رسید؟
این شکایت شامل دو پرونده است که مربوط به ساختمانی در خیابان طالقانی و ساختمان های شهرک شهرداری بود و چون شهردار سابق در آن نقش داشت، در صلاحیت دادگستری استان تشخیص داده شد و هنوز نتیجه ای از آن اعلام نشده است.
درباره پرونده های زمین خواری شهرستان بگویید؟
عنوان زمین خواری توصیفی است که به این موضوع داده شده و در قوانین، جرم انگاری نشده ولی اصطلاحی در میان مردم است.
در شهرستان گلپایگان مکان های مختلفی از اراضی ملی و در اوایل انقلاب تصرف شده است ولی افرادی بدون سند مدعی آن هستند از جمله می توان به مزرعه طلایی با حدود 100 هکتار اشاره کرد که از پشت آرامستان قاضی زاهد شروع می شود و تا نزدیکی های حوضچه های آبریز رود خانه اناربار ادامه دارد.
قطعه زمین دیگری به وسعت 33 هکتار اوایل انقلاب جهاد کشاورزی به عنوان زمین زراعی به سه نفر واگذار شده و زمانی این قرار داد فسخ می شود که تغییرکاربری داشته باشد، این زمین ها در محدوده بالای دانشگاه صنعتی و خود دانشگاه نیز به عنوان شخصیت حقوقی واگذار شده است.
زمین هایی حدود دو تا سه هکتار که الان در محدوده شهرک نیروی انتظامی قرار دارد، ساختمان های آن در دهه ی قبل ساخته شده و پرونده آن در دادسرای استان مشغول پیگیری است.
خرید و فروش اراضی ملی جرم و مصداق فروش مال غیر و کلاهبرداری است و اگر به صورت گسترده صورت گیرد می تواند مصداق پولشویی نیز باشد.
کسی که می خواهد در محدوده نقاط ذکر شده معامله ای انجام دهد با مراجعه به اداره های منابع طبیعی و راه و شهر سازی شهرستان از ملی نبودن مکان معامله اطمینان حاصل کند زیرا برای فروشنده زمین خواری است و خریدار هم نمی تواند اظهار بی اطلاعی کند.
اداره راه وشهرسازی در بسیاری از پلاک های مزرعه طلایی حکم خلع ید گرفته و پرونده کیفری آن در حال رسیدگی است.
اختیار با دولت است که بخواهد زمینی ملی را خلع ید کند و در کاربری های مورد نظر خود به کار گیرد یا درقالب اجاره و با رعایت قواعد آن، زمین ها را برای کشاورزی دز اختیار افراد قرار دهد.
هنگامی که در شهرستان گلپایگان دولت با کمبود زمین مواجه است سزاوار نیست که هزینه بر بیت المال وارد شود.
تغییر کاربری اراضی در 9 ماه اخیر به چه میزان بوده است؟
تعداد پرونده های اعلامی از طرف اداره جهاد کشاورزی کاهش یافته زیرا از تعداد زمین های تغییر کاربری شده تا حدودی کاسته شده است.
دادگستری با رعایت تبصره ماده 10 به محض اطلاع از تغییر کاربری زمین کشاورزی می تواند فرمان قلع و قمع را بدهد که در مسبر روستای لهرامش هشت مورد ساختمان ویلایی را تخریب کرده است و این ابزار پیشگیری از جرم برای حفاظت از زمین های کشاورزی هستند.
مجوز تبصره یک ماده یک ممنوعیت تغییر کاربری زراعی برای 70 مورد در شهرستان صادر و بهانه را برای ساخت خانه ویلایی در زمین کشاورزی گرفته است.
در این قانون اجازه ساخت خانه های کارگری 20 تا 30 متر را به عنوان انبار زمین زراعی را می دهد که در شهرستان امسال بسیار به کار گرفته شده است.
تغییر کاربری زمین کشاورزی و تبدیل آن به مسکونی به دلیل رشد چند برابری ارزش زمین، به اصطلاح زمین خواری تلقی می شود.
دادگستری در امر پیشگیری از معضلات مواد مخدر چه اقداماتی صورت می دهد؟
موضوع پیشگیری از وقوع هر جرمی کار همه دستگاه های حاکمیتی و قوه قضائیه نیز خود به نوعی در پیشگیری از جرم دخیل  و آن مربوط به بعد از وقوع جرم است یعنی حکم را برای فردی که مرتکب جرم و دستگیر شده به  نحوی صادر می کند که ضمن مجازات فرد، حالت باز دارنده و درس عبرت برای دیگران باشد.
در مورد فروشندگان و توزیع کنندگان مواد مخدر به هیچ وجه اغماض صورت نمی گیرد و مجرمانی که از طریق مواد مخدر درآمد زایی می کنند شامل هیچ رافت اسلامی نمی شوند و این امر از مصادیق بازدارندگی است

کسانی هم که از روی ساده لوحی وارد فروش مواد شده اند ابتدا ترک داده می شوند و کم کم تا مرحله کار حتی در بیرون از زندان می توانند پیش بروند.
کسانی نیز که برای اولین بار مرتکب جرم مواد مخدر و مواد کم شده باشند پرونده شان در تعقیب با قرار تعلیق بسته می شود و این در سوء پیشینه افراد نیز نمی آید و ترس از اعمال قانون می تواند سبب بازدارندگی این اشخاص شود.
پلیس مواد مخدر در همه ی مساجد و مدارس حضور می یابند که با موضوع مواد مخدر، آسیب های آن و کنترل فرزندان و ورود نا خواسته بدون اراده به مواد مخدر تشریح و روشن بینی لازم صورت می گیرد.
آیا نشریات الکترونیکی فاقد مجوز کانالهاو گروه ها می توانند فعالیت رسانه ای و جذب آگهی داشته باشند؟
اگر نشریات الکترونیکی ( کانال و گروه های شبکه های اجتماعی) پروانه فعالیت در فضای مجازی را نداشته باشند فعالیت خبری آنها در این فضا طبق قانون مطبوعات جرم است و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی به نمایندگی از وزارت ارشاد به دادگستری باید اعلام جرم کند.
چون کار در فضای مجازی تخصصی است لذا به پلیس فتا دستور داده شده که همه ی کانال هایی که مجوز فعالیت خبری در این فضا ندارند به آنها اخطار داده و مسدود شوند که تا کنون چند کانالی با این عنوان مسدود شده است.
طبق قانون گروه های بالای پنج هزار نفر عضو باید در سامانه وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی  ثبت شوند و اگر کمتر از آن نیز باشند ثبت آنها نیز غیر مجاز است.
انتهای پیام/دیار عالمان/ الف