05
۲۳:۰۰ - پنجشنبه ۱۳۹۵/۱۰/۱۶

رئیس اورژانس استان برشمرد؛

هزینه ۴۰ میلیون تومانی اورژانس اصفهان برای یک امداد هوایی/ ۲۷۲ پذیرفته شده آزمون استخدامی به نیروهای اورژانس می پیوندند

به طور ماهانه ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و برای هر ساعت هفت و نیم میلیون تومان پرداخت می کنیم و در این ممکن است برای امدادرسانی به یک بیمار حدود ۴۰ میلیون تومان هزینه پرداخت کنیم؛ البته این امدادرسانی هوایی برای امدادخواهان رایگان است.

به گزارش صاحب نیوز، رئیس مرکز حوادث و فوریت های پزشکی استان اصفهان ظهر امروز در جمع خبرنگاران گفت: در حال حاضر در استان اصفهان 127 پابگاه اورژانس فعال داریم که این پایگاه ها در طول شبانه روز حدود شش هزار امدادخواهی را پاسخ می دهند.

غفور راستین افزود: استاندارد زمان رسیدن به امدادخواه در حوادث جاده ای کمتر از 15 دقیقه است که ما زیر استاندارد عمل می کنیم و به طور میانگین حدود 10 دقیقه زمان می برد تا به امدادخواه برسیم.

وی ادامه داد:  80 درصد مأموریت ها در فوریت های شهری هم باید کمتر از هشت دقیقه زمان ببرد تا به امداد خواه برسیم که این استاندارد در تمامی شهرستان ها بجز کلانشهر اصفهان رعایت می شود.

این مسئول خاطر نشان کرد: کار را برای تشکیل دو تیم در هر پایگاه شروع کردیم که برخی از پایگاه های ما به این صورت عمل می کنند.

* پیشرفته ترین آمبولانس های دنیا در اصفهان

رئیس اورژانس استان اصفهان ضمن اشاره به این موضوع که پیشرفته ترین آمبولانس های روز دنیا در حال حاضر در ایران مورد استفاده قرار گرفته است، ادامه داد: اصفهان توانسته است سهمیه دریافت 60 دستگاه آمبولانس 315 را بگیرد که هزینه هر آمبولانس حدود 450 میلیون تومان است.

این مسئول افزود: هم اکنون 127 آمبولانس در حال استفاده هستند که نیمی از این تعداد هم در حال رزرو به سر می برند و در مواقع نیاز جایگزین آمبولانس های خراب و یا فرسوده می شوند.

وی از تماس تلفنی با 115 هم یادی کرد و گفت: در طول شبانه روز شش هزار تماس تلفنی در سراسر استان داریم  که همکاران ما این تماس را فیلتر می کنند و برای 10 درصد از این تماس ها آمبولانس اعزام می شوند؛ البته 30 درصد از تماس ها مزاحمت عمدی و غیر عمدی تلفنی بوده که در حاضر این امار به 15 درصد کاهش پیدا است.

رئیس مرکز 115 استان ابراز کرد:  پنج پایگاه جاده ای و یک پایگاه شهری در اردستان داریم که هر پایگاه با حدود 200 متر مربع به امدادخواهی می پردازد و در برنامه پنجم توسعه دو پایگاه اورژانس دیگر به این شهرستان افزوده خواهد شد.

این مسئول همچنین خاطر نشان کرد: امسال 272 نفر از پذیرفته شدگان در آزمون استخدامی به ما اضافه خواهند شد و همچنین 150 نیروی شرکتی هم بکارگیری کردیم.

به گفته وی هر پایگاه اورژانس ماهانه بین 25 تا 30 میلیون تومان هزینه دربردارد.

راستین همچنین خبر از انتقال ستاد اورژانس اصفهان به ملک شهر داده و افزود: ساختمان فعلی در چهارراه نظر  در حال تخلیه است چرا که این ساختمان در حال نشست کردن بود.

* اختصاص 30 دستگاه موتور آمبولانس به اصفهان

رئیس مرکز حوادث و فوریت های پزشکی استان اصفهان نیز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سه دستگاه موتورسیکلت آمبولانس در حال حاضر  در اصفهان به کار گیری شده اند که 52 سهمیه درخواست کرده ایم و از خرید 200 دستگاه موتور آمبولانس در کشور در مرحله اول، 30 دستگاه به این استان اختصاص می یابد.

وی تصریح کرد: متأسفانه وزارت بهداشت برای امدادرسانی هوایی مینی کوپتر در اختیار ندارد و مجبور هستیم برای انجام این امر از هلی کوپتر استفاده کنیم و برای این کار در اصفهان با ارتش همکاری می کنیم.

راستین در این رابطه تشریح کرد: اورژانس اصفهان به طور ماهانه 13 میلیون و 500 هزار تومان و برای هر ساعت هفت و نیم میلیون تومان پرداخت می کنیم و در این ممکن است برای امدادرسانی به یک بیمار حدود 40 میلیون تومان هزینه پرداخت کنیم؛ البته این امدادرسانی هوایی برای امدادخواهان رایگان است.

انتهای پیام/ صدای سلامت/ الف