40
۱۰:۱۹ - جمعه ۱۳۹۵/۱۰/۱۷

جلسه ای با حضور وزیر بهداشت در نطنز:

کمبود امکانات بهداشتی دلیل مهاجرت مردم از نطنز/ دریافت عوارض کالای آسیب رسان مشکلات درمانی را کاهش می دهد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تصویب قانون بودجه سال ۹۶ می توانند به وزارت بهداشت اجازه دهند تا با دریافت عوارض کالاهای آسیب‌رسان بتواند هم نیرو جذب کند و هم مشکلات بهداشتی درمانی را کاهش دهد.

به گزارش صاحب نیوز، وزیر بهداشت شامگاه پنج شنبه به منظور بررسی مسائل و مشکلات بهداشتی و درمانی شهرستان نطنز به منطقه سفر کرد.

نماینده مردم شهرستان نطنز در مجلس شورای اسلامی در جلسه بررسی مشکلات بهداشتی و درمانی شهرستان که در فرمانداری برگزار شد، اظهار کرد: شهرستان نطنز از لحاظ قدمت و قداست و خاک اولیاالله بودن ممتاز است و آثاری از ۴۰ هزار سال پیش تا به حال در آن کشف شده است.

مرتضی صفاری نطنزی افزود: با وجود ریشه دار بودن ظرفیت های مهم این منطقه، با همه این اوصاف به دلیل کمبودها و نارسایی ها که وجود دارد مهاجرت را از دهه های پیش تا امروز در آن شاهدیم که کمبود امکانات بهداشتی و آموزشی از علت های اصلی آن است.

وی تصریح کرد: امیدواریم با کمک مسئولان وزارت بهداشت مشکلات مربوط به حوزه بهداشت و درمان مرتفع شود.

نماینده مردم نطنز اضافه کرد: بر اساس ظرفیت های بسیار شهرستان در بخش گردشگری هم چون روستای تاریخی ابیانه و روستاهایی که ظرفیت آن ها در حد ابیانه است و البته به خدمات بهداشتی هم نیازمند هستند مهاجرت کمتر شود و یا روند معکوس بگیرد.

صفاری خطاب به وزیر بهداشت گفت: سال گذشته شما بخشی از هزینه تکمیل بیمارستان را متقبل شدید منتها امروز هنوز با وجود کمک خیران و همراهی مسوولان بهداشتی استان این طرح تکمیل نشده است و از آنجا که شهرستان دچار محرومیت است همکاری و همراهی بیشتر را از شما خواستاریم.

وی با اشاره به استقبال پرشور گردشگران از ابیانه، ابراز کرد: این روستا از لحاظ تجهیزات پزشکی کمبودهایی دارد و اگر بتوانیم در زمینه درمانی و پزشکی امکاناتی را فراهم کنیم شاید بتوانیم مهاجرت را معکوس کرده تا مهاجرین به شهرستان برگردند.

نماینده مردم نطنز و بخش قمصر در مجلس با اشاره به جشنواره گیاهان دارویی و طب سنتی و شناسایی بیش از ۵۰۰ نوع گیاه دارویی در منطقه نطنز، افزود: امیدواریم این جشنواره امسال در اواخر فروردین ماه تکرار شود و وزارت بهداشت هم به برگزاری آن کمک کند.

وی کمبود کادر پزشکی متخصص را از دیگر موارد و مشکلات مهم شهرستان نطنز عنوان کرد.

دریافت عوارض کالای آسیب رسان مشکلات درمانی را کاهش می دهد

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن ابراز خوشحالی از حضور در شهرستان نطنز اظهار کرد: امیدواریم در این سفر با حضور مسئولان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تصمیماتی اخذ شود که برای مردم مفید باشد.
سید حسن قاضی زاده هاشمی با اشاره به 10 میلیارد بودجه اختصاص یافته به امامزاده آقا علی عباس (ع)، افزود: اعتباراتی که دولت برای حوزه های مختلف پیش بینی می کند بر اساس سرانه جمعیت است و متاسفانه اغلب شامل حال کلان شهرها و استان های پرتراکم می شود.
وی گفت: با توجه به بحث گردشگر پذیر بودن این منطقه باید برای مباحث بهداشت آن فکری کرد و متاسفانه تخصیص بودجه بر اساس جمعیت به نوعی بر بی عدالتی ها دامن می زند و باید حضور گردشگر نیز مد نظر قرار گیرد.چ
وزیر بهداشت با اشاره به درخواست های فرماندار و نماینده شهرستان نطنز در خصوص تجهیز بیمارستان های شهرستان، ابراز کرد: امیدوارم با همکاری مسئولان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بیمارستان خانم الانبیا نطنز تکمیل و دو بیمارستان نطنز و بادرود نیز تجهیز شوند.

وی تصریح کرد: هر چند بحث مهاجرت ممکن است با تجهیز بیمارستان ها هم پایان نیابد و دلایل دیگر چون جهانی شدن و گسترش شهر نشینی که به نوعی به فرهنگ سنتی آسیب می زند هنوز به قوت خود باقی بماند.

وزیر بهداشت اضافه کرد: امیدواریم خیران در مسیر تحقق اهداف بهداشتی در این منطقه با مسئولان بهداشتی شهرستان همکاری کنند تا بخشی از بار از روی دوش دولت برداشته شود.
وی خاطر نشان کرد: تجهیز بیمارستان بادرود در اولویت قرار دارد و این مهم پیگیری خواهد شد اما افزودن نیروی تخصصی و پزشک به نظر می رسد که مقدور نیست و البته تا آخر دی ماه قابلیت جابجایی وجود دارد و کمیسیون در خصوص آنان تصمیم گیری می کند.
هاشمی خاطر نشان کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تصویب قانون بودجه سال ۹۶ می توانند به وزارت بهداشت اجازه دهند تا با دریافت عوارض کالاهای آسیب‌رسان بتواند هم نیرو جذب کند و هم مشکلات بهداشتی درمانی را کاهش دهد.

انتهای پیام/ آوای نطنز/ الف