امیرحسین بانکی پور
۱۳:۱۲ - جمعه ۱۳۹۵/۱۰/۱۷

رییس رصد نمای ملی عین (عفاف، عزت، عشق):

رقیق شدن حیا عامل ریشه‌ای فروپاشی خانواده در جامعه/ دشمن نقاط استراتژیک فرهنگ اسلام ناب را نشانه گرفته است

بانکی گفت: مدت‌هاست کم‌حجابی، ولنگاری‌ها، باز شدن روابط، برداشتن حریم‌های بین دو جنس، رقیق شدن عفت، شل شدن پوشش ازجمله اهدافی است که دشمن در جنگ نرم خود در حال پیگیری آن‌ها است.

به گزارش خبرنگار صاحب‌نیوز، رییس رصد نمای ملی عین (عفاف، عزت، عشق) دقایقی پیش در آیین افتتاحیه نمایشگاه فرهنگی راحیل در اصفهان با اشاره به اهمیت حیا اظهار کرد: واژه حیا از کلیدواژه‌های اهل‌بیت و در رأس مکارم اخلاق اهل‌بیت است.

دکتر بانکی بابیان اینکه حیا از دیرباز در ایران مراعات می‌شده است، گفت: حیا صفت الهی است و مردم ایران باستان هم دارای پیش‌زمینه حیا هستند.

وی با اظهار بر اینکه امام حسین علیه‌السلام تجسم حیا است، ادامه داد: رهبر فرزانه انقلاب در دیداری توصیه کردند به موضوع حیا رسیدگی کنند چراکه حیا می‌تواند از وادادگی در فضای مجازی و فضای حقیقی جلوگیری کند.

این کارشناس برجسته فرهنگی بابیان اینکه حیا، زن و مرد ندارد، گفت: حیا عنصری بازدارنده برای اخلاق فردی و اجتماعی است، دشمنان اسلام مدت‌هاست جنگ نرم را برای مقابله با اسلام ناب آغاز کرده است.

بانکی تصریح کرد: دشمن به نقاط استراتژیک فرهنگ اسلام ناب پی برده است و به دنبال ایجاد تزلزل در آن‌ها هست.

وی با تأکید بر اینکه دشمن این نقاط استراتژیک را نشانه گرفته است، گفت: مدت‌هاست کم‌حجابی، ولنگاری‌ها، باز شدن روابط، برداشتن حریم‌های بین دو جنس، رقیق شدن عفت، شل شدن پوشش ازجمله اهدافی است که دشمن در حال پیگیری آن‌ها است.

این کارشناس خانواده، بی‌رغبتی در ازدواج، زیادشدن طلاق و پایین آمدن رضایت خانوادگی را از اثرات مخرب هجمه استکبار جهانی علیه بنیان خانواده بیان کرد.

بانکی بابیان اینکه اعتیاد و بیکاری ازجمله عوامل سطحی فروپاشی خانواده است، تصریح کرد: رقیق شدن حیا ازجمله عوامل ریشه‌ای فروپاشی خانواده در جامعه است، باز شدن روابط دختر و پسر و از بین رفتن و زیر بار مسئولیت خانواده نرفتن از دیگر عوامل این مسئله است.

رییس رصد نمای عین با اشاره به میزان طلاق در سه دهه اخیر اظهار کرد: در سال 72 شمسی به ازای هر 16 ازدواج یک طلاق صورت می‌گرفته است درصورتی‌که این آمار در حال حاضر به‌صورت میانگین کشوری به ازای هر چهار ازدواج یک طلاق ثبت می‌شود.

* با روند کنونی در افق 1404 به ازای هر ازدواج دو طلاق ثبت می‌شود

بانکی بابیان اینکه اگر با همین روند مسئله ازدواج و طلاق ادامه پیدا کند در افق 1404 به ازای هر ازدواج دو طلاق ثبت می‌شود، تصریح کرد: اگر دست روی دست بگذاریم و از مسائل فرهنگی با بی‌تفاوتی رد شویم قطعاً این فاجعه رخ خواهد داد.

وی بی موالاتی و بی‌حیایی در خانواده را عاملی تهدیدکننده برای جامعه اظهار کرد و گفت: در حال حاضر وضعیت حیا در جامعه اسلامی ایران نسبت به دیگر جوامع اسلامی بهتر است، اما به نظر شما آنچه در سطح شهرهای ما هست زیبنده ام‌القری جهان اسلام هست؟

این استاد دانشگاه بابیان اینکه موضوع عفاف و حجاب در عمر حدود 40 ساله انقلاب دارای اهمیت بوده است، تصریح کرد: باید معترف باشیم در موضوع حجاب در کشور موفق نبوده‌ایم، برخی هم باروحیه وادادگی معتقد هستند دیگر کاری از دست ما بر‌نمی‌آید.

بانکی تأکید کرد: در فعالیت‌های عرصه عفاف و حجاب با ناکارآمدی روبرو هستیم.

وی با اشاره به فعالیت چندساله آغاز طرح رصد نمای ملی عین گفت: در این رصد نما به دنبال بوده‌ایم تا مسائل را رصد و بعد ماحصل رصد خود را به نمایش جامعه بگذاریم تا مسئولان و مردم متوجه وضعیت جامعه در حوزه عفاف باشند.

بانکی با اظهار تأسف بیان کرد: در عفاف و حجاب فقط خوب شعار داده‌ایم و در حوزه فرهنگ به‌جای اینکه کارکنیم شعار می‌دهیم و این نقطه‌ضعف ما شده است.

به گزارش صاحب‌نیوز، آیین افتتاحیه نمایشگاه فرهنگی راحیل پیشخوان محصولات فاخر فرهنگی در حوزه حجاب و عفاف همزمان با سالروز اجرای طرح استعماری حذف حجاب به دست رضاخان با حضور جمعی از مسئولان استانی، شهری و شهروندان متدین اصفهانی در گلستان شهدای اصفهان برگزار شد.

انتهای پیام/ث