7
۰۴:۰۷ - چهارشنبه ۱۳۹۵/۱۰/۲۲

مخترع مبارکه ای

نُمره انگیزه من برای اختراع بود/ مشابه این جَک را فقط یک شرکت آمریکایی تولید می کند

مخترع جوان مبارکه ای «محمد حسین احمد پور» جک امدادی و عمومی که با دود اگزوز کار می کند را ا ساخته و ثبت اختراع کرده است.

به گزارش صاحب نیوز به نقل از مبارکه نا، این نوع جک های امدادی و عمومی را تنها یک شرکت آمریکایی تولید می کند.

به همین دلیل با این مخترع مبارکه ای مصاحبه پیرامون ساختن این جَک ما به مصاحبه و گفت و گو نشسته ایم.

مشروح گفت‌وگوی ما با این مخترع جوان را در ادامه می خوانید.

 

از خودتان برایمان بگویید.

احمد پور: محمد حسین احمد پور ۱۷ساله، سوم دبیرستان، رشته تجربی در دبیرستان شاهد مبارکه مشغول به تحصیل هستم. علاقه زیادی به رشته مکانیک داشتم ولی از طرفی هم دوست داشتم جراح مغز و اعصاب شوم و چشم عقاب را پیوند بزنم. اما رشته تجربی سخت است و با ۵۰۰ هزار شرکت کنند در کنکور و دو هزار صندلی خالی سخت تر هم می شود. سعی می کنم رشته مکانیک را در کنار رشته تجربی ادامه دهم، اما این اختراع که آمد با جدیت بیشتری مکانیک را دنبال می کنم و اگر شود در بنیاد نخبگان شروع به فعالیت می کنم.

 

از کجا شروع کردید؟

من از بچگی اختراع کردن را دوست داشتم، از هر چیزی که در دسترس بود، کمک می گرفتم و وسیله ای را می ساختم. ساخت وسایل را از دوم دبستان با دستگاه تقطیر شروع کردم. سال اول دبیرستان، دبیر فیزیک خیلی کمکم کرد، ایشان گفتند، طرح نشد و فرا تر از ذهن بگویید و داشته باشید تا من در امتحان اگر نمره کم آوردید، به شما کمک کنم. من در خانواده مطرح کردم چندین طرح بود ولی نظر پدرم این بود که جَک بسازیم، پدر من رانند تریلی است، با جَک کار کرده بود، به همین دلیل جَک را انتخاب کردیم.

 

در مورد اختراعتان توضیح دهید.

برای ساختن، از آنجایی که انواع جَک ساخته شده بود و می خواستیم هزینه های مانند شارژ گاز و … را حذف کنیم، ما جَکی را انتخاب کردیم که با دود اگزوز کار کند. مانند این جَک که با دود اگزوز کار کند در یک شرکتی آمریکایی در سال ۲۰۱۲ ساخته شده است. این جَک با تحمل توان ۱۰ تن فعالیت می کند و تا ۳۶ سانتری متر را می تواند بالا ببرد. اولین بار که این جَک را ساختم دو تکه چوب بود و بعد نقشه سازی کردم و ظرفیت جَک را یک تن یک تن اضافه کردم.

 

وسایلی که برای ساختن این جّک امدادی  و عمومی استفاده کردید را بگویید؟

یک بالن، لوله، شیر جنت و بست.

 

انگیزه شما برای اختراع این جَک چیست؟

انگیزه من برای این اختراع، نمره اضافه دبیر فیزیک برای امتحان شد. دبیر فیزیک خودشان چند اختراع دارند و همین به من انگیزه داد که من هم می توانم یک مخترع باشم. علاقه برای ایجاد انگیزه مهم است، همین الان چند طرح اختراع دارم ولی علاقه برای ساختن و ایجاد کردنشان را ندارم، چون همین اختراع سه سال طول کشید تا ثبت شود.

 

چگونه ایده ها به ذهن شما می رسد؟

ایده هایی که به ذهن من می رسد به دلیل وجود مشکلات است، وقتی مشکلی را می بینم سعی می کنم یک راه حلی برایش پیدا کنم.

به عنوان مثال راه حل یکی از مشکلاتی که پدرم در رانندگی با آن ها مواجه می شد، همین دستگاه است.

 

هزینه های اختراع شما را چه کسی می دهد و آیا کسی شما را حمایت می کند؟

هزینه های این اختراع را خانواده ام پرداخت می کنند. حمایت قبل از ثبت و بعد از ثبت فرق می کرد، قبل از اینکه این جَک را ثبت کنم همه می گفتند محال و نشدنی است و حتی برای جشنواره خوارزمی هم که شرکت کردم، خیلی ایراد می گرفتند و می گفتند نشدنی است. می گفتند جَکی که با باد خالص کار کند نمی شود چون باد خاصیت فشردگی زیادی دارد، اما من این جَک امدادی را به ثبت رساندم. تا این لحظه هیچ مسئول و اداره ی از من حمایت نکرده است.

 

برای مخترع شدن از کجا باید شروع کرد؟

ایده راه مخترع شدن است، وقتی به مشکلی برخورد می کنی ایده به وجود می آید. به دلیل اینکه مشکلات متفاوت است ایده ها هم متفاوت است. جَک پنوماتیکی، روغنی، آبی و.. وجود دارد راه حل های زیادی وجود دارد، مشکل مهم است.

چرا انتظاراتی از دیگران در قبال خود دارید؟

من عضو و یکی از امدادگران هلال احمر هستم. اول که این طرح برای خودم بود، دوم اینکه می دانم کسی انتظارتم را برآورده نمی کند، پس از کسی انتظار ندارم.

 

حرف آخر…

توصیه من این است که در این کار وارد نشوند، این جَک سه سال ثبتش طول کشید و سختی های زیادی دارد. ثبت اختراع پروسه طولانی ای دارد. جدیدا هم یک سری شرکت ها هستند که طرح را با چند میلیون می گیرند و ۵۰ روزه ثبت می کنند.

 

به گزارش مبارکه نا، اختراع جَک امدادی و عمومی در آتش نشانی شهر دیزیچه آزمایش شد.

گزارش از محمدرضا باقری

انتهای پیام/ الف