201606107524593593_orig-1
۱۰:۴۹ - شنبه ۱۳۹۵/۱۰/۱۸

نماینده مبارکه در مجلس دهم؛

توزیع عوارض آلایندگی به شکل منطقه ای بهترین حالت ممکن است

سعیدی گفت: توزیع عوارض آلایندگی نیازی به تصویب مجلس ندارد و در کمیته ای طبق مدل های علمی فیزیک و محیط زیست تصویب می شود.

به گزارش صاحب نیوز، نماینده مردم شهرستان مبارکه و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با مبارکه نا با اشاره به تصحیح لایحه دولت در مورد توزیع عوارض آلایندگی تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه در خصوص بحث عوارض آلایندگی صنایع تولیدی بزرگ، با تکیه بر اینکه حق را در نظر بگیریم و با وجود مخالفت هایی که برخی برای تصحیح این لایحه داشته اند این تصحیح انجام شد و در مجلس هم رای آورد.

زهرا سعیدی با بیان اینکه بهترین حالت ممکن که با پیگیری نمایندگان در کمیسیون تلفیق و در صحن علنی مجلس مصوب شد و پیگیر توزیع نشدن استانی و کشوری بودیم، خاطرنشان کرد: آنچه دولت در لایحه خواسته بود، توزیع عوارض آلایندگی کشوری شود و اگر تصویب می شد باید عوارض آلایندگی به خزانه کل کشور واریز می شد که با مخالفت نمایندگان این طرح به صورت توزیع شهرستانی تصویب شد.

وی با اشاره به اینکه چه شهرستان هایی با چه درصد از این آلایندگی سهیم می شوند، نیازی به مصوبه مجلس ندارد، افزود: مجلس مصوبه ای در مورد توزیع عوارض آلایندگی فولاد مبارکه و یا دیگر صنایع نمی دهد و به عنوان مثال شهرستان مبارکه از شرکت ذوب آهن چقدر سهیم می شود و شهرستان لنجان چقدر سهم از عوارض فولاد مبارکه دارد، نیاز به مصوبه ی مجلس ندارد و در یک کمیته ای که متشکل از مدیرکل محیط زیست، مدیرکل مالیات استان اصفهان و استانداری اصفهان طبق مدل های علمی فیزیک و محیط زیست بررسی می کنند، تصویب می شود.

سعیدی اضافه کرد: مجلس سهیم بودند یا نبودن شهرستان ها را تعیین نمی کند و بلکه مجلس شهرستانی، استانی و یا کشوری بودن توزیع عوارض را مشخص می کند.

وی با بیان اینکه پیشنهاد چاپ شده و توزیع شهرستانی پیشنهاد من بود، عنوان کرد: این پیشنهاد با امضای آقای پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی و بنده از طرف این کمیسیون، به کمیسیون تلفیق مجلس داده شد و پیشنهادی بهتر از توزیع آلایندگی شهرستانی نبود که ما مطرح کنیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به سوال مبارکه نا در رابطه با خبری که در فضای مجازی مبنی بر پرداخت اختصاصی عوارض صنایع به شهرستان حوزه خود، اظهار کرد: بنده این خبر را  رد می کنم و با توجه به اینکه اینگونه خبرها از روی ناآگاهی به قوانین است، انتشار این اخبار پس از تایید شورای نگهبان باید صورت بگیرد و اگر این گونه طرح ها عملی بود، در مجلس عنوان و به رای گذاشته می شد.

وی با بیان اینکه این گونه طرح ها غیر ممکن است، مطرح کرد: طرح توزیع اختصاصی به شهرستان ها نشدنی است و به طور مثال اصفهان از پالایشگاه و مبارکه از ذوب آهن و … نباید سهم آلایندگی ببرد و در واقع این طرح غیر ممکن است.

انتهای پیام/ الف