تربیت فرزند
۱۵:۲۲ - یکشنبه ۱۳۹۵/۱۰/۱۹

تربیت فرزندان هفت تا 14 سال از منظر دین اسلام؛

اهمیت شکوفایی استعدادهای نهفته فرزندان در هفت سال دوم زندگی/ والدین از تنبیه بدنی فرزندان بپرهیزند

والدین باید کمک کنند تا استعدادهای جسمی و ذهنی فرزند هفت تا چهارده ساله شان در هر زمینه ای شکوفا شود تا فرزند در آینده فردی با اعتماد به نفس بالا و کاردان باشد.

به گزارش صاحب نیوز، تربیت فرزند یکی از مهمترین وظایف والدین است، والدین باید تلاش کنند تا از بدو تشکیل نطفه تمام همت خود را به کار گیرند تا در سنین میانسالی و کهنسالی فرزندانی برومند، صالح و گلی از گل های بهشت را در کنار خود داشته باشند تا از ثمره چندین سال تلاش بی وقفه خود بهره کافی و وافی را ببرند.

در گزارش قبلی آوردیم که رسول ‌خدا (ص) مراحل تربیت کودک را به سه دوره هفت ساله تقسیم کرده فرموده اند: «الولد سیّد سبع سنین و عبد سبع سنین و وزیر سبع سنین» هفت سال اول دوران آقایی کودک است، هفت سال دوم دوران اطاعت و هفت سال سوم دوران وزارت و همکاری است و لذا  به بحث تربیت صحیح کودک از منظر دین مبین اسلام تا سن هفت سالگی اشاره کردیم.

اما این بار وارد فاز جدیدی از مرحله تربیت فرزند خواهیم شد، فازی که مربوط به دوران هفت تا چهارده سالگی فرزندان است و همانطور که رسول گرامی اسلام حضرت محمد (ص) فرموده اند در این دوران فرزند باید فرمانبردار و مطیع باشد و والدین باید بدانند که در این سن زمان تربیت و آموزش فرزندشان فرا رسیده است.

* در هفت سال دوم زندگی، کودک آماده فرمانبرداری است

الهه تیموری کارشناس امور دینی و خانواده است و در گفتگو با خبرنگار ما، در همین رابطه می گوید: به دلیل اینکه عقل و فهم کودک در این سن بیشتر و و جسم او قوی تر از دوران قبل شده است، لذا او دیگر مانند گذشته به مادر خود وابسته نیست و علاقه شدیدی برای بودن در کنار هم سن و سالان خود را دارد هر چند اگر والدین با فرزند خود دوست و مهربان باشند بهترین دوست فرزندشان خواهند شد.

وی افزود: در اهمیت این دوران همین بس که امیرالمومنین فرموده اند «قلب نوجوان نورس، همانند زمین خالی است. هر تخمی که در آن افشانده شود به خوبی می پذیرد.»

این کارشناس مسائل دینی و خانواده با بیان اینکه در هفت سال دوم فرزندان ذاتا اطاعت را دوست دارند و تمایل دارند تا کارهای بزرگ را پذیرفته و انجام دهند، افزود: کودک در این سن درک بسیاری از خوبی ها و بدی ها را دارد اما هنوز به آن درجه ای نرسیده که مصلحت خود را تشخیص دهد، بنا براین نیازمند آموزش مستقیم از سوی والدین است؛ لذا با دستور گرفتن از والدین شکوفا خواهد شد در غیر اینصورت فردی نازپروده بار خواهد آمد.

وی با بیان اینکه فرزند باید احترام به بزرگترها و مبارزه با نفس را از والدین خود یاد گرفته و بداند دنیا جای راحت‌ طلبی نیست، گفت: باید از فرزندان در این سنین در حد توانایی آن ها کار خواست و پس از انجام کار نکات منفی و مثبت وظیفه محوله به آن ها را گوشزد کرد و برای بهتر شدن توانایی آن ها در آن کار آموزش های لازم را ارائه داد.

تیموری ادامه داد: در این دوره از تربیت فرزند، والدین باید بتوانند سوالات و ابهامات ذهنی فرزند خود که حالا سوالات بی شماری را در ذهن دارد را مرتفع کنند و به همین منظور می توانند از داستان های آموزنده کمک بگیرند و یا آن ها را در حل مسائل خانواده مشارکت دهند.

وی تاکید کرد: اگر والدین تا قبل از هفت سالگی کودک به او آزادی دهند و مراحل تربیت او را چنانچه قبلا اشاره شد به درستی سپری کنند می توانند مطمئن باشند که فرزندشان در این دوران حرف شنوی خوبی دارد و در برابر سخت گیری ها، آموزش ها و تربیت والدین مقاومت نخواهد کرد.

* والدین از تنبیه بدنی فرزندان خود به شدت پرهیز کنند

این کارشناس مسائل دینی و خانواده ادامه داد: والدین باید بدانند که در سنین بین هفت تا 14 سال دیگر از آزادی بی قید و شرط برای کودک خبری نیست و نباید از خطاها و بی ادبی های او چشم پوشی کنند، بلکه باید با او برخورد صحیح داشته باشند، هر چند سرزنش و مواخذه بیش از حد و نابجا می تواند تاثیر معکوس در روند تربیتی فرزند داشته باشد و او را برای انجام مجدد خطاها جسورتر کند.

وی اضافه کرد: امیرالمومنین می فرمایند« انسان عاقل به وسیله ادب کردن تربیت می شود و پند می پذیرد این چهارپایان هستند که جز با زدن تربیت نمی شوند»؛ لذا والدین باید به شدت از تنبیه بدنی فرزند خود دوری کنند چرا که این روش تنها موجب کینه توزی فرزندان نسبت به والدین خواهد شد، والدین باید به جای تنبیه بدنی از روش های تشویقی استفاده کنند؛ هر چند باید توجه داشت محبت بیش از اندازه نیز می تواند در روند تربیت فرزند تاثیر منفی داشته باشد.

تیموری افزود: در روایتی از امیرالمومنین آمده که به جای تبیه بدنی والدین می توانند از قهر کوتاه مدت برای تبیه فرزند استفاده کنند به طوری که حضرت می فرمایند «فرزندت را نزن، برای تأدیبش از او قهر کن، اما قهرت را طولانی مکن.»

* ضرورت آموزش مسائل دینی به فرزندان هفت تا چهارده سال

وی در خصوص تربیت دینی فرزندان در این سن گفت: در این دوران فرزند باید بینش عمیقی نسبت به خداوند، مرگ و روز قیامت پیدا کند و والدین باید بتوانند پاسخ های صحیح و معقولی به او بدهند، به همین منظور می توانند محبت ائمه را در دل او بپرورانند و داستان های زندگی امامان معصوم را برای آن ها نقل کنند.

این کارشناس مسائل دینی و خانواده بر لزوم آموزش صحیح نماز، قرآن و حدیث به کودکان در این سنین تاکید کرد و با بیان اینکه آنچه فرزندان در این سنین آموزش ببیند تا ابد در ذهنشان خواهد ماند، گفت: امام صادق(ع) در همین زمینه می فرمایند پیش از آنکه صاحبان افکار باطل بر شما پیشی بگیرند به یاد دادن احادیث به فرزندان خود مبادرت کنید.

وی با بیان اینکه خاطر آسوده کودکان از مشکلات زندگی موجب می شود تا یادگیری در سنین کودکی عمیق تر باشد، گفت: به فرموده رسول خدا آموزش کودک از شش سالگی شروع می شود به طوری حضرت فرموده اند«وقتی فرزند شما به شش سالگی رسید، رکوع و سجود را به او یاد دهید. در هفت سالگی برای وضو ساختن آماده اش کنید و به نماز خواندن ترغیبش کنید. بدانید که با یاد دادن نام خدا به کودک، عذاب الهی از معلم و پدر و مادر برداشته می شود.»

* اهمیت شکوفایی استعدادهای نهفته فرزندان در هفت سال دوم زندگی

تیموری تاکید کرد: آشنا کردن فرزندان با مسائل دینی در این دوران و بالا بردن قدرت ایمان آن ها موجب می شود تا فرزندان در برابر سختی ها و مسئولیت ها مقاوم تر عمل کنند و روحیه شادتری داشته باشند.

وی تصریح کرد: علاوه بر مسائل دینی در این دوران والدین باید کمک کنند تا استعدادهای جسمی و ذهنی فرزندشان در هر زمینه ای خواه هنری باشد یا اجتماعی و یا ورزشی شکوفا شود تا در آینده فردی با اعتماد به نفس بالا و کاردان باشد، همچنین در روایات اسلامی تاکید شده که به فرزندانتان شناگری، تیراندازی و اسب سواری آموزش دهید.

* والدین رفتارهای جنسی فرزند خود را به درستی کنترل کنند

این کارشناس مسائل دینی و خانواده در ادامه با بیان اینکه تربیت جنسی کودک در این دوران نیز از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: مسلما دختران زودتر به بلوغ جنسی می رسند و به همین خاطر رسول خدا به جداسازی بستر فرزندان دختر و پسر تاکید داشتند و امیرالمومنین نیز نامحرم را از بوسیدن دختر شش ساله نهی می کردند؛ همچنین والدین نیز باید رفتارهای جنسی خود را در جایی که کودک در آن حضور دارد کنترل کنند.

وی تاکید کرد: والدین بهتر است به گونه ای عمل کنند که تخلفات جنسی فرزندان به کمترین میزان برسد برای این منظور پدران می توانند توجه بیشتری به فرزندان دختر و مادران توجه بیشتری به فرزندان پسر خود داشته باشند.

تیموری خاطر نشان کرد: والدین در این دوران باید فرزند خود را از لحاظ جنسی کنترل کنند و این کنترل به گونه ای باشد که فرزند متوجه آن نشود اما همواره در هراس باشد و بداند در هیچ کجای خلوت خانه در امان نیست.

در گزارش بعدی آرمان زنان، در خصوص تشریح هفت سال سوم تربیت فرزند از منظر دین مبین اسلام با شما خواهیم بود.

انتهای پیام/ آرمان زنان/ الف