IMG_8089
۰۱:۰۲ - چهارشنبه ۱۳۹۵/۱۰/۲۲

درخت ۸۰۰ ساله ی فریدن،ریشه در تمدن این شهر دارد

امروز در کنار درخت گردوی بودیم که هشت قرن است ریشه در خاک فریدن دارد و با سخاوتی وصف نشدنی مردمان دیارش را با میوه هایش پذیرا بوده است.

به گزارش صاحب نیوز به نقل از دیار اقوام، فریدن یک از سرزمین های تاریخی کشور به شمار می رود و بر اساس نظر کارشناسان میراث و شواهد موجود با تمدنی بیش از ۷ هزار سال چون نگینی بر تارک تاریخ کشورمان می درخشد.

فریدن علاوه بر داشتن مکان های تاریخی که هنوز بکر مانده اند و مطالعه روی آنها صورت نگرفته، دارای گونه های زنده ای  است که قرن ها را با تمام فراز و نشیب هایش گذراندند و هنوز استوار ریشه بر خاک این سرزمین کهن دارند.

امروز در کنار درخت گردوی بودیم که ۸ قرن است ریشه در خاک فریدن دارد و با سخاوتی وصف نشدنی مردمان دیارش را با میوه هایش پذیرا بوده است.

اهالی روستای قوهک که از گذشتگان سینه به سینه داستان ها شنیده بودند، از قدمت ۸۰۰ ساله این درخت سخن می گفتند و بر این باور هستند که این درخت برکتی است برای روستا و با وجود بیش از صدها درخت در این دیار اما باز کهن سال ترینشان پربارترین آنها بوده و هست.

این درخت یکی از تنومندترین تنه ها را در بین درختان منطقه دارد و بیشتر شبیه به دیواری قطور است و ریشه های آن مانند چتری بر روی زمین باز شده است.

یکی از اهالی روستا بیان کرد، ریشه های این درخت در قنات های روستا دیده شده و حتی در فاصله ۲۰۰ متری در زمین های مجاور شاهد آنها بودند.

اهالی روستا که به علت مهاجرت ها، بیشتر کهن سال هستند، این درخت را رفیق و مونس تنهاییشان می دانند که از اجداد و نیاکانشان به یادگار مانده تا در گرمای تابستان به سایه بان سایه گسترش پناه ببرند.

کاویانی، دهیار این روستا بیان کرد که برای ثبت ملی این درخت کهن سال اقداماتی صورت گرفته است و در آینده شاهد ثبت ملی آن خواهیم بود.

روستای قوهک از توابع بخش زنده رود شهرستان فریدن در فاصله ۳۰ کیلومتری از شهر داران قرار دارد؛ این سرزمین بکر یکی از زیباترین روستاهای فریدن به شمار می رود.

انتهای پیام/ث