tarinha
۰۹:۳۶ - یکشنبه ۱۳۹۵/۱۲/۲۹

آن چه در سال 95 گذشت:

«ترین»های ۹۵ آران و بیدگل از نگاه خطب شکن

خطب شکن در آخرین روزهای سال ۹۵ با نگاهی به رویدادهای این سال سعی کرده مهم ترین خبرها و چهره‌های سال را معرفی کند.

به گزارش صاحب نیوز؛ سال 95 سال پر افت و خیزی بود و خبرهای تلخ و شیرین بسیاری در طول آن به گوش مردم رسید. خطب شکن در آخرین روزهای این سال با نگاهی به رویدادهای این سال سعی کرده مهم ترین خبرها و چهره‌های سال را معرفی کند.

*****

بی‌سروسامان‌ترینِ سال

عنوان بی‌سروسامان‌ترینِ سال به مرنجاب تعلق می‌گیرد. جایی که علی رغم ظرفیت بسیار بالا، از گذشته‌های دور (!) دچار بی سر و سامانی بوده است. مدیریت مرنجاب، که در سال 94 نیز از سوی خطب شکن به عنوان «حادثه‌خیزترین» دست یافته بود، در سال 95 به فرمانداری شهرستان و از سوی فرماندار به یک شرکت تعاونی رسید. با این وجود وضعیت این منطقه سامان نیافت و هنوز هم مدیریت رضایت‌بخشی در این منطقه به چشم نمی‌خورد. برای مثال این منطقه تنها منطقه گردشگری کشور به شمار می‌رفت که در مناسبت‌هایی مثل تاسوعا و عاشورا و شهادت حضرت زهرا(س) برای خوشگذرانی توریست‌ها به روی آن‌ها باز بود.

بدترین خبر سال

آران و بیدگل نسبتا شهری آرام است، با این حال گاهی برخی اخبار امنیت شهر را با چالش مواجه می‌کند. در سال 95 خبر مزاحمت فردی در شهر پیچید و مردم را به وحشت انداخت. این فرد پس از حدود دو هفته از سوی نیروی انتظامی دستگیر شد. (خبر) همچنین در سال 95 یک مورد گروگانگیری نیز رخ داد که در کمتر از 12 ساعت، گروگانگیر از سوی نیروی انتظامی شناسایی و دستگیر شد. (خبر) در اواخر تیرماه نیز یک دوشنبه پرحادثه برای آران و بیدگل رقم خورد که خودکشی یک جوان به دلیل فشارهای اقتصادی، دو تصادف و یک آتش سوزی شدید در شهرک صنعتی نوش آباد آن را برجسته کرد. (خبر)

با این وجود تلخ ترین خبر سال مربوط بود به مرگ یک خانواده آران و بیدگلی بر اثر گازگرفتگی که در دی ماه 95 رخ داد. در جریان این حادثه پدر و مادر به همراه دختر هفت ساله‌ی خانواده جان سپردند. (خبر)

دعوای سال

اوایل مردادماه امسال چند اثر تاریخی برای احداث خیابان آیت الله افتخارالاسلام دربندی از سوی شهرداری تخریب شد. این موضوع موجب بروز اختلافات در بین این ادارات شد. (خبر و خبر)

ضمن این که احداث جاده گرمسار و کنارگذر و تعرض به حریم اراضی ملی نیز اختلافاتی را بین ادارات راه و منابع طبیعی شهرستان به وجود آورد. (خبر)

بحران سال

سال 95 با رکود اقتصادی شدیدی همراه بود. این رکود بارها از سوی صاحبان صنایع فرش شهرستان گوشزد شد و در مورد ایجاد موج بیکاری هشدار داده شد. (خبر) این وضعیت خصوصا با بالا گرفتن قیمت مواد اولیه‌ی این صنایع شدت گرفت. البته مسأله بحران آب (خبر و خبر) و پیری جمعیت (گزارش) دیگر بحران‌های سال 95 آران و بیدگل بودند.

همایش سال

چند سالی بود که خبر برگزاری کنگره ملی هلال منتشر شده و برگزاری این کنگره به دلایل مختلف به تعویق افتاده بود. این کنگره نهایتا در خردادماه 95 در دو شهر قم و آران و بیدگل برگزار شد. (خبر و گزارش تصویری و گزارش تصویری) برگزاری همایش ملی هندوانه دیم سنبک نیز یکی از کارهای بدیع و قابل توجه امسال بود که با حضور سمن‌های گردشگری و فعالان این حوزه در تیرماه به اجرا درآمد. (خبر)

به جز این‌ها می‌توان به برگزاری جشنواره ادبی ماه در برکه برای سومین سال پیاپی اشاره کرد. (خبر)

امسال البته همایش‌های دیگری همچون همایش نوروزی هم اندیشی نخبگان شهرستان (خبر) و همایش افق‌های نوین پیشرفت آران و بیدگل (خبر) نیز برگزار شد که مثل همیشه بیشتر جنبه تشریفاتی و «دورهمی» داشت.

چهره‌ی سال

امسال افتخارآفرینی نخبگان شهرستان ادامه داشت. با این حال شاید بتوان از بین تمام افتخارآفرینان، محمدجواد نصیری را که در مسابقات کشوری اوقاف به مقام نخست بخش ترتیل دست یافت برجسته تر دانست. (خبر) وی این مقام را در حالی به دست آورد که مهدی خطیب فر نیز در همین مسابقات در رشته دعاخوانی به رتبه سوم دست یافت. (خبر) نصیری در فروردین ماه این سال نیز در بیستمین دوره مسابقات اذان جمهوری اسلامی رتبه برتر و ممتاز را کسب کرده بود. (خبر)

حاج اسماعیل اخباری که در فروردین ماه در محضر مقام معظم رهبری به مناسبت سالروز ولادت حضرت زهرا(س) به مدیحه‌خوانی پرداخت (صوت و فیلم این مدیحه خوانی را در اینجا بشنوید)،

نوجوانانی که به اردوی تیم ملی والیبال دعوت شدند، مجتبی قربانی که موفق به ثبت یک نمایه بین المللی در بیوشیمی شد (خبر)، ریحانه مبینی که از قهرمانی خود در رقابت‌های پرش طول کشور دفاع کرد (خبر)، تیم اسکواش سحاب که حضوری موفق در دور اول رقابت‌های اسکواش لیگ دسته اول داشت (خبر)، روح الله رحیمی نصرآبادی که با ساخت مستند موفق «پازل» توانست نفر برتر جشنواره ملی ایران‌ساخت شود (خبر)، مجید حمیدپناه که به همراه تیم ملی اسکیت رول بال کشور در مسابقات جهانی حضور یافت (خبر) و محمد‌هادی قاسمی که موفق به بومی سازی دانش ساخت چهار دارو شد (خبر) دیگر چهره‌های سال 95 آران و بیدگل بودند.

معضل سال

اغلب جاده‌های مواصلاتی شهرستان، با وجود عبور و مرور بسیاری که از آن صورت می‌گیرد، عرض کمی دارد و به همین خاطر حادثه خیز است.

پیچ‌های تند و حتی علامت گذاری‌های نامناسب، گاهی باعث از دست رفتن تعادل اتومبیل‌ها و گهگاه بروز سانحه می‌شود. به همین خاطر به اذعان مسئولان شهرستان، «راه» یکی از عمده معضلات شهرستان در سال 95 بود. (خبر) راه‌های نامناسب حتی موجب شد در مردادماه، مردم سفیدشهر در پی فوت سه نفر در طول کمتر از 10 روز در جاده‌های این شهر، دست به اجتماعی اعتراضی در مقابل فرمانداری آران و بیدگل بزنند. (خبر) البته معضلاتی نظیر گرد و غبار و افزایش مغازه‌های فروش محصولات دخانی نیز در این سال به قوت خود باقی بود.

چاله زباله ابوزیدآباد نیز در غفلت مسئولان در حال پیش روی به سوی ابوزیدآباد و نابود کردن حیات مردم شهر است. همچنین قاچاق چوب‌های جنگلی و خشک شدن دریاچه نمک (خبر) خاطر مردم شهرستان را در سال 95 آزرد.

وعده سال

در سال 90 جدول تعرفه برق از سوی وزارت نیرو اعلام شد که بر اساس آن، تعرفه برق آران و بیدگل تنها در دو ماه تیر و مرداد جزء مناطق 4 گرمسیری محسوب می‌شود. این در حالی است که بیشتر مناطق خوش آب و هوای شمال کشور نظیر بابلسر، رامسر، آمل و چالوس در این تعرفه بندی گرم تر از آران و بیدگل به شمار آمده‌اند! این ناعدالتی باعث شد سید جواد ساداتی نژاد، نماینده مردم در مجلس، وعده کاهش تعرفه برق شهرستان را بدهد (خبر)؛ وعده‌ای که در آستانه‌ی شروع فصول گرم سال، هنوز محقق نشده است.

افتتاح سال

امسال طرح‌های عمرانی قابل توجهی از جمله پارک بانوان و بازار شهروند که چند سالی نیمه تمام مانده بود به بهره برداری رسید. با این حال شاید بهره برداری از نخستین نیروگاه تولید برق شهرستان را بتوان به عنوان رویدادی قابل توجه در سال 95 برشمرد. نخستین نیروگاه خورشیدی شهرستان با ظرفیت 20 کیلووات در اواخر تیرماه با اتصال به شبکه توزیع برق به بهره برداری رسید. (خبر) پس از آن نیز سخنگوی شورای شهر از انعقاد تفاهم نامه‌ای برای احداث نیروگاه 100 مگاواتی تولید برق خورشیدی با شرکت کره‌ای خبر داد. (خبر)

«نامعلوم» سال

دانشکده منابع طبیعی و علوم زمین بر اساس مصوبه مربوط به سفر دولت دهم، به آران و بیدگل اختصاص پیدا کرده بود. با این وجود این دانشکده که حتی در بودجه سال 96 نیز به عنوان دانشکده منابع طبیعی آران و بیدگل ردیف بودجه دریافت کرده، هیچ فعالیتی در این شهرستان ندارد.

سال 95 سرنوشت این دانشکده نامعلوم بود، موضوعی که موجب شد امام جمعه شهرستان نیز در خطبه‌های نماز جمعه به مسئولان اعتراض کند. (خبر)

انتهای پیام/ خطب شکن/ الف