IMG_3961-768x511
۰۸:۳۶ - پنجشنبه ۱۳۹۶/۰۱/۳۱

مداح و ذاکر اهل بیت:

جامعه امروز هیئت و مداح انقلابی نیاز دارد/ از بین رفتن وحدت موجب نابودی اسلام می شود

جواد حیدر اظهارکرد: این کشور در حال حاضر با وجود مباحث سیاسی، مداح انقلابی می خواهد. ما در کشور مداحی را می خواهیم که در عرصه های مختلف فرهنگی و اجتماعی جهاد کرده و مداحی آن نوعی جهاد باشد.

به گزارش صاحب نیوز؛ امنیت امروز کشور ما مدیون خون شهدایی است که با نثار جان خود از وجب به وجب خاک کشور دفاع کردند. آنهایی که در جنگ تحمیلی از سوی رژیم بعث عراق هشت سال جانانه ایستاده و اجازه از دست دادن حتی ذره ای از خاک وطن را به دست متجاوزان ندادند. ارج نهادن به جانثاری و فداکاری با ارزش و بسیار عظیم آن سرافرازان و غیرت مردان کشورمان شاید کمترین کاری باشد که امروز ما می توانیم در قبال ایثار و شهامت جاودانه رزمندگان و شهدای انقلاب اسلامی انجام بدهیم. رزمندگان مدافع حرم و  شهدای مدافع حرم، آن سربازان گمنام، مجاهدان راه اسلام، ایثار و شهادت که ادامه دهنده ی راه شهیدان انقلاب و دفاع مقدس هستند، مظلومانه همچون سید سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در خاک غربت برای دفاع از اسلام ناب محمدی(س) قدم بر می دارند و جانشان را در این راه با عظمت تقدیم اسلام می کنند. ما نیز برای شناخت بهتر این موضوع گفتگویی را پیرامون موضوع شهدای مدافع حرم، نگرش رزمندگان مدافع حرم، مسئله وحدت شیعه و سنی به عنوان نقطه حساس در جهان اسلام و منطقه با مداح و ذاکر اهل بیت عصمت و طهارت جواد حیدر ترتیب داده ایم

 مداحی را از چه زمانی شروع کرده اید؟

با سلام. مداحی را تقریبا از سال ۱۳۷۸ شروع کرده  و در همان سال بعد از آموختن شیوه مداحی و روضه خوانی وارد عرصه مداحی شدم. مداحی را از همان ابتدا خودم به تنهایی یاد گرفته و موفق به حضور در کلاس درس اساتید خاصی نشدم. ولی بعد از سپری کردن دوران اولیه مداحی، دوره ای کوتاه را در خدمت حاج اکبر کریمی مداح و ذاکر اهلبیت عصمت و طهارت بوده ام. در حال حاضر تقریبا هفت سال است که در هیئت حسین جان (ع) واقع در خیابان امام خمینی(ره) در خدمت مداح و ذاکر اهلبیت عصمت و طهارت آقای سعیدمیرفهیمی، نکات بسیار خوب و ارزنده ای را در خصوص مداحی یاد گرفته ام.

به نظر شما در این برهه حساس از زمان آیا هیئت و مداح باید سیاسی باشد یا خیر؟

اجازه بدهید پاسخ شما را اینگونه جواب بدهم که دین را نمی شود از سیاست جدا کرد. یک مداح در این برهه از زمان باید بصیرت داشته باشد. یک مداح انقلابی باید دارای بصیرت و آگاهی نسبت به مسائل پیرامون خودش بوده و نگاهش به سخنان حکیمانه رهبر معظم انقلاب باشد و فرمایشات ایشان را در ارتباط با مسائل مرتبط با جامعه سرلوحه ی کار خود قرار دهد. مداحان نکات مهم را که از سوی رهبر معظم انقلاب مطرح می شود،به شیوه های مختلف مانند شعر و یا صحبت کردن با مردم بخصوص قشر جوان در هیئت انتقال دهند. اگر دقت داشته باشید می توانید مشاهده کنید که اهل بیت عصمت و طهارت ما نیز سیاسی بوده اند. ما با نکاهی به روایات و تاریخ اهل بیت عصمت و طهارت متوجه می شویم که نوع رفتار و گفتار امامان ما در زمان خودشان با دشمنان و اطرافیان نشان از سیاسی بودن آنها دارد. اینکه ما با داشتن چنین امامان و پیشوایانی که در متن سیاست بوده اند بخواهیم در هیئت فقط شور عزاداری آن را در نظر داشته باشیم درست نیست، بنابراین نتیجه که می توان گرفت این است که هیات و مداح باید سیاسی باشد و سیاست را بداند.

ارتباط مداحان با خانواده را چگونه توصیف می کنید؟

به نظر من آن چیزی که جامعه را زنده و پویا نگه داشته خانواده است. توجه آقایان به خانواده بسیار ضروری بوده و البته یک مداح هم به فراخور آن حال و احوال خاص که ارتباط نزدیکی با سبک زنگی اهل بیت عصمت و طهارت دارد قطعا باید وقت مناسبی را برای خانواده بگذارد. اعتقاد من در خصوص سبک زندگی مناسب و اسلامی این است که خانواده مداح باید نسبت به روحیات مداح و شرایط خاص آن توجیه شده تا سبک زندگی و ارتباط شایشته ای در برخورد با آن مداح در زندگی بوجود آید. ما مداحان باید خانواده را همراه و نزدیک به تفکرات، دیدگاه و احوالاتمان، در مسیر زندگی بیاوریم. حضرت سیدالشهدا(ع) هم راضی به این موضوع نیست که یک مداح جوان علاقه مند به شهدا و اهل بیت عصمت و طهارت به خانواده اش توجه نکند و به مسائل مهم آنها بی توجه باشد.

 وحدت بین شیعه و سنی را چگونه ارزیابی می کنید؟

وحدت بین شیعه و سنی حرف اول رهبر معظم انقلاب است. دشمن به روی مسئله شیعه و سنی در دنیای اسلام هدف گذاری کرده و به دنبال تفرقه انداختن بین آن ها است تا بتواند اسلام را از بین ببرد. بنابراین بیداری شیعه و سنی دراین برهه از زمان مهم بوده و همه ی ما باید هوشیار باشیم.

افرادی نمی دانند که یک حرکت، حرف، شعار، لعن به  علما و بزرگان مذهب تسنن چه مصیبت هایی را به همراه خواهد داشت و با این رفتار نادرست همه ی اهداف اسلام را خراب خواهند کرد. به دلیل حرف و یا اقدام نابجای کسی، خون خیلی از انسان های بی گناه در گوشه ای از این جهان ریخته می شود. آن کسی که اهل هیئت باشد و از خصوصیات آن ولایی و پیرو ولایت بودن است باید در این خصوص آگاه و هوشیار باشد. وحدت در حقیقت یک مسئله کلیدی در زمان حال حاضر است و اگر وحدت نباشد اسلام از دست می رود.

دیدگاه شما در ارتباط با شهدای مدافع حرم چیست؟

اگر بخواهم دراین مورد چند کلمه ای را برای شما بگویم بهتر است به کلام شیوا و تاثیر گذار رهبر معظم انقلاب اشاره کنم که ایشان فرمودند: «اگر رزمندگان و شهدای مدافع حرم برای مقابله با دشمنان و نمونه ی دشمن بارز آن یعنی داعش که دست نشانده آمریکا و اسرائیل است، نمی رفتند ما اکنون در همدان و کرمانشاه مقابل آنها می ایستادیم.» اگر بخواهیم نگاه دقیق و جامع نسبت به این موضوع  داشته باشیم می بینیم که واقعا شهدای مدافع حرم خیلی مظلومانه  و غریبانه در خون خودشان در کشور غریب می غلطند. شهدایی که غریب بودن آنها و مظلومیت آنها در اوج ایثار و شهامت، برای اینکه امنیت در کشور باقی بماند ستودنی است. بسیاری از رزمندگان مدافع حرم می روند تا امنیت در کشور برقرار باشد. رزمندگان مدافع حرم می روند تا ناموس ما، زندگی ما و همه در امنیت کامل باشند و این کار کمی نیست.

چه پیشنهادی برای مداحان نوجوان و جوان برای بهتر شدن سطح کیفی و کمی مداحی آن ها دازید؟

هر سال رهبر معظم انقلاب در ایام  ولادت حضرت زهرا (س) مداحان را فراخوانده و در این خصوص مطالبی را برای کمک به رفع آسیب ها و بهتر شدن مداحی ها در جامعه خطاب به مداحان می فرمایند. من معتقدم آن کسانی که می خواهند مداحی را یاد بگیرند و  تصمیم خود را برای ورود به این عرصه مهم و پیچیده گرفته اند، باید در درجه اولا در کلاس درس استاد رفته و مطالعه، علم، تاریخ اسلام و تاریخ زندگی اهل بیت عصمت و طهارت را سرلوحه زندگی خود قرار دهند. علم یک مداح باید نسبت به همه ی موضوعات سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و تاریخی بالا باشد، بنابراین  بهتر است درگام اول علم شان نسبت به موضوعات مطرح شده را بالا برده و در قدم دوم برای شروع مداحی بصیرت داشته باشند. این نکته را فراموش نکنیم که بصیرت، علم، آگاهی و تحصیل مهم است.

این کشور در حال حاضر با وجود مباحث سیاسی، مداح انقلابی می خواهد. ما در کشور مداحی را می خواهیم که در عرصه های مختلف فرهنگی و اجتماعی جهاد کرده و مداحی آن نوعی جهاد باشد. مداحان جوان از مداحان انقلابی و شاخص در استان و کشور الگو گرفته و رفتار، کردار و سبک مداحی آنها را سرلوحه کار خودشان قرار بدهند. یک مداح جوان به دنبال یاد گرفتن آموزه های مداحی برود و منتظر نماند تا کسی به آنها تریبون بدهد. مداحان جوان برای رسیدن به آرمان و تحقق اهدافشان از حضرت زهرا(س) کمک بگیرند که قطعا این بانوی بزرگ اسلام  آنها را یاری خواهد کرد و همواره به خاطر بسپارند که برای ورود به این عرصه و حضور در فضای مداحی تلاش بسیار زیادی را باید داشته باشند.

 آیا مداحان برای نوحه خوانی در مجالس باید هزینه ای را معین کرده و بگیرند؟ 

سوال خوبی بود و من می خواهم در جواب این سوال بگویم  که ما مداحان قرار نیست با اهل بیت عصمت و طهارت معامله اقتصادی داشته باشیم. قرار نیست با چند میلیون آن ها را بفروشیم. در خصوص هزینه ای که به مداح داده می شود مسئله ی خاص و جدای از این جریان وجود دارد. به عنوان مثال در جلسه ای ممکن است مبلغی به عنوان هدیه که ما مداحان به آن صله یا نمک سیدالشهدا(ع) می گوییم داده شود که در این خصوص اعتقاد دارم که آن هدیه را رد نکنیم. زیرا که متبرک به جلسه سیدالشهدا(ع) است. ولی این که از سوی مداح تعیین شود که چه مقدار هزینه برای مداحی در هیئت می گیرم اصلا رفتار شایسته ای نیست.

 

تا بحال اتفاق افتاده که از جلسه خودتان راضی نبوده باشید؟

بله، چنین اتفاقی افتاده و علت آن هم مشخص است. اگر درجایی من برای شادی و رضای اهلبیت عصمت و طهارت نخوانده باشم بلکه برای جلب توجه و رضایت شخص یا مجموعه ای خاص خوانده باشم جلسه برای من خوب و رضایت بخش تمام نشده است. اصل نوحه خواندن در مجالس اهل بیت عصمت و طهارت این است که آنها رضایت داشته باشند. حتی ممکن است که من از جلسه خودم لذت برده باشم ولی اهل بیت عصمت و طهارت به همان دلایلی که عرض کردم راضی نبوده باشند.

 شما در مداحی به کدامیک از اهلبیت عصمت و طهارت ارادت خاصی دارید بطوری که در همه ی جلسات از آن معصوم یاد می کنید؟

درابتدا به وجود مقدس حضرت زهرا(س) و بعد از آن به حضرت امام رضا(ع) و درنهایت به حضرت رقیه (س) که بسیار علاقه زیادی به این عزیز دارم و ان شاءالله شفاعت ما را در این دنیا و در آخرت می کنند.

انتهای پیام/ مادحین/گ.ت.ف