بازرسی اصناف
۰۷:۴۶ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۱/۱۶

صاحب‌نیوز گزارش می‌دهد؛

ذره‌بین بازرسی روی عملکرد اصناف اصفهان

تقویت نظارت و بازرسی از واحدهای صنفی در سطح عرضه به ویژه در ایام نوروز که تقاضا و خرید افزایش پیدا می کند، یک امر اجتناب‌ناپذیر بوده است.

به گزارش خبرنگار صاحب‌نیوز، تقویت نظارت و بازرسی از واحدهای صنفی در سطح عرضه به ویژه در ایام نوروز که تقاضا و خرید افزایش پیدا می کند، یک امر اجتناب‌ناپذیر بوده است.

طرح تشدید بازرسی از صنوف ویژه نوروز 96 برای حمایت از مصرف‌کنندگان و گردشگران که برای ایام نوروز اصفهان را مقصد سفر خود انتخاب می‌کنند، از ابتدای اسفند 95 آغاز و طبق گفته مدیر بازرسی و نظارت اصناف استان اصفهان تا 25 فروردین 96 ادامه خواهد داشت.

* انجام 38 هزار و 455 بازرسی

مدیر بازرسی و نظارت اصناف استان اصفهان در گفتگو با خبرنگار صاحب‌نیوز، در مورد میزان عملکرد این مدیریت از ابتدای اجرای این طرح تا پایان روز 14 فروردین 96 اظهار کرد: بیش از 38 هزار و 455 بازرسی توسط بازرسان این مدیریت انجام‌گرفته است.

جواد محمدی فشارکی بابیان اینکه این تعداد گواه از رشد 36 درصدی تعداد بازرسی‌ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد، گفت: با توجه به افزایش بازرسی‌ها در این مدت شاهد کاهش 68 درصدی تعداد پرونده‌های تخلف ارسال‌شده برای اداره کل تعزیرات حکومتی نسبت به مدت مشابه سال گذشته هستیم.

* ارسال 642 پرونده تخلف به اداره تعزیرات حکومتی

وی در مورد تعداد پرونده‌های ارسال‌شده متخلفان به اداره تعزیرات حکومتی ،‌ اظهار کرد: 642 پرونده تخلف باارزش ریالی 13 میلیارد و 388 میلیون و 408 هزار و 571 ریال در این خصوص ارسال‌شده است.

مدیر بازرسی و نظارت اصناف استان اصفهان، استمرار بازرسی‌ها و آموزش‌های رودررو توسط بازرسان به اصناف را ازجمله دلایل کاهش تعداد پرونده‌ها عنوان کرد و افزود: در این مدت از اجرای طرح ویژه نوروزی بیش از 288 کیلوگرم گوشت قرمز و 20 کیلوگرم گوشت فاسد توقیف و امحاءشده‌اند.

محمدی فشارکی بابیان اینکه در این مدت درمجموع 282 گزارش مردمی دریافت شده است، گفت: 184 گزارش تلفنی و 98 شکایت حضوری در خصوص تخلفات اصناف از مردم دریافت شد که برخی با تذکر و اخطار اولیه رفع و 70 گزارش نیز منجر به تشکیل و ارسال پرونده به تعزیرات حکومتی شده است.

* حساسیت ویژه‌ بر تخلفات حوزه صنایع‌دستی و گز اصفهان

وی بابیان اینکه مجموعه بازرسی و نظارت اصناف استان در مسئله صنایع‌دستی و گز اصفهان حساسیت ویژه‌ای دارد، اظهار کرد: از ابتدای سال 95 تا اسفندماه 95 نزدیک به 11 میلیارد ریال کالای صنایع‌دستی قاچاق در میدان نقش‌جهان و اطراف آن جمع‌آوری‌شده بود .

محمدی فشارکی با اشاره به اقدام‌های زیربنایی و آموزشی برای اصناف فعال در حوزه صنایع‌دستی، گفت: با انجام ساماندهی‌ها در این زمینه، شاهد کاهش 6 درصدی تعداد پرونده‌های تشکیل و ارسال‌شده به تعزیرات حکومتی نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده‌ایم.

وی با اظهار اینکه چند ماه قبل از عید نوروز نزدیک به چهار تُن گز فاقد کیفیت جمع‌آوری و امحاء شد، تصریح کرد: ارائه هرگونه گز با درصد کمتر از 18 و بدون داشتن مجوز از بهداشت کاملاً ممنوع اعلام شد.

* کاهش 84 درصدی تشکیل پرونده تخلف در زمینه گز و شیرینی

مدیر بازرسی و نظارت اصناف استان اصفهان بابیان اینکه هفت واحد تولیدی گز بدون شناسه پلمب گردید، گفت: 23 پرونده درمجموع در حوزه تخلفات گز و شیرینی تشکیل شد که خبر از کاهش 84 درصدی تشکیل پرونده‌ها در این زمینه نسبت به مدت مشابه سال 95 می‌دهد.

محمدی فشارکی با اشاره به استقرار اکیپی از بازرسان اصناف در طرح ویژه نوروزی به‌صورت ثابت در میدان حضرت امام (ره) اصفهان برای رسیدگی به شکایات احتمالی در همان محل، تأکید کرد: این بازرسان در صورت دریافت گزارش از مردم همان موقع با فرد در صنف موردنظر حاضر و به موضوع شکایت رسیدگی می‌کردند و در صورت برطرف نشدن مشکل یا تخلف، پرونده برای صنف تشکیل می‌گردید.

وی بابیان اینکه هرگونه تغییر کاربری صنفی به مدت کوتاه در محلی به  دلیل سودجویی تخلف است، گفت: نوروز 94، 40 واحد و نوروز 95، 24 واحد صنفی که در میدان امام (ره) و اطراف آن اقدام به این کارکرده بودند پلمب شدند.

مدیر بازرسی و نظارت اصناف استان اصفهان با اظهار اینکه این تعداد در نوروز 96 به 11 عدد رسیده است، خاطرنشان کرد: چهار واحد صنفی با دریافت اخطار اولیه اقدام به بستن واحد کردند و هفت مورد دیگر پلمب شدند.

محمدی فشارکی از شهروندان درخواست کرد: عموم مردم خود را بازرس و ناظر بر اصناف بدانند و در صورت مشاهده هرگونه تخلف آن را از طریق شماره تلفن 13- 32352012 – 031 به مدیریت بازرسی و نظارت اصناف استان اصفهان گزارش دهند.

انتهای پیام/ث