146436_388
۱۰:۴۲ - جمعه ۱۳۹۶/۰۱/۲۵

نقد و نظر؛

صحت و سقم آمار رشد اقتصادی ۱۱.۶ درصدی/ همه چیز به انتخابات ختم می شود!

دو آمار رشد اقتصادی توسط دولت اعلام شده است؛ در این یادداشت قصد داریم به صحت و سقم رشد اقتصادی بانک مرکزی بپردازیم.

صاحب نیوز– سعید فتحی/ دو آمار رشد اقتصادی توسط دولت اعلام شده است؛ بانک مرکزی رشد اقتصادی را 11.6 درصد و رشد اقتصادی بدون احتساب نفت را 10 درصد و مرکز آمار رشد اقتصادی را هفت درصد و بدون احتساب نفت پنج درصد اعلام کرد‌اند.

در این یادداشت قصد داریم به صحت و سقم رشد اقتصادی بانک مرکزی بپردازیم و فرداشب آمار مرکز آمار در بوته سنجش قرار می‌گیرد.
آمار رشد اقتصادی 11.6 درصدی دولت موجب تعجب مردم و کارشناسان اقتصادی قرار گرفت. رئیس‌جمهور در چند هفته گذشته بارها با اعلام این آمار، قصد داشت ثابت کند که تولید کشور در وضعیت مناسبی قرار دارد.

طبق گزارش بانک مرکزی 10 درصد از این رشد اقتصادی به خاطر فروش نفت پس از توافقنامه موسوم به برجام بوده است؛ با استفاده از همین آمار می‌توان صحت رشد اقتصادی دو رقمی دولت را سنجید.

تولید ملی به قیمت جاری سال 94 حدود یکهزار و 200 هزار میلیارد تومان بوده است؛ 10 درصد این مقدار 120 هزار میلیارد تومان می‌شود. برای اینکه اثر تورم در رشد اقتصادی خنثی می‌شود، پس در قیمت جاری باید اثر تورم را لحاظ کنیم که 10 درصد تولید ملی به 135 هزار میلیارد تومان می‌شود؛ قیمت نفت در سال گذشته به صورت متوسط 50 دلار و قیمت ارز در بودجه 3100 تومان بود؛ اگر 135 هزار را بر حاصلضرب 50 در 3100 تقسیم کنیم، میزان نفتی است که باید برای این رشد تولید نسبت به سال 94 بیشتر تولید می‌شد؛ اگر نتیجه را بر 365 تقسیم کنیم این میزان نفت در روز به دست می‌آید که بیش از 2.3 میلیون بشکه می‌شود؛ یعنی برای رشد اقتصادی 11.6 درصدی، در سال 95 باید حداقل 2.35 میلیون بشکه نفت بیش از سال 94 تولید می‌شد.

بیژن زنگنه اظهار کرده است تولید نفت به 3.8 میلیون بشکه در روز رسیده است. آخرین گزارش ترازنامه انرژی مربوط به سال 93 است که تولید نفت و فرآورده‌های نفتی معادل 3.4 میلیون و صادرات آن 1.6 میلیون بشکه نفت بوده است؛ تولید نفت خام نیز 2.8 میلیون و صادرات نفت خام نیز 1.07 میلیون بشکه بود. در مجموع حداکثر یک میلیون بشکه تولید نفت ایران افزایش یافته است. تقریباً به میزان 40 درصد از میزان نفتی که برای رشد اقتصادی 11.6 درصدی نیاز است.
مرکز آمار از هفت درصد رشد اقتصادی در نظر گرفته، تنها دو درصد را به بخش نفت اختصاص داده است که بیشتر با واقعیت همخوانی دارد. البته با توجه به اینکه در بین کارشناسان اقتصادی، آمارهای بانک مرکزی نسبت به آمارهای مرکز آمار اعتبار بیشتری دارد و در بیشتر مواقع دولت‌مردان آمارهای مرکز آمار را می‌پسندند، این بار مشخص نیست که چرا بانک مرکزی این آمار را ارائه کرده است! همانگونه بانک مرکزی، میزان رشد اقتصادی بدون نفت را کمتر از رشد اقتصادی بدون نفت مرکز آمار محاسبه کرده است.

نکته جالب آنجاست که بانک مرکزی در حالی گزارش اقتصادی برای گزارش رشد اقتصادی 9 ماهه نخست سال 95 را در انتهای سال 95 ارائه کرده است که تا زمان انتشار این گزارش، هیچ گزارش در مورد رشد اقتصادی سال 94 ارائه نکرده بود، رشدی که طبق همین گزارش منفی بوده است. این نکته شبهه نمایشی بودن این گزارش و یا سفارشی بودن این گزارش را تقویت می‌کند.

همچنین در سایت بانک مرکزی هیچگونه آمار و گزارش رشد اقتصادی فصلی مربوط به دیگر فصل‌ها و یا فصول سال‌های گذشته وجود ندارد. یعنی بانک مرکزی که در یک سال گذشته آمار رشد اقتصادی سال 94 را ارائه نکرده بود یک دفعه دو ماه مانده به شروع تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری، آمار رشد اقتصادی فصل پاییز 95 را محاسبه می‌کند. این رویه به اعتبار بانک مرکزی که گذشته قابل دفاعی نسبت به مرکز آمار در ارائه آمار دارد ضربه خواهد زد.

انتهای پیام/ الف