photo_2017-04-15_04-37-11-210x140
۰۸:۵۵ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۱/۳۰

مداح اهل بیت عصمت و طهارت عنوان کرد:

مداح نیازمند علم و خودسازی است/ درس اخلاق برای مداحان ضرورتی اجتناب ناپذیر است

مداح باید علم داشته باشد، علم در حقیقت آن علمی است که آدم را به بندگی نزدیک می کند. هرچه فرد به قرب الهی و به اهل بیت عصمت و طهارت نزدیک بوده و اخلاق و سبک زندگی آن توام با اهل بیت باشد موفق تر است، لذا این یک علم محسوب می شود.

به گزارش صاحب نیوز؛ مداح و ذاکر با اخلاص اهل بیت عصمت و طهارت، سید مجتبی حسینی متولد محله ابن سینای اصفهان، فعال در زمینه های فرهنگی در هیئت ها و کانون های مذهبی استان، علاقمند به حوزه مناجات خوانی و شناخته شده در بین هیئت های استان اصفهان در زمینه دعا و مناجات، دانش آموخته از مکتب استاد مرشد حسین پنجه پور، رسول میرباقری، حاج حسن حداد و حاج علی انسانی است.

با این ذاکر اهل بیت به گفتگو نشسته ایم.

مداحی را از چه زمانی شروع کردید؟

از هشت سالگی علاقمند به مداحی شدم و خدارا شکر نزدیک به ۲۰سال است که در حوزه ی مداحی فعالیت می کنم.

اولین شعری که در مداحی خواندید را به خاطر دارید؟

بله.( من آن گلم که به ضرب لگد گلاب شدم) این ابتدای بیت اولین شعری بود که در مداحی خواندم و خیلی آن را دوست داشتم، زیرا که در مدح حضرت زهرا(س) است.

اولین جلسه مداحی خودتان را به خاطر دارید؟

زمان آن را دقیقا به خاطر ندارم ولی اولین جلسه مداحی من در حسینیه بنی فاطمه و در مراسم دعای ندبه بود که به همراه آقای میرباقری دعا را قرائت کردم. البته اولین جلسه من در استان های دیگر نیز به عنوان مهمان در مهدیه مشهد مقدس در کنار حاج سعید حدادیان بود.

فعالیت مذهبی خود را در کدام هیئت شروع کرده و ادامه می دهید؟

ابتدا در هیئت های سنتی و قدیمی استان اصفهان فعالیت داشتم مانند هیئت بنی فاطمه در خیابان ابن سینا، هیئت علوی در میدان امام علی(ع). در حال حاضر نیز در هیئت بنی الزهرا(س) که مجموعه دائم و ثابت من در شب های شنبه واقع در خانه مداحان روبروی امامزاده شاه میرحمزه است فعالیت می کنم.

علت موفقیت هیئت شما چه بوده است؟

به نظر من علت موفقیت و نقطه قوت هیئت بنی الزهرا(س) در بحث اخلاق است. ما در هیئت بنی الزهرا، اخلاق را محوریت کار خود قرار داده ایم و در جلسه های به صورت های مختلف اعم از سخنرانی و مداحی و برنامه های فرهنگی جانبی مانند نشست های بصیرتی به مبحث اخلاق پرداخته ایم.

 برنامه های شما برای جذب جوانان در هیئت بنی الزهرا چیست؟

برنامه ها و هدف هایی که ما در هیئت دنبال می کنیم در حقیقت ایجاد بستر مناسب برای هدفمند کردن زندگی و آینده جوانان در مسیر اهل بیت عصمت و طهارت است.

عملکرد مداحان و هیئت ها در بخش فرهنگی برای جوانان چگونه باید باشد؟

وظیفه اصلی فرهنگ سازی، درحقیقت بر عهده ی متولیان فرهنگی در حوزه و دانشگاه است. لکن هر هیئت و مداح موظف است به حد توان و  ظرفیت، فعالیت موثری را درارتباط با فرهنگ و آینده جوانان در جامعه انجام دهد. زیرا رفتار یک ملت برگرفته از فرهنگ آنها است.

به عنوان یک فعال فرهنگی، مشکلات فرهنگی که در استان مشهود است را بیان کنید؟

ما در بحث امره به معروف و نهی از منکر در استان به حد معین و مناسب که اثر گذار باشد فعالیت نکرده ایم. این در حالی است که در بحث اخلاق که زیر مجموعه امر به معروف است می توانیم بسیاری از مشکلات فرهنگی را حل کنیم.

اگر فرصتی برای بازگشت به ابتدای مداحی داشتید چه اهدافی را دنبال می کردید؟

در مورد هدف از مداحی و خواندن بیشتر تفکر می کردم. تفکر به این موضوع که چرا می خواهم مداح شوم. البته هم نشینی با علما را بیشتر در دستور کار خودم قرار می دادم، زیرا که در بحث فرهنگی که گفتگو داشتیم بسیار  این نشست ها را حیاتی می دانم.

دیدگاه شما در ارتباط با شعر و سبک های جدید و قدیم چیست؟

جایگاه شعر خوب در بین مداحان، با مضامین و مباحث مناسب برای جامعه مداحان بسیار قابل توجه است. البته ما روایات کمتر در شعر ها می بینیم و بهتر است از روایات در اشعار استفاده های فراوانی بشود. در خصوص سبک های بکار رفته در مداحی های نوین بهتر است بگویم تلفیق دوسبک قدیم و جدید بسیار مناسب است و مداح از هر دو سبک بهتر است استفاده کند. طبق فرمایش های رهبر معظم انقلاب گاهی اوقات یک بیت شعر یا حالا یک غزل مثلا با یک قطعه شعر، از یک سخنرانی یک یا دو ساعته، تاثیرش بیشتر است.

خواندن برای شهدا و جایگاه شهدا در هیئت ها را چگونه ارزیابی می کنید.

مجموعه ها و هیئت های مذهبی در استان در خصوص شهدا و زنده نگه داشتن یاد و خاطره آنها فعالیت های بسیار خوبی انجام داده اند. البته پیشنهاد می کنم که هیئت ها بیشتر به موضوع شهدا توجه کنند. به امید اینکه شهدا شفاعت ما را در پیشگاه مقدس خدا قبول کنند و ما شرمنده در مقابل آنها نباشیم. حداقل کاری که ما به عنوان پرچم داران عرصه فرهنگی می توانیم انجام دهیم این است که به وصیت شهدا عمل کنیم و سیره زندگی آنها را سرلوحه کار خود قرار دهیم.

توصیه شما به مداحان جوان و نوجوان چیست؟

توصیه من به مداحان نوجوان و جوان این است، قبل از اینکه به درجه شهرت و پیشرفت برسند و در این عرصه شناخته بشوند، در خصوص موضوع خودسازی بسیار کار کنند. خودسازی در این مرحله از زمان برای رشد و پیشرفت آنها بسیار مناسب است. البته باید به این نکته توجه خاصی داشت که مداحان نوجوان و جوان باید دارای ادب باشند و هر کلامی را بر زبان نیاورند. مداح باید با کتاب های مناجاتی و مخصوصا با قرآن انس داشته باشد.

بیشتر از سبک کدام مداح استفاده می کنید؟

در ابتدای  شروع مداحی از سبک های حاج محمد رضا طاهری، حاج محمود کریمی و حاج حسن خلج استفاده می کردم. البته سعی می کنم که از سبک همه مداحان جهره انقلابی بصورت تلفیقی و زیبا بهره ببرم.

آسیب های مداحی را در چه مواردی می بینید؟

به نظر من یکی از آسیب های مداحی که بسیار پر خطر است، شهرت نام دارد. غرور و تکبر در پی شهرت و فاصله گرفتن از اخلاص بسیار خطرناک است. از دیگر آسیب های مداحی که در کمین مداح است این است که جلوت آن مداح بیشتر از خلوت آن باشد. مداح باید با خدای خود بسیار خلوت کند. پوشش مناسب یک مداح در جامعه، استفاده از سبک و شعر های که انتخاب می کند نیز بسیار حیاتی است. مداح باید بگونه ای باشد که خواندن آن باعث زینت مجلس شود نه برعکس.

از لحاظ فنی مداحان باید روی چه مواردی کار کنند؟

اهل مطالعه باشد و تسلط کافی نسبت به موارد خاص از جمله تاریخ اهل بیت عصمت و طهارت، مقتل شناسی و شعر شناسی داشته باشد. به خاطر دارم که وقتی به آقای حدادیان گفتم که من را نصیحت کنید ایشان گفتند مداح باید استاد اخلاق داشته باشد و لذا بهتر است در کنار موارد فنی مسئله ی اخلاق را هم به خاطر بسپاریم.

آیا مداح باید در زمینه های مختلف تجربه داشته باشد یا صرفا یک مداح ساده باشد کافی است؟

یک مداح باید در همه عرصه ها حرفی برای گفتن داشته باشد. در موضوعات علمی و اخلاقی نمونه باشد. مداح در بین آحاد جامعه تاثیر گذار است و الگویی برای افراد در جامعه به حساب می آید. لذا باید تجربه و تخصص داشته باشد، مخصوصا در زمینه ی علمی. به این نکته باید توجه داشت که علم و سواد با هم فرق دارد. فرد باید به دنبال علم باشد، حالاین سوال مطرح است که علم چیست؟

من در جواب این سوال باید بگویم علم در حقیقت آن علمی است که آدم را به بندگی نزدیک می کند. هرچه فرد به قرب الهی و به اهلبیت عصمت و طهارت نزدیک بوده و اخلاق و سبک زندگی آن توام با اهل بیت عصمت و طهارت باشد موفق تر است و این یک علم محسوب می شود.

انتهای پیام/مادحین/ م.ت