نجاری مبل صنایع چوب رهنان
۱۷:۰۹ - سه شنبه ۱۳۹۶/۰۱/۲۹

آیا صنایع چوبی از رهنان رخت می بندد؟

طرحی برای ارتقا صنایع چوب یا بیکار شدن چند هزار نفری مردم رهنان

مدتی است اخباری در خصوص انتقال صنایع چوبی از رهنان بین مردم شنیده شده که صحت و جزئیات آن مشخص نبوده و تاکنون منبع رسمی توضیحی در این خصوص نداده و همین موضوع باعث شده تا هر شخصی بنابه تحقیقات خود با این طرح موافقت یا مخالفت کند؛ اما حل این مشکلات نیازمند برگزاری جلسات شفاف سازی با حضور کارشناسان است.

به گزارش صاحب نیوز؛ رهنان منطقه ای از اصفهان که قطب توانمندی در صنایع چوب و مبل سازی بوده به طوری که حتی از شهر های دیگر کشور نیز به رهنان سفر کرده تا تولیدات چوبی با باکیفیتی را که مقابل چشم عموم مردم توسط مردم رهنان تولید می شوند را خریداری کنند و حتی بعضی ها برای مشاهده چگونگی تولید مبل و دیگر صنایع چوبی به خیابان شریف رهنان مراجعه می کنند.

شهرت خیابان شریف بین مردم به عنوان قطب تولید و عرضه مستیم صنایع چوبی کم نبوده ولی چیزی که شاید مردم کمتر متوجه آن شده باشند این است که بعضی از مردم رهنان به دلیل وسع مالی کمی که دارند توانایی خرید یا حتی اجاره مغازه و کارگاه ها نداشته و در منزل مسکونی خود به ساخت مبل مشغول بوده و حتی شنیده شده بعضی خانواده ها با تولید صنایع چوبی در اتاق های منزل خود امرار معاش می کنند.

 مدتی است اخباری در خصوص انتقال صنایع چوبی از رهنان بین مردم شنیده شده که صحت و جزئیات آن نامشخص است و تا کنون منبع رسمی توضیحی در این خصوص نداده است.

روز گذشته جلسه ای در این خصوص توسط انجمن صنفی صنایع چوب با حضور اعضای شورای شهر اصفهان، تولید کنندگان صنایع چوب رهنان و برخی شخصیت های شناخته شده اصفهان و رهنان در مسجد درودگری رهنان برگزار شد.

پس از انتظاری طولانی برای رسیدن برخی دعوت شدگان به جلسه از جمله رئیس شورای شهر و شهردار اصفهان که از مهم ترین مدعوین بودند، حاضران جلسه به این نتیجه رسیدند که دیگر نباید منتظر آن ها شده و جلسه را با 45 دقیقه تاخیر آغاز کردند.

عضو انجمن صنفی صنایع چوبی اصفهان با قرائت آیاتی از قرآن جلسه آغاز کرد و گفت: همانطور که همه مطلع بوده شهرک مبلمان که قرار است در منطقه شاهپور جدید اصفهان احداث شود به تصویب شورای شهر اصفهان رسیده است.

رسول جعفری ادامه داد: چندین جلسه جانبی پیرامون احداث شهرک مبلمان اصفهان برگزار شده و در جلسه ای که  در محل مجمع صنفی رهنان برگزار شد بیشتر حاضران در جلسه مخالف انتقال مجموعه مبلمان رهنان بودند.

وی گفت: حدود 5 ماه پیش نیز جلسه ای در محل خیریه حضرت ابوالفضل (ع) رهنان برگزار شده بود که انتقال «مجموعه های کارگاهی» صنایع چوب رهنان به شهرک مبلمان نتیجه این جلسه شد ولی تصمیم جدید شورای شهر این است که تمام مجموعه مبلمان را موظف به انتقال کنند.

احمد رضا شریفی از معتمدین صنایع چوب رهنان با بیان این که طی حدود دو سال چند استشهاد در این خصوص نوشته شده، گفت: زمانی که آقای برکت، شهردار سابق رهنان از این منظقه منتقل شد عده از در تلاش بوده که شهرک مبلی در منطقه امیر کبیر ساخته و بنابراین نامه هایی در این خصوص نوشته و مردم رهنان امضا کردند ولی متاسفانه مسئولان به یکی از آن ها هم اهمیت نداده و برای مردم توضیح ندادند که چرا می خواهند شهرک مبل را در آن منطقه احداث کنند.

شریفی گفت: بی توجهی ها ادامه داشته تا اینکه براساس گفته ها در روز 28 اسفند این مصوبه در شورای شهر امضا می شود و علت امضای دقیقه نودی این طرح می تواند کمبود وقت و شاید هم قراردادن دست مردم در حنا باشد.

البته مهدی باقربیگی، عضو شورای شهر اصفهان که در این جلسه حضور داشت پس از این بیان این جمله توسط شریفی گفت: این طرح به شورای شهر رسیده ولی تصویب نشده است.

 

شریفی ادامه داد: حدود 60 یا 70 درصد مردم رهنان درگیر نمایشگاه های مبل و امور وابسته به آن بوده که اگر تعدادی از نمایشگاه ها به هر دلیلی به منظقه امیر کبیر منتقل شوند دیگر نمایشگاه ها نیز از رهنان خواهند رفت.

شریفی متذکر شد: علت تعداد پایین افراد بیکار در رهنان، اشتغالی است که صنایع چوب در این منطقه ایجاد کرده و اگر افراد شاغل باشند بزهکاری ها کمتر می شود.

علیرضا نصر اصفهانی عضو شورای اسلامی شهر اصفهان در صحبت های خود در این جلسه گفت: بر اساس آن چه که از طریق شورای شهر مطلع بوده، این تصمیم برای حفظ و حراست صنعت مبل در اصفهان و به طور مشخص‌تر در رهنان است و در این خصوص جای هیچ شکی نیست.

وی با ذکر مثالی در خصوص بازار های کوثر گفت: بعضی ها می گفتند تاسیس این بازار ها باعث ورود لطمه هایی به کاسبان کوچک می شود ولی حقیقت این است که حتی علاوه بر بازار های کوثر، مراکزی مانند آنها نیز تاسیس شده که نمی توان جلوی آن ها را گرفت.

این عضو شورای شهر ادامه داد: مطرح کردن طرح شهرک مبل دقیقا هم‌جهت دلواپسی هایی ما مبنی بر این بود که روزی با ایجاد مجموعه ای بدون کنترل توسط بخش خصوصی مبل ترک وارد اصفهان شده و دیگر نتوان با آن مقابله کرد.

نصر در تایید صحبت هایش گفت: دنیای امروز، دنیای رقابت بوده و نمی توان افراد را نصیحت کرد تا  صنعت مبل رهنان را با خریدن مبل ترک رها نکنند؛

به اعتقاد این عضو شورا مردم با قدرت اختیار و انتخاب خود مبل ترک را به مبل تولید شده توسط مردم رهنان ترجیح داده و مبل ترک در رقابت با صنایع چوبی رهنان پیروز خواهد شد.

نصر در ادامه صحبت های خود گفت: شخصی قصد سرمایه گذاری در زمینی 24 هکتاری داشته و قبل از این که گرفتار دخالت افراد دیگر در این خصوص شویم باید جلوی لطمه دیدن صنعت مبل رهنان را بگیریم؛ با پاسداری از مبل رهنان باید قطب ارزشمندی از صنعت مبل در کشور ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: همه در این زمینه اتفاق نظر داشته که این اتفاق هیچ مشکلی برای افراد شاغل در این عرصه ایجاد نخواهد کرد زیرا آن ها در کنار زندگی خود به این حرفه مشغول هستند.

این عضو شورای شهر تصریح کرد: به شما اطمینان داده، آن چه که مد نظر بوده لطمه زدن و نادیده گرفتن حق و حقوق شما نبوده و نگاه ما، نگاهی تقویتی برای شما است تا تولیدات شما در بازاری به فروش برسد که منطقه ی قابلی باشد.

وی در پایان صحبت های خود حق پیگیری مشکلات را برای مردم رهنان محفوظ دانست و پیشنهاد تشکیل کمیته ای از نمایندگان مردم برای پیگیری این مسائل را داد و گفت: حضور شما ممکن است مسائلی را  یادآوری کرده که احتمال دارد در محاسبات ما وجود نداشته باشد.

شریفی از طرف مردم پیشنهاد ایجاد شهرک مبل و توسعه این صنعت را در خود رهنان داد و گفت: صنعت ریخته گری و تراشکاری نیز در رهنان بود که آن را نابود کردند.

یکی از فعالان صنعت چوب رهنان که در جلسه حضور داشت با بیان اینکه این طرح حمایت از سرمایه داران است، گفت: 20هزار نفر در رهنان مشغول اینگونه فعالیت ها بوده که اگر بخواهند همگی ساعت 8 صبح به خیابان شاهپور برسند ترافیک بسیار سنگینی ایجاد خواهد شد و مدت بسیار زیادی را باید در مسیر رسیدن به محل کار باشند؛ این سرمایه گذاری باید به طرف رهنان برود.

البته در میان این صحبت ها عضو دیگر شورای شهر معتقد بود احداث شهرک مبلمان اصفهان به طور مشخص به معنای انتقال صنایع از رهنان نبوده و البته صحبتی هایی در خصوص ارائه امتیازهایی به مردم رهنان در این زمینه انجام شده است.

غلام حسین صادقیان در ادامه صحبت های خود از مشارکتی بودن این طرح بین شهردار و بخش خصوصی خبر داد و به استناد نامه ارسالی از شهرداری به شورای شهر گفت: این پروژه مشارکتی به منظور احداث صنایع چوب، مبل، معماری داخلی ساختمان، لوازم خانگی، گردشگری و صنایع دستی و ساماندهی مشاغل برنامه ریزی شده که مبل یکی از این شش مورد است.

وی خطاب به فعالین عرصه صنعت چوب و مبل اصفهان گفت: برداشت ما این بوده که لطمه ای به صنایع مبل رهنان وارد نشده ولی اگر شما نظر دیگری دارید، این موضوع باید باید در محیطی آرام بررسی شود.

این عضو شورا گفت: طرحی در شورا نوشته شده و توسط 5 نفر از اعضا امضا شد ه مبنی بر این که شهرداری بسته‌ی تشویقی برای مردم در نظر گرفته تا 20 درصد هزینه توسط اشخاص به صورت نقدی و 80 درصد آن را به طور مثال با 60 قسط بدون بهره پرداخت شود.

نظرات و اطلاعات مختلف افراد از جزئیات احداث این مجموعه، به طور مشخص نشان دهنده نیاز جدی به برگزاری جلسات شفاف سازی و بررسی تخصصی و این طرح است که با توجه به تشکیل کمیته نمایندگان مردم رهنان انتظار می رود که این جلسه هرچه زود به انجام برسد.

انتهای پیام/اصفهان بیدار/گ.پ