_MG_1363
۱۹:۱۹ - سه شنبه ۱۳۹۶/۰۱/۲۹

در جمع اصحاب رسانه مطرح شد؛

کاهش نرخ بیکاری هدف‌گذاری استان اصفهان در سال ۹۶/ ورود ۱۱ میلیون برگه تعرفه رأی به استان

استاندار اصفهان گفت: هدف‌گذاری خود در سال ۹۶ را کاهش نرخ بیکاری استان تا رسیدن به نرخ متوسط بیکاری کشور گذاشته‌ایم.

به گزارش خبرنگار صاحب‌نیوز، استاندار اصفهان ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به انتخابات پیش رو که 29 اردیبهشت برگزار می‌شود، اظهار کرد: ستاد انتخابات استان همه‌روزه اخبار مرتبط با انتخابات را اطلاع‌رسانی می‌کند ولی ما نیز همچنان منتظر نتیجه تائید صلاحیت‌ها هستیم.

رسول زرگرپور بابیان اینکه هم در مشکلات و هم میزان برگزاری انتخابات در سطح کشور در رتبه اول هستیم، گفت: حدود 11 هزار نفر برای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در استان ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد 571 نفر برای شوراهای اسلامی شهر و سه هزار و 290 برای شوراهای اسلامی روستا توسط مردم برگزیده خواهند شد.

وی از حضور 42 صندوق رأی بین 51 تیره عشایر برای رأی‌گیری خبر داد و افزود: 15 هزار نفر حفاظت از صندوق‌های رأی بر عهده‌دارند و درمجموع 70 هزار نفر در امور انتخابات مشارکت خواهند داشت.

استاندار اصفهان بابیان اینکه آمادگی صددرصدی برای برگزاری انتخابات راداریم، گفت: 11 میلیون برگ تعرفه رأی به استان اصفهان ارسال‌شده که در مکان‌های مخصوص تحت تدابیر شدید امنیتی از آن‌ها مراقبت می‌شود.

زرگرپور اظهار امیدواری کرد: شاهد انتخاباتی در کمال امنیت، آرامش و سلامت کامل باشیم، همچنین انتخابات بیش از هر چیز دیگر بیش‌ازپیش مایه وحدت و انسجام شود.

وی در ادامه به اقدام‌های انجام‌شده در ستاد تسهیلات سفر استان برای نوروز 96، اظهار کرد: 21 دستگاه اجرایی از سه ماه قبل از شروع طرح نوروزی که از 26 اسفند 95 تا 16 فروردین 96 کلید خورد تمام تلاش خود را برای پذیرایی مطلوب از مسافران و گردشگرانی که در این ایام در اصفهان حضور پیدا کردند، به کار بستند.

استاندار اصفهان با اشاره به هوای مطبوع اصفهان در ایام نوروز، گفت: در مدت 20 روز طرح نوروزی 15.2 میلیون تردد در جاده‌های استان ثبت شد که گواه از رشد 12 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشت.

زرگرپور با اظهار اینکه 2.8 میلیون نفر شب اقامت در این ایام رقم خورد، گفت: بیش از 5.5 میلیون بازدید از مراکز طبیعی، میراثی و تأسیسات انجام‌گرفته و میزان ماندگاری مسافران از 2.6 شبانه‌روز به چهار شبانه‌روز رسیده است.

وی بابیان اینکه دوسوم این فعالیت‌ها در شهر اصفهان و یک‌سوم در سایر شهرستان‌های استان صورت گرفته است، گفت: باید تلاش خود را مضاعف کنیم در سال‌های آینده سهم سایر شهرستان‌ها در این مسئله افزایش پیدا کند.

استاندار اصفهان با اشاره به جامعه آماری که در دو مرحله از بازدیدهای میدان امام (ره) انجام گرفت، گفت: نزدیک به 200 تا 250 هزار نفر از این مکان شاخص بازدید داشته‌اند.

زرگرپور بابیان اینکه در این مدت سرقت‌های داخل شهر هشت درصد کاهش داشته است، خاطرنشان کرد: قبل از اجرای طرح نوروزی 800 معتاد متهاجر از سطح شهر اصفهان جمع‌آوری شدند که می‌تواند یکی از دلایل کاهش وقوع سرقت‌ها هم همین مسئله باشد.

وی با اشاره به اجرای برنامه نوروزگاه در 14 شهرستان، تأکید کرد: این برنامه و اجرای بازی چوگان در میدان امام (ره) مورد استقبال قرار گرفت، ضمن اینکه پیگیر هستیم تا بازی چوگان به ثبت جهانی برسد.

استاندار اصفهان بابیان اینکه گردشگرانی که اصفهان را به‌عنوان مقصد سفر هود انتخاب می‌کنند، توقعشان از اصفهان بالاتر از سایر جاهای دیگر است، گفت: با مدیریتی که صورت گرفت شاهد برپایی هیچ‌گونه چادر مسافری در سطح شهر نبودیم، چراکه ظرفیت 350 هزارنفری برای اقامت تدارک دیده‌شده بود.

زرگرپور اظهار کرد: بر اساس جامعه آماری گرفته‌شده 93 درصد مسافران از آنچه در شهر و استان برایشان تدارک دیده‌شده بود اعلام رضایت کرده بودند.

وی در ادامه از تخصیص 123 درصدی اعتبارات جاری مربوط به حقوق و دستمزد در سال 95 خبر داد و گفت: ابتدای سال کمی کسری وجود داشت ولی با فعالیت‌هایی که شد این میزان اعتبارات تخصیص داده شد، همچنین 95 درصد اعتبارات سایر تخصیص صورت گرفت.

استاندار اصفهان بابیان اینکه اعتبارات عمرانی سفر رئیس‌جمهور و هیئت دولت به استان 100 درصد تخصیص یافت، اظهار کرد: سایر طرح‌ها نیز 55 تا 60 درصد تخصیص صورت گرفت.

زرگرپور ادامه داد: 70 درصد مالیات به خزانه پرداخت شد ولی 30 درصد آن تحقق‌نیافته است.

وی گفت: منابع جدیدی در پایان سال بااعتباری بالغ‌بر یک هزار و 600 میلیارد ریال برای شهرداری‌ها جذب شد که یک هزار و 500 میلیارد آن مربوط به متروی اصفهان بوده است.

استاندار اصفهان از اخذ یک هزار و 500 میلیارد ریال اعتبار در قالب اوراق مشارکت برای مسائل آبی اصفهان خبر داد و افزود: یک هزار و 200 میلیارد ریال نیز برای طرح‌های پیشگیرانه از حوادث اخذشده است.

زرگرپور با اشاره به تخصیص‌های سال 96، گفت: اعتبارات جاری 38 درصد نسبت به سال 95 افزایش پیداکرده است، اعتبارات عمرانی نیز افزایش 51 درصدی داشته است.

وی با اشاره به برخی از پروژه‌های مشارکتی در حال انجام در استان اصفهان، گفت: پروژه کنارگذر شرق اصفهان با تخصیص اعتباری بالغ‌بر سه هزار و 500 میلیارد ریال و کنارگذر غرب با یک هزار و 500 میلیارد ریال ازجمله این پروژه‌های مشارکتی با بخش خصوصی است.

استاندار اصفهان اظهار کرد: به دنبال جذب مشارکتی هستیم تا چهار بزرگراه در استان اصفهان را تبدیل به آزادراه بکنیم، البته مجوزهای لازم اخذ و پیگیری‌های لازم در حال انجام است.

زرگرپور در ادامه با اشاره به اینکه بیش از 120 هیئت خارجی برای ارزیابی و امکان‌سنجی سرمایه‌گذاری و انعقاد قرارداد به اصفهان آمده‌اند، گفت: درمجموع نزدیک به 3.5 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری خارجی در استان اصفهان صورت گرفته است.

وی در مورد جزییات این موضوع، خاطرنشان کرد: هشت طرح تحت پوشش قانون سرمایه‌گذاری خارجی بااعتباری بالغ‌بر یک میلیارد یورو برای طرح‌هایی ازجمله انرژی‌های نو، نساجی، خدمات فنی و مهندسی جذب و 2.5 میلیارد یورو نیز به‌صورت جذب سرمایه‌گذاری بین شرکت‌ها همچون فولاد مبارکه، پالایشگاه و دو پروژه دیگر صورت گرفته است.

استاندار اصفهان تأکید کرد: در کارگروهی نزدیک به 109 طرح با حجم اعتباری 9 میلیارد یورو برای استان اصفهان تصمیم‌گیری شده بود که در حال حاضر تنها 3.5 میلیارد یورو جذب‌شده است.

زرگرپور در ادامه بابیان اینکه استان اصفهان چهاردهمین استانی بود که گرفتار آنفلوانزای فوق حاد پرندگان شد، گفت: بیشترین تلفات در این حوزه نیز متعلق به استان اصفهان است چراکه بیشترین واحد تولید مرغ یعنی 24.5 میلیون قطعه مرغ مربوط به استان ما است، ضمن اینکه این ویروس قدرت ماندگاری حتی تا 120 روز را دارد.

وی با اظهار اینکه شیوع این بیماری از پرندگان بومی و مهاجر صورت گرفته بود، اظهار کرد: بیش از 200 هزار قطعه مرغ بومی و 570 تن تخم‌مرغ معدوم‌سازی شد و امروز می‌توان گفت که آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان مهارشده است.

استاندار اصفهان بابیان اینکه 32 میلیارد ریال در حوزه معدوم‌سازی مرغ و 100 میلیارد تومان در حوزه معدوم‌سازی 3.5 میلیون قطعه مرغ صنعتی و تخم‌مرغ خسارت واردشده است، گفت: با کنترل این بیماری به دنبال تأمین خسارت‌ها هستیم.

زرگرپور بابیان اینکه ستاد تنظیم بازار وظیفه تنظیم بازار را دارد نه تأمین‌کننده بازار، خاطرنشان کرد: هفت هزار تن پرتقال و سیب برای شب عید خریداری شد، همچنین با توجه به شیوع آنفلوانزای حاد پرندگان هشت هزار تن مرغ ذخیره‌سازی شده بود که یک هزار تن آن فروش رفته است، ما آمادگی ارائه مرغ منجمد باقیمت پنج هزار و 700 تومان راداریم که از کیفیت مطلوبی نیز برخوردار است.

وی با اشاره به اجرای طرح تسهیل رونق و بسته حمایتی برای خروج از وضعیت رکود اقتصادی در استان، گفت: استان اصفهان صنعتی‌ترین استان کسور است و به همین دلیل رکود بر استان ما بیشترین تأثیر را گذاشته است.

استاندار اصفهان با اظهار اینکه حدود 10 هزار واحد صنعتی در استان وجود دارد که بخشی از آن‌ها درگیر مشکلات اقتصادی هستند، گفت: اقدام‌های کارگروه تسهیل موجب حفظ 34 هزار فرصت شغلی و بسته حمایتی موجب حفظ 36 هزار فرصت شغلی شده است، البته 35 هزار نفر هم به بیمه بیکاری معرفی شدند.

زرگرپور بابیان اینکه با تمام تلاش‌ها، هنوز هم‌روند اخراج کارگران ادامه دارد، ادامه داد: از چهار هزار و 660 واحدی که برای دریافت تسهیلات بسته حمایتی دولت ثبت‌نام کرده بودند دو هزار و 720 در کارگروه مستحق دریافت شناخته شدند ولی درنهایت سیستم بانکی یک هزار و 840 واحد را مشمول اخذ وام دانست که تا به امروز یک هزار و 110 واحد بااعتباری بالغ‌بر 870 میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده‌اند.

وی از اجرای طرحی با عنوان «توسعه اشتغال پایدار» در سال جدید از سوی دولت خبر داد و گفت: قرار است 1.5 میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای این موضوع تخصیص داده شود که اولویت استفاده آن در روستاها است.

استاندار اصفهان بابیان اینکه نمی‌گوییم مشکل اشتغال و رکود در استان را حل کردیم، تصریح کرد: البته تلاش کرده‌ایم که از گسترش آن جلوگیری کنیم.

زرگرپور گفت: هدف‌گذاری خود در سال 96 را کاهش نرخ بیکاری استان تا رسیدن به نرخ متوسط بیکاری کشور گذاشته‌ایم.

انتهای پیام/گ.پ