1-7593-330x215
۰۸:۵۵ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۱/۳۰

امام جمعه دولت آباد عنوان کرد؛

رذیله سوءظن و راه نجات آن از دیدگاه احادیث و روایات

سؤال شد از امیرالمؤمنین علیه السلام فاصله حق و باطل چقدر است؟ فرمود: چهار انگشت؛ سپس امیرالمؤمنین (ع) دستش را بر گوش و چشمش گذاشت و فرمود آنچه چشمانت دید حق است و آنچه گوش هایت شنید بیشترش باطل است.

به گزارش صاحب نیوز؛ امام جمعه دولت آباد شب گذشته در جمع مردم دولت آباد در خصوص رذیله سوء ظن و پیامدهای آن گفت: خداوند تبارک و تعالی در سوره حجرات آیه سوم می فرماید: «یا أیها الذین آمنوا إجتنبوا کثیراً من الظنّ إنّ بعض الظنّ إثم» ای کسانی که ایمان آورده اید از بسیاری از گمان ها دوری کنید همانا بعضی از گمان ها گناه است و هم در خانواده، هم در عرصه کار و شراکت و هم در عرصه اجتماع، مسائل و مشکلاتی را به دنبال دارد.

حجت الاسلام و المسلمین سید حسین محمودآبادی افزود: اگر در خانواده بدگمانی ایجاد شد صحنه خانواده به جای آرامش، تبدیل به ناراحتی و دعوا و درگیری می شود و بویژه با توجه به گسترش رسانه های جمعی و فضای مجازی. بعضی از افراد استفاده صحیح از وسایل ارتباط جمعی را نمی دانند بنا بر این اعضای خانواده را دچار سوء ظنّ می کنند.

وی رمزگذاری بر روی گوشی تلفن همراه را یکی از عوامل ایجاد بدگمانی در دل همسران عنوان و تاکید کرد: انسان نباید بدگمان باشد ولی اینطور عملکرد هم زمینه را برای بدگمانی ایجاد می کند و در بین اعضای خانواده و فامیل و همسایه و همچنین در محیط کار و شراکت نیز سوء ظنّ باعث اختلاف و بروز مشکلات برای هر دو طرف می شود.
محمودآبادی در ادامه اولین پیامد سوء ظنّ را گوشه گیری و ترس از دیگران برشمرد و افزود: حضرت علی علیه السلام می فرماید: «مَن لَم یُحسن ظنّه إستَوحَشَ من کلّ أحَد» هر کس گمانش را خوب نکند، از هر کسی می ترسد.
مسئول ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان برخوار به قطع شدن رشته دوستی بین او و دیگران به عنوان پیامد دوم سوء ظن اشاره و اظهار کرد: یعنی صفا و صمیمیت بین او و دیگران نخواهد بود؛ همانطور که حضرت علی علیه السلام می فرماید: «من غلب علیه سوء الظنّ لم یترک بینه و بین خلیل صلحا» هر کس بدگمانی بر او چیره شود، جای صلح و صفا بین او و هیچ دوستی باقی نمی گذارد.
امام جمعه دولت آباد پیامد سوم را تباه شدن عبادت عنوان کرد و گفت: امیرالمؤمنین علیه السلام می فرماید: «إیّاک أن تُسیءَ الظنّ فإنّ سوءَالظنِّ یُفسِدُ العباده و یُعَظِّمُ الوِزر» از بدگمانی پرهیز کن همانا بدگمانی عبادت را خراب می کند و گناه را بزرگ می کند.
وی ادامه داد: وقتی انسان به دیگران بدگمان می شود طبیعتاً حرمت مؤمن را حفظ نمی کند، حرمت مؤمن هم بسیار بالا است؛ «حرمه المؤمن أعظم من الکعبه» کعبه چقدر احترام دارد؟ کسی می تواند به خانه خدا بی احترامی کند؟ حرمت مؤمن بالاتر از خانه خداست، امیرالمؤمنین در حدیث دیگری می فرماید: «لا ایمان مع سوء ظنّ» ایمان با سوء ظنّ همراه نیست. یعنی انسان بدگمان موقع بدگمانی ایمان ندارد.
محمودآبادی در معرفی پیامد چهارم سوء ظن به واداشتن به بدی ها و زشتی ها اشاره کرد و افزود: حضرت علی (ع) می فرماید: «سوءالظنّ یفسد الأمور و یبعث علی الشرور» بد گمانی کارها را فاسد می کند و بر بدی ها بر می انگیزاند، بنا بر این هر فردی را در وجود خود دارد سعی کند آن را از بین ببرد.
مسئول قرارگاه فرهنگی شهرستان برخوار در خصوص راه خلاصی از بدگمانی عنوان کرد: امام باقر علیه السلام فرمودند: «سئل امیرالمؤمنین علیه السلام کم بین الحق و الباطل؟ فقال أربع أصابع و وضع امیر المؤمنین علیه السلام یده علی أذنه و عینیه فقال ما رأته عیناک فهو الحق و ما سمعته أذناک فأکثره باطل» سؤال شد از امیرالمؤمنین علیه السلام فاصله حق و باطل چقدر است؟ فرمود: چهار انگشت؛ سپس امیرالمؤمنین (ع) دستش را بر گوش و چشمش گذاشت و فرمود آنچه چشمانت دید حق است و آنچه گوشهایت شنید بیشترش باطل است.
وی گفت: پس اگر با چشم خودمان دیدیم طبیعتاً یقین داریم و دیگر بدگمانی نیست ولی اگر شنیدیم، نباید به این شنیده ها اکتفا کرد، همانطور که در شبکه های اجتماعی، بسیاری از تهمت ها و مسائل و مشکلات بدون ارزیابی و بررسی صحت و سقم آن، در گروه های مختلف پخش می شود و عده ای عامل ترویج گناه می شوند.
امام جمعه دولت آباد با اشاره به موضوع انتخابات نیز اظهار کرد: اکنون هم که نزدیک انتخابات هستیم گاهی می بینیم علیه یک کاندیدا که ثبت نام کرده و همه هم او را می شناسند و انسان خوب و متدیّنی است؛ هجمه های فراوانی آغاز شده است؛ چرا؟ چون رقیب برخی افراد شده است؟! روز قیامت و حساب و کتابی هم وجود دارد هر چند اینها گناهی نیست که عقوبت آن نسیه باشد و به یقین در همین دنیا هم پیامد دارد و وزر و وبال ایجاد می کند.
محمودآبادی در جمع بندی سخنان خود گفت: پس بدگمان نسبت به دیگران نباشیم و بدانیم که طبق فرمایش امیرالمؤمنین علیه السلام بیشترین چیزهایی که می شنویم باطل است «أکثره باطل» و مراقب باشیم، خصوصاً در فضای مجازی جوانان مراقب این گونه مسائل باشند.

انتهای پیام/ چشم برخوار/پ