20
۱۲:۵۶ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۱/۳۰

فرماندار اردستان عنوان کرد:

کاهش ۶۰ درصدی بیماری سالک در اردستان

غیور با بیان اینکه گزش سالک در سال ۹۴در شهرستان اردستان ۸۲ مورد ثبت شده، تصریح کرد: با گزش ۳۱ نفر در سال ۹۵ این آمار ۶۰ درصد کاهش داشته است.

به گزارش صاحب نیوز؛ فرماندار شهرستان اردستان اظهار کرد: مرحله اول واکسیناسیون خوراکی فلج اطفال از 19 تا 21 فروردین انجام شده است.

علیرضا غیور پیش از ظهر امروز در جلسه کار گروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان اردستان گفت: مرحله دوم اجرای طرح واکسیناسیون خوراکی ویژه کودکان زیر پنج سال غیر ایرانی و مناطق زیر پوشش سیار از 23 اردیبهشت آغاز و به مدت دو روز در مراکز بهداششتی درمانی و خانه های بهداشت ادامه دارد.

وی افزود: بیماری سالک(لیشمانیوز) جلدی شهری و روستایی ویژه منطقه کویری اردستان در سال 91 حدود 650 موردگزش بوده است.

غیور با بیان اینکه گزش سالک در سال 94در شهرستان اردستان 82 مورد ثبت شده، تصریح کرد: با گزش 31 نفری در سال 95 این آمار 60 درصد کاهش داشته است.

فرماندار اردستان با بیان اینکه 32 هزار و 279 نفر از جمعیت شهرستان در مناطق پرخطر زندگی می کنند، تصریح کرد: 73 کانون بیماری سالک در شهرستان شناسایی شده است.

وی تصریح کرد: رشد کاهش گزش سالک در شهرستان مرهون تلاش آموزشهایی بوده که در این زمینه صورت گرفته که به همین منظور تهیه سی دی، برپایی چادرهای آموزشی و اطلاع رسانی، آموزش صنوف، آموزش رابطان بهداشت، آموزش معلمان، آموزش به اولیاء دانش آموزان از جمله این فعالیتها بوده است.

رئیس کارگروه سلامت با بیان اینکه در سال 94 سم پاشی به تعداد 110 روز و با بکار گیری 231 نفر روز در مناطق شناسایی شده صورت گرفته است، تصریح کرد: بیش از یکهزار قلم دافع حشرات به همین منظورتوزیع شده است.

غیور هزینه های قابل پیش بینی به منظور کنترل بیماری سالک در سال 96 برای شهرستان اردستان را یک میلیارد و 100 میلیون ریال اعلام کرد.

وی با بیان اینکه یکی از شاخصه های سلامت در جامعه همدلی بین مسوولان است، تصریح کرد: عزم و اراده و یک اهتمام ویژه اگر وجود داشته باشد می تواند تمام کاستی ها را بر طرف کند.

فرماندار اردستان با بیان اینکه برنامه های مدون از سوی  ارگانهای متولی می تواند آمار سال 95 را حتی به صفر کاهش دهد، تصریح کرد: یک عزم شهرستانی برای این کار شدنی است.

غیور همچنین از برنامه های متنوع پیش بینی شده برای هفته سلامت که از هفتم اردیبهشت آغاز می شود را همچون زنگ سلامت در مدارس، ارسال محتوای سلامت برای اداره ها و عموم مردم، بازدید از مراکز بهزیستی و برپایی چادر سلامت نام برد و خبر داد.

انتهای پیام/صبح اردستان/ پ