491845_715
۱۶:۰۳ - پنجشنبه ۱۳۹۶/۰۱/۳۱

مناسبات قدرت و سرمایه/

پیچیدگی های عجیب مفاسد اقتصادی با نگاه به سریال کره ای «کیمیاگر»

سریال «کیمیاگر» در ۲۱ قسمت به مناسبات قدرت و سرمایه در یک خانواده مافیایی کره ای می پردازد که بواسطه جرایم سازمان یافته و مفاسد اقتصادی از طریق زدوبندهای سیاسی و مالی موجب فروپاشی اقتصاد ملی می شوند

به گزارش صاحب نیوز مهران آدرویش/ برخی با ساده اندیشی می گویند: نظام با اعدام 40-50 نفر از سرنخ های فساد می تواند خودش و ملت را رهایی بخشیده و عدم این کار را دال بر شریک جرم دانستن رده های اول نظام در  فساد آنان می دانند!

تولید و پخش سریالهایی از قبیل کیمیاگر (با نام اصلی میداس Midas) که در ایام نوروز از شبکه انقلابی افق پخش شد و به پیچیدگی های عجیب و غریب مفاسد اقتصادی می پردازد در بصیرت بخشی جامعه می تواند بسیار مثمر ثمر باشد.

رویکرد و اولویت رسانه ملی در پخش سریال ها با توجه به نیاز جامعه به بصیرت و فتنه های پیش رو، می تواند سریال هایی باشند که پیچیدگی های سیاسی و اقتصادی را به نمایش می گذارند تا مردم با توجه به این پیچیدگی ها، بصیرت و صبر انقلابی خود را در مبارزه با گزینه های هدف تقویت کنند.

تم اصلی سریال:

سریال کره ای کیمیاگر در ۲۱ قسمت به مناسبات قدرت و سرمایه در یک خانواده مافیایی کره ای می پردازد که بواسطه جرایم سازمان یافته و مفاسد اقتصادی از طریق زدوبندهای سیاسی و مالی موجب فروپاشی اقتصاد ملی می شوند. این سریال روابط انسانی را بر حسب پول نمایش داده که موجب طمع ورزی و تکاثر ثروت می شود.

سریال کیمیاگر و عبرت های آن:

طمع چشم انسان را بر اخلاق بسته و باعث می شود که افراد طماع حتی روح خود را به پول بفروشند و جایگاه پول را از «ابزار و وسیله» به «حکومت و ریاست بر خود» جابجا کنند.

دلال های کلان که سود خود را از خرید و فروش بانکها و جابجا کردن سرمایه ها به دست می آورند از عوامل مهم فساد اقتصادی هستند.

 آمریکایی ها فقط تا وقتی از شما حمایت می کنند که منافع آن ها را تامین کنید و هیچگونه استقلالی برای حمایت شدگان خود قائل نیستند.

هرگاه منافع امریکایی ها در حذف شما باشد کوچکترین تردیدی در حذف شما به خود راه نداده و حتی اگر لازم باشد شما را با بی رحمی تمام نابود می کنند گرچه شما در وفاداری حتی روح خود را به آنها فروخته باشید.

 آمریکایی ها با روحیه استکباری خود از افراد، ملت ها و حکومت های غیر قابل پیش بینی و انقلابی متنفر بوده و می خواهند همه چیز را تحت کنترل خود داشته باشند.

پول تمیز در حمایت، وحدت و همکاری مراکز مالی بزرگتر با مراکز مالی کوچکتر همراه با مدیریت کارشناسانه و خدمت رسانی بدون طمع و لحاظ اخلاق در اقتصاد است.

یعنی نگاه «خدمت محور» به جای نگاه «سود محور» به پول، نگاه «تولید محور» به جای نگاه «دلال محور»، تکیه به سرمایه های داخلی و استفاده از مدیریت های قوی و کمک رسانی روان به کارگاه های کوچک، پرهیز از قبول سرمایه های مشکوک و حفظ استقلال مالی و شفاف سازی در حوزه اقتصاد، مبارزه با مفاسد اقتصادی خواص و انسداد راه های فرار آن ها؛ همه اینها از عوامل مهم در فقرزدائی، مبارزه با تبعیض و فساد و ایجاد عدالت در حوزه اقتصاد است.

سیستم اقتصادی باید طوری شفاف باشد که سوء استفاده های مالی کلان ممکن نباشد و همچنین باید مفسدین را لو داده و تحت فشار بازگشت سرمایه های نامشروع قرار داد (کاری که مردم ایران با حقوق بگیران نجومی انجام دادند). رسانه های ملی و مردمی و مطالبه این حق به خصوص با رهبری خواص مخلص و تبدیل آن به یک خواست ملی نقش بسزایی در مبارزه با فقر و فساد و تبعیض دارد.

معنای واقعی جمهوریت نقش آفرینی هوشمندانه مردم در مبارزه با فقر و فساد و تبعیض است و نه صرفا رای دادن به شعارها. و در این میان خواصی که در ادبیات سیاسی اسلامی از آنان به «عمار» یاد می شود فوق العاده در ارتقا معنای جمهوریت از «رای به شعور مسئولین» به جای «رای به شعار» آنان موثرند. و به فرموده قرآن کریم تا ملتی خود را تغییر ندهد، یعنی از معانی و کارکردهای پَست، خود را به کارکردهای موثر ارتقاء ندهند، خداوند در کار آنها گشایشی ایجاد نمی کند (إِنَّ اللَّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَومٍ حَتّى یُغَیِّروا ما بِأَنفُسِهِم).

فراموش نکنیم که ذوالفقار علی ها با روشنگری عمارها و پشتیبانی ملت از عمارها است که بُرّنده می شود. و الا سرنوشت ملتی که خود را کنار کشیده تا رهبر آنها برود و مشکلات آن ها را حل کند.

انتهای پیام/ ندای اصفهان