IMG13210083
۱۲:۵۸ - پنجشنبه ۱۳۹۶/۰۱/۳۱

بایدها و نبایدهای ورود کودکان به فضای مجازی؛

کاهش حس اعتماد به نفس در کودکان معتاد به بازی های موبایلی/ والدین الگوی خوبی برای فرزندانشان در دنیای مجازی باشند

یکی از مضرات بازی های موبایلی، شکست خوردن های دائمی کودک در آن ها بوده که حس اعتماد به نفس را از او می گیرد، بنابراین کودک باید با وسایلی بازی کند که در آن بازی پیروز شده و نیز زندگی واقعی را تمرین کند.

به گزارش صاحب نیوز؛ همه ما از پدربزرگ ها، مادربزرگ ها و اطرافیان بارها شنیده ایم که بچه های امروز بسیار باهوش تر از نسل قبل از خود هستند.

قصد نداریم به درستی یا نادرستی این موضوع بپردازیم بلکه میخواهیم بگوییم این تفکر شاید ناشی از آن است که نسل جدید و فرزندان خردسال امروز در دوران ارتباطات و فناوری رشدکرده و از همان دورانی که می توانند محیط اطراف خود را درک کنند با گوشی های موبایل و تبلت آشنا شده و بازی می کنند و شاید ارتباط داشتن با چنین ابزار و لوازم هوشمندی موجب هوشمندی بیشتر نسل جدید شده است.

در این میان والدین اذعان داشته که گاه خودشان با برخی از برنامه های موبایلی و چم و خم های گوشی موبایل خود آشنا نیستند اما کودک نوپای آن ها قادر است آن برنامه ها را باز کرده و به بخش هایی از دستگاه موبایلشان ورود کند که آن ها فکرش را هم نمی کردند.

این که کودکان می توانند چنین مهارتی داشته باشند، قطعا در روحیه کنجکاوی و جسور بودن آن ها نهفته است؛ چرا که کودکان بدون ترس و واهمه از خراب شدن این وسایل و از روی کنجکاوی و با صرف زمان زیاد آنقدر با گوشی موبایل والدین خود بازی می کنند تا چنین برنامه ها و نقاط کوری را کشف کنند.

همچنین باید گفت درست است که کودکان در بازی کردن با برنامه های موبایل تبحر خاصی پیدا کرده اما والدین ضرورت دارد تا در استفاده آن ها از چنین وسایلی الزاماتی را رعایت کنند.

* استفاده کودکان زیر سه سال از موبایل و تبلت ممنوع
زهرا جان نثاری، فعال فرهنگی فضای مجازی در رابطه با شرایط استفاده کودکان و نوجوانان از گوشی های هوشمند موبایل و تبلت ها، اظهار کرد: به گفته محققان استفاده کودکان زیر 3 سال از این وسایل ممنوع بوده چرا که رشد مغزی کودکان در این سنین بسیار زیاد بوده و بنابراین استفاده کودک از چنین وسایلی تا او از نظر مغزی رشد قابل قبولی نکند، ذهن و جسم او را در معرض آسیب جدی قرار می دهد.

وی افزود: تاخیر در سخن گفتن کودکان، افزایش بی تحرکی، کاهش قدرت بینایی، کاهش حس شنیداری، کاهش توجه به احساسات و عواطف، جدایی والدین از کودک مضرات استفاده کودکان از تبلت و گوشی های هوشمند موبایل است.

این فعال فرهنگی در فضای مجازی تاکید کرد: کودکان پس از 3 سالگی می توانند تنها نیم ساعت در روز با بازی های های موبایل سرگرم شده اما بیش از این مدت توصیه نمی شود چرا که خلاقیت و اجازه فکر کردن از آن ها گرفته می شود، بنابراین والدین باید کودک را به استفاده از اسباب بازی هایی که با دنیای واقعی او نزدیک بوده و برای او ملموس است، تشویق کنند.

* کاهش حس اعتماد به نفس در کودکان معتاد به بازی های موبایلی
وی اضافه کرد: همچنین یکی دیگر از مضرات بازی های موبایلی، شکست خوردن های دائمی کودک در آن ها بوده که حس اعتماد به نفس را از او می گیرد، بنابراین کودک باید با وسایلی بازی کند که در آن بازی پیروز شده و نیز زندگی واقعی را تمرین کند.

جان نثاری ابراز کرد: بسیاری از والدین گمان می کنند که با بازی های موبایلی و فکری برای کودکان مفید است در حالی که باید توجه کنند انجام حرکات جسمی و داشتن تحرک بسیار مهم تر بوده و توصیه می شود بیشتر کودک خود را برای بازی با خاک، آب و ماسه تشویق کنند تا ذهن آن ها باز شود.

* استفاده قانونمند کودک از موبایل موجب توانمندی او در دوران تحصیل می شود
وی بیان کرد: اگرچه استفاده بیش از حد و خارج از قائده کودکان از موبایل و تبلت اشتباه و آسیب زا بوده اما والدین باید این موضوع را در نظر بگیرند که عمده کودکان هم سن و سال فرزندشان از چنین وسایلی استفاده کرده و لازم است تا ما نیز این وسایل را به صورت محدود در اختیار آن ها قرار دهیم تا هم کودک احساس کمبود نکرده و هم با کار کردن با این وسایل در دوران تحصیل و مدرسه توانمندتر باشد.

* والدین اجازه ورود کودکان زیر ده سال به شبکه های اجتماعی را ندهند
این فعال فرهنگی در فضای مجازی ادامه داد: به گفته روانشناسان والدین نباید اجازه ورود کودکان زیر 10 سال به شبکه های اجتماعی را بدهند و نیز حضور فرزندان 10 تا 14 سال تحت نظارت آن ها باشد تا فرزند در دام دوستی ها و روابط ناهنجار این شبکه ها و گروه ها قرار نگیرد؛ همچنین والدین باید از محتوای برنامه های مورد استفاده کودکان و نوجوانان آگاهی داشته باشند.

وی تاکید کرد: والدین باید برای فرزندان خود حتی در سنین نوجوانی برای استفاده از گوشی موبایل و تبلت محدودیت قرار داده و برای مثال با آن ها قرار گذاشته که استفاده از این وسایل در مهمانی، زمان خواب، در مدرسه و زمان غذا خوردن ممنوع است؛ در طول روز نیز استفاده آن ها را به دو ساعت در روز محدود کنند.

* والدین الگوی خوبی برای فرزندانشان در دنیای مجازی باشند
جان نثاری خاطر نشان کرد: یادمان باشد که فرزندان ما از ما الگوگیری کرده و اگر ما خود اهل استفاده خارج از قائده از موبایل و تبلت باشیم نمی توانیم مانع استفاده فرزندمان از این وسایل بشویم؛ لذا توصیه می شود والدین الگوی خوبی برای فرزندانشان در دنیای مجازی باشند.

انتهای پیام/آرمان زنان