tabassomemehr_com-kidsdentalclinic-12
۱۴:۵۶ - پنجشنبه ۱۳۹۶/۰۱/۳۱

متخصص ارتودنسی مطرح کرد؛

ممنوعیت استفاده از خمیر دندان برای کودکان زیر دو سال

جمیلیان گفت: استفاده از خمیر دندان برای مسواک زدن کودکان زیر دو سال می تواند خطر آفرین باشد.

به گزارش صاحب نیوز؛  متخصص ارتودنسی در گفت و گویی، با تاکید بر خطرناک بودن استفاده از خمیر دندان برای کودکان، تا سن 2 سالگی گفت: برای کودکان بعد از سنین 3 سالگی نیز لازم است از خمیردندان‌های مخصوص اطفال استفاده شود.

عبدالرضا جمیلیان افزود: تمیز کردن دندان‌ها در سنین کودکی بسیار مهم است و والدین باید از 6 ماهگی تا 3سالگی فضای دندانی کودک را پس از هر بار شیر خوردن یا غذا خوردن با پنبه خیس تمیز کنند.

وی در مورد خمیر دندان مناسب برای کودکان اظهار کرد: اجزای خمیردندان های کودکان متناسب با سن آن‌ها تعدیل شده‌ و هدف این است که با کاربرد آن‌ها، هم دندان های کودک تمیز شده و سالم باقی بمانند و هم عارضه خاصی برای کودک نداشته باشد. همچنین نوع بسته بندی و طعم خمیردندان های کودکان، به صورتی است که برای آن‌ها جذاب باشد.

این متخصص داندانپزشکی تصریح کرد: از آنجا که بلع ناخواسته خمیردندان در کودکان حین مسواک زدن خطرناک بوده و می‌تواند منجر به ایجاد مسمومیت حاد (از عوارض گوارشی مثل استفراغ تا عوارض قلبی) یا مزمن فلوراید شود، بهتر است برای بچه‌های زیر سه سال، دندان‌ها بدون کاربرد خمیردندان مسواک زده شوند یا از خمیردندان های بدون فلوراید مخصوص کودکان زیر سه سال استفاده گردد.

وی افزود: برای بچه‌های بزرگ‌تر بهتر است ازخمیردندان های مخصوص کودکان که هم سایندگی کمتری داشته و هم میزان فلورایدشان مناسب سن کودک است، آن هم به مقدار کم استفاده شود؛ کودک را باید تشویق کرد حین مسواک زدن، مکررا کف خمیردندان را از دهان خارج کند.

جمیلیان در ادامه پیرامون برخی عادات اشتباه در افراد گفت: عادت به جویدن و خردکردن تکه های سخت یخ میتواند باعث ترک خوردن های ریز یا لب پرشدن دندان ها شود و اگر این عادت عجیب و مضر ادامه یابد می تواند باعث تحریک عصب دندان شده و به دندان درد منتهی شود.

وی افزود: ورزش بدون حفاظ دندان نیزاز جمله عادات غلط بوده که می تواند موجب صدمات دندانی و آسیب های فک شود و این نکته ای است که بسیاری از ورزشکاران نسبت به آن بی توجه هستند.

دکتر جمالیان تاکید کرد: در ورزش های رزمی یا ورزش هایی که در آن تماس فیزیکی بالایی وجود دارد مثل بسکتبال، فوتبال و هاکی باید حتما از یک حفاظ دندانی استفاده شود؛ جنس این حفاظ چیزی شبیه پلاستیک نرم است و دندان های جلویی فک بالا را در برابر ضربه محافظت می کند.

انتهای پیام/ اصفهان شرق/گ.ف