IMG_1937
۲۲:۱۷ - پنجشنبه ۱۳۹۶/۰۱/۳۱

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی:

طلاق عاطفی رایج ترین طلاق زوجین است/ مهمترین فاکتورهای زندگی پایدار را بشناسیم

خلجی با بیان اینکه از هر پنج ازدواج دو مورد منجر به طلاق می شود گفت: طلاق عاطفی و روانی رایج ترین طلاق بین زوجین است.

به گزارش صاحب نیوز؛ کارشناس ارشد روانشناسی بالینی ظهر امروز در همایش مدافعین بیان خانواده که با حضور جمع از بانوان در فرهنگسرای ادب و هنر شاهین شهر برگزار شده بود به بررسی عوامل طلاق و راه‌های پیشگیری از آن پرداخت.

علی خلجی طلاق را از رفتارهای پرخطر زوجین دانست و با اشاره به آمار روز افزون طلاق گفت: از هر پنج ازدواج دو ازدواج منجر به وقوع طلاق شده و آمارها نشان می دهد بیشتر طلاق ها در بین ازدواج های زیر پنج سال اتفاق افتاده که به عوامل متعددی بستگی دارد.

وی با بیان اینکه ازدواج باید عاقلانه و عاشقانه باشد خاطرنشان کرد: مهمترین فاکتورهای یک زندگی و ازدواج پایدار علاقه، تفاهم، تعهد و روابط بین زوجین است که تفاهم نیازمند داشتن مهارت های زندگی و زیرساخت های رفتاری است.

کارشناس خانواده تعهد داشتن زوجین را ناشی از وفاداری و مسئولیت پذیری بیان کرد و افزود: همه خانواده ها باید 10 مهارت زندگی را یاد گرفته و به کودکان نیز آموزش دهند.

وی با بیان اینکه هیچ گاه یک نفر از زوجین به تنهایی عامل و مقصر وقوع طلاق نیست، افزود: صمیمت یکی از مهارت های زندگی و عوامل مهم پایداری و استحکام خانواده است که دارای ابعاد مختلفی از جمله صمیمت عاطفی، روانشناختی، زیبایی شناختی، عقلانی، جنسی، معنوی و همدلی است و زوجین باید آنها را بدانند.

خلجی بوجود آمدن صمیمت عقلانی را مستلزم احترام گذاشتن به دیدگاه‌های طرف مقابل دانست و تاکید کرد: همدلی واقعی این است که بتوانیم خود را در شرایط همسر خود قرار داده و او را درک کنیم و نبود همدلی بین زوجین چرخه زندگی را معیوب کرده و موجب می شود زندگی در گذشته بماند و  پیشرفتی نداشته باشد.

وی طلاق عاطفی و روانی را رایج ترین طلاق در جامعه عنوان کرد و با بیان اینکه تفاهم عامل 85 درصد تداوم زندگی و استحکام خانواده‌ها است، توصیه کرد که همه ما باید مهارت های زندگی و ارتباطی را بیاموزیم تا بتوانیم زمینه رضایتمندی همسران خود را فراهم کنیم.

طرح مدافعین بنیان خانواده از طرح های ابتکاری و بومی محلی حوزه مقاومت بسیج خواهران حضرت زینب(س) ناحیه شاهین شهر و میمه است که از سال گذشته با استفاده از اساتید و کارشناسان مجرب به منظور کاهش آمار طلاق اقدام به برگزاری کارگاه های آموزشی و جلسات مشاوره رایگان به خانواده ها می کند.

نشست روشنگری، ایستگاه کودک، نمایشگاه نقاشی کودکان با موضوع خانواده و تجلیل از برگزیدگان مسابقه چتری برای همه از دیگر بخش های این همایش بود.

انتهای پیام/ شاهین پرس/پ