1613002
۰۷:۳۱ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۲/۱۳

گزارش

میدان موتورسواری یا رَمپ اختصاصی معلولان!/ وقتی موتورسیکلت ها حقوق معلولان را رعایت نمی کنند

متاسفانه برخی از موتورسواران این جایگاه ها را محل ترددی برای خود می دانند، غافل از اینکه برای معلولان ساخته شده با سرعت از آن عبور می کنند و اسباب مزاحمت برای آنها ایجاد می کنند.

به گزارش صاحب نیوز؛ رمپی برای معلولان یا برای ورود موتور سیکلت ها. نشانه ها برای نابینایان یا برای ویراژ موتور سیکلت ها؟ این ها سوال هایی است که ذهن معلولان را درگیر کرده است.

از هنگامی که شهرداری با یک اقدام مثبت و مناسب برای تردد معلولان و نابینایان جایگاه های خاصی را تاسیس کرد «هر چند که برخی از معلولان از غیر استاندارد بودن این جایگاه ها سخن می گویند» وجود این جایگاه ها باعث شده است تا معلولان بتوانند با ویلچر و نابینایان با عصای سفید از کنار قسمت های مشخص شده پیاده رو تردد کنند اما متاسفانه برخی از موتورسواران این جایگاه ها را محل ترددی برای خود می دانند، غافل از اینکه برای معلولان ساخته شده با سرعت از آن عبور می کنند و اسباب مزاحمت برای آنها ایجاد می کنند.

* ویراژ موتورسواران بی احتیاط
زهرا دختر 35 ساله معلول که بر اثر سانحه تصادف از دو پا فلج شده است و پس از سال ها خانه نشینی چند سالی است که برای انجام کارهای شخصی اش از خانه بیرون می آید.

او می گوید: «بارها شده است که هنگام عبور از رمپ ها موتورسواری با ویراژ دادن سریع از کنارم گذشته است به طوری که عصایم را رها کردم و نقش بر زمین شدم. نمی دانم این موتور سواران از جان این جایگاه هایی که مخصوص ما معلولان است چه می خواهد. همین چند روز پیش با مادرم از گذری عبور می کردیم که یک موتور سوار با سرعت از کنار ما رد شد و چادر مادرم به کنار موتور گیر کرد و به زمین افتاد.

اگر کسی به آنها بگوید که این جا محل ویراژ دادن و تردد نیست خوب است. خدا خیر بدهد به شهرداری حالا که جایگاهی برای ما درست کرده باید فرهنگسازی و اطلاع رسانی هم بکند که این جایگاه مخصوص تردد معلولان است.»

* حقوق ما را رعایت کنید ترحم نمی خواهیم
به گفته سارا دختر 24 ساله که بر اثر سانحه تصادف، ویلچر نشین شده است، «باید حق استفاده از فضای شهری برای همه شهروندان وجود داشته باشد ولی ما معلولان شهروندان خاص هستیم. نمی خواهیم به ما ترحم کنید. همین که حقوق ما را رعایت کنید از شما سپاسگزاریم. برخی از معلولان حتی فضای جلوی درب خانه هایشان مناسب‌سازی نشده است.

وقتی با ویلچر از خانه بیرون می آیند درون چاله ها می‌افتند. این موضوع از یک سو و از سوی دیگر عبور و مرور مکرر موتور سیکلت ها ااز مکان هایی که برای ما ساخته اند است. گویی نیروی انتظامی تنها به نداشتن کلاه ایمنی و گواهینامه موتور سواران گیر می دهد و شاید این موضوع برای آنها کم اهمیت باشد که موتور سواری با ویراژهای پی در پی و تردد در جایگاه معلولان آنها را بیازارد.»

مریم زن 52 ساله معلول که با عصا تردد می کند و در یکی از مناطق شمالی اصفهان زندگی می کند، می گوید: «در مناطق محروم به مناسب سازی معابر برای معلولان کمتر توجه شده است. شاید برخی از کوچه های تنگ و باریک منطقه شمال اصفهان، مانعی برای مناسب سازی ها باشد اما به نظر من اگر مناسب سازی هم باشد وجود موتورسوران زیاد در این مناطق باعث می شود تا معلولان آسیب بیشتری ببینند.

دیده می شود که در برخی از پارک ها رمپ هایی برای معولان ساخته شده است اما موتور سوران با وقاحت تمام از روی رمپ ها عبور می کنند در حالی که می دانند این بخش مخصوص معلولان است. این موضوع اطلاع رسانی و فرهنگسازی ویژه نیروهای انتظامی، سازمان خدمات شهری و شهرداری را می طلبد که به مردم و موتورسواران گوشزد کنند این جا مکان تردد آنها نیست.»

در 10 سال گذشته جمعیت معلولان زن در کشور یک میلیون و 300 هزار نفر بود و این در حالی است که در سال های اخیر رشد دوبرابری داشته است و این موضوع توجه بیشتر مسئولان را به این قشر آسیب پذیر نشان می دهد و می طلبد.

انتهای پیام/ گ